Na první pohled vypadá P50 Pocket jen jako P50 Pro se slabšími fotoaparáty, která se dá ohnout na půl. Ve skutečnosti je však Pocket víc než jen ohebná verze P50 Pro. Je víc než další ohebný telefon. Více než k Huawei má podle mě totiž blíže k Vertu. A kdo tuhle značku zná, tak už ví, kam tím mířím. A kdo ne, tak se bude muset dostat až na konec recenze.
O Pocketu vám toho chci říct hodně. Mám zase svoje hluboké rozvahy, ale ty se netýkají úplně výbavy telefonu. Nejdříve si tedy zrecenzujeme klasicky telefon a až potom se pustíme do toho mého úvahové cvičení. Abyste přesně věděli, z čeho vycházím a proč je podle mě Pocket zajímavější telefon, než si řada z vás určitě myslí.
foto: techArena
Ve své podstatě je ten váš první pohled, který jsem zmiňoval v úvodu správný. P50 Pocket je ohebná verze P50 Pro, která musela udělat pár kompromisů a není to úplně ani kopie Galaxy Z Flip. Huawei je totiž se svým 6,9palcovým ohebným OLED displejem daleko větší. V otevřeném i zavřeném stavu. Je to pořádná pudřenka. Panel má poté rozlišení lehce vyšší než Full HD, má 120Hz frekvenci, skvělou čitelnost a vypadá kvalitou zkrátka jako u P50 Pro. Pochopitelně má však měkký plastový povrch, na který si musíte dát trochu pozor.
Patlá se po něm ovšem skvěle a po skoro dvou týdnech používání jsem neviděl ani jeden škrábanec. Celkově je to sice velký, ale skvělý displej. A navíc má velice mále ty vystouplé rámečky kolem něj, které jej chrání. U Samsungu vystupují hodně nad displej, což ho může chránit lépe, ale až při používání P50 zjistíte, že ta špetka teoretické ochrany úplně nestojí za horší zážitek z používání. Konstrukce Huawei je lepší a nebude to jediná věc, v které je lepší.
Z P50 Pro je tu také většina výbavy. Ta super kvalita antén, ultra rychlá Wi-Fi, spousta několika pásmových GPS služeb, Snapdragon 888 v pouze 4G verzi s 8 GB RAM a 256GB úložištěm. Nadstavba EMUI 12 s Androidem 11 je také stále stejná a podle mě super. A právě ta dohromady s více jak měsíčním používáním P50 Pro i P50 Pocket mě přivedlo k jednomu možná lehce kontroverznímu názoru. Sice se bojím podobné výroky sdílet, ale řeknu to, telefony Huawei se Snapdragonem 888 jsou ty nejplynulejší a nejrychlejší mobily, jaké jsem používal. A ano, už týden používám Galaxy S22.
I u iPhonu si občas všimnu menšího trhnutí animace nebo zamrznutí. Stává se to, iOS není bezchybné a pokud si to myslíte, tak máte klapky na očích. U Huawei se mi to stalo přesně jednou a obzvláště v porovnání s ostatními Androidy je chod prostředí úchvatný. Čemuž se nedivím, když i moje P20 Pro doma pořád překvapivě skvěle šlape. P50 otevírá nové aplikace stejně rychle jako už otevřené, které jsou uloženy v paměti. Kdyby se vždy nenačítal třeba online obsah, tak si nevšimnete rozdílu. Obzvláště nyní s Galaxy S22 v kapse jsem si uvědomil, jak skvělou optimalizaci Huawei má.
Mimochodem, tím jsme tak trochu u systému, takže jako vždy připomenu, že Google služby tu nejsou. A tím nemyslím jen aplikace, prostě pokud něco využívá technologie či servery Googlu, tak jste v loji. Takže třeba synchronizace v prohlížeči Brave, jenž využívá Chromium, nejde. Pro stahování appek využijete vlastní App Gallery a funkci Petal Search, jež hledá APK soubory z ostatních neoficiálních obchodů s aplikacemi.
