Baterie | 95% | |
Design | 90% | |
Fotoaparát | 90% | |
Výkonnost | 95% |
iPhone 13 Pro jsem mohl používat s předstihem, takže ten vám můžu zhodnotit co nejdřív už teď. Na 13 a 13 mini si musíte počkat, ty se mi dostaly do ruky až dnes. Sice jsem tu pořád pár dní po jiných, kteří dojí iPhony 13 jak tu nejlíp živenou krávu na paloučku, ale recenze iPhonu 13 Pro, a tím pádem i Pro Max, je tady. Recenze produktů, které jsou lepší, než si myslíte, než jsem si já myslel a než si popravdě Apple zaslouží. Pročka jsou letos to pravé ořechové.
BATERIE A NABÍJENÍ | Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 25W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 2532 x 1170bodů; Technologie displeje OLED; Úhlopříčka displeje 6.1"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 12Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 12Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 12Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Typ stabilizace obrazu IBIS; OIS (u teleobjektivu); |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; Systémový konektor Lightning; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 204g; Typ odolnosti IP68; |
OP. SYSTÉM | iOS 15; |
PAMĚŤ | RAM 6GB; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Apple A15 Bionic; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů; |
Testování iPhonů nebylo letos vůbec těžké. Musím totiž ohodnotit jen jednu novou funkci displeje, výdrž baterie a fotoaparáty. Jinak jsou mobily stejné jako loni. Zatímco loni však nejvíce lákaly změny v iPhonu 12 a 12 mini, tak letos jsou to naopak Pročka. Design je letos stále stejný a stejně tak rozměry. V držení iPhonů 12 Pro a 13 Pro není rozdíl, tedy dokud je nedržíte déle jak 5 minut. Potom ucítíte tu mnohem vyšší hmotnost. 20 gramů navíc u Pro i Pro Max je sakra znát. Hlavně Pro Max je se svými 240 gramy hrozná cihla. A ty ostré hrany se brutálně zařezávají do ruky, ani s krytem to není úplně sranda.
Lesklý rám z nerezové oceli je pořád kluzký, hrozně se patlá, je to kýč a chci matný hliník z levnějších modelů. A ano, chci hezčí konstrukci i když dám mobil do krytu. Za konstrukci si sakra platíte. Oceňuji pak, že všechna tlačítka jsou o maličko níže a ten gigantický modul fotoaparátů lehce vyrovnal kývaní mobilu na stole. Nechybí ani stále stejná, nejlepší, voděodolnost IP68 do 6 metrů na 30 minut a magnetické MagSafe nabíjení je také stejné a pořád rozporuplné. Ale pro držáky do auta se ten magnet hodí.
Co se rovněž zmenšilo je výřez. Od iPhonu X se srazil konečně až letos, po 4 letech, o 20 %. Face ID v něm je přeházené, ale je úplně stejné. Žádný širší úhel záběru jako u iPadů Pro, skvělá přední 12 Mpx kamera je také stejná, jen fotí trochu lépe díky novějšímu HDR, prostě všechno je technicky při starém. Výsledek? Skoro jsem si po prvním zapnutí nevšiml, že je výřez menší.
Za A trošku více zasahuje hloubkou do displeje a za B je pořád velký. Zvykl jsem si okamžitě na iPhone 12 a stejné to bylo letos. Nepřipadal jsem si o nic líp, nebo že používám modernější mobil. Vždyť Apple ani to místo navíc nevyužívá. Procenta baterky nikde, nějaké nové ikony také nic. Prostě se vše jen posunulo více od okrajů. Vážně si nekupujte nový iPhone kvůli menšímu výřezu, rozdíl je minimální. Víc jsem ocenil třeba krapet hlasitější, a především dynamičtější reproduktory s výraznějšími basy. To je paráda.
Ještě víc jsem rád za těch posvátných 120 Hz. Všechny letošní telefony mají stejné displeje jako loni. Jen mají vyšší jas až 1200 nitů, a pouze Pročka mají ProMotion technologii proměnlivé frekvence mezi 10 až 120 Hz. Výsledkem jsou nejplynulejší a nejrychlejší iPhony všech dob. Je tak příjemné mít tu plynulost scrollovaní a odezvu displeje z iPadu Pro a tuny Androidů konečně také na iOS.
