Recenze Insta360 One X: Zábavná akční kamerka s 360° záběrem

Je to drahá, ale velice schopná hračka pro kreativce
  • Hrátky s 360°videem v editoru
  • Spousta možností natáčení i focení
  • Lze ovládat snadno i bez telefonu
  • Standardní závit kamerky
  • Úžasná stabilizace
  • Maximálně lze použít
  • Nic moc výdrž baterie
  • Vysoká cena
  • Displej kamerky je téměř nečitelný na slunci

Recenze produktu...

360stupňové kamery nejsou zatím úplně ty nejpopulárnější zařízení a osobně s nimi nemám ani moc zkušeností. Vlastně prakticky žádné, ale možná o to větší byl pro mě zážitek používat Insta360 One X. Pár věcí jsem se naučil, a hlavně na mě tenhle drobek zapůsobil tak moc, že jsem na něj prostě chtěl udělat alespoň kratší článek a video. Nevím, jestli tomuto článku říkat úplně recenze, jelikož vám nedám moc dobré porovnání, ale mé dojmy z testování rozhodně dostanete.

Doporučuji shlédnout naše video, kde uvidíte kamerku hezky v akci


Zaprvé takové menší tipy pro zelenáče, jako jsem já. Pokud chcete natáčet 360stupňová videa, tak se rychle odnaučte mířit někam kamerou. To zní jednoduše, ale ve skutečnosti to chce celkem dost sebeovládání, jelikož musíte věřit kameře, že všechno zabere. Ale nebojte, určitě zabere. One X má dokonce tak dobrý software, že vymaže i selfie tyč z vaší ruky, takže vypadáte pak ve videu trochu přirozeněji a výsledný obraz je velice přesvědčivý. I když během natáčení budete pro okolí vypadat pořád hloupě. To nenapraví žádný software..  

Pochopitelně, když jdete třeba někam na výšlap a nechcete zabírat selife tyčí moc místa v batohu, můžete držet kamerku jen tak v ruce, ale tam už samozřejmě software vaši ruku trochu zdeformuje. Druhým varováním je poté microSD karta. Jelikož se tu natáčí ve velké kvalitě, je nutná vážně co možná nejrychlejší karta. Doporučuje se rychlostí třída V30 a výš s maximální kapacitou "jen" 128 GB (chtělo by to ještě vyšší), ale stejně radím prostě vážně co nejrychlejší kartu. Já měl bohužel k dispozici jen mou starou kartu, co jsem někde vyhrabal a tak jsem mohl natáčet pouze 8sekundové klipy. Na testování je to sice otravné, ale dá se to přežít, avšak na běžné používání a natáčení výletů či sportů tohle zažít nechete.

V každém případě. Natáčet můžete ve 4K a 50 FPS, přednastavená kvalita je pak 5,7K v 30 FPS a dokonce je zde i 3K ve 100 FPS pro slowmotion. A to do toho ještě neberu ani 18Mpx focení. Kvalitou je na to kamerka zkrátka skvěle a nabízí mnoho možností, ale hlavní je šestiosá stabilizace FlowState. Ta je neuvěřitelná a z menšího porovnání bych řekl, že je i lepší jak u GoPro Hero 7. Pochopitelně ale není One X tak kompaktní a není pro ni takové množství příslušenství. Jako akční kamerka bude tedy stále asi lepší pro většinu GoPro, byť možnostmi videa bych dal spíše přednost Insta360.

Na druhou stranu má vespod One X kamerka alespoň standardní závit, kterým jí lze snadnou našroubovat stejně jako běžný foťák na jakýkoli stativ, selfie tyč a podobně, což značně rozšiřuje možnosti. Dokonce i ta selfie tyč má stejně tak vespod vrut, takže můžete i tu někam namontovat. Díky tomu můžete na tyč přidělat další rukojeti, dělat bláznivá bullet time videa, kamerku lze dát do takové gumové rakety a házet s ní ve zpomaleném čase a podobně. Hrát si můžete do sytosti. 

Co se mi líbí kupodivu asi nejvíce, je aplikace Insta360. Nejen, že tu máte díky kabelovému propojení hledáček kamery, takže můžete vidět, co vůbec natáčíte. Je tu také jakási sociální zeď, kde jsou příspěvky ostatních uživatelů, ale to mě osobně moc nezajímá. Je tu také album, kdy můžete nahrávat klidně hned do telefonu z kamery, můžete se odsud dostat do microSD karty a jsou tu tutoriály na různé techniky natáčení s kamerkou, které vám takhle asi ukáží mnohem víc možností, než vám je mohu popsat. Krom různých dalších nastavení je tu však především skvělý editor záznamů, ve kterém si můžete upravovat pohyby kamery a záběry, měnit poměr stran záběru, kamerka může sledovat automaticky nějaký objekt a držet na něm záběr a tak dále. A pak už jen vyexportujete sestříhané video, přičemž to už nebude speciální 360stupňové video, které nikde pořádně nepřehrajete. Ale prostě jen normální "ploché" video.

Dále už jen zmíním, že v balení dostanete spoustu příslušenství navíc včetně propojovacích kabelů pro telefony s microUSB, USB-C i Lightningem. Dokupovávat tedy případně nemusíte. Nějaké závěrečné srovnání vám asi nedám, jelikož nemám dostatečné zkušenosti s podobnými kamerkami, ale byť jsem neměl příležitost vzít kamerku třeba na výlet na kolo a podobně, tak jsem si testování užil a hodně mě udivilo, co všechno tahle věcička umí. Na druhou stranu nejsem úplně se vším spokojený.  

Tak třeba vyjímatelný baterka o kapacitě 1200 mAh vydrží jen maximálně se štěstím jednu hodinu, takže jich to chce na výlet dokoupit víc, nebo sebou tahat ještě powerbanku pro dobíjení skrz microUSB. A dále mi vadil také mini displej na kameře. Je super, že tu je a mohu dvěma tlačítkama pohodlně ovládat všechny režimy a podobně, ale na sluníčku na něm nejde prakticky nic vidět. No a pak je tu ještě cena. V Česku One X snadno v obchodech nenajdete, ale cena se na internetu pohybuje mezi 10 až 12 tisíci korunami, a to vážně není málo. Na druhou stranu GoPro Hero 7 stojí také podobně, ale to je prostě jen akční kamerka. 

Ze záznamu z One X můžete udělat také prostě jen běžné video, ale vždycky máte i možnost v editoru experimentovat díky tomu 360stupňovému záběru, což by mě osobně lákalo víc. Ale já do publika akčních a 360sátkových kamer nikdy patřit nebudu. Vždyť ani do běhání se nedokopu a zrovna to světu na obdiv dávat nemusím. Takže Insta360 One X je za mě super drahá hračka, která za tu cenu ale vážně vesměs v ničem nezklame. Pro kreativce, kteří rádi natáčejí či sportovce a podobně je to ideální video nástroj. Ale já One X raději vrátím zpět do krabičku a pošlu zase výrobci bez slzy v oku. Skvěla zkušenost, ale je čas vrátit zase k něčemu, v čem se pořádně vyznám.  

Parametry produktu...

Fotogalerie produktu...

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.