LG Wing je mnoho věcí - unikátní, působivý, tak trochu zbytečný, divný, slabý, předražený, krásný nebo fascinující. Podle mě je však především zábavný. Zábava je slovo, které uvidíte v této recenzi velice často a jsou k tomu dobré důvody. A navíc je Wing jedna z největší frajeřin letošního roku. Jen málokoho ale zaujme.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 4000mAh; |
DISPLEJ | Rozl. displeje 2460 × 1080bodů; Technologie displeje OLED; Úhlopříčka displeje 6.8"; |
FOTOAPARÁT | Clona předního fotoaparátu f/1,9; Clona širokoúhlého fotoaparátu f/2,2; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Stabilizace Optická; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 260g; Konfigurace karet Hybridní slot; Konstrukce Vysouvací; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba LG UX; Android 10; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 128GB; |
Všichni víme, co je na tomhle telefonu to hlavní, ten unikátní Swivel displej, který vás vrátí zpět do dob, kdy jste viděli ten jeden cool telefon v prvním Iron Manovi. Mimochodem i to bylo LG. Je tedy jasné, že většina této recenzi musí patřit právě tomu unikátním stylu konstrukce, a proto si nejdřív shrneme všechno ostatní.
Wing je opravdu obří telefon. Je vysoký, tlustý a velice těžký, je to pořádný pořízek, ale přesto se držel pohodlně díky zaobleným zádům. To zadní sklo je přitom matné, modul fotoaparátů je proveden ve stejné barvě jako zbytek těla, takže vypadá průhledně a z něj poté vystupují ještě tři čočky fotoaparátů zvlášť. Jo, vypadá tak trochu jako Galaxy Note 20, ale mně se líbí Galaxy Note 20.
Pravda tohle sklo se patlá více než jiná matná skla, ale žádné mi nebylo tak příjemné na dotyk. Mám pocit, že mi dodává více jistoty během držení. Není tak hladké, skoro by se dalo popsat jako “antiskluzové” v hodně velkých uvozovkách. Celkově je Wing skvěle vyrobený. Tedy až na fakt, že v levé části displeje konstrukce trochu vrže, jelikož tam není displej kvůli designu vnitřního pantu tak dobře podepřen jako vpravo.
V oblasti hardwaru je to v podstatě LG Velvet. Tabulku výbavy máte výše, zde zmíním jen Snapdragon 765G, 8 GB RAM nebo 128GB úložiště. Zkrátka i přes vysokou cenu není Wing ani v nejmenším vlajková loď. Je to Velvet v šíleném těle. Nutno však říct, že i přesto běží telefon v běžném režimu rychle a plynule a výdrž baterie s kapacitou 4000 mAh překvapila. Když jsem se během používání nijak neomezoval a nebál jsem se používat oba displeje, tak druhý den ráno ukazoval telefon vždy zhruba 35 %. To není špatné na velikost displeje a baterie. Pokud budete využívat neustále oba displeje, tak dokážete baterku vyždímat za den, ale to se určitě nebude dít moc často. Za den a kousek se zaručuji i s náročnějším používáním. A když tak je tu 25W nabíjení a 13W bezdrátové.
Hardware telefonu rozhodně nezapadá do cenovky kolem 30 tisíc korun
Vzhledem ke konstrukci nelze očekávat voděodolnost, ale stříkající vodu má telefon vydržet díky IP54 a má certifikaci odolnosti MIL-STD 810G. Dále displej je také jako z Velvetu. Jde o 6,8palcový P-OLED panel s Full HD rozlišením. Jde o solidní displej se zaoblenými boky a symetrické rámečky bez průstřelu. Kvalitou je to však displej na úrovni střední třídy. Je tu 60 Hz, jas určitě není vlajkově vysoký, je to jen dostatečný hezký panel.
