Recenze iPhone SE (2020): Mnohem lepší, než by měl být

Starý pes se naučil novým trikům
 • Kompaktní rozměry
 • Voděodolnost
 • Bezdrátové nabíjení
 • Výborný fotoaparát
 • Nejlepší video své třídy
 • Stereo reproduktory
 • Dlouhodobá podpora iOS
 • Malý IPS displej
 • Obří rámečky
 • Stěží průměrná výdrž baterie
 • 64 GB v základu
 • Chybí širokoúhlý fotoaparát

Recenze produktu...

iPhone SE

85%
Baterie
65%
Design
75%
Fotoaparát
85%
Výkonnost
90%

Vítejte u recenze, na kterou jsem se moc těšil. U recenze telefonu s vesměs 6 let starým designem, ale současným hardwarem. U recenze telefonu, který není v žádném případě pro každého, ale zároveň je to super stroj pro miliony. U recenze telefonu, který vyplní místo na trhu ve spoustě kategorií a telefonu, který se mi proti všem předpokladům dostal pod kůži. Vítejte u recenze iPhonu SE... 2020. 

iPhone SE (2020)

BATERIE Kapacita 1821mAh; Podpora bezdrátového nabíjení;
DISPLEJ Rozl. displeje 1334 × 750bodů; Úhlopříčka displeje 4.7";
FOTOAPARÁT Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.8; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 12Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 7Mpx; Stabilizace;
KONEKTIVITA NFC; Systémový konektor Lightning;
KONSTRUKCE Hmotnost 148g; Typ odolnosti IP67;
OP. SYSTÉM iOS 13;
PAMĚŤ RAM 3GB; Uživ. paměť 64GB;
VÝKON Typ procesoru Apple A13 Bionic;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů Homebutton;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování


Co si budeme povídat, nové SE je fyzicky zkrátka jen iPhone 8. Nemá smysl telefon sáhodlouze popisovat. Konstrukce je na chlup stejná, sedí na něj stejné kryty, a pokud jste někdy měli nebo drželi v ruce iPhone 6, 6S, 7 a 8, tak přesně víte, jak sedne do ruky i nové SE. Jiným slovy sakra dobře. Držet telefon je díky nízké hmotnosti, rozměrům a tenkosti radost.

Pochopitelně je telefon stále ze skla a kovu, má velké rámečky kolem displeje, nechybí voděodolnost IP67 a na levé straně je přepínač zvukových profilů. Zkrátka klasický iPhone, skutečně tu není co popisovat či nad čím se v roce 2020 rozplývat. Nutno však říct, že i po letech je tvar těla velice pohodlný a konstrukce působí prémiově. Byť design už silně zastaral.


Displej a zvuk


Vepředu je pořád malý 4,7palcový Retina LCD displej s HD rozlišením, masivními rámečky a samozřejmě domovské tlačítko s Touch ID, které je stále stejně rychlé a spolehlivé, jak si pamatuju. Avšak právě ten starý design s rámečky jak vrata od stodoly a miniaturní displej jsou patrně jediné mínusy telefony. Musím říct, že z Xiaomi Mi 9 s 6,4palcovým displejem se mi nepřecházelo snadno. Čtení na mobilu není tak pohodlné a měl jsem nutkání neustále telefon dávat blíže k obličeji, abych pořádně viděl. Je tu ale jedno velké ALE, nemohu uvěřit, že to říkám, hodně rychle jsem si zvykl.

Je příjemné zase jednou tak snadno ovládat telefon jednou rukou. Kvalitou je to navíc kupodivu pořád hezký displej s dostačujícím jasem, dobrou čitelností na slunci a ty rámečky pro mě po chvíli neexistovaly. Ani to rozlišení mi nevadilo, obraz je hezký. Pořád bych ale chtěl, aby byly alespoň trochu tenčí a displej větší. Třeba 5 palců, aby tu byla alespoň nějaká modernizace designu, přeci jen jsme v roce 2020. Tohle mi prostě vadí, ale zároveň bych byl pokrytec, kdybych vám tu tvrdil, že mně displej po celou dobu testování štval. Neštval, zvykl jsem si a ve výsledku jsem si ten týden s iPhonem SE užil.

