Minulý týden jsme tu měli Galaxy S21 FE, se kterou toho má Huawei P50 Pro společného více, než byste mohli čekat. Také na P50 jsme museli čekat déle, než bylo asi v plánu. Telefon se představil v Číně už loni v červenci, ale mi ho tu máme až teď. Po třech týdnech používání mohu ale říct, že P50 Pro je přesto výborný mobil. Tak dobrý, že bych kvůli němu možná i zapomněl na chybějící Google. Ale samotné Huawei mu asi nevěří tak moc jako já.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 4360mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 50W; Max. výkon drátového nabíjení 66W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 2700 x 1228bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.6"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 3.5x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 64Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 13Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 13Mpx; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP68; |
OP. SYSTÉM | Mobilní služby Huawei Mobile Services (bez Google služeb); ; Nadstavba EMUI 12; Op. systém Android; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Snapdragon 888 4G; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Upřímně si myslím, že před koncem tohoto videa budete mít i vy chuť dát P50 Pro šanci, pokud jste Huawei kvůli chybějícímu Googlu teď pár let ignorovali. Pokud vás tedy telefon neodradí svým design s gigantickým modulem fotoaparátů. Je to v podstatě taková větší a luxusnější Nova 9. Což dává smysl, protože Nova 9 je ve skutečnost ořezaná P50, ale k nám přišla na trh jako první Nova.
Telefon působí v ruce draze, radši bych matné sklo, ale co se dá dělat a je překvapivě tlustší než ostatní mobily. Byť má menší baterku. Mně se velice pohodlně držel, je voděodolný dle certifikace IP68 a byť se mi design úplně nelíbí, tak to rozhodně není ani ošklivý mobily, jak tvrdí někteří v mém okolí. S konstrukcí nemám problém a oceňuji, že plochou je sice ten modul foťáků obří, ale skoro vůbec nevystupuje z těla.
Co se přední strany týče, tak tu máme 6,6palcový OLED displej se zaoblenými boky, 120Hz frekvencí a podivným rozlišením 1228p, takže to není Full HD+ ani Quad HD+. Není to tak krásný panel jako u Samsungu či Xiaomi a bohužel není ani typu LTPO, což by se tu ve skutečnosti hodně hodilo. K tomu až u baterky. Avšak je to hezký displej s výbornou odezvou na dotyk, čtečka otisků už není nejlepší jako kdysi, ale je hodně fajn, a silná precizní haptická odezva mě velice příjemně překvapila. Je mezi nejlepšími na trhu.
Pokud jste byli fanoušky displeje zaobleného do všech čtyř směrů u P40 Pro, tak zde máte smůlu. Stejně tak fanoušci extrémního zakřivení Matu 40 Pro mají smůlu. Ale víte co? I když je tu zaoblení pořád daleko výraznější než třeba u Samsungu nebo OnePlus, tak nechtěné dotyky nejsou vůbec problém. Jdou zkrátka vidět letité zkušenosti Huawei.
Ty jdou poznat také u typicky úžasné konektivity, když tedy pomineme logicky 5G, ke kterému má společnost kvůli Spojeným státům zakázaný přístup. Mobilního signálu se telefon drží lépe než ostatní a má ho většinou silnější. Wi-Fi 6 je ultra rychlá a má až nečekaně dobrý příjem signálu i v našem kanclu. A tam je to v 95 % případů problém. Kvalita hovorů je super, Bluetooth 5.2 či infraport nechybí a pak je tu GPS. Podporuje pět satelitních systémů, GLONASS a BDS jsou čtyřpásmové a GALILEO třípásmový. Jo a USB-C 3.1, prostě špička.
Zvuk mě také zarazil. Stereo reproduktory jsou zde udělány jako u Xiaomi, to znamená, že máte samostatnou mřížku v rámu dole i nahoře. Repráky jsou velice hlasité a zvuk čistý, přičemž nechybí ani špetka basového řízu. Vesměs jsou to jedny z nejlepší reproduktorů, jaké v telefonech najdete, což jsem rozhodně nečekal.
