Jakmile jsem viděl MatePad Paper poprvé, tak jsem byl nadšený. Už dlouho jsem totiž po něčem podobném koukal. Tablet, čtečka knih a zápisník v jednom. V jednom velice stylovém a prvotřídními hardwaru od Huawei, který prostě umí vyrobit super přístroje. Velice rychle jsem během testování však zjistil, že Paper chtěl být vše, ale uvízl někde uprostřed.
Konstrukce a displej
Po vybalení mě skoro jako vždy u Huawei potěšilo zpracování produktu. Paper vypadá jako ultra tenký zápisník či kniha. Tělo je potaženo umělou kůží, rámečky kolem displeje jsou dost tenké a vpravo máte trochu více prostoru pro pohodlné držení. Je tam hezky zaoblený větší rámeček s trochou té kůže pro jistější úchop. Váhá je pak jen 360 gramů a v pase má Paper 6,65 mm. I v balení přidaný stylus M-Pencil je tím pádem tlustší než tablet.
Tělo působí bytelně, nic nevrže, prostě máte pocit prémiového produktu. Hrozně rád zde vidím nahoře také čtečku otisků prstů. Jen škoda, že není úplně nejspolehlivější. I když mám jeden prst několikrát zaregistrovaný, tak musím častokrát přiložit prst dvakrát. Pořád ale lepší než zadávat pokaždé pin nebo heslo pomocí displeje.
Reklama
Toho velkého 10,3palcového E-Ink panelu s vysokým rozlišením 1872 x 1404 pixelů. Jasně, je to e-ink, není barevný, odezva je strašná a obnovovací frekvence logicky stejně tak. Je to displej jako u čteček knih, ten čeká na vás, aby se mohl obnovit. Právě ale na poměry e-inků je tenhle panel krásně ostrý a detailní. Čitelnost je pochopitelně excelentní a máme tu i podsvícení.
Nelze však ovládat teplotu barvy podsvícení a není zde ani automatický jas. Což je celkem fail u tak drahého přístroje. Jsou tu také dva režimy obnovování displeje. Normální je jaký znáte z ostatních čteček knih. Obraz často problikává černou, pohyb po systému je velice trhaný a pomalý. AI režim se snaží Paper přiblížit normálnímu tabletu.
Systém obnovuje jen určité časti displeje, které se hýbou a nesnaží se vždy obnovit stránku nanovo. To znamená, že pohyb po systému je trochu plynulejší a nevidíte pořád blikání. Procházení webu je například mnohem lepší, jelikož se obrázky při scrollování úplně nerozpadají. Dokonce můžete vidět i pohybující se GIFy, videa nebo i hry celkem v pohodě. Byť v extrémně nízké frekvenci.
Tenhle režim zanechává ale na obrazovce stopy. Vidíte v pozadí stíny předchozích obrazovek a aplikací, což může rušit, když třeba koukáte na mail a pak si chcete číst, ale v pozadí stále vidíte maily. Naštěstí Huawei přidal funkci pro vynucení obnovy celého displeje, které vždy vše překreslí, tak jak to má být.
Systém
Systémově se pak díváme na běžný Huawei tablet s HarmonyOS, ale s jinou domovskou obrazovkou. Na ní máte 4 velké widgety pro kalendář, poznámky, mail a obchod s knihami. Bohužel tuhle obrazovku nejde nijak upravit. Tohle tam prostě je a hotovo. Nezbývá než doufat, že v nějaké aktualizaci přijde více možností. Nalevo je dále pruh nejdůležitějších funkcí.
Je zde domovská obrazovka, poznámky, vaše knihovna stáhnutá ve vašem zařízení, obchod knih a seznam aplikací. Další bohužel, obchod s aplikacemi v ČR neexistuje. Zapne se, když zadáte jinou lokalitu, ale výběr knih v angličtině je titěrný. V aplikacích pak uvidíte soubory, internetový prohlížeč, diktafon, kalkulačku nebo obchod s aplikacemi AppGallery. Tady už nám začíná být to Harmony povědomé.
foto: techArena
V AppGellery toho však v česku opět moc nenajdete. Je teda doslova pouze tahle obrazovka. A pochopitelně je to Huawei, takže vůbec nečekejte nějaké Google aplikace a služby. To tady nefunguje stejně jako v telefonu Huawei. Tohle je opravdu stejný systém. Což ale také znamená, že sem můžete stáhnout obchod, jako je Aurora. Pomocí té si můžete stáhnout jakékoli APK pro Android. Takže jsem si stáhnul na zkoušku Twitter, Mapy nebo Spotify.
