Recenze LG G8S ThinQ: Telefon ohromujících možností

Vlajkové vlastnosti za poloviční cenu
 • Pěkný G-OLED displej
 • Vlajkový hardware
 • Voděodolnost a bezdrátové nabíjení
 • Úžasné možnosti fotoaparátů
 • Stereo zvuk
 • Skvělý 3,5mm jack výstup
 • Skvělá cena (již 12 990 Kč)
 • Nudný design
 • Obří notch
 • Bezdotykové ovládání a odemykání dlaní nefunguje moc dobře
 • Horší síla singálu
 • Nadstavba potřebuje doladit

Recenze produktu...

LG G8S ThinQ

85%
Baterie
80%
Design
75%
Fotoaparát
85%
Výkonnost
85%

Testování nového LG G8S ThinQ mi připomínalo velice často recenzi Nokie 9. Ono totiž ani toto LG není po všech směrech úžasný telefon a některého jeho části a rozhodnutí LG mě stejně jako u Nokie až štvou. Avšak zároveň mám tenhle telefony vážně moc rád. 

LG G8S ThinQ

BATERIE Kapacita 350mAh;
DISPLEJ Rozl. 2248 x 1080bodů; Typ G-OLED; Uhlopříčka 6.21";
FOTOAPARÁT Hlavní fotoaparát 12Mpx; Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 13Mpx;
KONEKTIVITA Stereo reproduktory; Systémový konektor USB-C;
KONSTRUKCE Typ odolnosti IP68 a MIL-SPEC 810G;
OP. SYSTÉM Android 9.0 (Pie);
PAMĚŤ RAM 6GB; Paměťová karta microSD; Uživ. paměť 128GB;
VÝKON Antutu Benchmark 344000bodů; Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 855;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů Zadní strana; Rozpoznání obličeje;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování

Nejprve, vůbec existence tohoto modelu mě trochu zaráží, a to nemá co dělat se samotným telefonem, ale s rozhodnutím LG. Proč tu máme po pár měsících LG G8S, což není celkově lepší ani odlehčená verze G8? Je to takový krok stranou namísto toho, aby se soustředili na lepšího nástupce. A brzy se představí LG G8X, což nebude celkově úplně horší ani lepší model, prostě zase krok stranou.  

Vezměte si třeba design, nebo přesněji konstrukci. Já se po prvních dojmech z MWC vážně těšil na původní LG G8 a doufal jsem, že G8S bude jen interní úprava, ale ono ne. Pryč jsou pohodlné rozměry a skvělá konstrukce G8, kde zaoblená záda skvěle zapadala do boků a foťáky byly nádherně zapuštěny přímo pod zadním sklem.

Tady máme ovšem opět zvlášť modul foťáků vyříznutý ve skle a lehce vyčnívá. Záda jsou plochá a nijak plynule nepřecházejí do boků. Brada a boční rámečky kolem displeje jsou stále dost rozměrné a notch je větší jak u G8, větší jak u Huawei Mate 20 Pro, a dokonce větší jak u iPhonů. A proč nedat rovnou vypínací tlačítko nepohodlně až úplně nahoru, aby na něj nikdo nedosáhl, že ano. 

A to vše na našem trhu pouze v zrcadlové barvě, která vypadá za 30 minut spíše jako Petriho miska. Občas vypadá telefon vážně nechutně. A když říkám v zrcadlové barvě, myslím vážně zrcadlo. Koukněte se na fotku vedle tohoto odstavce. Telefon se jako nic odrážel na kůře stromu. Designově a konstrukčně jde zkrátka o horší verzi původní G8, která byla nedoceněná. V reálu pak bohužel nepůsobí G8S tak draze jako konkurenční Huawei P30, Nokia 9, OnePlus 7, Honor 20 Pro či Xiaomi Mi 9.  

A to je velká škoda, protože LG mělo už skvělou konstrukci v rukávu s G8 a V50. Tu ale nakonec využijí dle úniků až v LG G8X, kde však zase pravděpodobně ořežou foťáky. V každém případě. Konstrukce není designově to nejlepší, ale zůstává tlačítko pro Google Asistenta, čtečka otisků prstů na zádech patří mezi ty nejlepší, a hlavně je zde voděodolnost IP68 i certifikace odolnosti MIL-STD 810G. To nemá v této cenovce skoro nikdo, krom loňských vlajek. 


Displej a zvuk

Také displej je oproti prvnímu LG G8 trochu jiný. I tento 6,2palcový Full HD+ OLED panel vypadá rozhodně skvěle a byť není čitelnost na slunci nejlepší, tak je stále dobrá. Nechybí Always On, špičkový kontrast, překvapivě mírnější barevné podání, je to vážně hezký displej. Avšak ty boční rámečky jsou naživo vážně velké a stejně tak ten notch. Naživo vypadal Quad HD+ displej původního LG G8 působivěji, byť by měl pýt vyroben podřednou technologií.