Co jsem čekal, tak je typické patlání se softwarem. Něco stáhnete z App Gallery, něco z Patel Search, někdy něco nefunguje, kvůli chybějícím API od Googlu. Jak už jsme ale říkal obsáhle v recenzi Nova 9, už to vážně není tak hrozné jako dříve. Osobně kvůli práci a YouTube potřebuji některé aplikace a služby, které tu zkrátka nejdou, takže bych asi nemohl naplno přejít a mít pouze Huawei mobil, ale pro většinu lidí to podle mě bude bez problémů. Pokud rovněž nepotřebují v práci něco od Googlu, co stojí v mobilu na prd ve webové podobě.
Jestli patříte do mojí uživatelské generace, kdy jsme si na střední neustále stahovali hry přes APK, protože “chudý studentský život” a každý třetí týden jste zkoušeli nové úpravy prostředí, tak s Petal Search a stahováním APK zvládnete žít jako nic. Vážně nepotřebujete být technicky zdatnější a nemusíte mít zkušenosti s rootováním Androidu a tak dále. Prostě používáte trochu méně uživatelsky přívětivý a hezký “obchod”.
A jsou tu jiné výhody. Harmony OS 2, které se u nás jmenuje zatím pořád EMUI 12, je podle mě lepší nadstavba než MIUI nebo Color OS. Je mi sympatičtější, je dospělejší, rychlost a plynulost je ukázková za každé situace. Vážně se mi zamlouvá. A třeba takový tmavý režim funguje se všemi aplikacemi bez problémů, na rozdíl od Xiaomi. Bohužel ho ale nelze nastavit, aby se vypínal a zapínal podle denní doby. To mi chybělo.
foto: techArena
Navíc, zatímco jsem si četl na Twitteru, jak si MKBHD stěžoval na aktualizace v Pixelu 6 Pro, který měl stále více problémů a byl stále na listopadové bezpečnostní záplatě. Tak já se hned 10. ledna, jak mi P50 Pro přišlo, podíval do nastavení a tam čekala lednová bezpečnostní záplata. A ne není to jen tím, že je to nový mobil, protože v podstatě není. Je to už čtvrt roku starý model, který se prodává v Číně dávno. A Galaxy S21 FE nemělo v době recenze ani prosincovou záplatu.
Huawei se o systém očividně stará a není poté divu, že všechno tu běží na Snapdragonu 888 výborně. Ani byste nepoznali, že to není Kirin. Dokud se tedy nepodíváte do lišty a všimnete si jen 4G. Ano, 5G tu opravdu není, jak jsem říkal, což u vlajky z roku 2022, které má navíc vydržet pár let už zamrzí. Ale s tím Huawei bohužel nic nenadělá. Dále je tu 8 GB RAM, já měl 256GB úložiště a baterie má jen 4360 mAh. Vzhledem k tloušťce mobilu byste čekali víc, ale to je všechno a je to škoda. Telefon by potřeboval víc. Snapdragon asi natropil paseku a pověstná výdrž Huawei tu není. V průměru jsem se dostával lehce přes 5 hodin se zapnutým displejem.
Postačí to bohatě na jeden nenáročný den, ale to je tak jediná záruka. Je možné tenhle kousek vyždímat před osmou hodinou večer a je možné vydržet s šetřením jen tak tak do 10 hodin dopoledne druhého dne. Výdrž není skvělá, ale potěší 66W drátové nabíjení, ke kterému máte nabíječku v balení nebo 50W bezdrátové.
Všichni ale víme, že nejdůležitější byly u vlajek od Huawei od P9 fotoaparáty. Tak jaké jsou tady? Inu, čistě hardwarově horší než v Mate 40 Pro. Zásoby součástí jsou pryč, nové nebudou a Sony už nemůže vyrábět Huawei gigantické senzory na zakázku. Výsledkem je daleko menší 50Mpx hlavní foťák s optickou stabilizací a laserovým ostřením, najednou jen 13Mpx širokoúhlý snímač a menší 64Mpx periskopický teleobjektiv s pouze 3,5x optickým zoomem.
