Recenze Lenovo Yoga Book C930: Jediný svého druhu

Budoucnost notebooků by se mohla ubírat podobným směrem
 • Parádní dotykový IPS displej
 • Možnost využít jako e-ink čtečku
 • Velice pohodlné kreslení a psaní s dodaným stylusem
 • Mnoho možností využití díky 360°pantu
 • Nabíjení skrz USB-C
 • Velice kompatkní a kvalitní konstrukce
 • Nepohodlné psaní na e-ink displeji
 • Slabý hardware
 • Chudá konektorová výbava
 • Tlusté rámečky kolem displeje
 • Vysoká cena

Recenze produktu...

Lenovo Yoga Book C930

70%
Baterie
75%
Design
85%
Konektivita
60%
Výkonnost
55%

Nový Yoga Book C930 od Lenova je beze sporu jedním z nejoriginálnějších notebooků, jaký si můžete vůbec pořídit. Je ovšem otázkou, jestli je to pořád ještě notebook. Tohle vlastně není úplně ani populární hybrid 2v1, kterých v dnešní době najdete desítky. Spíše je to takové zařízení 3v1 a co všechno vůbec zvládne? To se dozvíte v této recenzi. Konstrukce a využití 

Nejprve si řekneme, čím vším chce nový Yoga Book vůbec být. Zaprvé je to samozřejmě to hlavní - notebook. Je zde 10,8palcový displej s jemným Quad HD rozlišením, který vypadá skvěle. Má vysoký kontrast, na IPS panel hlubokou černou a krásné barvy. Navíc je to i dotykový panel, což moc rád vidím. Jakmile si na dotykové ovládání zvyknete, tak je prostě návykové a displej navíc reaguje na každý dotyk výborně. A ty řeči o tom, že Windows není pořád na dotyk odladěný nechci slyšet. Jen škoda, že jas je dost nízký, takže v kombinaci s odlesky displeje toho na sluníčku moc neuvidíte. 

To by byla ale jen jedna polovina notebooku, možná ještě důležitější je ta spodní, kde najdete vždycky klávesnici. Vždycky jen tady ne, právě tím je Yoga Book C930 výjimečný. Namísto klávesnice je přichycená pomocí typicky rachtajícího, ale jinak kvalitně zpracovanému, Yoga pantu druhá plocha se stejně velkým Full HD e-ink displejem. Ten v režimu notebooku supluje jako klávesnice, takže žádné fyzické klávesy tedy nečekejte. 

Musím připustit, že po pár dnech jsem si na psaní na tvrdé ploše displeje zvykl a nedělal jsem tolik překlepů, ale osobně, jsem tohle řešení stejně nepoužíval moc rád. Při rychlejším psaní klávesnice nestíhá kvůli pomalejší odezvě a po pár hodinách datlování mě zkrátka bolely prsty. Pro pisálky tohle prostě není, a navíc ani ten maličkatý touchpad není úplně příjemné používat. Nemluvě o faktu, že jej pochopitelně nelze promačkávat. 

Teď si můžete říct “proč se sakra u notebooky zbavili klávesnice”, ale s tím souvisí ty další režimy a možnosti Yoga Booku, které jej dělají unikátním. Na ten e-ink displej si můžete totiž také snadno kreslit prstem či v balení přidaným stylusem, který je velice kvalitní, avšak nelze jej bohužel k notebooku nikam přichytit. S tím druhým displejem lze v každém případě dělat ještě více věcí. Velice pohodlné kreslení a psaní poznámek je jedna z nich, zároveň můžete třeba udělat screenshot hlavního displeje a ten pak upravovat stylusem na e-inku. Nebo můžete notebook úplně otočit a požít ten e-ink jako čtečku. 

Tím jsme u dalšího režimu čtečky knih, kdy však zařízení podporuje pouze PDF soubory. Jiné formáty knih nebere. A třetím režimem je z druhé strany zase tablet s tím parádním IPS panelem. Nebo můžete zařízení postavit do podoby stanu či stojánku a dívat se na filmy. Možností je tu opravdu spousta. Problém ovšem je, že se Yoga Book snaží být vším a tím pádem musí dělat u všeho zároveň kompromisy

Na notebook jsou tu třeba v dnešní době tlusté rámečky kolem displeje, není tu ta klávesnice, stereo reproduktory na boku hrají slušně, ale nejsou extra hlasité a třeba i čtečka otisků prstů nehýří spolehlivostí. Pokud se budeme bavit o tabletu, tak je sice Yoga Book na notebook maličký a lehký, ale na tablet už je neohrabaný. A na čtečku knih tu zase není ani z daleka tak dobrá výdrž baterie a podpora těch formátů. 

