Baterie | 85% | |
Design | 85% | |
Fotoaparát | 65% | |
Výkonnost | 90% |
Motorola zkouší v posledních letech všechno možné. Nebojí se své telefony každým rokem kompletně předělat, přecenit a dle stoupajících prodejů v USA i Číně to funguje. Avšak vlajková třída je něco jiného. I tam se Motorola snaží najít tu správnou rovnováhu výbavy a ceny, ale nějak se to nedaří. S modelem Edge 30 Pro má však značka doposud tu nejlepší šanci, protože všichni kolem zdražují, výbava mobilu je však už dohnala, a navíc má Motorola prostě pořád svůj šarm. Mně se tenhle telefon i přes pár nedokonalostí vážně líbí a doufám, že se mi vám povede vysvětlit proč.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 5000mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 68W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 144Hz; Rozl. displeje 1080x2400bodů; Technologie displeje OLED; Úhlopříčka displeje 6.7"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. hloubkového fotoaparátu 2Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 60Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 50Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; EIS; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 196g; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba My UX; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Snapdragon 8 Gen 1; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v tlačítku; |
V své podstatě jsou Motorola Edge 30 Pro a Realme GT 2 Pro tak trochu nevlastní sourozenci. Výbava i cena je totiž prakticky identická a výběr mezi nimi může být tedy velice těžký. Avšak jsou tu menší rozdíly, které propůjčují každému telefonu úplně jiný charakter. Posledně jsem vám tu básnil třeba o jedinečné konstrukci Realme GT 2 Pro, která je z praktického hlediska nepřekonatelná. Myslel jsem, že na mě dlouho nic tak dobře nezapůsobí, ale pak jsem vzal do ruky Motorolu.
Edge 30 Pro vsadil na tradičnější skleněná záda, avšak mají jednu z nejvýraznějších úprav povrch, co jsem viděl. Mobil je velice matný, nečistoty na něm nezůstávají, jen trochu kolem vystupujících foťáků, a i otisky tak nějak samy postupem času ze zad zmizí. K tomu přidejme překrásnou barvu, kdy mobil hází černé, modré a zelené odstíny po bocích, to krásné logo uprostřed zad, nikde nejsou vidět ani ty popisky pro EU, jemné zaoblené modulu fotoaparátů, který vystupují jakoby ve tvaru kapky, a ne jako komín a máme jasnou.
Je to prostě nádherný telefon, který působí prémiové a díky tvarům se nesmírně pohodlně drží. Vlastně mi díky svým tvarům připadá Edge mnohem menší, než opravdu je. Edge je stejně velký jako Realme GT 2 Pro nebo Xiaomi 11T Pro, ale já mám pořád dojem, že má tak o 3 desetiny palce menší displej než tahle dvojka. Často jsem si připadl, jako kdybych znovu držel své HTC Windows Phone 8X. Což je v mých očích jedna z největších pochval, jakou mohu mobilu dát.
Telefon se dokonce tak pohodlně drží, že vám ruce tak nějak samy zapadnou na to stupidně vysoko umístěné zapínací tlačítko se čtečkou otisků prstů. Ano, je moc vysoko a musíte se na něj natahovat a kolébka hlasitosti je úplně mimo dosah. Avšak u Edge 30 Pro mi to nevadilo tolik jako u jiných Motorol. Díky těm tvarům mobilu si zvyknete rychle a čtečka je super rychlá i spolehlivá.
Je ovšem škoda, že chybí pořádná haptický odezva. Vibrace jsou tu silné a velice kvalitní, ale mobil zkrátka nepůsobí fyzickou odezvou jako pravá vlajka. Podobně se dají popsat stereo reproduktory. Hrají hodně dobře a vcelku hlasitě, ale vzhledem ke své cenovce to není zázrak. Není to ani Xiaomi 11T Pro. Mimochodem, musím pochválit sílu signálu i kvalitu hovorů. I když Motorola neprezentuje extra antény nebo tak něco, tak jsem oproti Realme necítil velký rozdíl.
foto: techArena
To ale nemohu říct o prostředí. Motorola má totiž čistý Android 12, který vypadl z oka Pixelům. Barvy prostředí se tady mění dle tapety s podporou Material You od Googlu. Jsou tu všechny nové funkce, ale Motorola přidala také své typické aplikace či gesta. Úpravy prostředí jsou třeba není bohatší a celkově je tu více možností a gest než u Pixelů. Na druhou stranu ale chybí také funkce, které mají jen Pixely. Ať už jde o úpravu fotek nebo možnost kopírovat text a obrázky z multitaskingu.