Reklama
To mi přijde super. Oceňuji také internetový prohlížeč, pomocí kterého si mnohem snadněji stahují knihy přímo do tabletu, jelikož mu nechybí Wi-Fi 6. Když se pak podíváme do Nastavení, tak uvidíte úplně stejné, jen více ořezané nabídky jako v telefonu Huawei. Je to pořád v podstatě “neGooglí” verze Androidu. Jak jsem říkal, je tu mnohem méně funkcí než v telefonu či tabletu, logicky, ale je úžasné, jak je prostředí u mobilu, tabletu, hodinek, notebooku i této čtečky stejné. Vždycky se hned vyznáte a víte, kde, co najdete. Nemluvě o Huawei Share, funkci Hlavního zařízení a podobně.
Rychlost a výdrž
Že je ale Paper díky systému, procesoru Kirin 820E, 4 GB RAM a 64GB úložiště v jádru tablet neznamená, že byste ho tak chtěli nutně používat. E-Ink se prostě nezapře a hardware není extrémně silný. Hry a sledování videí jsou prakticky vyloučeny. Videa dávají smysl, jen když je budete poslouchat jako podcast. Scrollování webem také není logicky extra příjemné. A byť můžete koukat na maily a odpovídat na ně, tak extrémně pomalá odezva klávesnice opět zážitek hodně kazí.
To všechno ale dává smysl. Paper se tváří jako tablet, ale není to prostě tablet. Je to ultra prémiová a velice univerzální čtečka knih s aplikacemi. A na poměry čteček knih je Paper zase rychlý. Mimochodem ano, můžete sem hodit jakoukoli vaší oblíbenou aplikaci pro čtecí knih, pokud nevyužívá servery Googlu. Jestli ano, tak se vám ukáže oznámení jako u ostatních služeb Googlu, že Paper nemá podporu a konec.
Jo a jestli vás zajímá, zda dostanete na Paper notifikaci, když se třeba přihlásíte na Instagram, tak samozřejmě ano. Je to Android/HarmonyOS. Jsou tu klasická oznámení, ovládání Spotify nebo centrum rychlých nastavení. A to Spotify zmiňuji záměrně. Vzhledem k tenkosti zařízení jsou tu nečekaně skvělé stereo reproduktory se zvukem Huawei Sound. Jsou výborně vyvážené, hlasité a kvalitní. Ani špetka basového zadunění nechybí. Tohle jsou upřímně lepší reproduktory, než má řada dražších telefonů nebo i notebooků. Pro poslouchání podcastů nebo audioknih super. Případně můžete samozřejmě připojit přes Bluetooth 5.2 sluchátka. Jack už bohužel chybí.
Všechen ten hardware a používání na víc než jen čtení pak logicky vyždíme těch 3625 mAh mnohem rychleji než u čteček knih. Baterka je spíše na úrovni běžných tabletů. Když budete připojeni k Wi-Fi a každý den strávíte chvilku čtením na webu, možná Twitteru, dvě hodinky čtením knihy, zapnete na 30 minut podcast na Spotify, napíšete pár poznámek a nebudete se bát používat podsvícení, když je potřeba, tak jsem dostával tak 5 dní na jedno nabití. Někdy víc, někdy i trochu míň.
Dostal jsem se i lehce přes dva týdny, když jsem používal tablet skoro jen pro čtení knih a mailů. Ano, tak dlouho tenhle kousek mám. Ale zpět k věci, výdrž je prostě super na tablet a podprůměr na čtečky, které vám vydrží i několik měsíců. Problémem je také fakt, že Paper celkem dost žere i ve stand by režimu v batohu. Obzvláště pokud necháte zapnutou Wi-Fi. To pak uvidíte třeba 12 % fuč za 24 hodin. Naštěstí je tu 22,5W nabíjení pomocí USB-C.
Stylus a kryt v balení
Nejvíce pak žere energii psaní stylusem M-Pencil druhé generace, který se magneticky nabíjí na boku zařízení. Odezva přes 20 ms není ideální, není to logicky psaní S-Penem nebo Apple Pencil. Pořád je tu ale více jak 4000 úrovní tlaku, výdrž je skvělá a psaní je díky matnému a hrubšímu povrchu e-inku velice pohodlné. Vážně si připadáte, jako kdybyste psali spíše na papír než sklo tabletu.
Navíc můžete se stylusem i psát všude do textových polí třeba v prohlížeči a je tu řada dalších funkcí v nastavení. Třeba poznámky hned ze zamykačky. V balení máte několik hrotů a musím přiznat, že už hodně dlouho jsme toho rukou nenapsal tolik jako za posledních pár týdnů. Paper úplně vybízí k poznámkám, které tu mají skvělou aplikaci.
