Trh tabletů je na tom letos určitě lépe než dříve, jelikož pandemie probudila v lidech zájem o tuto třídu produktů. Pořád to ale není žádná hitparáda a konkurenční boj není velký. Takže když vydáte solidní tablet, který má dvě nebo tří fakt úžasné funkce a tuny příslušenství k tomu, tak máte vyhráno. Přesně to udělalo Lenovo s tabletem Tab P11 Pro, který mě i přes své nedostatky dokázal překvapit.
Na první pohled jde vidět, že Lenovo se hodně snažilo, aby tablet působil prémiově. Tělo z broušeného kovu vypadá skvěle, je 5,8 mm tenoučké a lehké. Velice snadno se tablet drží, což oceníte při dlouhých filmech nebo u čtení knih a komiksů. Sice trochu vystupuje ze zad ten modul dvou fotoaparátů, ale s přidaným látkovým krytem ten hrb hned zmizí.
Ano, k tabletu dostanete kryt. Magneticky si přichytne k zádům a drží opravdu skvěle, ale nejlepší je, že spodní polovina funguje jako nastavitelný stojánek pro tablet. Plus k tomu můžete přidat ještě odnímatelnou klávesnici, která se přichytí zespod rovněž magneticky. I tu máte už v balení. Sice bych byl osobně rád, kdyby byl kryt a klávesnice jeden celek, nebo kdyby byl stojánek součástí konstrukce a jen klávesnice navíc, ale to už brblám.
Reklama
I klávesnice je zespod látková a funguje jako kryt displeje. Bohužel ale u ní není žádná drážka, za kterou by se snadno otevřela. Občas je celkem boj odlepit ty silné magnety klávesnice od displeje. Jakmile to ale uděláte, tak dostanete překvapivě dobrý zážitek. Bohužel má klávesnice smrsknuté klávesy a není snadné si na to rozložení zvyknout, nebo se do některých kláves trefovat. Navíc tu není ani podsvícení.
Jde vidět, že jde jen o dodělané příslušenství, a ne součást přístroje, se kterou byl od základu navrhován. Lenovo však umí udělá skvělé klávesnice a tahle není výjimkou. Psalo se mi na ní hodně pohodlně a pocit z mačkání kláves se zdvihem 1,3 mm je skvělý. I jejich tvarování se mi zamlouvá. Na tabletovou klávesnici jí musím pochválit. Pisálci budou spokojení a fungují s ní samozřejmě všechny zkratky, na které jste zvyklí. Jako CTR-A, C, V a můžete si je i upravit v nastavení.
Plus tu jsou speciální funkční Android klávesy pro krok zpět, domů nebo multitasking a ovládání hlasitosti, jasu, vytvoření screenshotu nebo vypnutí mikrofonu tu také najdete. Dokonce tu máte i české popisky kláves, to hrozně moc cením, jelikož to není bohužel samozřejmě, a poté je zde ještě touchpad. Jasně, je miniaturní, ale povrch působí kvalitně a stejně tak promačkávání.
Je malý, ale kvalitou lepší, než má spousta notebooků za 20 tisíc. Bohužel ale to promačkávání nic nedělá, jelikož Android si s ním prostě neumí poradit. Musíte na touchpad jenom klepat, ne mačkat, a mějte na paměti, že ne všechna typická gesta fungují. Scrollování dvěma prsty není problém, ale přechod na předchozí stranu swipem už třeba nefunguje.
Poslední příslušenství, které dostanete k tabletu je stylus. Ten podporuje 4096 stupňů přítlaku a dost dobře se sním píše i kreslí. Nemáte však pro něj na tabletu místo. Magnetický není, takže si ho musíte pomocí přidaného pouzdra když tak doslova přilepit někam na záda tabletu. To není ideální řešení. Ale je super, že tak dobrý stylus dostanete. Jde vidět, že Lenovo chce, abyste mohli tablet využít hned po vybalení na cokoliv. Psaní dlouhých příspěvků a prací do školy, kreslení a psaní poznámek stylusem, nebo můžete hodit tablet jen na stojánek a sledovat filmy.
