Baterie | 80% | |
Design | 80% | |
Fotoaparát | 70% | |
Výkonnost | 85% |
Motorola přichází jako jeden z posledních Android výrobců s vlajkovou lodí pro letošní rok. Na náš trh dorazí přitom hned tři modely vlajkové řady Edge 20 a na všechny dojde, nebojte. Dnes se ale podíváme na nejlepší Edge 20 pro, který má na papíře neskutečně slibnou výbavu a značí velkou změnu oproti loňskému Edge Plus. Výbava, design i cena je úplně jiná. Jsou to všechno ale změny k lepšímu?
BATERIE | Kapacita 4500mAh; Max. výkon drátového nabíjení 30W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 144Hz; Rozl. displeje 2400 × 1080bodů; Typ displeje OLED; Úhlopříčka displeje 6.67"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 5x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 8Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 16Mpx; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP52; |
OP. SYSTÉM | Android 11; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 870; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , na rámečku; |
Já jasné, čím musíme v této recenzi začít - to jméno. Edge bylo označení pro extrémně zaoblený displej, s kterým minulá generace přišla. Výrobce ale po ohlasech uznal, že to není vzhledem k reakcím a ceně takového displeje moc dobrá volba. A tak se letos 6,7palcový AMOLED displej s Full HD+ rozlišení zcela narovnal. Což znamená, že jméno Edge už nedává smysl, ale hádám, že Motorola prostě nechtěla měnit jméno nejlepšího telefonu každý rok. Nyní je Edge prý označení pro "Cutting Edge" technologie v těchto telefonech. O čemž se dá polemizovat, ale slogan "Find your Edge" je fajn.
Nicméně, samotný displej je parádní. Barvy jsou pěkné, ale ne extra přesné, odezva výborná, čitelnost na slunci zcela v pořádku a má 144 Hz. Jasně, vypadá to skvěle na papíře, ale v praxi není rozdíl oproti 120Hz displeji prakticky žádný. Avšak jako celek působí displej velice dobře, přičemž i rámečky jsou tenčí a symetrické. Na displej si určitě nebude nikdo stěžovat. Jen není asi tak výjimečný, jak jste mohli dle parametrů čekat.
Pokračujeme hardwarem, který vypadá skvěle. Výkonný Snapdragon 870, 12 GB RAM a 256GB úložiště. Prostě paráda. Velice lehká, ale na praktické funkce bohatá, nadstavba Motoroly je bleskově rychlá a plynulá. Edge v této oblasti nijak neztrácí na vlajky ta 30 tisíc korun, a ještě jednou upozorním, že nadstavbu Motoroly a její funkce mám osobně neskutečně rád. Podle mě nejlepší čistá verze Androidu. Škoda, že aktualizace budou chodit u této vlajky při nejlepším dva roky.
S hardwarem zkrátka není žádný problém, což platí také pro konektivitu. Používání telefonu byla naprostá radost a software je podle mě stále největší předností Motoroly. 4500mAh baterie vás potom nepřekvapí, na dva dny výdrže jsem se nikdy nedostal. Na den a půl už ale ano, a i hodně náročný den zvládne telefon s větší rezervou. Možná je to den a půl, ale dost možná ten nejstabilnější den a půl, co jsem letos viděl. 6,5 hodin se zapnutým displejem nebyl problém. Na tuhle výdrž je obrovský spoleh díky super optimalizaci, což velice oceňuji. A 30W nabíjení doplní šťávu relativně rychle. Ne tak rychle jako konkurence, ale pořád lepší než Samsung či Apple. A nabíječku máte v balení.
Stejně jako extra kabel USB-C na HDMI pro platformu Ready For, která se představila v Moto G100. To je ta funkce, které promění jakýkoli displej či televizi na počítač. Je to takový Moto Dex, chcete-li. Funkce tu nejsou tak propracované jako u Samsungu či Huawei, ale někdy může některé z těch prostředí přijít vhod při prohlížení fotek, filmů, pořádnou práci s Bluetooth klávesnicí a myší nebo tak něco. A je fajn, že ten kabel/mini hub máte v balení, přičemž funguje i bezdrátový přenos do Miracast přístrojů. Pořád sice nemyslím, že je tohle nějaký velký prodejní argument. Samsung i Huawei mají tohle roky a už to pomalu ani nezmiňují. Podobně to bude u Motoroly, ale jsem rád, že tu něco tak zajímavého je a pro některé uživatele to bude velice praktické.