Pokud jde o zvuk, je zde opět dvojice stereo reproduktorů, které produkují na danou třídu telefony v dnešní době kvalitní zvuk. Hlasitost není tak vysoká jako u vlajek, ale ani na maximální hlasitost reproduktory nechrčí a dostanete z nich solidní prostorový efekt. Sluchátka pak musíte připojit přes Bluetooth nebo Lightning konektor. Ani redukci na 3,5mm jack v krabičce nenajdete.


Hardware


Vnitřek telefony je starý známý, ale je tu pár vylepšení. Tak třeba Bluetooth 5.0, Wi-Fi 6 a přidala se eSIM. Na rozdíl do jiných iPhonů však chybí nový U1 čip a stejně tak 3D Touch. Nepochopitelně nefunguje rovněž pouze u SE ani Haptic Touch u notifikací, to je takové to podržení prstu, což je naprostá hloupost. Naštěstí tu však je stále úžasná hpatická odezva jako taková a v současnosti nejnovjěší vlajkový procesor A13, který dělá z iPhonu SE s pouze 3 GB RAM (díky optimalizaci zcela stačí) dost možná nejsilnější letošní telefon své cenovky. 

iOS běží náramně a žádná aplikace nebo hra není pro tenhle procesor překážkou. A to je první zásadní vylepšení SE oproti iPhonu 8. Tento procesor zaručuje skvělý zážitek z používání, a hlavně je opět začátkem dlouhé softwarové podpory. Tenhle telefon bude Apple zase nějaké 4 až 5 let rozhodně podporovat aktualizacemi a o tom se může i těm nejdražším Androidům jen zdát.

Výdrž baterie patří mezi největší mínusy nového iPhonu SEV oblasti hardwaru zkrátka není na co stěžovat až na jednu velkou kaňku - baterii. 1821 mAh je prostě málo i s novějším procesorem, a tak malým displejem. Ve výsledku je SE jednodenním telefonem a byť je výdrž vesměs stejná jako u mého Xiaomi Mi 9, tak jsem pořád doufal v lepší výsledek. Stand-by čas, když s telefonem nic neděláte, je ale stále úžasný a je tu bezdrátové nabíjení nebo případně i 18W drátové pokud máte vhodnou nabíječku. Přesto je však výdrž rozhodně společně s přední stranou telefonu největším problémem nového iPhonu.


Fotoaparát


Co je však naopak nspornou výhodou je fotoaparát. Bohužel není z iPhonu 11, ale je to upravený 12Mpx senzor s optickou stabilizací z iPhonu 8 nebo XR, kdo ví, Apple jako vždy mlčí. Díky lepšímu softwaru, umělé inteligenci a síle procesoru A13 jsou ovšem výsledky při nejmenším na úrovni stejně drahých Androidů. Osobně bych řekl, že je tohle nejlepší hlavní foťák své třídy. Tóny barev jsou stejně jako u iPhonů 11 teplejší, než by měly být, ale fotky vypadají za dne parádně. 

Saturace barev je oproti iPhonu 8 zkrocená, dynamický rozsah díky nové generaci Smart HDR lepší a za horšího světla si vede foťák také krapet lépe. Má špetku detailů navíc a lépe krotí šum. Za dne byste jen stěží poznali, která fotka je z nového SE a která z iPhonu 11. Hlavně je na ty kvalitní fotky ale spoleh. Zmáčknete spoušť a máte jistotu, že dostanete pěknou fotku. Pleť lidí zvládá iPhone na portréty stále nejlépe a čistě softwarové rozmazání pozadí funguje velice dobře. Ale pouze na lidi.

Denní fotografie a selfie

Menším problémem jsou večerní fotky, kdy chybí noční režim z iPhonů 11. Tam bude telefon proti Androidům ztrácet. I když stejně většinou fotíte večer patrně ve městě a jak můžete vidět v galerii, to zvládá telefon dobře. Osobně třeba večer prakticky nikdy nefotím, ale Noční režim se občas hodí, to je zkrátka fakt a je ostuda, že ho sem Apple nedal.