Za chvíli se také dostaneme k tomu druhém 3,9palcovému displeji, který má rovněž vesměs Full HD rozlišení. Jen je téměř v poměru 1:1. Ještě před tím chci ale zmínit čtečku otisků prstů ve velkém displeji, která je dost pomalá a zvuk ze spodního reproduktoru. Ano, je tu pouze jeden sluchátka nahoře slouží je pro hovory a byť musí posílat zvuk skrz displej zespod, tak je volání zcela v pořádku a zvuk hlasitý. Ten spodní reproduktor hraje ovšem při nejlepším průměrně.
A tím se pomalu dostáváme k tomu, že je Wing ten nejvíce LG a zároveň nejmíň LG telefon, který LG v poslední době vyrobilo. Vezměte si, že je to masivní kousek, ale není tu jack pro sluchátka, není tu Quad DAC, nejsou tu stereo reproduktory a manuální ovládání fotoaparátů je ořezané. To nezní jako telefon od LG. Na druhou stranu je Wing díky tomu rotujícímu displeji naprosto šílený a divný telefon. Což zní jako telefon od starého dobrého LG. Tak pojďme na to, jak tenhle telefon vlastně funguje.
Otočit velký displej zvládnete i pouhým palcem a před kompletním otevřením se displej vždy na vteřinku zpomalí, aby se docvaknul hezky něžně. Jen leváci jednou rukou otevření snadno nezvládnou. Pant působí velice dobře, pohyb je plynulý a zpracování telefonu je skutečně na vysoké úrovni. Musí být, ostatně LG slibuje životnost v podobě minimálně 200 tisíc otočení displeje. Dokonce si můžete všimnout, že displej má zezadu stylový vzor a skoro celý vnitřek je ze skla, aby vypadl telefon vždy elegantně. LG tohle nemuselo udělat, ale udělalo.
Ale proč byste měli chtít takový displej? Inu, to je otázka. Chcete sledovat YouTube nebo Netflix a zároveň si s někým psát? Můžete. Chcete otočit telefon na bok, dát ho do držáku a mít v autě na velkém displeji navigaci a na menším třeba Spotify? Můžete. Chcete psát email a zároveň vidět vedle svůj kalendář? Můžete. Chcete mít videohovor a zároveň si dělat poznámky? Můžete. Tak trochu, není to moc pohodlné.
Chcete psát na obří klávesnici a vidět chat jen na malém displeji? Můžete. I když mně by se tak psalo naopak hůře. Chcete, chcete... No, to je ten problém. Už nevím, co praktického můžete s LG dělat. Když musíte pro tak drahou a důležitou funkci pracně vymýšlet praktická využití, tak je něco špatně. Mělo by to přijít samo. Podle toho poznáte, že je něco skutečně užitečné.
Každý by displeje využíval jinak, někdo víc, někdo míň, ale většina by patrně skončila jako já. Já jsem u Wingu pravidelně využíval Swivel režim jen v metru, kdy jsem si zapnul YouTube na velkém displeji a na malém procházel Twitter. Video jsem měl jako podcast, jen občas jsem se podíval na displej, když mě něco zaujalo a pak pokračoval na Twitteru. Občas jsem přihodil i nějaká další používání, co jsem zmínil, ale to vážně zřídka.
Využíval bych dva displeje i víc, ale třeba drag and drop mezi nimi samozřejmě nefunguje. A pro moje potřeby nedávají dvě aplikace vedle sebe v tomto stylu smysl. Surface Duo ano, tam jsou dvě plnohodnotné aplikace a obrazovky, tady ne. Ostatně i to mé používání Wingu řeší případně tradiční obraz v obraze, na to nutně nepotřebuji telefon do "T".
Jsou tu však oblasti, kdy ty dva displeje spolupracují a nehrají si každý na svém písečku. V YouTube můžete koukat na video a v malém displeji ovládat jas, hlasitost, přetáčet stopu a podobně. V galerii můžete snadněji procházet fotky v náhledu na malém displeji a na velké vidíte vše v plném rozlišení. Asphalt 9 vám během hraní ukazuje na druhém displeji mapu. Tohle jsou vcelku zajímavé funkce a hned vám začne pracovat představivost.