Různé tipy papírů a rozvržení, typy per, jejich šíře, přidávání obrázku do textu, přidávání audio poznámek, které jsou rovněž vysoce kvalitní díky 4 mikrofonům a vytvářet můžete i značky během zvukové nahrávky, abyste se vždy rychle dostali k nějaké pasáži, kde jste zrovna skončili se psaním. Můžete poznámky snadno exportovat, psát několik stran v jednom dokumentu, prostě jako zápisník je Paper excelentní.
To je podle mě jeho největší přednost. To je funkce, kterou jsem si užil nejvíce. A díky Harmony si můžete stahovat PDF učebnice a podobně a psát přímo do nich, popisovat obrázky a tak dále. Pro studenty by to mohl být podle mě naprosto špičkový nástroj. Jen funkce přepsání rukopisu na text nefunguje v češtině moc dobře, takže jsme jí nepoužíval. Což také omezí to dopisování stylusem do textových polí v systému.
Celý ten zápisníkový dojem pak umocňuje také pouzdro, které je z umělé kůže. To se magneticky přichytí k tabletu a díky jeho magnetické přezce vždy i pevněji uchytíte na cesty stylus. A můžete pochopitelně kryt přetočit a přezku uchytit magnetem dozadu, abyste drželi v podstatě jen ten tablet a na tloušťce ani hmotnosti to moc nepřidá.
Bohužel jsou magnety pro uchycení tabletu slabší, takže v otevřeném stavu stačí nějaký prudší pohyb a tablet letí, takže na to bacha. Nemůže tablet brát jen za ten kryt bez rizika. Magnety bych chtěl silnější, ale co se dá dělat. Pořád cením, že to příslušenství si spolu tak rozumí a působí kvalitně. A hlavně je tohle všechno součástí balení. Tohle je totiž ten zážitek, který Huawei chce, abyste měli. Nemá to být jen tablet, má to být také ten zápisník.
Vyplatí se?
Celkově jsem MatePade Paper hrozně rád testoval, ale je to zařízení pro hrozně úzkou skupinu uživatelů a potřebuje ještě chvilku v troubě. V Česku není obchod s knihami, AppGallery nemá skoro žádné aplikace, takže Aurora je nutnost, klávesnice neumí česky, nejde upravovat domovská obrazovka, chybí automatický jas a ovládání jeho teploty, rukopis na text není moc dobrý, čtečka otisků není extra spolehlivá a tak dále.
Ani se nemůžete přihlásit ke svému Huawei účtu pro zálohu a podobně, pokud nemáte jiné Huawei zařízení pro naskenování QR kódu, což je hloupost. Nebo jsem alespoň nenašel způsob, jak jinak se přihlásit. Ani přes aplikaci AI Life to nešlo. Je toho dost, co Paperu chybí nebo mu nejde moc dobře.
Pokud chcete jen super čtečku knih a zápisník najednou, tak ani pak nemusíte být nadšení z výdrže, která je dost dobrá na tablet, ale horší na čtečku. Vážně musíte chtít velice specifické zařízení s mišmašem funkcí a předností, aby dával Paper perfektní smysl a mohl jsem vám ho doporučit.
foto: techArena
On totiž stojí 499 euro, tedy více jak 12 tisíc korun. To je hodně a existuje třeba levnější digitální zápisník reMarkable 2, ale ten také nemá tolik chytrých tabletových funkcí a propojení s ostatními zařízeními. ONYX BOOX NOTE AIR 2 je pak stejně drahý a hardwarem téměř stejný jako Huawei, má rovněž stylus v balení a nechybí mu normální Android 11 s Googlem.
Ostatní produkty jsem nevyzkoušel, takže nevím, jestli je třeba Huawei rychlejší, jestli má lepší reproduktory, stylus, mikrofony a podobně. Nemohu vám tedy dát srovnání, ale faktem je, že konkurence tu je a není mála. Majitel Paperu je tak podle mě fanoušek Huawei, který chce podobné e-ink zařízení na poznámky a pohodlné čtení, nemá hluboko do kapsy a chce mít super propojení mezi svými přístroji Huawei. Mezi telefonem, tabletem, hodinkami, sluchátky a třeba tady Paperem.
HarmonyOS totiž pochopitelně podporuje všechny ty funkce propojení jako telefony. Pro fanoušky ekosystému Huawei, kterým se vlastnosti Paperu líbí, jej mohu doporučit. Pro většinu ostatních to asi nebude. Není to přístroj, který mohu snadno doporučit, ale přesto je to zajímavý typ zařízení a rád bych si teď vyzkoušel konkurenty.