Měření tlaku a konstrukce
Už na první pohled je jasné, že tohle nejsou běžné chytré hodinky Huawei. Watch D jsou masivní. Samotné hodinky jsou tlusté, rámeček kolem displeje stejně tak, design nudný a 30mm řemínek, nebo spíše řemen, je masivní. Tohle není kousek, který vám půjde dobře i k obleku. Pořád je to však pochopitelně vysoce kvalitně vyrobený přístroj s bytelným hliníkovým tělem a hmotnost 41 gramů není vůbec špatná.
Reklama
Jsou tu také pouze dvě tlačítka a žádná otočná korunka. Horní vás dostane domu nebo do výběru funkcí. Spodní červené tlačítko Health je programovatelné, ale podle jména asi uhodnete, k čemu slouží primárně. To vás v základu dostane vždy k tomu hlavnímu prodejnímu argumentu Watch D – k měření krevního tlaku. Tohle má být to, co oddělí Huawei od zbytku. Ostatně se výrobce v prezentaci nechal slyšet, že prý nemá přímého konkurenta. Na trhu jsou levné zdravotní tlakoměry, ale ty jsou pro domácí využití, nebudete je sebou pořád tahat. Většina drahých chytrých hodinek má měření tlaku, ale pomocí PPG metody, která prý není tak spolehlivá. Jediné hodinky se zdravotní certifikací jsou Omron HeartGuide, které využívají oscilografickou metodu měření tlaku, ale ostatní chytré funkce a výbava hodinek je chudá.
Huawei Watch D mají mít Omron v chytřejší podobě s mnohem lepší výbavou, což splňují. Výdrž je lepší, je tu bezdrátové nabíjení, podporují krom tlaku další monitorovací funkce typické pro hodiny a nechybí ani voděodolnost IP68. Dokonce hodinky dostali zpětně po oficiálním vydání tak zdravotnickou certifikaci pro měření tlaku, která tak doplňuje certifikace pro EKG. Výrobce varuje doslova všude v balení i během úvodního nastavení, že tyto hodinky by neměly sloužit pro diagnózy a podobně. Zkratka je měření jen spolehlivěji přesné než u konkurence a varování hodinek, pokud s vaším tlakem něco je, máte brát jako doporučení pro návštěvu lékaře. Stejné doporučení má také Fitbit, Apple, Samsung a další, co se EKG monitorování týče u svých produktů.
Ale teď už jak to funguje. Můžete si všimnout, že zevnitř pryžového řemínku je textilní vak/airbag a spona řemínku je masivní a vysoce upravitelná, přičemž dostane v balení dva řemínky, abyste mohli hodinky opravdu co nejtěsněji nasadit. To je důležité. Už během úvodního nastavení vás hodinky provedou návodem, jak řemínek správně nastavit a kam ho nasadit, aby měření tlaku bylo nejpřesnější. Je to jednoduché, každý to zvládne a řemínek se snadno mění. Výsledkem pak bude velice těsné nasazení. Tady nemá být žádná vůle, což může někomu nepochybně vadit. A případně si pořád měnit velikost řemínku jen kvůli pár sekundám měření tlaku denně je opruz. Nicméně, jakmile všechno správně nasadíte, tak stačí zmáčknout Health tlačítko, hodinky vám řeknou, kam dát ruku, že máte být v klidu, nemluvit a začne měření.
Okamžitě na zápěstí ucítíte stejný pocit jako u lékaře, když vám měří tlak. Díky miniaturní pumpě v hodinkách, která je naprosto tichá a tomu airbagu pod řemínkem je tohle totiž vesměs normální tlakoměr. Ucítíte, jak se vak začne nafukovat a svírat vám ruku, to chvíli potrvá a na konci měření se najednou rychle vypustí a na obrazovce zůstanou pouze naměřené hodnoty. Na měření se můžete podívat zpětně, vedle hodnot je tu také datum a čas, plus vám i hodinky řeknou, jestli jste se během daného měření až moc hnuli, což mohlo ovlivnit výsledek. V nastavení lze upravit velikost řemínku, hodinky musejí vámi vybranou velikost znát kvůli nafukování a můžete změnit také jednotku měření. V základu jsou mm rtuťového sloupce, případně můžete přejít na kilopascaly.