Bohužel Apple přiznal, že verze iOS přímo z balení omezuje v některých chvílích frekvenci a aplikace ostatních vývojářů musí projít aktualizací, aby využívaly ProMotion naplno. Některé aplikace skutečně fungovaly na 120Hz třeba jen při scrollovaní, ale otevření menu bylo v 60 Hz. Jiné běžely neustále v 60 Hz. Včera jsem však dostal aktualizaci, díky které běží systém a jeho animace už z většiny jak mají, a aplikace se také postupně zlepšují, takže se na tom pracuje a když ProMotion funguje, tak je to prostě nádhera. Jako u Androidu, ale ne lepší. Jo a ten vyšší jas rozhodně přijde vhod za velice jasného dne. Čitelnost je naprosto špičková, hlavně během focení a natáčení se hodí.
Co se hardwaru týče, tak výbava, RAM i velikosti úložiště jsou stejné. Novinkou je samozřejmě enormně výkonný procesor Apple A15, který má letos jen u dražších iPhonů Pro pětijádrovou grafiku. Právě v ní je rozdíl v benchmarcích největší. V reálů jsem ale necítil vyšší rychlost či více výkonu. Jen když jsem stříhal krátké video tak byl render za poloviční dobu hotový. Spíše to berte jako velkou rezervu na dalších 5 let, po které bude dostávat telefon aktualizace. Mnohem více oceníte A15 hned teď za jeho větší spořivost energie.
Výdrž je mnohem lepší, než byste čekali. Než jsem já čekal. Je to největší přednost nové generace všech čtyři iPhonů. U Pro Max není divu, tam je výrazně větší baterie. U menšího Pro o moc větší není. Tak jak je možné, že přehrávat videa na YouTube zvládne Pro o asi 3 hodiny dýl než iPhone 13? Zase ten displej. LTPO nemá totiž výhodu jen v tom, že je úspornější na poměry 120Hz displejů. LTPO je úspornější celkově.
Hlavně v tom videu to poznáte, potom může spadnou frekvence displeje na 30 Hz, zatímco iPhone 13 je uzamknut na 60 Hz. A když nic neděláte a jen si pomalu čtete, tak displej klesne na 10 Hz. Není tedy divu, že iPhone 13 Pro má letos citelně lepší výdrž než loni i přes rychlejší displej. A ještě lepší je Pro Max, které má navíc ještě citelně větší baterii oproti 13 Pro.
S iPhonem 13 Pro jsem se dostal na 7 hodin se zapnutým displejem s běžným používáním. Někdy krapet víc, někdy mnohem méně, třeba 5 hodin s hodně intenzivním používáním a posledními jednotkami procent k dobru. Záleží na používání. Vzhledem k rozměrům je ale ta výdrž výborná. Se stejným používáním jsou z dnu a půl u mého iPhonu 12 najednou necelé dva dny. To ale ještě není nic oproti velkému sourozenci. Pro Max přidá k výdrži 13 Pro ještě minimálně hodinu se zapnutým displejem navíc. Na vlajkové mobily je taková výdrž, když nedáváte hardwaru zabrat, úžasná. Škoda, že nabíjení není pořád extra rychlé, ale díky té velice spolehlivé dlouhé výdrži to lze snadno odpustit.
Tou největší změnou není ale podle Applu 120Hz displej nebo lepší výdrž. Ne, jsou to fotoaparáty, které představují prý největší mezigenerační skok v historii iPhonů. A byť se to tak nezdá, pořád tu jsou tři 12Mpx senzory ve stejně vypadajícím modulu, tak musím dát Applu svým způsobem zapravdu. Hlavní foťák je opět fyzicky o něco větší, teleobjektiv má vyšší 3x optický zoom a širokoúhlý objektiv dostal mnohem lepší světelnost i ostření. Každý foťák je lepší. Otázkou je o kolik.
Právě ten poslední jmenovaný představuje největší skok v kvalitě. Širokoúhlý foťák není citelně lepší za dne, i když si všimnete hlavně vyšší ostrosti a krapet lepšího dynamického rozsahu. Za horšího světla a večer s nočním režimem je to ale výrazně lepší foťák. A díky ostření můžete už fotit i natáčet makro snímky, které nejsou ty úplně nejhezčí, co jsem u mobilů viděl, ale jsou pořád hodně pěkné.
Denní fotografie
Jen mě štve, jak se telefon automaticky přepíná na širokoúhlý objektiv, když se blížíte k objektu, i když hlavní foťák by pořád zvládal detailnější fotku s rozostřeným pozadím. A vy se ani nemůžete manuálně přepnout zpátky na hlavní snímač, což u Huawei či Samsungu jde. Ano, ti tohle měli dřív. Možnost přepnout se manuálně zpět na hlavní foťák, ale dle Applu přijde později. Snad do konce roku.
