Ano, četli jste název videa správně. Intel nedělá jen mini počítače do kanceláří. Společnost už dlouho působí také na poli notebooků. Skoro odjakživa ukazoval Intel na konferencích referenční laptopy s jejich hardwarem. Následně se snažil zaručit zákazníkům kvalitu pečetí Ultrabook nebo nyní Intel Evo. Zdaleka nejodvážnější počiny přicházejí ovšem až v době notebooků, jako je NUC M15 Laptop Kit, které Intel nabízí ostatním výrobcům, kteří se jej mohou upravit podle svých potřeb. Mně se ale dostal do rukou naprosto čistý model od Intelu a jedno vám řeknu, chci, aby Intel vydával vlastní notebooky. Má totiž rozhodně co nabídnout.
Konstrukce a klávesnice
Na první pohled nevypadá NUC M15 vůbec zajímavě. Vlastně vypadá jako kopírka velkého MacBooku Pro. MacBooku z roku 2015. Design prostě není nejmodernější, na živo nevypadá stroj moc prémiově a chybějící logo nebo tak něco, vytváří dojem inženýrského prototypu. Což v podstatě tento kousek je. Ostatně se jmenuje Laptop Kit. Je to základ pro ostatní menší značky, kterým chce takto Intel vypomoci a dostat je na trh s notebooky, což je chvály hodné.
I když ale nevypadá NUC působivě, tak působí v ruce skvěle. Kovové tělo je velice kvalitní, vše perfektně lícuje, displej se dá otevřít snadno jednou rukou a velikostí není sice tohle nejmenší nebo nejlehčí 15palcový notebook, ale není ani nejtěžší či největší. Je tak nějak uprostřed. V batohu se přenášel pořád snadno a pohodlně, ale rozhodně mě jeho míry nepřekvapily.
Reklama
Než se dostaneme k hardwaru, tak bych shrnul vše okolo. Klávesnice je překvapivě solidní. Stisk kláves je fajn, podsvícení velice dobré, rovnoměrné a některé klávesy svítí i modře. Škoda, že není i modře vygravírované logo Intelu na víku, ale to by musel Intel chtít tenhle kousek vůbec prodávat lidem. K tomu až později. Klávesnice je tu jednoduše dost dobrá, nicméně není určitě ve své třídě nejlepší. Mezery mezi klávesami jsou zbytečně velké a celkově je kolem až moc prostoru. Když tu nejsou reproduktory vepředu vedle klávesnice, tak co to místo? Proč tu tedy není radši numerický blok?
Proč je tak malý ten touchpad? Touchpad, který navíc nepůsobí vůbec dobře. Prsty po něm kloužou dobře, ale klikání je dost nepříjemné a v některých částech touchpadu jde hodně ztuha. Vážně nerad jsem ho používal a od drahého notebooku bych čekal mnohem víc. Stejně tak přední kamerka je podprůměr, a i když je na víku spousta mikrofonů, tak zvuk z notebooku je taky dost velký podprůměr.
Naštěstí je tu ale spousta další vlastností, které vám tyhle neduhy mohou vynahradit. Ty mikrofony slouží například pro probuzení Alexy, pokud řeknete Windows, že jste v Americe, abyste si jí mohli stáhnout. Bohužel mi ale ani nedokázala říct, jaké je počasí v Praze, takže pro nás je k ničemu. A přitom jí dal Intel krásný pruh LED světýlek pod touchpadem, podle kterého poznáte, že je asistentka aktivní. A ne, bohužel nejde tenhle pruh upravit na nic jiného. Byla by to stylová notifikační dioda, ale Intel řekl NE.
Displej a zvuk
Je tu však řada další věcí, které ocení každý. Ten 15,6palcovým Full HD IPS displej s velice tenkými rámečky vypadá fantasticky. Barvy jsou dost přesné, kontrast výborný, černá překvapivě hluboká a odezva na dotyk skvělá. Přičemž můžete displej otočit až o 180°. Sice by mohl být pant tužší, ale jinak paráda. I jas je překvapivě vysoký. Na slunci ale hodně kazí čitelnost větší odlesky.
Celkově byl ale displej velice příjemné překvapení. Za něj velká pochvala. Stejně tak jsem byl nadšený z odemykání obličejem. Intel sem dal totiž ještě senzory pro přiblížení, takže notebook sám pozná, když jste před ním, rozsvítí se a okamžitě se také odemkne. Tohle je patrně to nejpohodlnější možné odemykání notebooku na trhu. Absolutní pecka, ani mi tolik nevadilo, že tu není čtečka otisků prstů. Odemykání obličejem zvládl Intel bravurně.
Dokonce ani reproduktory nejsou špatné. Míří bohužel dospod základy, ale jsou to jedny z nejlepších repráků svého typu. Chybí jim basy a podobně, ale když je notebook na stole, tak hraje dost dobře. A software od Intelu s ekvalizérem a podobně se určitě hodí. Škoda, že nejsou ty repráčky vedle té klávesnice.
Hardware
Další oblast, která zaslouží velký palec nahoru je hardware. Intel Core i7 1165G7, 16 GB RAM, 1TB SSD a grafika Intel Iris Xe nezní výjimečné. Protože nejsou. Takovou výbavu má řada daleko levnější ultrabooků, tady se ale dostáváme k tomu, že tohle je stroj přímo od Intelu, a to znamená špičkovou optimalizaci. Bez keců jsem neměl v ruce notebook s tímto hardwarem, který by běžel líp.