Minimálně u hlavního foťáku byste podle mě ale nepoznali zhoršení a že už tu není ten speciální RYYB senzor. Když je totiž doba zlá, tak je čas vrátit se ke kořenům. Je čas opět spojovat obraz z hlavního a černobílého senzoru jako u ikonické P9. Proto je tu další 40Mpx černobílý senzor. A nezapomeňme, že na softwaru pracuje Huawei neustále.
Výsledkem jsou fantastické fotky ze všech foťáků za všech podmínek, které jsou podle mě citelně lepší než u P40 Pro a v mnoha ohledech lepší než u Mate 40 Pro. Jestli se vám líbí styl fotek Huawei, tak se vám budou líbit fotoaparáty P50 Pro. Což mi přijde jako super ukázka toho, jak tuhý má Huawei kořínek. Nemá přístup k hardwaru, tak si prostě poradí jinak.
Barvy jsou letos daleko vyváženější za všech světelných podmínek. Večer pod světly tu nejsou ty divné odlesky a barvy. Snímky jsou čistší. A jde vidět, že telefon má za sebou od doby začátku prodeje v Číně několik aktualizací. Snímky jsou totiž trošku jiné, než jaké byly v prvních recenzí. Saturace barev se zkrotila, fotky nejsou tolik zesvětlené a softwarové doostřování je také zkrocené.
Přirozené bokeh vypadá stále fantasticky, ostření je ultra rychle, širokoúhlý snímač s ostřením je dobrý a upřímně ho mám radši než ten větší v Matu 40 Pro. Vidíte možná v pár ohledech pokles kvality, ale máte taky mnohem širší úhel záběru, který je u širokoúhlého snímač důležitý. To nejzajímavější je tu však zoom.
Fotky z teleobjektivu s 3,5x přiblížením jsou parádní. 5x hybridní zoom vypadá rovněž skvěle a stejně tak 10x hybridní zoom vypadá občas lépe než u Mi 11 Ultra nebo Galaxy S21 Ultra. Ve fotkách je tolik detailů. Je to na hlavu, ale software Huawei a další optimalizace hardwaru jsou špičkový. Telefon s 3,5x optickým zoomem by neměl dělat tak skvělé fotky na 5x, 10x, nebo i 30x zoom. Neříkám, že je lepší než jinde, ale fakt, že s takovým foťákem Huawei stále drží krok s Xiaomi a Samsungem, kteří nemají žádná omezení, je impozantní.
Zoom: 0,6x - 1x - 3,5x - 5x - 10x - 30x - 100x
4K video s výbornou stabilizací vypadá také lépe a zní lépe. Méně šumí, dynamický rozsah je lepší, hezčí barvy, vypadá dobře. Jen odstíny pleti mu vůbec nejdou a často rychle přeostřuje. Stejně tak přední 13Mpx foťák má hezké 4K video, ale fotky jsou silně podprůměrné a zničené softwarem. A tím se dostáváme k takovým menším nedokonalostem foťáků.
Někdy chybí u fotek takový ten přirozený kontrast a barvy jsou moc bledé. Huawei zesvětluje až moc stíny. Neříkám, že Galaxy S21 FE má lepší foťáky, ale třeba tady v těch případech je Samsung věrnější scéně. Noční režim zabere nově pokaždé jen sekundu a upřímně neudělá moc velký rozdíl. U šíra prakticky vůbec nic, takže je večer pořád většinou tmavé a hrozně šumí. Tady poznáte ten horší senzor nejvíc. Jo a ten černobílý senzor neslouží přímo k focení. Černobílý režim je tu pouze filtr, který můžete použít na všechny foťáky. A má opravdu silný kontrast a saturaci, takže často je fotka moc tmavá.
Hledáček fotoaplikace bohužel pořád úplně neukazuje, jak bude vypadat výsledná fotka. Nebojte se, když vypadá scéna v hledáčku otřesně, výsledná fotka bude úplně jiná a musíte zkrátka telefonu věřit. Což by šlo podle mě snadněji, kdyby nebyl takový lag u spouště a neskočili byste občas kvůli tomu s lehce rozmazanou fotkou.