Jak jsem ale říkal, Motorola má své přednosti a má nyní s přehledem za mě společně s Pixely asi nejlepší nadstavbu. Ano, i lepší než One UI, které se nějak zaseklo v čase. I když uznávám, že hodně dělá také ta rychlost a plynulost mobilu. Škubnutí nějaké animace jsme viděl možná tak při úvodním spuštění mobilu. Oproti Galaxy S22 nebo i Realme GT 2 Pro je Motorola v tomto lepší. Bohužel výrobce ale pořád slibuje pouze dvě velké aktualizace Androidu a tři roky bezpečnostních záplat. To je prostě ostuda.
Výkon pak obstarává dle očekávání Snapdragon 8 Gen 1 s 12 GB RAM a 256GB úložištěm. Jinou verzi u nás bohužel nekoupáte. Výkon ani ve hrách tedy nechybí, avšak je tu pár háčků. Motorola nezvládla tak dobře chlazení a po hodině hraní náročné hry se mobil umí tak zahřát, že je nepohodlné jej držet. Avšak nikdy jsem nedostal třeba varování o přehřátí a při běžném používání, stahování, nabíjení či natáčení videí byl telefon stěží vlažný, což cením.
Dalším háčkem procesoru je pak spotřeba, když mu dáte hodně zabrat, ale k tomu se ještě dostanu. Výdrž byla pro mě po mobilech Galaxy S22 a Realme GT 2 Pro velké téma. Edge totiž nemá šetřivý LTPO displej, má vyšší 144Hz frekvenci, o 200 mAh menší baterku a stejně náročný procesor jako Realme GT 2 Pro, ale přesto vydrží dýl. A to porovnávám výdrže ve Full HD rozlišení, aby to bylo fér, jelikož GT má až Quad HD rozlišení, které šťávu hned vysaje.
Motorola je už nějaký ten rok zaměřena na co nejlepší výdrž. To je jedna z priorit u jejích telefonů, jelikož skvělou výdrž berou jako nutný základ. A to nepoznáte jen většinou u velkých kapacit baterií, tady 4800 mAh, ale také u softwaru. Optimalizaci Motoroly bych dal pověstí pomalu už na úroveň Sony, co se mých zkušeností z poslední doby týče.
Upozorním, že po 40 % začínají ubývat procenta Motorole rychleji, takže když uvidíte třeba 4 hodiny času se zapnutým displejem, když máte půlku baterie, tak to neznamená, že dostanete celkem 8 hodin. Přesto je však výdrž impozantní. Nikdy, ani s náročnějším používáním, jsem se nedostal pod 5,5 hodin zapnutého displeje. Pokud budete ale hodně fotit, natáčet a hlavně hrát, tak jde výdrž rychle do kopru a počítejte spíše s jedním dnem výdrže. Letošní Snapdragon nemá tyhle aktivity moc rád.
Když jsem ale strávil v běžný den třeba 30 minut ve fotoaplikaci, tak jsem se dostal na slabší den a půl používání, přičemž systém hlásil 5,5 hodin se zapnutým displejem, když mi zbývalo 8 %. V běžné pracovní dny, kdy dostával mobil méně zabrat, jsem se snadno díval na více jak 6 hodin zapnutého displeje a atakoval jsem i 7 hodin se dvěma dny používání.
To je ve srovnání s Realme, které by mělo papírově vydržet dýl skvělý výkon. U něj jsem se nedostal přes 6 hodin se stejným používáním. Není to pořád úžasná výdrž, to ne, ale je na letošní vlajkové poměry velice dobrá. Jo a 68W nabíjení vás když tak rychle dobije a nechybí ani bezdrátové nabíjení. Je sice pouze 15W, ale hej, je tu. Na rozdíl od oficiální voděodolnosti, které se Motoroly stále úspěšné vyhýbá asi jako té lepší softwarové podpoře. Nebo kovovému rámu. Ano, tahle vlajka má bohužel pořád plastový rám.
