Recenze Mi Band 5: Meziročně se zlepšil, ale...

Vyplatí se upgrade z Mi Bandu 4?
 • Větší a jasnější displej
 • Slušná výdrž baterie
 • Spoušť fotoaparátu
 • Chybí NFC
 • Chybí mikrofon i senzor okysličení krve
 • Je výrazně dražší než předchůdce

Recenze produktu...

Xiaomi Mi Band 5

90%
Baterie
90%
Design
85%
Konektivita
85%

Xiaomi Mi Smart Band 5 nebo prostě klasicky Mi Band 5, jak mu budu v téhle recenzi říkat, protože už mě nikdo nepřeučí na nový název, je prostě dalším pokračovatelem oblíbeného chytrého náramku. Meziroční zlepšení se dostavilo, slibované funkce však na náš trh nedorazily. Jak velký problém to ale je a zaslouží si Mi Band 5 i zvýšenou cenu? FUNKCE GPS přijímač; Měření kalorií; Měření spánku; Měření vzdálenosti, kroků; Měřič tepu; Notifikace e-mailů; Notifikace SMS; Notifikace událostí kalendáře; Notifikace volání; Odolné Voděodolnost do 50m; ; Ovládání fotoaparátu; Ovládání hudebního přehrávače; Výměnný pásek;
POUZDRO Barva Černé;
ŘEMÍNEK Barevné provedení řemínku Černé;
Přejít do katalogu
 

Pásek? Využijete i ten starý

Po vybalení z krabičky dostanete jen to nejnutnější, a tedy samotný náramek s pryžovým náramkem a nabíjecí adaptér. U toho si jako první všimnete pořádné změny oproti loňskému modelu Mi Band 4. Loni se totiž taktéž změnil způsob nabíjení a dostali jste k náramku nabíjecí kolébku, do které se náramek zaklapl. To už ale nyní neplatí. Xiaomi totiž přišlo s daleko lepší nabíjením v podobě magnetického konektoru, který se přicvakne zespodu Mi Bandu jednoduše a rychle. Za to chválím. Navíc nemusíte Mi Band vydělávat z pásku, což je hodně fajn oproti minulým verzím.  

Za zmínku stojí i samotný gumový pásek. Ten vypadá na první pohled téměř stejně, ale pár rozdílů najdeme. U Mi Bandu 5 je náramek o něco tenčí a Xiaomi použilo méně materiálu. Nepůsobí ale špatně a nebudete s ním mít problém. Pokud by vám ale přece jen vyhovoval starší náramek z Mi Bandu 4, tak to není vůbec problém. I letošní verze náramku totiž sedí do starších gumových pásků. Pokud jich tedy máte v zásobě více, tak to vůbec nevadí a můžete je využívat i nadále. 

Změnou prošel i samotný displej, který je vlastně nejdůležitější součástí náramku. Ten se zvětšil na 1,1 palec, jedná se opět o AMOLED panel s rozlišením 126x294 pixelů. Rozlišení se papírově zvýšilo, ale jelikož se zvětšil displej, zůstává v podstatě displej stejně jemný. Xiaomi navýšilo i jas displeje ze čtyř set na 450 nitů a jde to poznat. Displej je jasnější a venku tak vidíte na panel daleko lépe. Není zde ale opět automatická regulace jasu, takže to budete muset zvládnout sami. 


Displej je větší a jasnější

Displej jako takový je ale fajn, máte opět možnost vybrat si ze spousty hezčích i horší ciferníků, takže možnost personifikace je zase velká. Všechny potřebné položky máte v menu a dostanete se k nim swajpováním nahoru nebo dolů, notifikace se zobrazí po swajpnutí na levou stranu a ovládání hudby a počasí máte na pravé straně. Staré známé ovládání, které už nikoho nepřekvapí. Jen ta dokonalá čeština a slovenština opět chybí. 

Nezoufejte ale, protože aktualizace systému s češtinou i slovenštinou by měla dorazit v říjnu letošního roku, takže to budete muset chvíli vydržet. Alespoň na to už Xiaomi myslí a není zde situace z prvních třech verzí náramku, kdy tady naše jazyková podpora vůbec nebyla a museli jste si instalovat upravené firmwary. Nebylo to složité, ale otravné ano. Sám jsem to dělal a návody máme i přímo na našem serveru Techarena.cz, pokud tedy ještě máte starší verze náramku. 


Zásadní funkce prostě chybí

Pojďme ale na funkce Mi Bandu 5. Xiaomi celou dobu lákalo všechny na mikrofon pro komunikaci s chytrou asistentkou Alexa, senzor okysličení krve a také na NFC pro placení náramkem. Všichni jsme si říkali, že konečně Xiaomi posouvá svůj chytrý náramek na další úroveň. Především to placení nás zajímalo, ale říkali jsme si, že zřejmě asi v Česku a na Slovensku stejně nepůjde. No a taky že ne... 

