Recenze iPhone 11: Lepší, než jsem čekal

Tohle je letos ta nejrozumnější volba
  • Výborné fotoaparáty
  • Nejhezčí video záznam na trhu
  • Výkonný hardware
  • Solidní výdrž baterie
  • IP68 a bezdrátové nabíjení
  • Široké rámečky
  • HD+ displej může někoho odehnat
  • Jen 5W nabíječka v balení

Recenze produktu...

iPhone 11

85%
Baterie
80%
Design
80%
Fotoaparát
90%
Výkonnost
90%

Dlouhý úvod není ani potřeba. iPhone 11 byl nyní už všude a dobře ho znáte, chcete se jen ujistit i tady, jestli je to vážně dobrá koupě. Takže bez dalších okolků, ano. Právě tenhle levnější model je ten iPhone, který byste měli koupit, pokud chcete letos ten vůbec nejvýhodnější iPhone.  

iPhone 11

BATERIE Kapacita 3110mAh; Podpora bezdrátového nabíjení;
DISPLEJ Rozl. 1792 x 828bodů; Typ LCD; Uhlopříčka 6.1";
FOTOAPARÁT Hlavní fotoaparát 12Mpx; Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx; Optická stabilizace (OIS); Přední fotoaparát 12Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Širokoúhlý;
KONEKTIVITA Konektor jack 3,5mm; Stereo reproduktory;
KONSTRUKCE Typ odolnosti IP68;
OP. SYSTÉM iOS 13;
PAMĚŤ RAM 4GB; Uživ. paměť 64GB;
VÝKON Antutu Benchmark 448330bodů; Typ procesoru Apple A13 Bionic;
ZABEZPEČENÍ Rozpoznání obličeje;
Přejít do katalogu


Design a zpracování 

Ano, byť jsou tu tři mínusy, přičemž všechny se týkají přední strany, tak je tohle iPhone, který se letos doporučuje nejsnadněji. Je to vlastně jen interně omlazené XR s mnohem lepším foťákem a trochu nižší cenovkou. A to je dost dobrá koupě. Letos máme přitom pastelovější barvy, z nichž červená a možná žlutá mluví ke mně nejvíce, ale hlavně mi přijde, že v těchto barvách vypadá design lépe než loni. 

Na rozdíl od OLED modelů jsou tu záda také lesklá a pouze čtverec foťáků je matný. Škoda, ale tohle sklo není upřímně to nejkluzčí a barvy dost otisků schovají, takže to mohlo být horší. Hlavně je ale pod těmi zády pořád cívka pro bezdrátové nabíjení, pořád je tu certifikace IP68 pro potopení do 2 metrů na 30 minut a pořád je tu stejně velká baterie. 

Zkrátka po konstrukční stránce nečekejte rozdíly. Tlačítka jsou pořád stejná a je tu i ten pověstný přepínač zvukových profilů. Hmotnost je také opět vyšší než bývá u telefonů této velikosti běžné, ale díky jejímu rozvržení to zas tak moc nepocítíte. Oba letošní Pro modely jsou v ruce pocitově těžší, i když je menší iPhone 11 Pro ve skutečnosti papírově trochu lehčí. Vlastně ještě na jednu malou změnu bych málem zapomněl, jablíčko Applu je na zádech trochu větší a je níž přímo uprostřed. Wow. Displej a zvuk 

A jsme u těch tří mínusů, jak jsem zmiňoval v úvodu, ale házím je dohromady do jednoho pytle pod pojmem - přední strana. Jsou to totiž rámečky, samotný LCD displej a sklo, které se extrémně snadno škrábe. Ten 6,1palcový Liquid Retina displej je stejný jako loni. Má ty neskutečné tlusté rámečky i notch.  

Pravda, rámečky po deseti minutách používání pro mě zcela zmizely a vůbec mě netrápily, ale jakmile dáte iPhone 11 vedle jiného letošního telefonu, zase vás na chvíli praští do oka, jak obří jsou. Stejně tak ten notch, ale v něm je lehce vylepšené Face ID, která mám osobně rád. Byl bych radši bez notche, ano. Štve mě? Ani v nejmenším. 