Pokud jde o naměřené výsledky, tak to není oproti “konkurenci” tak jednoznačné, jak byste čekali. Nejde o to, že Watch D by měřily mnohem přesněji než některé běžné hodinky. Vsadím se, že když si v klidu někam sednete a uděláte jedno měření pomocí Huawei a potom pomocí jiných správně nasazených hodinek, tak rozdíl v hodnotách nebude extra velký. Jde ale o to, že Watch D měří za každých okolností vždycky takhle přesně. Přijde mi, že u běžných hodinek je to o náhodě. Za ideálních podmínek umí být relativně přesné, ale také umí vyšilovat. Není na tu přesnost spoleh. Pokud byste chtěli brát ty měření vážně, tak musíte doma stejně poměřovat hodnoty hodinek s běžným tlakoměrem s potřebnou certifikací.
Který jsem shodou okolností já doma na pár dní výjimečně měl a musím vesměs potvrdit tvrzení Huawei. Nikdy jsem nedostal já ani ostatní v mém okolí od Watch D měření tlaku, které by svými hodnotami přesahovalo rozdíl 4 mm Hg oproti běžnému certifikovanému tlakoměru. To je působivé a můžete se tedy na hodinky opravdu spolehnout. Máme tu zkrátka přenosný tlakoměr, jehož výsledkům věřím. Tím pádem to může být velice cenný nástroj pro někoho, kdo si musí tlak hodně pečlivě hlídat nebo chce mít jen maximální přehled o svém zdraví. A pokud máte strach o životnost airbagu, který se přeci jen musí pořad nafukovat, tak žádný strach. Pro nejhorší případy máte náhradní ve velikosti L i M, pro obě velikosti řemínku v balení, výměna je extrémně jednoduchá a vztahuje se na něj záruka. Oceňuji také fakt, že Huawei moc dobře ví, že ostatní ve vašem okolí si budou chtít zkusit rovněž měřit tlak, takže je tu režim hosta, kdy hodinky změří tlak, ale nezanesou ho do statistik vašeho profilu. Paráda.
Další funkce a výdrž
To by byl tlak, ale co víc hodinky umí? Inu, jinak to jsou dost obyčejné Huawei hodinky, jaké koupíte klidně za 3,5 tisíce korun. Systém HarmonyOS je stejný, GPSka je dostatečně přesná, měření tepu je přesné jako jinde, a to samé platí o SpO2 nebo EKG, které měříte opět přiložením prstu na to Health tlačítko. Také je tu spousta, byť ne tolik, sportů jako v jiných Huawei hodinkách, přesněji 70, počítání kroků, měření teploty kůže, stresu, detailní monitorování spánku v několika fázích a jsou tu i funkce pro dámy a jejich monitorování měsíčních fází... Pokud vám jde, o co nejdetailnější monitorování vašeho zdraví ať už jste kdekoli a kdykoli, tak Watch D budou velice dobrou volbou.
Pro sportovce ale moc nejsou. Spousta aktivit a funkcí tu chybí a zobrazované statistiky či funkce nejsou tak propracované a nápomocné jako Garmin. Ani zdaleka. Hodinky také nemají úložiště pro hudbu, takže na běh bez mobilu s hudbou zapomeňte. Třeba i ohledně spánku se snaží aplikace Huawei, kterou si musíte stáhnout stále z jejich webu, a ne z Google Play, případně z App Store pro iOS, doporučovat, co byste měli dělat, když jste měli kupříkladu moc lehký spánek. Aplikace vám vyhodí, abyste omezily kofein po poledni, zkusili si zacvičit, ale nikdy mi neradila něco specifického pro mě. Pořád to bylo to samé dokola, takže nebere ohled konkrétně na vaši fyzičku, věk, pohlaví, statistiky, míry a podle toho dá radu. Prostě je tam nastaven limit a jakmile se na něj dostanete, tak vám aplikace vyhodí hlášku, kterou vám vyhodí i Google vyhledávač, když napíšete “Jak lépe spát”.