Emulátor Nintenda DS, s oběma displeji najednou nebo jen s ovládáním na menším displeji a hrou na horním, by byl úžasný. Editor videí, kdy mám timeline a všechnu práci na velkém displeji a náhled videa na menším. Během streamování nějaké hry, bych mohl vidět chat na tom menším displeji. Najednou už vidíte, pro jaké lidi by mohlo být takové řešení konstrukce velice užitečné. Problém je, že není.
Nic z toho, co jsem nyní zmínil, Wing neumí. Software drží telefon zpátky. Tenhle drahý telefon od LG nikdy nepřesvědčí velké vývojáře, aby začali exkluzivně pro jeden bláznivý telefon optimalizovat své aplikace. To je smutná realita Wingu. V současnosti nemá jeho konstrukce moc skutečně praktických využití. Když jsem z Wingu přešel na běžným telefon, tak mi vesměs nic nechybělo. Vidíte u něj jen ty super možnosti, které se patrně nikdy nestanou skutečností.
Přesto jsem si však nějaký ten týden a kousek s Wingem hrozně rád hrál. První dny je zábava zkoušet, co ty displeje umí a jak byste je asi mohli využívat. Pak sice rychle zjistíte, že je vesměs vše blbost a skončíte u dvou činností, kdy Wing vážně využíváte naplno, ale přesto mě telefon neskutečně bavil díky jeho poslední velké funkci – gimbal režim.
Fotoaparáty mohu shrnout velice rychle. Jsou dobré, nemají na ostatní vlajky ve své cenovce, ale jsou dost dobré. Hlavní 64Mpx fotoaparát s optickou stabilizací je za dne fajn, zpracování barev je trochu blíže realitě než dříve, ostření je rychlé, detailů spousta. Občas to processing přežene, ale fotky jsou hezké a telefon si vede dobře i večer. Zde může pomoci Noční režim, který funguje jako u Velvetu. Pokud jen zapnete režim a vyfotíte fotku, tak dostanete vesměs stejný snímek, jen je přiostřený, a hlavně se změní vyvážení bílé do studena.
Můžete však manuálně zvýšit intenzitu zesvětlení scény, což se může hodit. Více však pomáhá Noční režim až u 13Mpx širokoúhlého fotoaparátu se 117° záběru. Ten je za dne také fajn. Fotky jsou saturovanější a detailů není tolik, ale je to solidní fotoaparát. Večer už je to horší, daleko horší, ale pomůže zase ten nastavitelný Noční režim, jak jsem zmiňoval.
Také video je u hlavního senzoru ve 4K hezké a stabilizace je povedená. Bohužel se však nemůžete během natáčení přepnout na širokoúhlý senzor, i když to šíro umí natáčet solidní 4K video. Ale jak říkám, celkově jsou prostě fotoaparáty fajn, na úrovni OnePlus 8T jsou. Na úrovni iPhonu 12 Pro, Galaxy S20+, OnePlus 8 Pro a podobně už ne, i když by tomu cena nasvědčovalo.
Tak to by bylo a teď ten gimbal režim. Stačí otevřít fotoaplikaci, otočit displej a bum, máte před sebou nejzábavnější část telefonu a nejlepší využít jeho konstrukce. Na velkém displeji máte hledáček a na malém ovládání kamery. V tomto režimu totiž telefon využívá dedikovaný 12Mpx širokoúhlý fotoaparát, který má větší pixely než ten standardní a je v těle otočený o 90°. Tím pádem držíte telefon na výšku, ale video je na šířku.