A také přenášel zvuk on sám vibracemi namísto reproduktoru, což bylo velice pokrokové řešení, ale upřímně udělalo LG nyní s G8S lépe. Je zde tradiční sluchátkový reproduktor, který hraje společně s tím spodním. Výsledkem je lepší kvalita zvuku, která patří nyní mezi to nejlepší své cenovky. Sice na nejvyšší hlasitosti už maličko chrčí, ale lepší jak G8, Zenfone 6 či telefony s jedním reprákem. Tady hraje ten horní repráček vážně až nečekaně nahlas a hovory s ním jsou také radost.

A abych nezapomněl. 3,5mm jack je korunní klenot vlajkových LG už pár let, a i tady je výstup vysoce kvalitní. Přičemž bezdrátový přenos patří mezi ty nejlepší. Sice zamrzí, že tu není typický Quad DAC jako v LG V50 či původním LG G8, namísto něj je tu DTS:X software a profily, ale pořád lepší než kdekoli jinde. Pokud vám jde o zvuk do sluchátek, tak je stále nejlepší volbou celkově na trhu bez ohledu na cenu prostě a jednoduše vlajkové LG. Zde se překoná jedině samo LG.


Hardware

Tak to sami vidíte. Trochu horší kvalita displeje, ale s tím spjatý lepší zvuk. Jak jsem říkal, G8S není krok vpřed ani krok zpět. Bokem. Stejně tak hardware. Stále Snapdragon 855, 6 GB RAM, 128 GB úložiště + microSD slot. Navíc na LG nyní 3550mAh baterii, která nevydrží dva dny, ale den a půl zvládne, což mi stačí. Když už je tu oproti jiným menší baterka, tak o to víc ocením bezdrátové nabíjení. Beru to jako kompenzaci, byť někdo prostě chce větší baterku, což chápu. Já taky. Jen antény na signál by to chtělo zlepšit. Tam kde Honor 20 Pro i Zenfone 6 měly 5 či 4 čárky signálu, mělo LG při nejlepším 2.


Fotoaparát

Pro mě ovšem všechno bledne v porovnání s foťáky. Ten hlavní je horší než u G8. 12 Mpx tu má horší světelnost f/1.8 namísto 1.5, avšak optická stabilizace naštěstí zůstala. 13Mpx širokoúhlý foťák má extrémních 136°záběru a náš trh tentokrát neostrouhal a je tu také 12Mpx teleobjektiv s dvojnásobným zoomem. Budu ovšem upřímný. Na automatiku fotí celkově lépe Honor 20 Pro. Ten si poradí i se špatným světlem a tmou levou zadní.

Za svou již sníženou cenu nepodává ovšem LG vůbec špatné výsledky, i když fotky jsou silněji saturované, HDR občas přehání a noční režim jako by tu nebyl. To se dá sice doladit, ale v současnosti prostě na automatiku software v LG zaostává. Spousta fotek se mi ale přesto líbí a snímky byly vždy ostré a nádherně detailní. Dokázal jsem s foťáky bez potíží žít, přičemž nejlépe je odladěno rozhodně šíro (širokoúhlý). Ale o automatice to není. Jsou tu totiž funkce, o kterých se bohužel zas tak moc nemluví. A v nich je síla LG. Můžete u foťáku ovládat úplně všechno.Právě zde ty tuny možností chcete a LG vám jich naloží plnou mísu. Tak třeba manuální režim. Můžete fotit v RAWu, nastavovat vše, jak je zvykem a v rohu je histogram. Co je skvělé, tak manuální ostření má Focus Peaking, takže přesně poznáte, na co se ostří. A co je bomba? To vše se přenáší do videa. Ano, je tu plně manuální ovládání videí i s tím Focus Peakingem. To nikde jinde není.

Dostanete dokonce komplexní ovládání mikrofonů, což může být neocenitelné, kdybyste nějaký připojili skrz jack a v nastavení lze vybrat rozlišení, FPS, bitrate či HDR10. Na výběr je pak 4K v 60 či 30 FPS, Full HD od 1 až do 240 FPS a poměry jsou 16:9, 18:9 i filmový 21:9. Samotná video pak vypadá i na automatiku dost dobře, lépe jak u Nokie 9, Honoru či Xiaomi a záznam zvuku také nezklame. Jen stabilizace ve 4K a 60 FPS není ideální, ale ve 30 FPS už je dost dobrá.