Všechny takto stačené appky ale fungují skvěle a určitě doporučuji stáhnout zejména obchod Aurora. To je v podstatě kopírka Google Play s lepšími funkcemi bez napojení na Google a po pár dnech používání zjistíte, že vlastně jiných obchod ani není potřeba. Až tedy na App Gallery, třeba bankovní aplikace bych měl radši oficiálně. Ale tohle všeho po těch třech letech od zavedení značky na černou listinu Spojených států víte.
Posuneme se dál třeba ke čtečce otisků prstů, které je na boku v zapínacím tlačítku a je velice rychlá i spolehlivá. Haptická odezva je rovněž špičková, co se trochu zhoršilo oproti P50 Pro je zvuk. Stereo reproduktory tu jsou dobré, ale nejsou tak výborné jako v Pročku. Takový vlajkový průměr a hlasitost bych chtěl vyšší. Další zhoršením je pak výdrž a v tom nebyla ani P50 Pro extra dobrá.
Je tu 4000 mAh, což je daleko větší kapacita baterky než v Galaxy Z Flip3. Přesto jsem ale v takový běžný náročnější den, kdy jsem trochu fotil a natáčel video, viděl na nočním stolku jen 4 hodin a 17 minut se zapnutým displejem a poslední 4 % baterky. Když jsem používal telefon v pracovní den vesměs jen na sociální sítě, hodinku YouTube a Spotify, tak jsem viděl lehce přes 4,5 hodin se zapnutým displejem. Jinými slovy je výdrž trochu lepší než u Samsungu, ale ne o moc. Pořád je to jednodenní telefon při nejlepším. Potěší ale 40W nabíjení. Škoda, že na bezdrátové nabíjení se nedostalo. A stejně tak chybí voděodolnost, kterou se chlubí loňské Samsungy.
foto: techArena
No a teď foťák, což je důležitější téma, než jsem čekal. Ale je to vlastně vlajkový Huawei, takže vlastně nevím, čemu se divím. Ale zpět k věci. Je zde hlavní 40Mpx fotoaparát s laserovým ostřením a optickou stabilizací, přičemž Huawei nezmiňuje, o jaký senzor konkrétní jde. To mi je ale šumák, jelikož fotky z něj jsou parádní. Ne tak dobré jako u P50 Pro, ale jsou až nečekaně blízko a častokrát jsou především daleko lepší než snímky z Galaxy Z Flip3.
Šum je minimální, barvy přirozené, ale mají lehce přidanou sytost, aby byla fotka jen tak příjemně maličko živější. Vyvážení bíle je za všech okolností téměř dokonalé. Venku na slunci, když je pod mrakem, uvnitř nebo v noci. Vyvážení bíle je špičkové. Dynamický rozsah je rovněž bez debat na vlajkové úrovni a Huawei se nebojí ani hezky hlubokých stínů. Jasně, v něčem bude lepší Samsung, ale pokud máte prostě rádi zpracování fotek z Huawei, tak vás Pocket nezklame a celkově jde s výkony za dne, a především večer o lepší foťák než u Flipu3.
Denní fotografie
A stabilizace společně se skvělým softwarem vám dá až překvapivě dobrý 2x digitální zoom, který byste od teleobjektivu často jen z těží rozeznali. 5x zoom už bych nepoužíval. Také 13Mpx širokoúhlý snímač se 120° záběru je velice dobrý. Samsung má větší senzor s lepším dynamickým rozsahem a díky pevnému zaostření je občas ostřejší. Avšak P50 Pocket má u šíra automatické ostření, takže je univerzálnější. A velice rád vidím, že zpracování fotek je barevně, vyvážením bíle i expozicí prakticky totožné s hlavním snímačem.