A když jsem to u té baterky naťuknul, tak rychle zmíním také displej. Je to stejný 6,7palcový Full HD OLED displej se 144Hz frekvencí a rovnými boky jako loni. Je to moc hezký displej se skvělou čitelností, přičemž rámečky jsou maličko tenčí než dříve a telefonu to moc sluší. Jen vám později řeknu ještě něco málo k jeho nastavení barev, které je důležité.
Ale to až po fotoaparátech, které jsou na pohled opět stejné jako u Realme GT 2 Pro. Stejně velký hlavní 50Mpx fotoaparát s optickou stabilizací, úplně stejný malý 50Mpx širokoúhlý snímač typu JN1 a pak 2Mpx senzor pro portrétní režim. Na ten zapomeňme. Ve zkratce je Edge 30 Pro doposud tou nejlépe fotící Motorolou. Bez debat.
Někdy jsou fotky opravdu fantastické a zejména snímky na blízko třeba kytek vypadají parádně a dynamický rozsah je výborný. I ostření mě překvapilo rychlostí a díky stabilizaci jsem nikdy neměl za dne, byť jen maličko rozmazanou fotku. Bohužel tu ale typicky není na výstup spoleh. Celkově jdou fotky vždy kupodivu do načervenalého magenta odstínu a někdy jsou barvy dost vyšisované. Třeba tady u keře se můžete podívat, jak barvy měly vypadat díky fotce na blízko z širokoúhlého snímače.
Ten má totiž pořád ostření, což je paráda. Úhel záběru je navíc velice široký a ostrost je po celé ploše snímku překvapivě dobrá. Barvy jsou navíc často věrnější realitě, ale zase chybí detaily, které se pokouší výrobce dohnat agresivní doostřováním softwarem. Bez srovnání byste ale řekli, že fotí Motorola za dne skvěle. Jasně, občas to vyvážení bílé a vyšisované barvy zamrzí, ale fajn.
Jenomže pak jsem vytáhnul daleko levnější Xiaomi 11T Pro, které je sice saturovanější a světlejší, ale i tak jsou snímky většinou věrnější zpracováním. Vyvážení bílé je lepší a není tu divný nádech do červena. Osobně bych asi raději fotil s Xiaomi, jelikož je na něj větší spoleh, avšak to šíro je lepší u Motoroly a navíc někdy i ten Edge překvapí třeba překrásnými přechody barev na nebi při zapadajícím slunci.
Kde se to všechno úplně rozpadne je ale zase večer. Edge se bytostně bojí tmy. Už třeba tady u fotky krabice uvnitř jasně vidíte, jak hlavní snímač rychle vše zesvětluje a tím také obraz tónem chladne a barvy blednou. Hodně. Ano, to Xiaomi mělo znovu zbytečně syté barvy, avšak večer bylo nesrovnatelně věrnější těm žlutým a oranžovým pouličním lampám.
Motorola je občas úplně šíleně bledá a prakticky přijde o barvy. Dokonce na automatiku i noční režim má Xiaomi bez optické stabilizace lepší detaily večer, je světlejší, má širší dynamický rozsah, prostě je lepší. U obou senzorů. I večer se Edgy fotka občas vážně hodně povede, ale v průměru je to večer průšvih na mobil za 20 tisíc korun. Video pak vypadá dobře barvami, přičemž stejně jako nedávno Realme GT 2 Pro se snaží Motorola vytáhnout více stíny na úkor přepalů. Video ale vypadá za mě u Motoroly líp, zní líp a ostření je spolehlivější i rychlejší. Stabilizace je ovšem krapet slabší.
Ta přední 60Mpx kamerka dělá také jen průměrné snímky, přičemž bod ostrosti je nějak divně nastaven až moc blízko a skoro nikdy jsme se přesně netrefil. Většinou jsem skončil s lehce měkkou fotkou. Ale zase umí 4K video, které nemá špatnou stabilizaci. Celkově jsou ale foťáky stále nedostatkem telefonu. Xiaomi 11T Pro Motorolu často poráží lepším processingem Xiaomi a Realme GT 2 Pro je také lepší i spolehlivější. Byť uznávám, někdy vyhodila ta Motorola vážně krásnou fotku.