Pokud chcete maximální manuální kontrolu nad fotkami i videem je LG nejlepší volbouDále je tu třeba zajímavý režim, kdy může foťák dělat za vás efektní pomalý zoom na nějaký objekt a u nic moc nočního režimu lze volit intenzitu. A pak tu jsou ty úžasné maličkosti. Můžete si měnit lištu s režimy a přehazovat si jejich pořadí či některé možnosti kompletně vyřadit ze snadného přístup. Boží funkce. Oceňuji také, že když v automatice klepnu na zaostření tak mohu upravit expozici a zároveň se přepnout na manuální ostření, pokud má automatika problémy.  

Nebo takový trik. Širokoúhlé fotky vypadají skvěle a mají naprosto výborné vyrovnání okrajů, kdy je vše ostré a nikde žádný náznak rybího oka. Nikdo by si nikdy nestěžoval, ale občas byste si mohli v porovnání s jinými telefony říct, že nemají fotky zas tak větší záběr, jak těch 136° naznačuje a máte pravdu.

Software u každého telefonu vždy něco ořízne v rámci eliminace toho rybího oka. Jak jsem ale říkal, LG dává nástroje a jejich použití do vašich rukou. Takže stačí potáhnout trochu na ikonce objektivů a dostanete se do manuálního zoomu, u kterého můžete však přetáhnout i ještě více přes šíro a dostat plnou šíří s rybím okem. Většinou to nebude využitelné, ale pro určitou perspektivu a typ fotek se to hodí.


Bezdotyková gesta

LG G8S je zkrátka telefon, který je připraven snad úplně na všechno jen kdyby náhodou. Jednu věc si však LG mohlo odpustit. Z původní G8 nám tu zůstal ten velký notch s přední 8Mpx kamerkou, která je lepší než dřív, a 3D senzorem. To má za následek bezpečné 3D odemykání obličejem, bezdotyková gesta a odemykání dlaní a upřímně ty gimmicky navíc by tu být nemusely.

Bezpečné odemykání obličejem může být pro někoho, kdo už nechce používat otisk, velké plus a je tu úžasně spolehlivé bez ohledu na světelné podmínky, ale je pomalejší než iPhone. Bezdotyková gesta pak lze částečně nastavit, ale nefungují vůbec spolehlivě a pořád musíte dělat takové nepohodlné svírání prsty. I po dvou týdnech je těžké vyvolat nabídku ovládání a občas se to nepovede ani na desátý pokus.  

A to samé platí s odemykáním dlaní, které by mělo být bezpečnější jak obličejem. Funguje, jak má, ale jak kdy. Cením ty zajímavé myšlenky a dovedu si představit, že bezdotykové ovládání či odemykání dlaní může být někdy nesmírně užitečné, ale když to všechno nefunguje vždy, jak má, tak se s nasazením mělo počkat. Takhle je používání gest otrava a boj. Na bezdotyková gesta se těším daleko více v novém Pixelu 4, kde se vsadím, že Google se svým radarem předvede lepší výkony. Prostě skvělé nápady, ale provedení tak 6/10.


Software

Co moc nechápu jsou také výsledky v AnTuTu s tak silným hardwarem, který je podezřele o pár desítek tisíc nižší než jinde. I když může jít o příznak jiného problému. Animace nadstavby od LG se mi totiž sem tam škubly, což se mi letos jinde se Snapdragonem 855 jedinkrát nestalo. Tady jsem na to ovšem občas zkrátka narazil a musím to zmínit. I když ono se také není úplně čemu divit, když je tu takového obsahu.

Připadám si jako bych se vrátil k Samsungu o pár let zpětLG má asi ty nejvíce asijskou nadstavbu ze všech. Kompikované animace přechodů ze zamykačky se vás snaží ohromit a v hladě nastavení všeho možného je stále zmatek a snadno se ztratíte. Ostatně ona ta optimalizace nemůže být asi moc důkladná, když ani grafiku LG očividně moc neřeší. Notch v bílé, divná linka u lišty a text černý, takže ani nevidím názvy ve vyhledávání? Super. A byť je tu Android 9, tak ovládání hlasitosti není pořád moderně a prakticky na boku.

Připadám si jako bych se vrátil k Samsungu o pár let zpět. Jde cítit, že LG na software moc netlačí a hraje stále vedlejší roli. Což jde pak vidět i v rychlosti aktualizací. Snad ale alespoň jedna brzy přijde, ať je to občasné škubání pryč. Na druhou stranu. To obří množství nastavení má své momenty. Některé ty funkce navíc se mi vážně hodně líbí a upozorním, že většinu času běžel telefon přeci jen náramně svižně, zejména v aplikacích, a vibrační odezva sice není ta haptická radost jako u iPhonů, Pixelů či Nokie 9, ale patří mezi tu nejlepší.


Vyplatí se?