Teď jsme skoro úplně přeskočil konstrukci, kterou bych určitě zmínit měl, jelikož Edge 20 Pro je skvělé výroben, cítíte to, ale nepůsobí v ruce tak luxusně jako třeba nedávno Realme GT Explorer. Patrně je to tím, že i přes kovový rám a matné sklo na zádech je telefon až nečekaně lehký a tenký. Což je na druhou stranu velice obdivuhodné a tím pádem jde o otázku preferencí. Hranatější tvar s tím průstřelem v displeji uprostřed čela se mi potom hodně líbí, ale Moto G100 je pořád podle mě na pohled zajímavější.
Jediný věc, které se na konstrukci nepovedla, jsou za mě tlačítka. Jsou nevím proč tady výše než u stejně velkého Edge 20 Lite. Dosáhnout na extra tlačítko pro Google Asistenta je nemožné, takže by tu ani nemuselo být. Kolébka hlasitosti je mimo dosah a malá. A ani odemykání telefonu zapínacím tlačítkem nebylo pohodlné. Proč je to všechno tak vysoko? Alespoň, že ta čtečka otisků prstů na boku je velice rychlá a spolehlivá. Plus umí pořád to bezva gesto pro rychlé otevření oblíbených aplikací.
A ve fyzických pocitech z telefonu budu pokračovat. Jsou tu excelentní vibrace, vážně špičkové, ale nenazval bych to haptická odezva, na jakou jsme u dražších mobilů zvyklí. OnePlus Nord 2 a další to není. Po excelentním zvuku v Edge Plus mě potom zklamal nyní jeden reproduktor vespod telefonu, který je hlasitý a nehraje špatně, ale oproti té minulé generace je to krok zpět.
Naší poslední zastávkou budou fotoaparáty. Dost možná to hlavní, čím vás může Edge 20 Pro nalákat. V tabulce vypadá totiž tento kousek absolutně bláznivě. 108Mpx hlavní fotoaparát, 16Mpx širokoúhlý s ostřením a 8Mpx periskopický teleobjektiv s 5x optickým zoomem. Safra, to zní jako mobil za 30 tisíc, korun a ne 18 tisíc. Fotí ale Edge jako telefon za 30 tisíc?
Asi takhle, Edge 20 Pro nepatří kvalitou mezi to nejlepší fotomobily své třídy, ale je zdaleka nejvíce univerzální. Asi nejvíce se mi pak líbil 16Mpx širokoúhlý snímač. Detailů je spousta, ostření se rozhodně hodí a zpracováním barev je na tento senzor největší spoleh. Je konzistentní, takže víte, co čekat. Navíc s ním zvládnete i krásné makro snímky. Ani večer by to nebylo špatné, kdyby nechyběl noční režim a kdyby nebyly fotky tak zelené. Za dne je to ale výborný foťák.
Denní fotky ze všech objektivů + makro
Můj druhý nejoblíbenější je ten 5x optický zoom. Nečekejte kvalitu jako u mnohem dražšího Samsungu, Xiaomi či Huawei. I ostření je u tohoto snímače pomalejší, fotky nejsou vždy detailní a cítíte zpoždění obrazu. Nic podobného ovšem v této cenovce nenajdete. Je impozantní, že tu takový snímač je. Osobně si myslím, že periskopický foťák s tak velkým přiblížením se hodí až tehdy, když má telefon zároveň 3x teleobjektiv pro portréty i vzdálené objekty, ale smekám. Lepší teleobjektiv na focení na dálku za takové prachy nenajdete.
Potíž nastává podle mě až u hlavního 108Mpx foťáku ISOCELL HM2, který najdete v Realme 8 Pro nebo Redmi Note 10 Pro a budete jej používat nejčastěji. Něco vám může napovědět už to, že tenhle foťák najdete doslova ve všech modelech řady Edge 20 bez ohledu na cenu. Za dne dostanete většinou velice hezké snímky. Na zpracování není spoleh a často se liší fotka od fotky dost saturací barev i vyvážením bílé, ale celkově se Motorola soustředí spíše na věrnější barvy, což chválím.