Dále obchod s aplikacemi Huawei tu není. Jen ciferníky. Funkce se točí převážně kolem toho monitorování zdraví, ale nechybí počasí nebo ovládání Spotify. Stejně tak můžete přijímat hovory, ale nelze volat zpět. Kontakty jako v jiných Huawei hodinkách tu nejsou. Notifikace dostanete, ale emoji podporovány nejsou. Někdy se text zalamuje divně a namůžete odpovídat mini klávesnicí, diktováním zprávy nebo nahrávat hlasovky. I když tu solidní mikrofon je. Vlastně nemůžete ani používat Asistenta. Po nové aktualizaci je ale možné u některých aplikací, jako je WhatsApp, odpovídat pomocí emoji nebo předpřipravených krátkých zpráv, které si nastavíte v aplikaci. Vibrace na upozornění mohou být dostatečně silné, tomu Health tlačítku můžete změnit funkci a samotný displej je typicky pro Huawei krásný. Je to jemný 1,64palcový AMOLED, automatická regulace jasu i rozsvěcení funguje excelentně a čitelnost na slunci je rovněž skvělá.
Výdrž se pak skutečně pohybuje kolem 7 dní, jak Huawei slibuje. Když tedy nemáte měření úplně všeho nastaveno na automatiku neustále v průběhu dne. Tuhle výdrž dostanete, když máte hodinky každý den spojené s mobilem, dostáváte notifikace, máte automatický jen tep, ovládáte trochu Spotify, máte automatický jas, cvičení tak 30 minut na den a dvakrát denně si změříte tlak. Jakmile zapojíte Always On, GPS, další typy měření, sporty a podobě, tak se díváte na pár dní. Neříkám, že nedostanete krapet delší výdrž, ale já bych pro klid v duši počítal s tím týdnem pro běžné používání. Podle toho bych si plánoval nabíjení.
Reklama
Vyplatí se?
A teď velice podstatná informace na závěr. Watch D stojí 9999 korun, tedy 399 eur. Jsou tedy dražší než Galaxy Watch5 a většina rovněž výborných hodinek Huawei. Stejně tak seženete často za stejné i nižší peníze také OLED hodinky Garmin. Je to prostě cenovka s ostrou konkurencí a jestli chcete třeba jen super chytré hodinky, tak Huawei má mnoho lepších a výhodnějších přístrojů s více funkcemi, hezčím designem, rozumnějšími rozměry, delší výdrží a podobně. Sportovci by měli zase sáhnout po Garminu a fanoušci aplikací a ultra propojení s Androidem zase po Galaxy Watch5.
Huawei si zkrátka vydobyl své osamělé místečko, které bylo však od začátku očividně cílem. Tohle není přístroj pro masy. Jsou to velice specifické hodinky s vysoce přesným a spolehlivým tlakoměrem v sobě a prakticky všemi funkcemi pro monitorování zdraví, které nyní existují. Jestli hledáte primárně tyhle přednosti a ty notifikace, hezký OLED displej nebo ovládání Spotify jsou spíše bonus, tak budete velice spokojení.
Jen je vážně škoda, že za těch 10 tisíc tu není celá sada těch 100 sportů, kterou Huawei má v mnohem levnějších hodinkách. Nebo co to chybějící uložiště? Nebo lépe řešené hovory? Za takovou cenu jsou zkrátka oblasti, které by měly mít každé chytré hodinky, takže záleží na vašem úhlu pohledu. Podle něj vám Watch D budou dávat smysl nebo ne. Jsou to podle vás moc drahé tlusté chytré hodinky s tlakoměrem navíc, které neporazí levnější sourozence? Nebo co nejmenší možný přístroj, pro co nejpřesnější monitorování zdraví na vašem zápěstí jen s pár chytrými funkcemi navíc, který vlastně přímou konkurenci nemá?