Co mi však noční fotky vynahrazuje je video. To nejlepší video do 15 tisíc korun. Video tak dobré, že i některé letošní vlajky mají co dělat, aby s ním soupeřily. Stabilizace i ve 4K je velice dobrá a především zvládá telefon rychle a přesně měnit expozici a vyvážení bílé i v těch nejtěžších podmínkách. Žádný rychlý pohyb obraz nerozhodí a podobně. Zvuk není už nejlepší, ale rozhodně je na tom lépe jak řada podobně drahých telefonů. Zcela upřímně právě video je pro mě jedním z TOP 3 důvodů, proč bych si SE koupil. 

Jo a pro zajímavost, zatímco noční režim chybí, tak přepínání FPS a rozlišení přímo ve fotoaplikaci ne. To se sem z loňských iPhonů dostalo. Trochu zklamaní budou ale fanoušci selfie. Je tu pouze starší 7Mpx kamerka, a ne ta 12Mpx. Úhel záběru tedy není moc široký, dynamický rozsah nic moc a video natáčí maximálně ve Full HD a 30 FPS. Díky novějšímu procesoru jsou ale fotky o něco lepší než u iPhonu 8 nebo XR a je tu i velice dobrý portrétní režim.

Večerní fotografie: první vždy z iPhonu SE, druhá z Xiaomi Mi 9


Vyplatí se?


Mrzí mě, že tu není širokoúhlý foťák, noční režim nebo ty tenčí rámečky s větším displejem ve stejném těle? Ano. Čistě tabulkově je tenhle telefon daleko za Androidy, ale v tom je ta věc -tabulkově. Androidy nemají 5 let podpory, Androidy nemají stále tak dobré aplikace od vývojářů, kteří o Android kvůli APK pirátění ani nezavadí, to je zkrátka fakt. A i tabulkově tu jsou výhody. Ten výkon a foťák jsou na danou cenu super, video je vůbec nejlepší, jsou tu stereo repráky, voděodolnost i bezdrátové nabíjení. A jiný nový telefon jednou rukou vážně tak snadno ovládat nebudete. 

Jestli někdo čekal, že společnost, která prodává telefony běžně za 30 tisíc, představí nyní za 13 tisíc něco nového, tak je blázen a neví, jak funguje řada SE. Ta je o recyklaci designu s novějším hardwarem. Aby mohl Apple dát zase svůj software a podporu do rukou mnohem většímu spektru lidí.

Což nás přivádí k otázce, pro koho iPhone SE tedy je? Je primárně pro ty, kteří se nechtějí vzdát rozměrů iPhonů 6, 6S, 7 nebo 8. Pro nenáročné lidi se stařičkým iPhonem 5, 5S nebo SE, kteří nechtějí s telefonem nic řešit a očekávají, že bude skvěle a spolehlivě fungovat dalších klidně až 5 let. Tohle je hlavní klientela. Majitelé starých iPhonů, co nechtějí ty velké drahé placky s Face ID.

Zároveň je to však i výborná vstupenka do jablečného světa pro nováčky. Spoustě lidí nebude vadit starší design, jelikož doteď vlastnili nějaké levné Androidy nižší či střední třídy nebo staré telefony a teď je tu iPhone, který vždy chtěli, za 13 tisíc korun v základní 64GB verzi. Nový iPhone se vším tím vlajkovým výkonem a ekosystémem, a tak si poprvé trochu připlatí. Nemluvě o faktu, že milovníci kompaktních telefonů celkově teď stejně dobrou náhradu u Androidu jen tak nenajdou. Je tu pouze výborné Galaxy 10e, ale to dostane už jen Android 11 a konec. 

Apple prostě obsadil cenovku, kterou všichni ostatní výrobci letos opustili a byť nasadil obstarožní design, za který zaslouží Apple prostě pranýřování, tak v konečném důsledku je samotné zařízení pořád super, když ho používáte
. Je to telefon, který nedělá vůbec nic navíc. Žádné nóbl rámečky, 50 foťáků, rychlé bezdrátové nabíjení, pro které skoro ani neseženete nabíječku, ale má všechny základy, které většina lidí požaduje a potřebuje v malíčku. Je to sázka na jistotu, a i to má svou hodnotu.