Noční fotografie + Noční režim
Nedostanete z něj však širokoúhlé video. Tenhle senzor ořezává svých 120° záběru, díky čemuž můžete pak softwarově pohybovat s obrazem. Senzor se nehýbá, jen telefon hýbe s ořezem. Ovládání záběru je pak jako u joysticku gimbalu, můžete se pohybovat doprava, doleva, dolu či nahoru. Je tu dokonce i několik režimu stabilizace. Základní, který tak nějak vyhlazuje přirozeně pohyby ve všech směrech. Druhý režim je určen pro pohyby do strany a omezuje vertikální pohyb. A třetí režim by měl být opak pro vertikální pohyb, ale ten očividně tak dobře nefunguje.
Gimbal režim je úžasná funkce, ale horší kvalita videa jej brzdí
Plus můžete záběr kdykoli uzamknout nebo můžete zapnout Duální nahrávání. Pak vyjede z telefonu vcelku solidní přední 32Mpx kamerka a můžete natáčet přední i zadní kamerkou na jednou. To by nebylo nic nového, ale tady si můžete přehazovat obraz, kam chcete, zapnout zobrazení obrazu v obraze, a dokonce můžete nastavit, zde chcete výsledné video ukládat do jednoho souboru nebo zvlášť přední a zadní video. Jen škoda, že tam přední kamera má tak úzký úhel zaáberu.
Nicméně díky tomuhle režimu dostanete stabilní videa, a hlavně díky ovládání záběru velice plynulé přechody, které byste s normálním telefonem neudělali tak snadno a pěkně. Byla obrovská zábava si s natáčením hrát. Vážně se mi ještě s žádným telefonem tak pohodlně nenatáčelo. Avšak stejně jako všechno u LG Wing má i gimbal režim své “ale”, a to kvalitu videa.
Gimbal režim zvládne jen Full HD při 30 FPS a to video ani nevypadá extra hezky. Já chápu, že kvůli tomu ořezu musí být rozlišení nižší, aby mohl software hýbat se záběrem, ale v tomto případě drží zkrátka telefon zpátky i ten hardware. Tohle je poprvé, co jsem si přál, aby tu byl nějaký ten obří senzor schopný 8K videa, aby se mohlo ořezávat na 4K v gimbal režim.
A to je smutná pravda LG Wing, všechno má své “ale”. Zejména software byl pro mě během testování neustálou přítěží. Ve Swivel režimu je systém dost pomalý, reakce na dotyky nejsou okamžité jako jinde, prakticky žádné aplikace Wing naplno nevyužívají, Netflix se neumí ani přetočit na šířku a občas aplikace padají, když displej otočím. Ostatně ani používání aplikací na menším displeji není samozřejmé. Některé fungují dobře, jiné ne. Kupříkladu Instagram vypadá na první pohled dobře, ale když chcete například odepsat na menším displeji v chatu na zprávu, tak máte smulu. Nejde totiž v chatu scrollovat, takže nevidíte zprávu a nemůžete ani odepsat.
Když zapnu zmiňovaný Asphalt 9 a vyjedu z mapy, když chci třeba jen trochu pohnout s jasem, tak minimapa zmizí a už jí nedostanu zpět, pokud displej neotočím tam a zase zpátky. Software je stále pro LG problém a Wing všechno svou jedinečnou konstrukcí jen umocňuje. Nemluvě o faktu, že je tu zase další verze nadstavby, která vypadá jinak než u Velvet. A Velvet má nadstavbu, která se ani pořád nedostala na ostatní telefony LG.
Po celou dobu s LG Wing jsem si připadal, jako když testuji nějaký prototyp. Ale to jsem v podstatě i dělal. LG moc dobře ví, že Wing za 30 tisíc korun nebudou extra prodávaný. Ví, že není tento kousek pro každého. Ví, že je pouze pro obskurnější používání. Ale přesto ho vyrobilo. Wing je prvním telefonem řady Explorer, pomocí které bude LG postupně zkoušet různé bláznivé experimenty a uvidí, jestli se nějaký uchytí.