Noční fotografie - noční režim
Fotoaplikace není úplně nejplynulejší. Přechody mezi foťáky ve videu i mimo něj jsou trhanější než dřív. A sice nevím, proč se u videa zapne teleobjektiv až u 4x násobného zoomu a ne 3,5x, ale to je mi fuk, protože video z něj vypadá skvěle a stabilně. No a pak je tu Galerie. Koukejte na to načítání fotek. A vtipné je, že jakmile odscrollujete pryč, tak se musí vše znovu načíst. To musí být nějaký bug.
Sečteno podtrženo. Nejsou to podle mě fotoaparáty úplně na úrovni Galaxy S21 Ultra, za chvíli S22 Ultra, Mi 11 Ultra, Pixelu 6 Pro nebo iPhonu 13 Pro. Ale je to za mě lepší výbava než u OnePlus 9 Pro. Pokud tedy máte to štěstí a aplikace funguje zrovna jak má. Jsou tu výborné fotoaparáty, které mají nesporného výhody, fotky vypadají parádně a video je fajn. Jen to celkově jako balíček nehraje tak hezky dohromady, jako u těch nejlepších TOP fotomobilů.
A to bychom měli Huawei 50 Pro. Výborný mobil, to musíte uznat. Vesměs mu chybí jen 5G a foťáky mají své neduhy, který tu dřív nebyly, ale dokázal jsem s nimi ty tři týdny žít. Google služby už nepočítám, to je po letech jasná věc a záleží jako vždy na vás, co od softwaru vyžadujete. V rámci možností je podle mě P50 Pro zářivým vítezstvím. Vítezstvím Davida nad Goliašem. Je to důkaz, že ať už se můžou Spojené státy snažit jakkoli, tak Huawei dokázal přesto po téměř třech letech plných zákazů a strastí vyrobit skvělou vlajku. Za to zaslouží uznání od každého.
Po prvním týdnu používání jsem si uvědomil, že vlastně P50 Pro hrozně rád používám. A že pokud někdo vyloženě nepotřebuje Google služby, tak bych si jí možná za 20 tisíc korun koupil i přes ty potíže s fotoaparáty radši jak Galaxy S21, Mi 11 a podobně. Jen OnePlus 9 Pro by u mě pořád vedlo. Až tak na mě zapůsobila. No a pak jsme se dozvěděl cenu, s jakou na náš trh přichází a najednou mi došlo, že Huawei u nás už nemá ambice. Jen se bojí úplně odstranit mobily z nabídky, dokud si nevedou líp ostatní produkty.
foto: techArena
Na ceně totiž poznáte vše. U sluchátek, hodinek, monitorů, notebooků, u těch je Huawei cenově vždy velice konkurenceschopný nebo naopak dokonce agresivní, jako byl kdysi. Ale jakmile dojde na mobily, tak Nova 9 je lehce předražená a P50 Pro... P50 Pro nestojí 18 tisíc, kde by podle mě zářila na míle daleko a doslova bych vás nutil k jejímu vyzkoušení. Nestojí 20 až 25 tisíc korun, kde by byla snadno konkurenceschopná. P50 Pro stojí v základní verzi 30 tisíc korun, a to je zkrátka moc na telefon, který bohužel není stejně snadno použitelný jako ostatní.
Tohle by nemělo mít cenu, jakou měl Mate 40 Pro, který si jí ospravedlnil hardwarem líp. Takhle se nedá konkurovat bez Googlu a Huawei to ví. Proto bude u nás k dispozici určitě stejně jako v případě Matu jen pár kusů. Huawei jde vesměs cestou Sony, co se Evropy týče. “Víme, že jich moc neprodáme, tak ať alespoň na každém kusu co nejvíce vyděláme a ti největší fanoušci budou pořád spokojení s dobrým mobilem.”