Ale to nechme být. Pojďme k hlavní otázce, která zůstává od loňska nezměněná - to HD+, nebo spíše 820p, rozlišení. Není to tak špatné, jak by si někteří odpůrci přáli. A to říkám jako uživatel Androidu. Vaše oči totiž nevnímají ostrost jen dle počtu pixelů, tedy rozlišení. Oku přijde ostřejší také obraz s vysokým kontrastem a správně nastavenými barvami. Samozřejmě kontrastnější obraz není ve skutečnosti ostřejší, ale oko to tak vnímá.  

A právě proto vypadá displej iPhonu 11 i přes nízké HD+ rozlišení tak dobře. Kombinace kontrastu, vcelku vysokého jasu až 625 nitů a pověstné kalibrace barev Applu dělá svá kouzla na jedničku. Ve skutečnosti preferuji i já vymazlený HD displej Applu oproti většině Full HD panelům u levnějších telefonů. 

Preferuji vymazlený displej iPhonu 11 oproti spoustě Full HD IPS panelů. Tím neříkám, že zrovna vám to nižší rozlišení vadit nebude. Je rozhodně stupidní, že u tak drahého telefonu nemohu zapnout ani Netflix v HD. Byť YouTube dle aplikace jede ve Full HD. Zvláštní. Ale co, zkrátka. Je v pořádku, že iPhone za 21 tisíc má HD+ LCD displej, zatímco všude jinde mají i daleko levnější telefony Full HD OLEDy? To samozřejmě ne. NE. 

Je však tenhle displej tak špatný, abych vám řekl, že si kvůli němu musíte připlatit 10 tisíc za iPhone Pro? Ani náhodou a já vím, že řada z vás se mnou nesouhlasí, a to je zcela v pořádku. Zkrátka chcete ten HD Netflix a jemné rozlišený. A někdo chce minimálně Full HD jen z principu, když už platí 20 tisíc korun. Já souhlasím. Ale zároveň je tenhle telefon jinak tak dobrý, že u toho displeje mi stačí jediné, aby byl hezký. A faktem je, že iPhone 11 má hezký displej. Takže byť určitě není super, já jsem byl s iPhonem 11 spokojenější jak s Full HD IPS displejem Zenfonu 6

Pokud jde o zvuk, tak ani ten se extra nezměnil. Jsou zde opět stereo reproduktory, které hrají o něco lépe jak loni. Nemají na basovější, dynamičtější a hlasitější reproduktory ve vlajkách od Samsungu, ale jsou plně dostačující a hrají lépe jak reproduktory Zenfonu 6 a dalších levnější telefonů. Horní sluchátkový reproduktor hraje totiž u iPhonu více nahlas. “Pročkové” modely hrají ovšem ještě trochu lépe a maličko víc nahlas. 


Hardware 

Začneme netradičně baterií, protože o té vám toho více povím. OLED modely letos sice ve výdrži LCD kousek převálcují, ale nestěžuji si. Pro mě není iPhone 11 úplně dvou denní telefon, ale den a půl jsem dával zcela běžně, a i s hodně náročným používáním, focením a natáčením jsem nikdy nehledal přes den nabíječku. Domů mě v noci vždy dostal. Zamrzí ale to nabíjení. U levnějšího telefonu dostanete u Applu pořád jen 5W nabíječku a pořád tu není USB-C. To je prostě Apple. 

Zbytek hardwaru je pak přebraný z dražších Proček. Ultra výkonný procesor A13 Bionic, 4 GB RAM a v základu jen 64GB úložiště. Další verze poté činí 128 a 256 GB. Samozřejmě s výkonem či plynulostí nemusíte mít starosti. Vše běží ukázkově a stejně tak nová Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 a tak dále. Zkrátka si není na co stěžovat.  


Fotoaparát 

Stejně jako loni je naštěstí i letos přebrán fotoaparát z dražších sourozenců. Apple navíc udělal správné rozhodnutí a vyhodil z kola ven jen dvojnásobný zoom teleobjektivu. Máme tu tedy hlavní 12Mpx senzor a nově 12Mpx širokoúhlý objektiv. Stejné foťáky jako u iPhonu 11 Pro, takže víte, co to znamená. Jedny z nejlepších fotek na trhu a video vůbec to nejlepší. A dokonce i ve 4K v 60 FPS - Google.  

