Konstrukce a hardware
Konstrukčně se díváme na vcelku standardní budget 11palcový tablet. Váha 485 gramů není špatná a při horizontálním držení vás nebude obtěžovat. Jakmile ale začnete používat tablet vertikálně, třeba na čtení, tak si hned všimnete, že váhá je především nahoře a trochu se převažuje. Nic hrozného, ale iPad to není. Což dokazují také materiály.
Celý MatePad je z plastu. Záda i rám. Všechno je ale matné a záda mají měkčenou úpravu jako třeba telefony Galaxy S21. Ve finále působí tablet v ruce vážně dobře a na materiály si tedy nemohu stěžovat. Stroj je dobře vyrobený a nepůsobí levně. Bohužel jsou však kolem rámu jen obyčejná tlačítka, čtečka otisků prstů nikde. Ani na zádech, v displeji nebo vepředu v rámečku kolem displeje.
Reklama
Tam je pouze průměrná 8Mpx kamerka pro odemykání obličejem, ale nemá u sebe ifračervené senzory nebo ToF. Jinými slovy tu není žádné bezpečné biometrické odemykání, což je obrovská škoda. Rozhodně jedno z největších hardwerových mínus zařízení. Mimochodem je ta přední kamerka v moderně tenčím rámečku kolem moc hezkého 11palcového IPS displeje s 2K rozlišením a 120Hz frekvencí v poměru 16:10.
Jde povedený panel, který nabízí dostatečně nízký i vysoký jas. Přesněji 500 nitů. Pozorovací úhly jsou excelentní a odezva také výborná. Přesnost barev není ale nejlepší. Rozhodně doporučuji v nastavení zpracování obrazu trochu úprav a ani potom nemůžete čekat ultra velkou přesnost. iPad má pořád lepší panel, ale tady je těch 120 Hz, což je zkrátka návyková záležitost. MatePad má také sklo, které hází hodně odlesky, takže čitelnost není ve finále i přes ten maximální jas ideální.
foto: TechArenaV každé případě doplňuje ten displej ale ještě zvuk ze čtyř reproduktorů namísto osmi v MatePadu Pro. Výšky občas u některých skladeb či filmů zarachtají na maximální hlasitost, ale to dělá drtivá většina přístrojů. Nechybí basy, středy jsou silné a čisté, a to samé platí většinou také pro ty výšky. Reproduktory jsou na danou třídu velice dobré. Upřímně takhle nehrají občas bohužel ani notebooky za dvojnásobnou cenu.
Pokud jde o koňské síly pod kapotou, tak je zde Snapdragon 865 s 6 GB RAM a 128GB úložištěm. A navíc je tu také microSD slot, prostor pro SIMu je zalepen. Hrubý výkon tedy už není úplně vlajkový, ale je to pořád nejlepší procesor z loňska. Dostanete spoustu síly a rychlosti, obzvláště v dané cenovce kolem 10 tisíc korun. Na hardware si nelze stěžovat. Náročné hry si zahrajete a systém běží skvěle.
Jen rychle zmíním, že na zádech je velice průměrný 13Mpx fotoaparát. Fotky jsou oukej, ale ne skvělé, chybí i třeba takové HDR. Video můžete ovšem natáčet až ve 4K. A tu velice průměrnou 8Mpx Full HD kamerku vepředu jsem už zmínil, ale nezmínil jsme, že vedle ní je barevná notifikační dioda. Celkem vzácnost, co říkáte?
To vše drží v chodu baterie s kapacitou 7250 mAh, která vydrží dle benchmarku PCMark Battery nějakých 18 hodin a dle mého testování zvládne i 12 hodin sledování Full HD videa. Staženého. Zkrátka výdrž je na danou kapacitu velice dobrá. Lepší než třeba u spousty Samsungů. Není problém s MatePadem vydržet pár dní v závislosti na používání a HarmonyOS má stále ve stylu Huawei skvělou optimalizaci spotřeby. Jo a 22,5W nabíjení doplní 20 % baterky za 30 min a 100 % za dvě a půl hodiny.
Klávesnice a M-Pencil
A teď o tom příslušenství, které vám určitě neuniklo. V předobjednávkách dostanete tohle všechno, a ještě něco víc zdarma. Klávesnice v krytu bohužel nemá touchpad a je typického hrubšího strukturovaného plastu. Musím pochválit velice příjemný stisk kláves, píše se mi opravdu pohodlně, jsou tu dobré mezery mezi klávesami, fungují běžné zkratky a díky magnetům máte dvě úrovně naklonění.
Kdybych měl jmenovat mínusy, tak zmíním, že je klávesnice čistě anglická, to může někomu vadit. