Recenze Huawei P30 Pro: Je vážně tak užasný, jak všude tvrdí?

Jedná se opět o úžasný kus hardwaru, ale vše není dokonalé
  • Neuvěřitelně univerzální fotoaparáty
  • Hezký displej s tenkými rámečky
  • Výborná výdrž velké baterie
  • Voděodolnost i bezdrátové nabíjení
  • Nejlepší čtečka otisků v displeji na trhu
  • Nadstavba EMUI už nevypadá svěže
  • Video záznam zaostává
  • Jen nano paměťové karty
  • Konkurenti mají lepší zvuk

Recenze produktu...

Trvalo to, ale přeci jen přišla v našich recenzích řada také na Huawei P30 Pro. O tomto kousku toho ví už každý asi více než dost a jelikož vám svou recenzi předkládám takto později, tak jsem se rozhodl, že se zaměřím na ten bájný fotoaparát více než bývá zvykem. A možná zde najdete i pár kontroverzních názorů. 

BATERIE Kapacita 4200mAh; Podpora bezdrátového nabíjení;
DISPLEJ Rozl. 2340 x 1080bodů; Typ OLED; Uhlopříčka 6.47";
FOTOAPARÁT Clona f/1.6; Hlavní fotoaparát 40Mpx; Hlavní fotoaparát č. 2 20Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx; Optická stabilizace (OIS); Přední fotoaparát 32Mpx;
KONEKTIVITA Systémový konektor USB-C;
KONSTRUKCE Typ odolnosti IP68;
OP. SYSTÉM Android 9.0 (Pie);
PAMĚŤ RAM 6GB; Paměťová karta NMemory; Uživ. paměť 128GB;
VÝKON Typ procesoru Kirin 980;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů V displeji; Rozpoznání obličeje;
Přejít do katalogu


Design a zpracování 

Asi nikoho nepřekvapí, že po konstrukční stránce nelze P30 Pro prakticky nic vytknout. Telefon je typickým sendvičem ze skla a kovu, přičemž zadní sklo je lehce zabolené, aby plynuleji zapadlo do rámu. Díky tomu padne tělo skvěla do dlaně a hmotnost je podle mě tak akorát, abyste telefon cítili v ruce. Pořád je to samozřejmě kluzký kousek, který bych rozhodně nepokládal na nerovné povrchy. Hned vám sklouzne a škoda je na světě. A pak je tu to patlaní, které však vcelku úspěšně zamaskujete světlejší barvou. 

A když jsem u barev, tak musím Huawei opět pochválit. Nové světlejší barvy jsou nádherné a brzy dostupná červená dokáže uhranout na první pohled. U tak krásného telefonu je upřímně škoda kupovat si černou variantu, kde pohledný vzhled telefonu snadno zapadne. Oceňuji také ozvláštnění v podobě červeného zapínacího tlačítka, což dává Huawei do svých vlajek stále častěji. Tlačítka na boku se pak tisknou velice dobře a jsou akorát na dosah ruky. Zařízení nechybí samozřejmě ani voděodolnost IP68, která u takto drahých telefonů už v dnešní době prostě být musí. 


Displej a zvuk 

Huawei sází letos ve své vlajce na 6,47palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením a kapkovým notchem. Huawei stále vzdoruje jemnějšímu Quad HD obrazu, ale už i P30 Pro nasazuje zaoblené boky ve stylu Samsungu. Asi nikoho nepřekvapí, že jde o krásný displej, avšak na přímou konkurenci v podobě Galaxy S10+ úplně nemá. Ve stínu Samsungu je ale každý, a P30 Pro se za svůj displej rozhodně nemůže stydět. Neříkám, že je špatný, jen srovnávám. Ani na čitelnost na slunci nebude dělat problémy, avšak Samsung je opět ještě trochu jinde. Stejně Always On funkci zde máme, ale v nastavení není tolik možností jako v Galaxy. 

V tom displeji je pak také optická čtečka otisků prstů, která s tou ultrazvukovou v Galaxy vytře podlahu. Jasně, utrazvuk má být bezpečnější a fungovat i s mokrými prsty, ale to umí i tahle. Huawei zde má jednu z nejlepších optických čteček na trhu, ne-li vůbec tu nejlepší. Je rychlejší než v Mate 20 Pro, mnohem spolehlivější, a navíc funguje netradičně i ona s mokrými prsty. A té trošky vody se nemusíte díky certifikaci IP68 bát. Za čtečku prostě velký palec nahoru, když už tu není ten ifračervený senzor pro bezpečné odemykání obličejem. To má na starosti nyní už jen přední kamerka, což není moc bezpečné. 

Co Huawei opět podcenil je zvuk, byť musím připustit, že už to není tak špatné jako u Mate 20 Pro. Není zde pochopitelně 3,5mm jack a vespod je pouze jeden reproduktor. Hraje velice nahlas a čistě, ale stereo to prostě není. Na druhou stranu se zvuk nehrne ani z hloupého USB-C, takže zní telefon mnohem lépe než ten Mate. Stejně tak chybí mimochodem také sluchátko nad displejem, které nahrazují vibrace displeje, avšak kvalita hovorů vůbec neutrpěla, takže žádný strach


Hardware 

Co se hardwaru týče chybí microSD slot a máme tu zatím pro Huawei exkluzivní nano memory slot. Většina lidí si tedy paměť moc snadno nerozšíří, ale naštěstí to není úplně nutné s minimálně 128GB úložištěm. Nechybí ani 6 GB RAM a již dobře známý procesor Kirin 980, který není v AnTuTu ani zdaleka šampión, ale během používání to nikdy nepoznáte. Nadstavba EMUI s Androidem 9 běží bleskově, ale osobně mi právě software nejvíce kazí dojem z celého telefonu. O tom však až v samostatné kapitole. 

Náladu si zlepšíme povídáním o baterii, která má 4200 mAh a vydržela mi občas i ty dva dny. Neříkám ovšem, že budete mít tuhle výdrž pravidelně. Pořád je však výdrž výborná a kdyby náhodou byla nouze o šťávu, tak je tu 40W nabíjení skrz USB-C nebo 15W bezdrátové nabíjení. Jo a je tu pořád i ta reverzní hloupost, kdy můžete telefonem bezdrátově nabíjet extrémně pomalu jiná zařízení. Podle mě jde o funkci k ničemu, ale je to tu a někdo se sluchátky či hodinkami asi využije.


Fotoaparát 

A teď už hlavní chod večera - fotoaparáty. Přičemž se o nich rozepíši vcelku netradičně a nejprve vám řeknu, co mi tu úplně nesedlo, jelikož chválu bude pak pět dost dlouho. Hlavním nedostatkem je video maximálně ve 4K a 30 FPS. Vypadá dost dobře a stabilizace také vyloženě nezklame, ale na Galaxy S10, Xiaomi Mi 9 či iPhone nestačí. Barvy jsou mdlé a ostření kupodivu trochu línější. Oproti Matu 20 Pro nebo P20 Pro je to však velký pokrok, a to i ve zvuku. A mimochodem kdybyste natáčeli něco večer, tak tam Huawei nad konkurencí naopak exceluje. 

A překvapivě druhá věc, co se mi úplně nelíbí, jsou fotky za dne z hlavního 40Mpx foťáku, který opět spojuje čtyři pixely do jednoho. Nenechte se zmýlit. Na tak dechberoucí dynamický rozsah jen tak nenarazíte, telefon si poradí hravě i s tím nejsilnějším proti světlem, množství detailů je také neuvěřitelné a vše je ostré jako břitva i díky té nové optické stabilizaci. Barevné zpracování a silný procesing však není můj šálek kávy. Fotky nejsou ani tak moc věrné realitě jako spíš prostě ploché a software vylepšuje co se dá až do takové míry, kdy je pro mě snímek nezajímavý. Opět Pixely či Galaxy S10 dělají saturovanější, kontrastnější a pro mě také na první pohled hezčí snímky. Pár minut v nějakém editoru ale všechno napraví. 

To by však bylo vše, co se mě neuchvátilo. Zatímco za dne se mi snímky zas tak moc nelíbí, tak večer je P30 Pro neohroženým králem a párkrát jsem až žasnul. Lepší světelnost f/1.6, optická stabilizace a záměna zelených pixelů v senzoru za žluté udělala své. Tohle jsou ty nejhezčí noční fotky, a to ani není nutné používat ten magický noční režim. Dokonce i makro snímky zvládá tenhle foťák večer bravurně a překrásným zcela přirozeným bokeh efektem. Nebo se podívejte pod tímto odstavcem na porovnání, kdy jsem vyfotil scénu mnohem levnějším Pocophonem, abyste měli představu, jaká byla tma. Vylezla z P30 Pro přirozená fotka? Ani v nejmenším, ale je to sakra působivé. To musíte uznat. Ani ten Noční režim nebyl nutný. 


No a pak je tu ten slavný 8Mpx periskopický teleobjektiv, který je dělaný pro všechny šmíráky. 5násobný optický zoom pořizuje velice kvalitní snímky, byť trvá softwaru často delší dobu, než se přepne z digitálního zoomu a 10násobný hybridní zoom je sice už kvalitou horší, ale pořád musí člověk smeknout. Takový zoom u telefonu v tak vysoké kvalitě? Je to skoro jak magie. Jen nepočítejte s makro snímky. Ty tenhle teleobjektiv nezvládá. Musíte být od cíle vážně dost daleko a stejně ostření blbne. Tohle je vážně na větší vzdálenosti a ne makra. A také tu nenajdete tak silný všemocný postprocesing jako u zbylých dvou fotoaparátů, takže co vidíte v hledáčku při focení, to také dostanete. Na druhou stranu dokonce i za horšího světla se zoom v rámci možností celkem drží.  

Ale mě zajímalo během testování stejně jen jediné. Dokážu na maximální 50násobný digitální zoom vytvořit také tu slavnou fotku měsíce, kterou se Huawei všude chlubil? No, nebyl jsem v Africe jako Huawei, neměl jsem čisté nebe bez mráčku a v Praze je dost silné světelné znečistění, ale stejně jsem dostal dost podobnou fotku. Co vidíte hned vedle tohoto odstavce je vážně fotka z mobilu přímo z ruky za ne příliš vlídných podmínek. Ten 50násobný zoom není celkově ani za dne moc užitečný a je maximálně tak pro šmíráky nebo snipery a lovce, ale když můžete s telefonem vyfotit tohle, tak si prostě nemohu stěžovat. 

A to ještě nejsme u konce. Je zde také 20Mpx širokoúhlý objektiv, který oceňuji osobně ještě více než zoom. Barevné podání fotek se mi opět moc nelíbí, ale přesto jde o nejlepší širokoúhlý objektiv, s kterým jsem měl tu čest. Vše je vždy ostré, detailní a obraz se v okrajích moc výrazně nedeformuje. Hlavně ale můžu i s tímto objektivem fotit parádní makro snímky, což mimochodem Galaxy S10+ bohužel neumí. Do kvarteta je zde poté rovněž 3D ToF senzor pro super portrétní režim a přední 32Mpx kamerka skládá také pixely do parádních selfíček. 


Software 

Jak už jsem trochu naznačoval v kapitole o hardwaru. P30 Pro je neuvěřitelný kus hardwaru s nádherným designem a v ruce působí luxusně, ale pak začnu vždy používat nadstavbu EMUI 9 a najednou je kouzlo pryč. Vzhled už zkrátka není moderní a u tak skvělého telefonu mě to bije do očí. Obzvláště po testování Samsungů s novým One UI či Xiaomi s MIUI 10. U levnějších telefonů Huawei mi to tolik nepřišlo, ale u P30 Pro nevypadá prostě prostředí nejhezčeji a osobně bych se přes to asi nepřenesl. A ne, launcher celé prostředí vážně nespraví. Ten změní pouze domovskou obrazovku a zrovna ta mi nijak zvlášť nevadí. I když by se mohly ty ikony už také změnit. Třeba Nastavení vypadá pořád jako napodobenina iOS. Vyplatí se? 