Nebudu vás nudit opakováním toho, co jsem již popisoval v recenzi “Maxka”. Zkráceně se mi barevné podání a věrnost tónu pleti u iPhonu líbí nejvíce, fotky jsou letos mnohem detailnější a se zlepšením v oblasti HDR, nočního režimu a díky tomu videu je tohle pro mě nejlepší foťák. Širokoúhlý není nic extra, ale má prakticky stejné vyvážení bílé a zpracování barev, přičemž se můžete ve videu krásně plynule přepínat a zoomovat dle libosti jako nikde jinde. Pro mě jsou tohle zkrátka ty nejlepší foťáky dané cenovky. Jsou totiž velice univerzální a vedou si skvěle za všech podmínek v každém režimu. 

Tak to by bylo a teď vám povykládám trochu o vylepšení foťáku díky iOS 13.2. Stáhl jsem jej totiž kvůli funkci Deep Fusion a byť nelze dělat samozřejmě závěry z bety, tak nějaké postřehy dát mohu. Za dne a večer nejde moc rozdíl poznat. Zato v šeru, interiérech a v portrétech už ano. Vyvážení bílé je lepší, sedí více realitě, ubyl šum a je tu více detailů

První fotky bez Deep Fusion a druhý s Deep Fusion


Nejsou to však extrémní rozdíly, kdy byste si stáhli aktualizaci a najednou by fotil telefon o třídu líp. Ten skok už iPhone 11 udělal oproti minulému roku díky HDR a podobně, Deep Fusion všechno jen uhlazuje, aby fotil telefon skvěle vážně kdykoli. Mnohem víc mě osobně těší jiná věc. Skoro jako by mě Apple poslouchal. Ve fotoaplikaci stačí v iOS13.2 klepnout na rozlišení videa a měníte rozlišení, stačí klepnout na počet FPS a měníte logicky počet FPS.  

Sice bych radši prosté menu, ale tohle bohatě stačí. Teď se můžu snadno přepínat. Používám oba foťáky a ten plynulý zoom ve 4K a 30 FPS a když chci udělat nějaký pěkný dramatický záběr do sestřihu stačí klepnutí a jsem v 60 FPS, které se pak v editoru zpomalí a dostanete mnohem kvalitnější záběr než slow-motionem. Jo a ten nový video editor v galerii je pořád boží, nic podobného jiný výrobce nedělá.

 


Vyplatí se? 

Prostě a jednoduše, chcete letos koupit nový iPhone a chcete udělat tu nejlepší možnou koupi? Kupte iPhone 11. Bude mít delší podporu, vyšší výkon, a hlavně ty foťáky jsou obrovský skok oproti loňskému roku. A to nejen kvůli počtu čoček. Apple šel vážně do sebe a zapracoval na softwaru tak moc, že ani ty Pixely 4 už nevypadají o tolik lépe. A minimálně v tom videu iPhone všechny válcuje. Ať už v tom zadním tak v tom předním. Ostatně celkově má iPhone skvělou i tu novou 12Mpx kamerku. 

Upřímně bych rád řekl, že to rozlišení displeje a rámečky jsou obzvláště u tak drahého telefonů strašné a že už jen kvůli tomu byste iPhone 11 kupovat neměli. Ale tak to prostě není. Apple se musel roky obejít u svých drahých telefonů bez OLED displejů a dává tím pádem smysl, že iOS a kalibrace barev jsou na LCD panely úžasně "optimalizované".  

iPhone 11 má samozřejmě horší panel než Pročka a nechci vás od nich odrazovat. Pokud vám nevadí dát za telefon přes 30 tisíc, do tohoto. Dostanete mnohem lepší displej, trochu hlasitější repráky, zoom navíc a úžasnou výdrž baterky. Drtivá většina běžných uživatelů, kteří si v technologiích nelibují, a pro které tento telefon je, si však rozlišení podle mě bez delšího přímého srovnání nevšimnou. Přijdou do obchodu, zvednou iPhone 11 a uvidí prostě hezký displej

Ostatně “XRko” byl prodejní hit, takže asi nejsem jediný, komu ten displej zas tak moc ve finále nevadí, když dostanu pořád všechny ty další plusy, ušetří a otevřou se na dlouhé roky brány skvěle podporovaného iOS. A chci, aby bylo jasno. Já tu nepřetahuji lidi z Androidu a nikomu nechci cpát, že mají přejít na iPhone 11. Každý má priority jinde a objektivně je celkově lepší koupí třeba Galaxy S10 nebo OnePlus 7 Pro. 

