Recenze Microsoft Surface Go: Povedený pracant na cesty

Surface Go je skvělé zařízení, ale pouze s dokoupitelným příslušenstvím
  • Úžasná klávesnice
  • Hezký displej
  • Výborné zpracování
  • Dostatek portů
  • Hladký chod Windows
  • Prvotřídní přední kamerka
  • Klávesnice není v balení
  • Široké rámečky kolem displeje
  • Horší výdrž baterie
  • Vyšší pořizovací cena

Recenze produktu...

Od ultra levných hybridních počítačů osobně nic moc neočekávám, ale Surface Go mi dokázal otevřít oči. Měl bych očekávat víc, měl bych chtít víc. Avšak byť mě tenhle kousek hrozně mile překvapil, tak není dokonalý a nebude rozhodně pro každého.  Konstrukce a příslušenství 

Nejdříve je nutné zdůraznit, že Surface Go nedělá žádné kompromisy v oblasti konstrukce. Pevné tělo je vyrobeno stále z hořčíkové slitiny jako u větších sourozenců. Zde jsou ovšem hrany oblejší a tablet tak padne mnohem pohodlněji do ruky. Což je důležité u menšího tabletu, který bude využívat třeba i jako čtečku knih a podobně. Konstrukčně působí i tento nejlevnější Surface prostě úžasně, stejně jak ty stroje za deseti tisíce.  

Ikonický výklopný stojánek pak samozřejmě nesmí chybět a může s ním dostat tablet do extrémních náklonů, kdy se na stroji velice příjemně kreslí či píše.Před zpracování musí člověk zkrátka smeknout. Microsoft patří teď mezi extra třídu. I ty tlačítka na boku zařízení působí skvěle. Mají výrazný stisk, vydávají mechanické kliknutí a snadno je nahmatáte. 

Co se portů týče, tak je zde jen základ. Nechybí 3,5mm jack pro sluchátka, magnetický Surface konektor pro nabíjení a USB-C s podporou Display Port a neštěstí můžete i přes něj nabíjet. Takže můžete na cesty vzít prostě jen jednu nabíječku pro telefon i počítač. Za to chválím. V závislosti na verzi je zde také nanoSIM slot a u každé verze najdete schovaný za stojánkem microSD slot. Osobně bych tu viděl rád alespoň ještě jedno USB-C, ale když budu brát zařízení jako tablet, tak je to slušná výbava.

V tom je však ostatně i problém. Je Surface Go spíše tablet, nebo počítač? Pokud si totiž tenhle kousek koupíte, tak nedostanete v balení důležitou magnetickou klávesnici Type Cover, což je obrovská škoda. Tohle je totiž dost možná ta nejlepší malá klávesnice, na které jsem zatím psal a bez není Surface Go kompletní. Zaskočilo mě, jak pohodlně se mi na ní píše. Klávesy jsou pohodlně rozmístěny, mají skvělý zdvih, jsou podsvícené a prostě z ní má celkově skvělý pocit. I ten skleněný touchpad je super a kupodivu je i vcelku velký. Díky potahu z Alcantary je pak neskutečně příjemné mít na klávesnici i ruce při psaní jen tak opřené. 

Klávesnice je tedy špička na podobně velký stroj, ale také vás nevyjde levně. Stojí 3,5 tisíce korun. Existuje sice i obyčejnější verze bez Alcantary, ale ani ta není o moc levnější. Zkratka 3 tisíce dáte za klávesnici vždycky. Plus případně i Surface Pen, jako mám na testování já. To je opravdu výborný stylus, s dobrou odezvou, náklony zvládá také solidně, má nastavitelná hardwarová tlačítka a k tabletu ho přicvaknete prostě jen magnety. A drží opravdu pořádně, ostatně stejně dobře jako samotná klávesnice. Nemusíte se tedy bát, že by se vám jedno z toho třeba během vytahování z batohu uvolnilo. Vše drží jak přibité. 


Displej a zvuk 

Nebudu lhát, ty rámečky kolem displeje jsou na dnešní poměry obří. Jasně, u tabletu chci pořád trochu tlustší rámečky, aby se zařízení lépe drželo, ale tenčí být mohly. Naštěstí mezi nimi je vážně parádní 10palcový dotykový displej. Na dotyky reaguje výborně, má hezké barvy, automatickou regulaci jasu a jemné rozlišení 1800 x 1200 pixelů. To kvůli poměru stran 3:2, který mám u podobných hybridních strojů velice rád, jelikož se hodí lépe na čtení a dotykové ovládání. Jen škoda, že jas není nejlepší a pokud vám bude na displej svítit alespoň trochu slunce, tak skoro nic nevidíte. 