Abyste notebook otevřeli, musíte na něj zaklepat a on se jako kouzlem sám otevře... jednou

Což mě přivádí obecně k negativům tohoto notebooku. Ten e-ink displej není kupříkladu podsvětlený, takže za horšího světla už si na klávesnici bez lampičky nic nepíšete ani nepřečtete. Moderní čtečky knih už i tuhle možnost podsvícení displeje nabízejí. Jasně, už potom nevypadá displej jako papír, ale nějak večer psát musíte, ne? Ale to nechávám být, osobně bych si stejně tenhle kousek nekupoval, kdybych věděl, že na něm budu muset velice často psát v dlouhých intervalech. 

Lenovo se sice snaží chvályhodně jak jen může dodat odezvu animacemi mačkání tlačítek i haptickou odezvou, ale ani tak to není nic moc. Více než displej totiž vibruje při psaní spíše stůl. Veškeré vibrace jdou hlavně dospod. S konstrukcí pak souvisí ještě takový malý trýček. Není tady žádná drážka, za kterou byste notebook otevřeli a běžným způsobem tak nemáte šanci skoro ani dvěma rukama. Namísto toho je tu funkce, kdy poklepete na víko jako na dveře, a to se samo otevře. Neskutečně cool, teoreticky, ale to by to muselo také spolehlivě fungovat pokaždé, a ne pouze když se notebooku zachce. 


Hardware 

A pak je tu hardware, o kterém si uděláte obrázek asi sami. Aby Lenovo dosáhlo tak tenkého těla, hmotnosti pod 800 gramů a pasivního chlazení, kdy je notebook pořád naprosto potichu, muselo obětovat vnitřnosti. Výsledkem je dvoujádro Intel Core i5 s označením 7Y54, což je procesor z roku 2016. Na vrch je tu poté dost rychlé 256GB SSD, ale pouze 4 GB RAM. Grafika je integrovaná v podobě Intel HD Graphics 615 a baterka mi vydržela vždy něco málo pod 8 hodin. To vše běží samozřejmě na Windows 10. 

Hardware tedy rozhodně není předností tohoto kousku a vlastní kapitolou je pak výbava konektorů, kdy tu máme dvě USB-C, které se používá i pro nabíjení, a to je všechno. Ani ten 3,5mm jack pro sluchátka tu bohužel není. Po bocích je pak jen zapínací tlačítko, kolébka hlasitosti a slot pro microSD kartu a nanoSIM kartu, což je zase super. Můžete potom se SIMkou použít Yogu skutečně jako tablet s vlastním připojením.  


Vyplatí se? 

Všechna ta výbava je holt daň za unikátní konstrukci, která bude dost možná budoucností notebooků. I samotný Microsoft prý na něčem podobném dělá, akorát s jedním ohebným displejem. A stejně by mohla vypadat možná i příští generace Yoga Booku. Rozhodně tu jsou ty nepopiratelné výhody. Líbí se mi myšlenka mít notebook, tablet, a navíc i e-ink čtečku lomeno neskutečně pohodlnou plochu na psaní poznámek. Pro některé studenty, kteří nedají dopustit na ruční psaní a náčrtky, je tohle zařízení podle mě splněný sen. Kór když k tomu připočteme i kvalitně zpracovanou a neskutečně kompaktní konstrukci. 

Stojí sice necelých 40 tisíc korun, ale také není pro každéhoSám bych si jej však za něco málo pod 40 tisíc korun nepořídil. Já potřebuji pohodlí při psaní, pořádný touchpad a za tu cenu i vyšší výkon. Radši bych třeba nějaký lepší Thinkpad X1 Carbon, to je fakt parádní hračka. Yoga Book C930 ale také není vyroben pro mě. Tohle je pro kreativce, ty co nedají tužku z ruky a chtějí všechno psát ručně a zejména pro lidi, co chtějí zkoušet něco neotřelého. Nemá jít o ten nejlepší notebook své třídy či nejlepší poměr ceny a výkonu. Brát tak Yoga Book by bylo nesmyslné a nespravedlivé

K někomu z vás může zkrátka tenhle kousek silně promlouvat a je to možná váš splněný sen, protože nic podobného skutečně jinde nenajdete. Lenovo sice svou myšlenku očividně stále ještě rozvíjí a zkouší různé přístupy. Zároveň se ale oproti minulé generace zřetelně zlepšuje a jsem velice zvědaví, kam se podobný styl konstrukce notebooku jednou dostane. Rozhodně tomu dám ještě šanci.  

Parametry produktu...

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.