Jen říkám, že pro uživatele iOS se staršími telefony, kteří ještě nepřivoněli k OLEDům a pro ty, kteří chtějí možná iPhone jen na čas zkusit, je letos iPhone 11 nejlepší volba. Nebo takhle, je to ta nejrozumnější volba. A po shlédnutí recenzí Pixelu 4 nechápu, kdo by si v Americe za Google 100 dolarů připlatit oproti iPhonu 11. 

Pro Pixel hraje jen ten displej, ale ten zase tak zdevastoval baterku, že to za to nestojí a Pixel 4 XL s 64 GB je už výrazně dražší. A ty foťáky letos Apple vážně až nečekaně dobře dotáhl, má užitečnější širokoúhlý objektiv, Google si může říkat co chce, a ve videu přímá konkurence vlastně úplně není. Ani iPhone 11 není pochopitelně dokonalý, ta přední strana je kámen úrazu, ale je to i tak skvělý telefon a ten nejrozumnější iPhone.  

Jen na něj určitě kupte ochranné sklo nebo folii, když už se pro něj rozhodnete. Ten displej se poškrávě fakt okamžitě.  

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 194g
Výška 150mm
Šířka 75mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) 8
Typ odolnosti 8
Barva 8

Výkon

Typ procesoru 8
1. Frekvence procesoru MHz
2. Frekvence procesoru MHz
Počet jader procesoru 6
Antutu Benchmark 448330bodů
Akcelerace grafiky 448330
Grafický chip 448330

Paměť

Uživatelská paměť 64GB
Paměťová karta 64
Maximální velikost karty 64GB
Paměť RAM 4GB

Operační systém

Operační systém 4
Verze OS 4
Java 4

Baterie

Kapacita 4mAh
Typ baterie 4
Vyměnitelná baterie 4
Podpora rychlonabíjení 4
Podpora bezdrátového nabíjení 4
Pohotovostní režim (až) hodin
Maximální doba hovoru (až) minut

Konektivita

SAR (vyzařování) na 10g hmoty W/kg
Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) MHz
Systémový konektor Lightning
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ne
Stereo reproduktory Ano
FM rádio Ne
Podpora OTG Ne

Displej

Uhlopříčka 6"
Rozlišení 6bodů
Typ 6
Počet barev 6
Jemnost bodů/cm2

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát 12Mpx
Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Širokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 3 Mpx
Hlavní fotoaparát č. 4 Mpx
Typ fotoaparátu č. 3
Maximální rozlišení bodů
Typ fotoaparátu č. 4
Clona f/1.8
Clona č. 2 f/2.4
Clona č. 3
Clona č. 4
Optická stabilizace (OIS) Ano
Blesk nebo přisvětlovací dioda Ano
Přední fotoaparát 12Mpx
Maximální rozlišení (přední)
Clona (přední) f/2.2
Blesk nebo přisvětlovací dioda (přední) Ne
Rozlíšení videa 3840× 2160bodů

Zabezpečení

Zámek klávesnice Ne
Automatický zámek klávesnice Ne
Rozpoznání obličeje Ano
Čtečka otisku prstů Ne
Sken oční duhovky Ne

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;GALILEO;GLONASS;
Geotagging Ano
Senzor polohy (Akcelometr) Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Senzor okolního světla (Light) Ano
Typ SIM nanoSIM
Senzor přiblížení (Proximity) Ano
Podpora dvou SIM karet Ne
Notifikační dioda Ne
Vestavěná svítilna Ano

Obecné

Česká lokalizace Ano
Distribuce
Oficiální představení telefonu

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.