Noční fotografie včetně nočního režimu
Za dne je to překvapivě schopný snímač, který fotí v přímém srovnání mnohem lépe než Edge 20 Lite se stejným senzorem, který jsem zároveň měl u sebe. Ten vlajkový procesor dělá rozdíl jako blázen a někdy dostanete krásný snímek. Za šera a večer se ale tenhle foťák bohužel zcela složí. Potom nevypadají fotky občas skvěle ani na mobil za 10 tisíc korun. Stejně jako u reproduktoru byl hlavní foťák za mě lepší loni v Edge Plus. Možná by prospěla optická stabilizace, ale ta tu u hlavního foťáku není. Podívejte se na ten modrý nádech po okrajích. Noční režim tohle trochu vylepší a přidá detaily, ale také šum a obraz je až moc přeostřený.
Dále 4K video je vysoce stabilní díky prvotřídní elektronické stabilizaci. Kvalita videa není za dne špatná, ale vidíte, jak se stabilizace pere s obrazem. Je pak fajn, že je tu 8K, ale 16Mpx širokoúhlý snímač s ostřením neumí 4K. To mě hodně mrzí. Alespoň že je trochu modernizovaná fotoaplikace, ve které se sice trochu tříští různé designové směry, ale přijde mi schopnější a přehlednější než dříve. Jo a přední 32Mpx kamerka je solidní.
Motorola Edge 20 Pro by byl úžasný konkurent, kdyby stála cenově přímo proti nejvyšší paměťové verzi OnePlus Nord2 nebo proti OnePlus 8T a Realme GT. Vzhledem ke své ceně 17 999 korun je ale těžké najít něco, co by za takovou částku vážně bez výhrad stálo. Ani tu výjimečnější výbavu, jako je voděodolnost, microSD slot, jack, bezdrátové nabíjení a podobně, tu nehledejte. Zároveň ale nedělá Edge nic velkého špatně a mobilu hodně pomáhá excelentní nadstavba, která by si zasloužila konečně také excelentní hardware. Systém a jeho chod je vážně ta nejvíc vlajková věc na celém mobilu.
Krom softwaru a pocitu z používání je za mě super ještě teleobjektiv, širokoúhlý foťák a množství paměti. Potěší ale i displej, lehká a tenká konstrukce nebo nádherně spolehlivá výdrž baterie. Pořád je to ale telefon, který bych čekal za nižší částku. Když teď stihnete ještě akci, tak můžete sehnat tenhle kousek za 15 499 korun. Což je hezká sleva a podle mě Motorola brzy cenu trvala na tuhle částku strhne jako u obou loňských Edgů, Moto G100 a spousty dalších. Za takovou částku už je to stravitelné a fanoušci značky mají o čem přemýšlet. Pořád bych viděl ale Edge 20 Pro radši cenově přímo proti Realme GT, které je i fotoaparáty až překvapivě srovnatelné, když jsme se díval zpětně na fotky.
Neberte to přehnaně špatně, jedná se celkově o dobrý telefon. Používání mě bavilo. Edge 20 Pro je telefon, s kterým budou fanoušci a lidé co neřeší moc parametry spokojeni, ale za takovou cenu bych zatím s koupí minimálně čekal, jelikož se chystá na trh nespočet konkurentů ve stejné cenovce mezi 10 až 20 tisíci. A ty fanoušky značky bych možná i spíše směřoval k levnějšímu Edgy 20. To je totiž ve skutečnosti úplně jiné zvíře.
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 190g |
Výška | 163mm |
Šířka | 75mm |
Hloubka | 7mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP52 |
Barva | Modrá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Typ procesoru | Qualcomm Snapdragon 870 |
Frekvence procesoru | 3200MHz |
2. Frekvence procesoru | 2420MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 650 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 12GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Nadstavba | My UX |
Verze OS | Android 11 |
Kapacita | 4500mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Podpora rychlonabíjení | Ano |
Podpora bezdrátového nabíjení | Ne |
Max. výkon drátového nabíjení | 30W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.1 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ne |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2400 × 1080bodů |
Typ displeje | OLED |
Počet barev | 16 milionů |
Poměr velikosti displeje k tělu | 87% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 144Hz |
Typy objektivů | klasický;makro;širokoúhlý;teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 108Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.9 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 16Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 8Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS |
Stabilizace | Optická |
Optický zoom | 5x |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.25 |
Funkce fotoaparátu | blesk;HDR; |
Čtečka otisku prstů | Ano, na rámečku |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Notifikační dioda | Ne |
Další funkce | Rychlé nabíjení |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Červenec 2021 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.