V konečné důsledku mám s LG G8S ThinQ vlastně jen dva skutečné problémy. Design a konstrukce je krok zpět oproti původnímu LG G8 a software chce vylepšit, o tom žádná. Ať už jde o foťáky, tak hlavně o nadstavbu ohledně toho sekání, bugů a podobně. Ale zbytek? Vlajkový hardware, microSD slot, skvělý jack pro sluchátka, bezva stereo repráky, voděodolnost i MIL-STD, bezdrátové nabíjení, rychlejší USB-C 3 namísto dvojky, parádní displej, neskutečné možnosti solidních fotoaparátů a baterka... ujde.

Zkrátka má LG G8S co nabídnout a za těch současných doporučených 13 tisíc korun nejde ani o extra nákladný kus. Byť zase nerad vidím, že LG se muselo k této ceně dostat až po měsíci z původních 18, jelikož očividně prodeje jako vždy vázly a cena bude stopro nadále klesat. Ostatně během natáčení mé videorecenze byla cena ještě na 15 tisících a během pár dní spadla ještě níž. Ale víte co? Já bych koupě úplně nelitoval ani za těch 15 tisíc korun. Jasně můžete sehnat levněji třeba Mate 20 Pro od Huawei, ale když beru jen letošní telefony stejné cenovky, tak je tohle fajn. Hodně fajn.

Pokud chcete nejlepší možný zvuk za 13 tisíc. LG. Chcete nejlepší manuální ovládání fotek a videí na trhu? Jedině LG. A chcete sice ne ideálně odladěný, ale ten nejlepší koktejl vlajkových vlastností? G8S je tu pro vás. Jedinou věcí, které bych se rád zbavil ve prospěch ještě nižší ceny nebo zlepšení v jiných oblastech je ten 3D senzor vepředu. Ale to očividně docvaklo i LG, a tak to brzy zkusí do třetice s LG G8X. Kde bude poprvé mini notch a čtečka otisků v displeji. Ale G8X musím dát teď stranou. Dokud není oficiálně venku, tak nevíme, co všechno dalšího tam může chybět.

V současnosti se s vámi tedy rozloučím takto. Stejně jako ta Nokia 9 má i LG G8S věci, která by měly být za 18, 15 či dokonce 13 tisíc odladěny. Nabízí však spoustu věcí, které nikdo jiný nemá a je to tím pádem takový malý unikát. Takový hrubý diamant. Minimálně kdybych chtěl telefon do 13 tisíc, tak bych o LG G8S osobně rozhodně přemýšlel a kdo ví, možná bych do něj i šel. O nějakou tu aktualizaci později a v jiné barvě. 

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 181g
Výška 155mm
Šířka 76mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) 8
Typ odolnosti 8
Barva 8

Výkon

Typ procesoru 8
1. Frekvence procesoru MHz
2. Frekvence procesoru MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 344000bodů
Akcelerace grafiky 344000
Grafický chip 344000

Paměť

Uživatelská paměť 128GB
Paměťová karta 128
Maximální velikost karty 128GB
Paměť RAM 6GB

Operační systém

Operační systém 6
Verze OS 6
Java 6

Baterie

Kapacita 6mAh
Typ baterie 6
Vyměnitelná baterie 6
Podpora rychlonabíjení 6
Podpora bezdrátového nabíjení 6
Pohotovostní režim (až) hodin
Maximální doba hovoru (až) minut

Konektivita

SAR (vyzařování) na 10g hmoty W/kg
Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) MHz
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ano
Stereo reproduktory Ano
FM rádio Ano
Podpora OTG Ano

Displej

Uhlopříčka 6"
Rozlišení 6bodů
Typ 6
Počet barev 6
Jemnost bodů/cm2

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát 12Mpx
Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Teleobjektiv
Hlavní fotoaparát č. 3 13Mpx
Hlavní fotoaparát č. 4 Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Širokoúhlý
Maximální rozlišení bodů
Typ fotoaparátu č. 4
Clona f/1.8
Clona č. 2 f/2.6
Clona č. 3 f/2.4
Clona č. 4
Optická stabilizace (OIS) Ano
Blesk nebo přisvětlovací dioda Ano
Přední fotoaparát 8Mpx
Maximální rozlišení (přední)
Clona (přední) f/1.9
Blesk nebo přisvětlovací dioda (přední) Ne
Rozlíšení videa bodů

Zabezpečení

Zámek klávesnice Ano
Automatický zámek klávesnice Ano
Rozpoznání obličeje Ano
Čtečka otisku prstů Zadní strana
Sken oční duhovky Ne

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;
Geotagging Ano
Senzor polohy (Akcelometr) Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Senzor okolního světla (Light) Ano
Typ SIM nanoSIM
Senzor přiblížení (Proximity) Ano
Podpora dvou SIM karet Ano
Notifikační dioda Ano
Vestavěná svítilna Ano

Obecné

Česká lokalizace Ano
Distribuce
Oficiální představení telefonu Červenec 2019

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.