SSD je ultra rychlé a všechny benchmarky na CPU i GPU má NUC lepší jak konkurenci se stejnými specifikacemi. Dokonce i hry běží líp a výkon moc neklesá, když začnete používat stroj čistě na baterii. Tak skvělým výsledkům vděčí stroj zaručeně také špičkovému chlazení. Notebook se umí hodně rozžhavit, ale jen v poměrně malém místě uprostřed základny hned pod displeje a na stejném místě zespodu. Zbytek základny je studený i při maximální zátěži.
Reklama
Navíc ani ty větráčky neběží moc nahlas. Výjimečně jsme musel na tomto kousku stříhat minulý Techweek já a stříhání mixu 4K a Full HD záběrů šlo bez problémů. Na poloviční kvalitu preview jsem se nesetkal se zaseknutím nebo pomalou reakcí. Vše bylo maximálně plynule, notebook studený a vážně moc nefuněl. Křičet začal až při renderování, kdy větráčky tak nepříjemně pulzovaly, ale za 13 minut byl Techweek ve 4K vyrenderovaný. Jen pro představu, to jsou časy, které máme i na některých desktopech v práci.
Díky výborně řešenému chlazení a špičkové optimalizaci silného hardwaru bylo prostě radost na NUCu dělat cokoliv. Smekám před Intelem a vážně teď hrozně moc chci, aby začal takové stroje narovinu prodávat. Jsou tu opravdu nepopiratelné výhody, když dělá celý notebook přímo Intel. A to jsem se ani nedostal k faktu, že baterie s kapacitou 73 Wh tu vydrží snadno celý pracovní den, když trochu stáhnete jas. Měření výdrže PC Mark Work ukázalo více jak 9 hodin, a byť v praxi vidím v průměru tak 8,5 hodin, tak je to s mým používáním pořád dost dobrý výdrž.
Jo a jen tak pro zajímavost. Wi-Fi 6 byla supr, Bluetooth 5.1 taky, nechybí HDMI 2.0, jack pro sluchátka nebo zámek Kensington. Hlavně je ale na každé straně USB-C s podporou Thunderbolt 4 i DisplayPort a nadupaná 10Gb verze USB-A 3.2. To znamená, že nabíjet můžete z jakékoli strany, což je praktické. Nemusíte občas řešit, kam dát tenhle externí disk, kam nabíjení a podobně, když nemáte na nějakém stole nebo na nočním stolku u postele místo. Porty si jsou na obou stranách rovny. Za to proklínám svůj starší MacBook Pro. A samotná 65W nabíječka je asi nejmenší svého druhu, jakou jsem u notebooku viděl.
Vyplatí se?
Intel NUC M15 mě bez okolků prostě a jednoduše hrozně mile překvapil. Jo, nevypadá možná atraktivně nebo zajímavě. Má špatný touchpad, plýtvá místem, nemáte moc prostoru později pro vylepšení hardwaru a reproduktory jsou vespod základny. Je to ale zároveň skvělá ukázka toho, co lze z hardwaru vymáčknout. Je to ukázka toho, co by dokázal Intel.
Spousta kvalitních portů, úžasné odemykání obličejem, velice solidní výdrž a výborně vyladěný hardware s ukázkově řešeným chlazením. Plus nádherný dotykový displej k tomu a pořádně bytelná kovová konstrukce. Je tu toho hodně, co by podle mě řadu lidí přesvědčilo ke koupi. Tohle je nejblíž, co se mohou fanoušci Windows dostat k takové té čistotě a strohosti MacBooku s výbornou optimalizací.
Kdyby byl tenhle kousek ve 14 nebo 13palcové verzi s pořádným touchpadem, tak bych si dost možná chrochtnul blahem, ale krom těch pár nedostatků jsou tu ještě dva větší problémy. Zaprvé je to dostupnost. V Česku na tenhle stroj prakticky nenarazíte. Nikdo ho prozatím neprodává, ani samotný Intel, je to přeci jen Laptop Kit, ne produkt určený do volného prodeje a ani jiné menší značky k nám tento kousek pod jiným jménem nepřivážejí.
foto: Techarena
No a zadruhé cena. V zahraničí stojí ta moje verze po přepočtu s daní 40 tisíc korun, což je dost. Jen o dva tisíce dražší je u nás MacBook Air M1 s 16 GB RAM a 521GB úložištěm. O tisíc korun dražší je brutálně výkonný ROG Flox X13 se 120Hz displeje a dedikovanou grafikou. Je tu spousta ne o moc větších a těžších herních strojů, jako je MSI Stealth nebo Asus TUF Gaming Dash F15. Acer ConceptD 5, je tu něco od HP i Lenova, ZenBooky s OLED displeji a tak dále.
Tahle cenovka je nacpaná zajímavý přístroji. A byť má tenhle stroj punc Intelu a ždíme ze svého hardwaru maximum, tak téměř všichni konkurenti mají nějakou specializaci. Něco zajímavého nebo výrazně lepšího, než má NUC. A když hodíte cenu a konkurenci dohromady s dostupností, nebo nedostupností, tak bych neřekl, že se vyplatí nyní někde složitě NUC M15 shánět.
Bylo by to ale něco jiného, kdyby začal Intel prodávat tento stroj v Česku, což by podle mých informací ještě letos měl. Pak by mohla být jiná i cena a určitě by se potom vyplatilo věnovat NUCu pozornost. O tom vás bude když tak informovat v Techweeku nebo v článku. Jedno vám ale řeknu už teď. Chci víc notebooků od Intelu a chci, aby se pořádně volně prodávaly. Už tenhle kousek má totiž rozhodně hodně co nabídnout a potenciál je do budoucna obrovský. Tohle by mohla být skulinka, jak alespoň v něčem zvítězit s přehledem nad AMD... A bůh ví, že něco takového Intel potřebuje.