I já si dokážu SE představit jako můj záložní telefon, když zrovna nic jiného netestuji. Jako pracovní stroj je to díky spolehlivosti, podpoře a kvalitě videa super pomocník na dost dlouhou dobu. Byl by to pro mě takový nástroj na sociální sítě, natáčení klipů do videí, fotky a podobně. Byl by to dobrý benchmark.

Jestli je tu někdo, kde se rozhoduje třeba mezi OnePlus 7T a iPhonem SE, tak jde na to špatně. Pro takové porovnávání není SE stavěno. Je pro ty, kteří moc dobře vědí, že chtějí levně iOS. Bude spousta těch, kteří budou nadávat na starý design, mini displej, 3 GB RAM, jeden foťák, jednodenní výdrž a malý displej. Budou lidé, kteří budou nadšení z nového telefonu za 13 tisíc s iOS, s podporou na 5 let, voděodolností, bezdrátovým nabíjením, silným hardwarem a bezva foťákem s nejlepším videem. A obě strany budou mít pravdu. 

Je to velice specifický stroj, který však i tak osloví miliony. Určitě i řadu Androiďáku mezi vámi iPhone SE láka alespoň na zkoušku, nebo jako ten záložní telefon jako mě. Líbí se mi. Hodně se mi líbí. Avšak musím přiznat a upozornit, že kdybych pořád něco nerecenzoval, tak bych jako můj jediný telefon SE asi nekoupil. Vážně nevím, jestli bych s tak prťavoučkým displejem dokázal dlouho žít. Pod velikost displeje iPhonu 11 Pro bych patrně nešel. Mimochodem, kdybych ale SE kupoval, tak bych volil těch 64 GB, jelikož chci nejlepší poměr výbavy a ceny. Úložiště bych dohnal iCloudem za 25 korun měsíčně za 50 GB. 

Za 128GB SE bych těch 14,5 tisíce korun nedokázal dát. To mi rozum už nedovolí, obzvláště jen za můj záložní telefon. Pořád je ve mně přeci jen také to zelené androidí srdéčko. Ale za těch 12 990 Kč, v té červené… pořád mám námět na přemýšlení. A to je pro mě osobně asi největší překvapení. Že tenhle obstarožně vypadající pidi telefon za 13 tisíc, na který musím při čtení občas až mžourat oči, si mě vážně dokázal získat. To jsou upřímně nečekal.

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 148g
Výška 138mm
Šířka 67mm
Hloubka 7mm
Odolné (outdoor) Ano
Typ odolnosti IP67
Barva Červená

Výkon

Typ procesoru Apple A13 Bionic
Frekvence procesoru 2650MHz
2. Frekvence procesoru 1800MHz
Počet jader procesoru 6
Antutu Benchmark 492166bodů
Grafický chip Apple GPU

Paměť

Uživatelská paměť 64GB
Paměťová karta Ne
Paměť RAM 3GB

Operační systém

Operační systém iOS
Verze OS iOS 13

Baterie

Kapacita 1821mAh
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení 18W
Podpora bezdrátového nabíjení Ano

Konektivita

Podpora 4G (LTE) Ano
Systémový konektor Lightning
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ne
Stereo reproduktory Ne
FM rádio Ne

Displej

Úhlopříčka displeje 4"
Rozlišení displeje 1334 × 750bodů
Typ displeje Retina IPS
Počet barev 16 milionů

Fotoaparát

Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 12Mpx
Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.8
Stabilizace Ano
Rozlišení předního fotoaparátu 7Mpx
Clona předního fotoaparátu f/2.2

Zabezpečení

Čtečka otisku prstů Homebutton

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;GLONASS;
Geotagging Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Typ SIM nanoSIM
Podpora dvou SIM karet Ne
Notifikační dioda Ne

Obecné

Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Duben 2020

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.