Dále video ve 4K je velice hezké a stabilizace ukázková. Ale za nejlepšími vlajkami na trhu pochopitelně zaostává, stejně ostatně jako všechny ty foťáky. Faktem ovšem zůstává, že video vypadá dostatečně hezky a má trochu saturovanější barvy než fotky. 10,7Mpx přední kamerka je pak překvapivě detailní, ale vždycky pleť lehce vyhladí a dynamický rozsah není moc dobrý. Čekal jsem ale něco horšího.
Noční fotografie a fluorescenční senzor
Ve finále je zde poté fyzicky maličkatý 32Mpx senzor Samsung Tetrapixel, který slouží čistě jako fluorescenční snímač. Znáte v baru, jak vám občas svítí zubu a některé čísti oblečení? Huawei nasvěcuje modře scénu, což na videu nejde vidět a na fotce pak uvidíte tenhle efekt. Musíte mít ale vážně velkou tmu, aby byl efekt silný a specifickou barvu z odrazivého materiálu. Jo a taky to prý rozezná, jak dobře máte nanesený opalovací krém. Problém je, že třeba u holek zhatí rozpoznání makeup a celkově to extra dobře nefunguje. Tenhle senzor je prostě zbytečnost.
Víc budete nadšení z faktu, že můžete využít hlavní foťáky pro focení a natáčení selfie. Stačí zavřít telefon a pomocí toho 1palcového externího OLED displeje s rozlišením 340 x 340 pixelů můžete zapnout jednoduchou fotoaplikaci. Lze fotit i natáčet oběma foťáky. Moc toho na tomhle mini displeji neuvidíte, ale je to dost, abyste zhruba odhadli, kde budete ve fotce. Upozorním ale, že fotky a videa tvořené v zavřeném stavu jsou trochu jiné. Huawei je lehce přiostřuje a nejvíc to jde vidět u videa, kde je to až nepříjemné.
Ten externí displej navíc není ani jinak moc praktický. Zatím jej žádné aplikace u nás nevyužívají, notifikace se na něm čtou těžko, můžete jej použít pro ten foťák, rozpoznání opalováku, počasí a ovládání hudby. Toť nyní vše. Takže já ho měl vesměs jen na počasí a hudbu. A pochopitelně ukazování času. Je to zkrátka displej lepší než u prvního Flipu, ale ne tak užitečný jako u Flipu3. Jo a čitelnost na slunci u něj taky nic moc.
Selfie z hlavních fotoaparátů i přední kamery
A tím jsme konečně o konstrukce, u toho hlavního. Pocket vypadá tvarově jako Flip, to ano, ale je to lepší verze Flipu. Není tu ta voděodolnost, ale poloviny displeje na sebe v zavřeném stavu zcela doléhají. Díky širšímu pantu se displej lépe vypíná, takže není tolik patrná typická rýha v displeji. Tady vidíte lehce pouze takový tlustší pruh. Vizuálně je to zkrátka hezčí řešení, a hlavně rýhu prakticky vůbec necítíte na dotyk při ovládání telefonu.
Ty ne tolik vystupující rámečky jsem už zmínil, ale luxusní materiály ne. Sklo a kov u Pocketu působí lépe než jinde. Jen podle dotyku poznáte tu vyšší cenu zařízení. A každá barevná verze mobilu má navíc vlastní úpravu povrchu a vzor. Tento je třeba takový hrbolatý a vypadá jak šupiny nebo hadí kůže. Povrch tedy není hladký, nejsou na něm vidět nečistoty a v úchopu máte celkem jistotu. Ten zlatý rám je pak parádní a celý pocit luxusu završí nesmírně uspokojivé klepnutí při zavření mobilu.
Víte, jak poznáte, že Huawei to s tím luxusem myslí vážně? Že sem dal asi ten nejlepší kryt, jaký jsem v balení mobilu kdy viděl. Je to tvrdý plast, ale je nesmírně tenký, a tak dokonale telefonu padne, že jsme během natáčení často i zapomínali, že je mobil v krytu. Tohle je totiž první kryt, který se snaží ochránit mobil a zároveň maximálně zachovat ten nádherný design, na kterém se výrobce tak nadřel a za který si platíte. Proto je průhledný, nelepí se na něj otisky či nečistoty a má stejné zlaté lemování, takže nepřijdete o žádný detail konstrukce.