Teleobjektiv a jeho větší dosah je pak super. Dost možná ten nejlepší 3x optický zoom na trhu. Škoda jen, že tu není ještě periskop pro daleký zoom, avšak rozhodně si stojím zatím, že když jen jeden teleobjektiv, tak 3x zoom. Na portréty super, portrétní režim patří pořád mezi ty nejlepší a množství detailů s ostrostí jsou lepší jak u Galaxy S21 Ultra. Jenom počítejte s tím, že oproti loňsku budou kvůli horší světelnosti fotky večer z teleobjektivu o něco horší, ale zase noční režim to dohání.
U fotek z hlavního fotoaparátu si za dne stěží všimnete rozdílů mezi 13 Pro, 13 a 12 Pro Max. Dokonce i můj iPhone 12 je skoro identický. Apple se jen letos nebojí tolik stínů, kontrastu a přestal vše zesvětlovat, což je pro mě nesmírně vítaná změna. Super je pak nová volba Stylů fotek. Upravit jde jen tón a teplota barev. Ještě bych tu rád vidět saturaci, nebo stíny. Ale to už je asi moc. Už tak jsou tu teď v podstatě dvě funkce pro filtry.
I když Styly nejsou jen další filtry, vážně upravují určité části fotky dle vašich preferencích jinak. Nedají přes celou fotku jen vrstvu barev. Vesměs s nimi upravujete přímo chování Smart HDR a postprocesingu, to je mega cool. Osobně ale dávám přednost těm přirozeným fotkám, které dělá iPhone automaticky. Obzvláště když už není letos už HDR tak bláznivé a nepřehání to u každé druhé fotky.
Ukázky Stylů + makro snímky
Večerní fotky jsou poté opět o něco věrnější a šum skoro nikde, a to vše s ultra rychlým nočním režimem. Za 2 sekundy dostane fotky, na které musíte u Samsungu čekat 6 sekund. V tom mi připomíná iPhone hodně OnePlus 9 Pro. Bohužel jsou tu pořád ty světelné orby a lens flary jako loni, což vám některé fotky zničí, večer a občas i za dne, když máte v záběru ostré sluneční světlo.
Pokud jde o srovnání s tím nejlepší na trhu, celkově bych řekl, že hlavní foťák je nastejno s Galaxy S21 Ultra. Někdy bude lepší ten, jindy ten. Osobně ale preferuji iPhone 13 Pro. Zoom je zase lepší u Samsungu díky dvěma objektivům. Šíro je za mě také pořád lepší u Samsungu. Ten fyzicky větší senzor jde u Galaxy znát. iPhone už ale dotáhl tu loňskou mezeru. Makra jsou zase na stejno. Samsung má často více detailů, iPhone se dostane krapet blíž.
Je to otázka preferencí. Oproti loňsku má iPhone 13 Pro o 5 až 10 % lepší hlavní foťák, teleobjektiv má praktičtější delší dosah a šíro je o 15 % lepší. Nejsou to velké rozdíly, ale jsou to příjemná zlepšení. Musím ale přiznat, že nad nějakou fotkou z Galaxy S21 Ultra jsem někdy až žasl. Ať už kvůli kvalitě dalekého zoomu, šíra nebo dynamickému rozsahu. To se mi u iPhonu nestalo. Prostě jsem vždy dostal krásnou fotku. Což má své kouzlo, jen to nebylo tak vzrušující testování.
Noční fotografie
Ve 4K videu je však iPhone 13 Pro opět s pořádným náskokem nejlepší mobil na trhu. Stabilizace, expozice, vyvážení bílé, detaily, barvy, šum večer, celkově kvalita večer a změny vlastností videa během přecházení mezi scénami, třeba z tmavé místnosti ven, to všechno je na špičkové úrovni, a ještě krapet lepší než loni. Hlavně opět ta kvalita večer, platí to samé, co u fotek.
iPhone je stále ve své vlastní lize. Jenom kdyby Apple odstranil ty stupidní odrazy světel, které spoustu videí tak trochu ničí. Tohle je jedna vlastnost, která mě u iPhonu 12 štve celý rok. Ve dne, v noci. Ty různé orby a odlesky jsou stejně časté u iPhonu 13 Pro jako loni. Tohle by měl Apple vážně opravit.
A pokud jde o ten slavný Cinematic režim ve Full HD a 30 FPS, tak je rozhodně impozantní. Telefon mění automaticky ostření podle toho, jaké obličeje, v jaké vzdálenosti vidí a zároveň rozostří pozadí kolem postav i objektů. Je to portrétní video režim, který má Samsung dlouho, jen kvalita celkově je u Applu lepší. Ostření zlobí, kvalita záznamu nic extra a ořezávání objektů je ale lepší u Applu. Pořád dostane někdy ošklivé ořezy kolem komplikovaných objektů nebo divný halo efekt kolem vlasů, jako mám já, ale jednoduché objekty zvládá mobil nádherně. Je to skvělá zábavná funkce, kterou bych nikdy seriózně k natáčení nevyužil.