Pochválím ovšem nečekaně ještě něco, co je v tom rámečku okolo displeje. Přední 5Mpx kamerka umí natáčet ve Full HD, má HDR a kupodivu se jedná o jednu z nejlepších web kamerek. Tak dobrý obraz nemají většinou ani notebooky za 40 tisíc. Zadní 8Mpx kamerka už není nic extra, ale jestli fotíte tabletem, tak jí tu máte. Hlavní je ale vážně ta bezva přední kamerka, která si rozumí i s Windows Hello. Takže byť tu není čtečka otisků, pořád můžete počítač odemknout rychle obličejem.Hardware 

Vynechat nemohu ani hardware v podobě dvoujádra Intel Pentium Gold, ano Pentium se pořád vyrábí. Není to samozřejmě na hry, ale při běžném lehčím používání jsem neměl s chodem počítače žádný problém a lehčí 2D skákačky a adventury taky nějak přechroustá. Když mám otevřených více aplikací a edituji zároveň i fotky, tak už se stroj zadýchává, ale na editaci tak malý displej stejně není vhodný. Co ovšem musím zdůraznit jsou paměťové varianty, což je další háček. 

Surface Go začíná se 4 GB RAM a 64GB úložištěm za 12 tisíc, což zní super, ale na tuhle verzi zapomeňte. Vážně chcete tu vyšší s 8 GB RAM a dvojnásobným úložištěm, a to nejen kvůli více RAM na běh aplikací. Hlavně je to 128GB úložiště pořádné SSD, které je výrazně rychlejší než úložiště v nižší verzi. Smysl dává tedy jen ta vyšší verze za 16 tisíc korun.  

A pokud byste si přeci jen Surface Go koupili, tak doporučuji hned změnit Windows 10 S na běžné Windows 10 Home. V S režimu máte k dispozici jen aplikace z Microsoft Store, kterých není pořád moc. Přímo z obchodu si ale odemknete jedním tlačítkem normální Windows. Běžné programy dají počítači samozřejmě více zabrat, ale stojí to za to, abyste měli tu možnost používat co chcete. V tom je právě síla Windows hybridů oproti iPadům či Androidu. 

Samotný tablet pak ani při větší zátěži netopí nijak zvlášť nepříjemně, jen trochu během nabíjení, ale s tím se počítá. Dále baterie vydrží čistě jen jako tablet klidně i necelých 6 hodin práce a dostanete se na 9 hodin videa na poloviční jas. Jakmile jsem však vždy zapojil i klávesnici a začal psát ve Wordu a pracovat na maximální jas, který je za dne prostě nutný, byla nádrž vždy do 4 hodin na suchu, což je málo. Pravidelně jsem tedy v rámci úspory odpojoval klávesnici, když nebyla potřeba, což je otrava.  


Vyplatí se? 

Celkově vzato, za 16 tisíc korun by mi tahle vyšší verze Surface Go dávala velký smysl, pokud chce někdo skvělý tablet s úžasnou klávesnicí na práci na cestách. V tom je tenhle drobek šampión. Jenže abyste takový zážitek ze Surfacu měli, tak nezaplatíte těch 16 tisíc. Hoďte k tomu tu klávesnici, kterou vážně silně doporučuji a už jsme lehce pod 20 tisíci. A jestli chcete i ten skvělý stylus na psaní poznámek či kreslení, tak vyvalte dalších 2300 korun. Surface Go by byl na své poměry vážně skvělá hračka, ale to by musela být alespoň ta veledůležitá klávesnice v ceně. Bez ní nevyužijete potenciál zařízení naplno

S klávesnicí za necelých 20 tisíc už to nemá Surface Go lehkéMohu Surface Go jako takový doporučit? Bez pochyb. Je to velice povedený stroj, které byla vážně radost používat. Doporučím ho však vzhledem k té koncové ceně s klávesnicí? Nooo, to už je mnohem těžší. Jestli chcete prostě jen snadno přenosný notebook do 20 tisíc, zamiřte k ASUS, Dellu, Lenovu a podobně. Překvapilo by vás, jak pěkné kousky dnes i v této ceně najdete.  

Pokud však chcete prostě ultra kompaktní produktivní tablet s Windows, tak je tenhle kousek dobrou volbou. Byť i Acer má do dvaceti tisíc svůj Switch 5, který sice není tak dobře zpracovaný a je o dost větší, ale má také lepší výbavu. Stejně jako u Applu se holt už i u Microsoftu platí za značku, ale něco vám stejně řeknu. Takhle výbornou klávesnici najdete u hybridů vážně jen u Microsoftu, a to může mít takové svou váhu. Nebo si počkejte na akci, kdy se dává k Surfacu ta klávesnice zadarmo. Párkrát do roka se vždy ukáže. 

Parametry produktu...

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.