Jaký je nakonec tedy můj závěr? Huawei P30 Pro není zcela dokonalý telefon a konkurenti mají pořád své výhody. Dokonce ani ten legendární fotoaparát není úplně perfektní. Všichni asi víme, že u vlajkových lodí nad 20 tisíc je to vždycky z velké části spíše o prioritách a vkusu každého z nás, přičemž nikde to nejde cítit více než právě u fotoaparátu. On je důvod proč se Huawei ve všech prezentacích porovnával s iPhonem XS a Galaxy S10 téměř výhradně jen v nočních fotkách a brutálním zoomem. Jakmile jsem viděl osobně porovnání s Galaxy S10, tak mě také překvapilo, že i já dávám za dne přednost Samsungu

To ovšem neubírá Huawei ani v nejmenším na kráse. P30 Pro je za 22 499 korun o 3 500 korun levnější než Galaxy S10+, a to mi přijde neuvěřitelné. Za to dostanete telefon, který skutečně boří hranice a Huawei opět všem dokazuje svou technologickou nadvládu. Teď už vážně nevzhlížíme k Applu. Huawei diktuje inovace a dělá tak kulometným tempem. Fotoaparát P30 Pro je tak s přehledem ten nejuniverzálnější na trhu a nenajdete nic lepšího ani na noční focení

Za tu nižší cenovku toho nabízí Huawei tak moc, že s tímhle kouskem prostě chybu neuděláte. Přesto musím ale také uznat, že u vlajek je to vážně subjektivní a třeba ta nadstavba mně osobně pořád vadí. Snad už se chystá modernizovaná verze. Nebudu vám tedy vykládat, že je tohle v každém ohledu ten nejlepší nekompromisní telefon na trhu pro každého z vás. P30 Pro je tomuhle cíli podle mě ale dost možná ze všech nejblíž. Pořád nemohu uvěřit, že se mi i ta fotka měsíce vážně povedla.  P30 Pro je občas zkrátka vážně neuvěřitelný telefon. 

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 192g
Výška 158mm
Šířka 73mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) Ano
Typ odolnosti IP68
Barva Modrá

Výkon

Typ procesoru Kirin 980
1. Frekvence procesoru 2600MHz
2. Frekvence procesoru 1920MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 280755bodů
Akcelerace grafiky Ano
Grafický chip Mali-G76 MP10

Paměť

Uživatelská paměť 128GB
Paměťová karta NanoMemory
Maximální velikost karty 256GB
Paměť RAM 6GB

Operační systém

Operační systém Android
Verze OS Android 9.0 (Pie)
Java Ne

Baterie

Kapacita 4200mAh
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení Super Charge
Podpora bezdrátového nabíjení Ano

Konektivita

Podpora 4G (LTE) Ano
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ano
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ne
Podpora OTG Ano

Displej

Uhlopříčka 6"
Rozlišení 2340 x 1080bodů
Typ OLED
Počet barev 16,7 milionů

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát 40Mpx
Hlavní fotoaparát č. 2 20Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Širokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Teleskopický objektiv
Clona f/1.6
Clona č. 2 f/2.2
Clona č. 3 f/3.4
Optická stabilizace (OIS) Ano
Blesk nebo přisvětlovací dioda Ano
Přední fotoaparát 32Mpx
Clona (přední) f/2.0

Zabezpečení

Zámek klávesnice Ano
Automatický zámek klávesnice Ano
Rozpoznání obličeje Ano
Čtečka otisku prstů V displeji
Sken oční duhovky Ne

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;BEIDOU;GLONASS;GPS;
Geotagging Ano
Senzor polohy (Akcelometr) Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Senzor okolního světla (Light) Ano
Typ SIM nanoSIM
Senzor přiblížení (Proximity) Ano
Podpora dvou SIM karet Ano

Obecné

Česká lokalizace Ano

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 17 990 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.