Všechny vyjmenované funkce jsou totiž dostupné pouze pro čínský trh a na globální trh, včetně toho našeho, jsme je nedostali. O Alexe, okysličení krve či NFC se nám tedy může jen zdát. Největší škoda je právě u toho NFC. A jelikož ani naše globální verze nemá mikrofon, nemůžete přes náramek odpovídat na telefonní hovory. Samozřejmě se vám zobrazí jako notifikace, ale můžete hovor pouze odmítnout, tedy jako u předešlé verze.  

Nově máte v náramku ikonku s nápisem PAI. Je to nová funkce, která sleduje v podstatě váš psychický stav, který náramek vyhodnocuje podle fyzických aktivit, dýchání, srdečního tepu a dalších naměřených hodnot. Pokud získáte více než 100 bodů, znamená to, že máte menší pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob. Takže se pořádně snažte, uličníci.  

Dále přibylo měření stresu a také dechové cvičení, které vás po určitou dobu nutí dýchat pravidelně, abyste se uklidnili a alespoň chvíli během dne relaxovali. Něco podobného už dlouho nabízí chytré hodinky jako Apple Watch. Jinak máte samozřejmě k dispozici řadu sportovních aktivit jako běhání, plavání, jízdu na kole venku i vevnitř nebo dokonce jógu, veslování nebo skákání přes švihadlo. No a samozřejmostí je voděodolnost až do 50 metrů, respektive do pěti atmosfér. 

Všechny tyto aktivity se zaznamenávají a synchronizují s již známou aplikací Mi Fit, která vám udělá důležité přehledy o sportu, spálených kaloriích, váze, spánku a dalších údajích. Tu už ale zřejmě dobře znáte, pokud nebude Mi Band 5 váš první. 

K měření aktivit využívá Mi Band 5 tříosý akcelerometr a gyroskop a taky optický snímač tepové frekvence. Z dalších specifikací zmíním Bluetooth 5.0 a baterii o kapacitě 125 mAh. Baterie vám zaručí alespoň sedm dní plného provozu. Výrobce sice uvádí, že by měl náramek vydržet až dvojnásobnou délku, tedy čtrtnáct dnů, ale záleží na tom, co všechno máte zapnuté. Pokud snížíte jas displeje, budete měřit veškeré aktivity s co nejdelšími intervaly a nebudete moc využívat náramek ke sportování, tak je to reálná hodnota. Při běžném provozu se ale dostanete maximálně na týden, což je i tak dobré. 


Vyplatí se? 

Zásadní otázka ale zní, zda má cenu přesedlat z Mi Bandu 4 na Mi Band 5. Podle mě nevyplatí. Mi Band 5 totiž oproti loňskému modelu nenabízí nic extra navíc. Jasně, máte větší displej, pohodlnější nabíjení a měření několika aktivit navíc. Pro mě to ale neznamená natolik výrazný upgrade, aby stálo za to kupovat novou verzi.  

Upgradovat začíná dávat smysl až v případě, že vlastníte Mi Band 3, případně ještě nižší verzi. Pak už je to rozhodně krok k lepšímu. V tomto případě si ale opět můžete i tak koupit Mi Band 4, který seženete ve slevách i za 600 korun. Mi Band 5 totiž ve většině případů seženete za 1490 korun, pokud tedy není zrovna nějaká sleva, a pokud chcete ušetřit a nutně nechcete nový model, běžte do Mi Bandu 4. 

Pokud by Xiaomi i na český a slovenský trh dovezlo NFC a možnost s náramkem platit, bylo by to pak jasné a Mi Band 5 by byla jistá volba. Takhle ale nemá nový náramek pro mě moc smysl. 

Parametry produktu...

Pouzdro

Barva Černé

Řemínek

Barevné provedení řemínku Černé

Funkce

GPS přijímač Ne
Odolné Voděodolnost do 50m;
Měření kalorií Ano
Měření spánku Ano
Měření vzdálenosti, kroků Ano
Notifikace e-mailů Ano
Notifikace událostí kalendáře Ano
Notifikace SMS Ano
Notifikace volání Ano
Ovládání fotoaparátu Ano
Ovládání hudebního přehrávače Ano
Výměnný pásek Ano
Měřič tepu Ano

Fotogalerie produktu...

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 1 490 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • stepan.fronk-19. srpen 2020

  Mi band 5 nemá GPS přijímač. Máte tam chybu. ;-)

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.