Jo a rozhodně zapněte v mobilu Živější barvy displeje, jelikož v základním Přirozeném režimu jsou barvy až moc bledé a v podstatě tak při focení ani nevíte, co fotíte. Fotky budou vypadat kdekoli jinde potom úplně jinak. Kupodivu to vypadá, že prostředí je lépe kalibrováno na Živý režim, který je věrnější zpracováním obrazu, což se u fotek rozhodně hodí.
V konečném důsledku jsem z Motoroly Edge 30 Pro nadšený a lehce zklamaný zároveň. Mobil musím totiž logicky srovnávat s nedávno testovým Realme GT 2 Pro, které se také prodává za 19 999 korun, když není ve slevě, je rovněž ve verzi 12/256GB a má stejné specifikace. Každá konstrukce má svůj šarm, ale Realme je podle mě materiálem praktičtější, má kov a lepší haptiku.
foto: techArena
Všechno to ale zase kazí fotoaparáty a kratší softwarové podpora. Vážně mě mrzí, že jsme nedostali třeba u nás alespoň verzi 8/128GB za nižší cenu. A musím ještě zmínit, že oproti levnějšímu Edge 20 Pro jsme přišli pochopitelně o ten periskopický teleobjektiv. Ten by letos přitom mohl rozhodnout. Celkově bych tedy řekl, že za stejnou cenu je objektivně vyváženějším telefonem pro většinu lidí asi Realme GT 2 Pro. A tím spíše pochopitelně mainstreamový Samsung Galaxy S21 FE.
Avšak pokud jsou u vás foťáky na posledním místě, což klidně být mohou, chcete dát do mobilu 20 tisíc korun a třeba funkce Motoroly a nadstavba se vám líbí, tak do ní jděte. Realme má zase daleko horší výdrž a nemá bezdrátové nabíjení. Je to zkrátka daleko vyrovnanější, než jsem čekal. Já jsem Edge 30 Pro používal ve finále právě díky nadstavbě, výbavě a výdrži raději jak Realme. Opravdu ano. Jen vás vážně varuji před těmi foťáky, kdybyste přecházeli třeba z Xiaomi Mi 11, Galaxy S21, OnePlus 9, iPhonu nebo tak něco. To by byl bohužel v tomto ohledu krok zpět.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 196g |
Výška | 163mm |
Šířka | 76mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | 8 |
Typ odolnosti | 8 |
Barva | 8 |
Odolnost | 8 |
Konfigurace karet | 8 |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | 8 |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 730 |
Paměťová karta | 256 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Maximální velikost karty | 256GB |
Paměť RAM | 12GB |
Mobilní služby | 12 |
Operační systém | 12 |
Verze OS | 12 |
Nadstavba | 12 |
Kapacita baterie | 12mAh |
Vyměnitelná baterie | 12 |
Max. výkon drátového nabíjení | 68W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Datové služby | 5G; LTE (4G); HSPA (3.5G); UMTS/CDMA (3G); EDGE (2.5G); GPRS (2G); HSCSD (2G) |
Bezdrátové technologie | WiFi; Bluetooth; GPS; NFC; GLONASS; A-GPS; BeiDou |
Konektory | USB-C |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;LE |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 6bodů |
Technologie displeje | 6 |
Poměr velikosti displeje k tělu | 87% |
Tvar výřezu v displeji | 87 |
Frekvence displeje | 144Hz |
Typy objektivů | 144 |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 1Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | 1 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 1Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | 1 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 1Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | 1 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 1Mpx |
Clona makro fotoaparátu | 1 |
Rozlišení hloubkového fotoaparátu | 1Mpx |
Clona hloubkového fotoaparátu | 1 |
Typ stabilizace obrazu | 1 |
Rozlišení předního fotoaparátu | 60Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení videa | 8K |
Podporovaná rozlišení videa | 4320p 30fps; 2160p 60fps; 2160p 30fps; 1080p 60fps; 1080p 30fps; 1080p 240fps; 720p 960fps |
Zaostřování | Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF); Automatické ostření |
Funkce fotoaparátu | blesk;focení v RAW;HDR;panorama; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v tlačítku |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Dálkový;Gyroskop;Přiblížení;Světelný; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.