Displej a zabezpečení
Právě na to poslední je mimochodem Tab P11 Pro zdaleka nejlepší. Je to multimediální monstrum. Má totiž 11,5palcový OLED displej s vysokým rozlišením 2560 x 1600 pixelů v poměru 16:10. Dostanete vysoký kontrast, přesné barvy, HDR i podporu Dolby Vision. Ve zkratce je to nádherný displej, na kterém byla radost sledovat filmy, upravovat fotky, číst komiksy nebo jen procházet web. Ani venku nebyl problém. Sice už není to silné slunce jako v létě, ale 500 nitů nezní špatně.
Je to 60Hz panel, ale takový iPad Air má 60Hz LCD displej, tady je OLED. A určitě jste si všimly také těch velice tenkých rámečků. Z displeje jsem byl osobně prostě nadšený. Až tedy na fakt, že při scrollování ve vertikální poloze si lze všimnout takového toho “jello efektu”, kdy se jedna strana displeje hýbe rychleji než druhá.
Na druhou stranu, to má i iPad mini a někteří lidé si toho asi ani nevšimnou. A když držíte displej horizontálně, tak tu vůbec žádný “jello efekt” není. Super je taky zvuk, který ten obraz doprovází. Ty čtyři reproduktory JBL jsou výborné. Velice hlasité, nechybí jim basy, zvuk je dynamický a vždy čistý. Zvuk dohromady s tím obrazem je balzám na duši a největší přednost tohoto přístroje.
Kupodivu se Lenovo zaměřilo hodně také na zabezpečení. V tom tenkém rámečku je 8Mpx přední kamerka s infračerveným senzorem navíc a na boku je v zapínacím čtečka otisků prstů. Obojí je relativně rychlá možnost, jak se bezpečně přihlásit k zařízení. Čtečka otisků prstů je rozhodně rychlejší a spolehlivější. U rozpoznání obličeje je tablet občas zmatený, když jste moc daleko a odemknutí trvá trochu dále. Osobně jsem tedy využíval raději čtečku, ale je super, že jsou tu obě možnost a Lenovo zvýšilo bezpečnost odemykání obličejem tím infrasenzorem. To skutečně není u Androidu běžné.
Hardware a software
Zatím za mě všechno v pořádku, ale je to recenze, a tak musí dojít nejen na to dobré, ale také na dva v podstatě jediné mínusy Tab P11 Pro - výkon a softwarové nedodělky. Snapdragon 730G není ani letos žádný slaboch a 6 GB RAM se 128GB úložiště je solidní porce paměti. Běžný chod prostředí, psaní poznámek, rychle kresbičky, sledování filmů, to všechno zvládne snadno. Rychlost a plynulost není místy nejvyšší, ale pohoda. Jakmile ale naložíte tabletu trochu víc, tak se procesor zadýchává.
Ať už jde o náročnější hry, aplikace na střih videa nebo pořádný multitasking, ke kterému vás tablet vybízí svým Pracovním režimem. Ten si můžete zapnout kdykoli, ale automaticky se spustí zejména po připojení klávesnice. V podstatě se díváte na odlehčenou verzi DeXu od Samsungu. Najednou dostanete spodní lištu s otevřenými aplikacemi a aplikace se otevírají v oknech, kterým můžete měnit velikost a umístit je, kam chcete.
Jinými slovy ideální prostředí pro pořádnou práci a využití toho povedeného touchpadu u klávesnice. Ale jak jsem říkal, touchpad je funkčně kvůli Androidu omezen a reakce myši nejsou tak precizní jako u notebooku. Výběr aplikací obecně není pro Android tablety stále tak velký, některé appky si neumí v tomto režimu s tak velkým displejem poradit, takže nejdou občas maximalizovat a jsou tu i podivnosti od Lenova. Třeba notifikační centrum otevřete v tomto režimu jen klepnutím do pravého spodního rohu. To je v pohodě.
Vidíte všechny notifikace, swipnutím je mažete, žádný problém. Ale když chcete otevření panel rychlých nastavení, tak typické swipnutí, které funguje v běžném prostředí Androidu najednou nefunguje. Musíte se trefit do té pilulky a buď na ní podržet prst, nebo se proklepat k otevření nástrojů. A proč je občas část nastavení v angličtině? Plus se mi jednou stalo, že prostě přestaly fungovat fotoaparáty, a tedy i odemykání obličejem. Stačil restart a vše bylo dobré, ale na bugy tady občas narazíte.