To je podle mě hrozně chytrý a sympatický tah. LG vyrobí takhle bláznivý telefon, ušetří na hardwaru, čímž srazí jeho cenu na relativně únosnou mez a vypustí ho ven. Uvidí reakce uživatelů, vývojářů a až když se bude koncept všem zamlouvat, tak může v druhé generaci vylepšit hardware. Nebo celý koncept opustit a zkusit zase něco nového.
LG je díky tomu zase jednou průkopníkem v oblastech, kam se jiní bojí vkročit. Jasně, konstrukce Wingu nemusí dávat ten největší smysl, ale právě díky Wingu víme, proč nedává či dává smysl. Jsou potřeba produkty, které posouvají hranice, které se snaží změnit náš tradiční pohled na telefony. Jsou potřeba produkty, které jsou bláznivé a jsou potřeba telefony, které existují jen proto, protože proč sakra ne? Třeba to bude bezva.
Tenhle přístup je neskutečně sympatický a musí před LG každý smeknout. Jestli prostě jen hledáte za 30 tisíc korun co nejlepší možný telefon, tak Wing vynechte. Ale pokud si myslíte, že tu konstrukci budete skutečně neustále využívat nebo jen hledáte unikátní telefon, s kterým je obrovská zábava a máte na to peníze, LG Wing je tu pro vás. A když už, tak ho kupte od dobrých duší z CZC, které nám Wing půjčilo na recenzi.
A to je v podstatě vše, co jsem chtěl k LG Wing říct. Já vím, že to není úžasný telefon. Já vím, že není úplně praktický. Já vím, že je drahý jak blázen. Já vím,... že jsem si jeho testování užil daleko více než jakéhokoli jiného letošního telefonu. Vím, že lidé zírali mnohem více na Wing než na ohebný Mate XS nebo Galaxy Z Flip. Sice doslova nikdo jiný v mém okolí neviděl praktické využití takového telefonu, ale zaujal. Vím, že LG Wing je důkaz, že telefony mohou být zase jednou své a unikátní. A za to LG děkuji. Víc takových, víc gimbal režimů, víc LG. Life s Wingem možná není úplně good, ale bude vždycky fun. A to má své kouzlo, nemyslíte?
Stav | Nový |
Konstrukce | Vysouvací |
Hmotnost | 260g |
Výška | 169mm |
Šířka | 74mm |
Hloubka | 10mm |
Barva | Šedá |
Konfigurace karet | Hybridní slot |
Paměťová karta | SDXC |
Uživatelská paměť | 128GB |
Maximální velikost karty | 2GB |
Paměť RAM | 8GB |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 10 |
Nadstavba | LG UX |
Kapacita baterie | 4000mAh |
Vyměnitelná baterie | Vestavěná baterie |
Max. výkon drátového nabíjení | 20W |
Datové služby | 5G; LTE (4G); HSPA (3.5G); UMTS/CDMA (3G); EDGE (2.5G); GPRS (2G) |
Bezdrátové technologie | WiFi; Bluetooth; GPS; GLONASS; A-GPS; Galileo |
Pásma 4G (LTE) | 2600 MHz, 2500 MHz, 2300 MHz, 2100 MHz, 1900 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 850 MHz, 800 MHz, 700 MHzMHz |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2460 × 1080bodů |
Technologie displeje | OLED |
Tvar výřezu v displeji | Bez výřezu |
Typy objektivů | Širokoúhlý |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 64Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2,2 |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/1,9 |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/1,9 |
Rozlišení videa | 3840 × 2160 (Ultra HD) |
Podporovaná rozlišení videa | 2160p 60fps; 2160p 30fps; 1080p 60fps; 1080p 30fps; 1080p 240fps |
Zaostřování | Automatické ostření |
Funkce fotoaparátu | Přisvětlovací dioda |
Senzory | Digitální kompas (magnetický senzor) |
Další funkce | Rychlé nabíjení |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.