Doufal jsem, že s P50 Pro bude chtít Huawei ukázat, že je pořád konkurencí, se kterou se musí počítat, ale ve skutečnosti je to nakonec spíše důkaz, že se značka smířila s osudem a na Západě se bude soustředit spíše na jiné produkty. A víte co? Je to podle mě obrovská škoda. Ta cena jednou ranou zlomila páteř jinak skvělému mobilu, který už tak bez Googlu pokulhával a musel by hodně přemlouvat lidi. Ale dokud budou alespoň ty ostatní produkty stejně skvělé jako loni, tak to nějak překousnu.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 195g |
Výška | 158mm |
Šířka | 72mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | 8 |
Typ odolnosti | 8 |
Barva | 8 |
Odolnost | 8 |
Konfigurace karet | 8 |
Notifikační dioda | 106 |
Typ procesoru | 8 |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 660 |
Paměťová karta | 256 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Maximální velikost karty | 256GB |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | 8 |
Operační systém | 8 |
Verze OS | 8 |
Nadstavba | 8 |
Kapacita baterie | 8mAh |
Vyměnitelná baterie | 8 |
Max. výkon drátového nabíjení | 66W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 50W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 10W |
Datové služby | 4G; |
Bezdrátové technologie | WiFi; Bluetooth; Infraport; NFC; GLONASS; A-GPS; Galileo; BeiDou |
Konektory | USB-C |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;LE |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 6bodů |
Technologie displeje | 6 |
Poměr velikosti displeje k tělu | 91% |
Tvar výřezu v displeji | 91 |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | 120 |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 4x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 1Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | 1 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 1Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | 1 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 1Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | 1 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 1Mpx |
Clona makro fotoaparátu | 1 |
Rozlišení hloubkového fotoaparátu | 1Mpx |
Clona hloubkového fotoaparátu | 1 |
Typ stabilizace obrazu | 1 |
Optický zoom | 3x |
Rozlišení předního fotoaparátu | 3Mpx |
Clona předního fotoaparátu | 3 |
Rozlišení videa | 3840 × 2160 v 30FPS; 1920 x 1080 v 120/60/30FPS; 1280 x 720 v 240/60/30FPS |
Podporovaná rozlišení videa | 2160p 30fps; 1080p 60fps; 1080p 120fps; 720p 240fps |
Zaostřování | Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF); Automatické ostření |
Funkce fotoaparátu | HDR;Noční mód;panorama; |
Skóre DxOMark (hlavní fotoaparát) | 144 |
Skóre DxOMark (selfie fotoaparát) | 106 |
Čtečka otisku prstů | 106 |
Senzory | 106 |
Geotagging | 106 |
Digitální kompas | 106 |
Další funkce | 106 |
Česká lokalizace | 106 |
Distribuce | 106 |
Přirovnání v nadpisu bohužel nesedí Michale, VÍTĚZSTVÍ Davida nad Goliášem bylo, je a samo i bude NĚCO ÚPLNĚ JINÉHO (..miniaturní následné zlehčující Skoro to nezachrání...). Už jen proto, že bez toho HLAVNÍHO tj. TOP SoC od Goliáše by si nejen 4G mobilně TĚŽCE kulhající rádoby "David" ani neškytl... O "vlastním" prý nějak "microkernel" :D Harmony OS (ve skutečnosti stále jen klon A10, přesněji jeho obligátní nadstavba EMUI bez GMS) raději vůbec nemluvě... Zkrátka a dobře, bez kruciálních US + UK + KR technologií ať už licencovaných nebo rovnou bez skrupulí šlohnutých se žádný čínský byť sebelepší a v lecčems parciálním i špičkový ladič, ale přec jen primárně a především asemblátor (u Huawei vyjma nemalého podílu na 5G technologiích, jež ovšem bez toho neméně podstatného "zbytku" legálně a tak stále i reálně využívat nemohou a to ani doma v ať tak či onak GULAGu, kde se jinak s poctivostí a ještě hůře spravedlností jak známo nijak zvlášť tím méně moc nemažou...) ještě DLOUHO ani neuprdne... Jinak PĚKNÁ RECENZE :) , tedy až na ten chvílemi až příliš pozitivní vztah ke značce s nemálem cizího peří vydávajícího za své. PS: Nepomíjejme PROSÍM VÍCEÚROVŇOVÉ (NE!)BEZPEČNOSTNÍ KONSEKVENCE !!!
OdpovědětPopis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.