V Pracovním režimu dostává také procesor nejvíce zabrat se všemi těmi okny, které se překrývají a běží najednou. Pokud třeba máte otevřený prohlížeč a zároveň Word pro psaní, tak žádný problém. Pro psaní a lehčí studentskou/kancelářskou práci je tento tablet ideální. Jakmile ale do toho začnete tahat úpravu fotek, YouTube v pozadí, otevřete šest oken v prohlížeči a podobně, tak výkon nestačí.
Mějte na paměti, že tohle není pracovní notebook. Je to úžasný multimediální tablet, který mimochodem můžete v případě nutnosti použít pro pohodlné psaní na klávesnici. Jo a nelekejte se, když vám Tab P11 Pro přijde s Androidem 10. Teprve před týdnem jsem dostal Android 11. Chci ale ještě jednou zdůraznit, že jakmile vypnete Pracovní režim a budete tento tablet používat jen pro zábavu, tak vám nic chybět nebude.
Vždyť i výdrž baterie je bezva. Když jsem zapnul přes Wi-Fi Full HD videa v YouTube, tak jsem se dostal na 10,5 hodin se zapnutým displejem. To je hodně fajn výdrž a můžete se spolehnout. Že celý den dost náročného nonstop používání zvládne Lenovo jako nic. Takže s běžným používáním tabletu vydrží pár dní. S vypnutým displejem skoro ni nežere. A v balení najdete i rychlou nabíječku, díky které nemusíte na plnou nádrž čekat tři hodiny.
Pochválit si musím také konektivitu. Wi-Fi, Bluetooth, USB 3.2 Gen 2, všechno fungovalo naprosto výborně a rychle. Žádné problémy se signálem a jelikož jsem měl LTE verzi, tak mně osobně s T-Mobilem fungovalo také LTE bez problémů. Jen rychle také zmíním fotoaparáty. Hlavní 13Mpx senzor i 5Mpx širokoúhlý nejsou extra dobré. Ten hlavní ale poslouží dobře pro skenování dokumentů a širokoúhlý se může někdy hodit. Je fajn, že tu je. Přední 8Mpx kamerka je pak dostatečná pro videohovory, ale také není extra skvělá. Mikrofony ale nejsou vůbec špatné. Na ty jsem z druhé strany stížnosti neslyšel.
Vyplatí se?
Jak jsem říkal, Tab P11 Pro je podle mě multimediální monstrum. Je to úžasný tablet na takové to čtení, procházení webu, sledování filmů, YouTube, lehčí hraní nebo sem tam i nějako to psaní a kreslení. To vše díky ultra tenkému, krásnému tělu, nádhernému OLED displeji, skvělému zvuku a výdrži baterie, která vás nenechá ve štychu. A když potřebujete sepsat dlouhý mail, dělat si poznámky na přednášce nebo by se hodilo používat více aplikací vedle sebe, tak přicvaknete klávesnici a datlujete na pohodlných klávesách.
Uznejte sami, že toho umí tento kousek hodně. A umí toho hodně dobře, pár věcí i excelentně. Dokud nezačnete tlačit na pilu a ten Snapdragon 730G nepřestane stíhat. Musíte počítat s tím, že občas prostě narazíte na limit výkonu a prostředí není nejrychlejší. Ani to by ale nebyl takový problém. Tab P11 Pro to bude mít těžké spíše kvůli ceně. Můžete si ho totiž u nás koupit jen se vším tím příslušenstvím, které je skvělé a hodí se, ale také dostává cenu na 16 nebo 17 tisíc korun v závislosti na Wi-Fi či LTE verzi.
To není málo vzhledem k výkonu, a ne zcela ideálnímu softwaru. Ale věřte mi, bez Pracovního režimu je ten samotný tablet s klasickým Androidem dobrý. Je tu spousta předností. Jen to prostě není levná sranda a konkurence v této cenovce přeci jen je. Samsung, Apple, záleží prostě na tom, jestli budete mít radši ze danou cenu tu klávesnici a stylus u Lenova než vyšší výkon někde jinde. Za mě je Tab P11 Pro zajímavá volba, jen je také pro dost specifické uživatele. Ale kdyby se prodával jen tablet bez toho přísluška za nižší cenu... To by mělo Lenovo příště zvážit. Jen takový návrh. Až na ten výkon je totiž Tab P11 Pro super, a ten výkon by se dal snadno vyvážit právě cenou.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.