Vím, že jsem vás teď nudil minutovým povídáním o hloupém krytu, ale takový smysl pro detail je něco, co bych od tak drahého mobilu čekal. Jediným nedostatkem konstrukce, krom té voděodolnosti, je za mě fakt, že nedrží displej v jakékoli poloze jako u Samsungu, což jsem neustále používal. Tady drží lehce jen uprostřed a stejně se pomalu mobil narovnává nebo zavírá. Nebo stačí menší pohyb či vibrace na stole a hned se mobil dootevře. Mimochodem, když dáte ten displej do poloviny ohnutí, tak jediná aplikace, která trochu upraví chování je foťák. Ve využití toho ohebného potenciálu je tedy Samsung dál.
To však podle mě nemusí vadit. Ano, pro většinu lidí bude Galaxy Z Flip3 praktičtější volbou. Huawei však moc dobře viděl, kde všude jsou výhody Samsungu, spočítal si, že v současné situaci nemůže tomuhle konkurovat, a tak se vydal opačnou cestou. "Tohle nebude co nejpraktičtější a dostupný véčkový mobil. Tohle bude luxusní módní doplněk”. Tento sled myšlenek jde u P50 Pocket cítit na každém milimetru jeho konstrukce, zvuku zavření a každém detailů jeho designu.
foto: techArena
Už podle volby sluchátek je přitom jasné, že Pocket cílí na ženy, a to je podle mě celkem škoda. Pro drahý mobil, který sází čistě na prestiž, design a jedinečnost je místo na trhu bez ohledu na pohlaví. Vertu se tak udrželo dlouho, a to bylo ještě extrémnější. Prodávalo extravagantní ultra drahé telefony, které navíc měli daleko horší specifikace než běžné vlajkové modely. Vím, že každý nebude mít takový luxus, ale já si používání P50 Pocket jakožto mého druhého osobního telefonu nesmírně užil. V práci jsem měl na stole něco s Googlem, ale v kapse byl Pocket.
Jenomže pro lidi, které lákalo Vertu není podle mě Pocket pořád dostatečně okázalí a pro běžné lidi je oproti konkurenci zase drahý. Proto být Huawei, tak přitvrdím. Udělejte verzi s pravým stříbrem, zlatem a mějte osobní gravírování. Hoďte tam drahou kameru pod displejem, záda z keramiky nebo nerezový rám. Stejně nečekáte na Západě velké prodeje a kupovat to budou jen ultra hardcore fanoušci.
Už teď je Pocket víc než jen další ohebný mobil. Je to spíše luxusní módní doplněk. Telefon, který světu ledacos říkáte jenom tím, že jej nosíte. Vždycky budete středem pozornosti, to mám ověřeno. Tuhle myšlenku Huawei v marketingů živý, ale když to má být luxus, tak ať to je sakra fakt luxus. Ať přijde mobil v dřevěné krabici, co já vím. Ale udělal bych prostě z vlastnění Pocketu zážitek.
Jak jsem říkal, jasně, pro většinu lidí bude dávat větší smysl Flip3. Ale nelze popřít ani fakt, že podobné módní výstřelky mají svoje místo na trhu mobilů už od dob tlačítkových Nokií a Motorol. P50 Pocket může být pro menší skupinu majetnějších lidí super volba. Pokud neřešíte peníze, chcete okázalý mobil, za kterým se budou všichni otáčet se skvělou výbavou a nejlepšími foťáky mezi véčky a neřešíte úplně Google služby, tak mi věřte, Huawei P50 Pocket bude váš ideální telefon. Pro mě je tohle naprostá srdcovka a s přehledem jeden z nejzajímavějších mobilů na trhů. Jen musíte prostě vědět, o co se s ním Huawei snaží. A jakmile to pochopíte, tak zjistíte, že vzhledem k situaci značky to vlastně není špatný nápad.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.