Věřím ale, že Apple bude na tomto režimu pracovat víc než Samsung, který ho v podstatě odhodil hned po představení Galaxy Note 10 Plus a vůbec o něm nemluví. Zatím zábavný gimmick s obrovským potenciálem do dalších let. ProRes video pro lepší editaci, které mohou jen vyšší “ne128GB verze” iPhonů 13 Pro natáčet až ve 4K a 30 FPS, tak to Apple ještě neviděl. Jako před rokem ProRAW. A rok před tím Deep Fusion. Apple v poslední době rád představuje funkce, které nedostanete hned s telefonem. Což platí také pro iOS 15 obecně. Ani to pořád spoustu funkcí nemá.
Vyplatí se tedy koupit letos iPhone 13 Pro či Pro Max? Určitě dostanete daleko lepší telefony za v Česku lehce nižší cenu, pokud máte tedy iPhone 12, 12 mini, 11tky a starší iPhony. Pokud máte 12 Pro a Pro Max, tak bych do toho asi úplně nešel, obzvláště když už teď víme, že iPhone 14 Pro bude další kompletní redesign. I když tu daleko lepší výdrž ocení každý už letos. I těch 120 Hz. Už se těším, až si to budou Apple fanatici chválit, po tom, co se 60Hz iPhonům Android fanatici smáli a Androiďáci budou teď zase prskat, že Android to má už roky a mají to i mobily za 8 tisíc... Tu naši komunitu prostě občas musíte milovat.
Já osobně mám 64GB iPhone 12, mám rád iOS, chci používat nadále iOS a stále více zjišťuji, že jsem jeden z těch podivínů, který vážně hrozně rád fotí pořádným teleobjektivem a makro snímky. Plus jsem advokátem 120 Hz hned od prvního Razer Phonu, který jsem recenzoval. Takže když můžu dostat konečně tu výbavu jako u Android vlajek, které celý rok testuji, plus tu úžasnou výdrž baterie, a to vše pod hlavičkou iOS, tak pro mě je menší iPhone 13 Pro nesmírně lákavý. Já zatím nic objednávat neplánuji, ale pokud vy ano, odkazy jsou dole v popisku.
Závěrem musím ale pochválit Apple, že až na velikost a tím pádem logicky i baterku, jsou letos Pročka úplně stejné telefony. Paráda. Jsou to krapet levnější telefony. Dvojitá paráda. A byť se vám nemusí zdát změny velké nebo lákavé, tak iPhony 13 Pro jsou jedny z nejlepších telefonů na trhů. A pokud by je někdo označil za úplně nejlepší, tak bych se s ním úplně nehádal. Možná jen trošku. 120 Hz, mnohem lepší baterka a lehce upravené všechny foťáky, to jsou jediné podstatné změny. Samostatně to není moc. Dohromady to ale dává nejlahodnější jablko, do kterého se můžete zakousnout.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 204g |
Výška | 146mm |
Šířka | 71mm |
Hloubka | 7mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP68 |
Barva | Modrá |
Odolnost | Voděodolný |
Konfigurace karet | Single SIM + eSIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Apple A15 Bionic |
Počet jader procesoru | 6 |
Grafický chip | Apple GPU |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměť RAM | 6GB |
Operační systém | iOS |
Verze OS | iOS 15 |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 25W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Doba nabíjení na 50 % | 30min. |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 2600 MHz, 2100 MHz, 1900 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 800 MHzMHz |
Systémový konektor | Lightning |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.0 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Typ SIM | nanoSIM, eSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2532 x 1170bodů |
Technologie displeje | OLED |
Počet barev | 16 milionů |
Tvar výřezu v displeji | Obdélník |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 12Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.5 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 12Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 12Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.8 |
Typ stabilizace obrazu | IBIS; OIS (u teleobjektivu) |
Optický zoom | 2x |
Stabilizace | Mechanická; optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 12Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 30 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 25 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 24 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS; |
Zaostřování | Dual Pixel PDAF |
Funkce fotoaparátu | focení v RAW;HDR;video v kodeku ProRes; |
Čtečka otisku prstů | Ne |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Face ID;Gyroskop;LiDAR skener;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;QZSS; |
Geotagging | Ano |
Další funkce | zabudované magnety MagSafe |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.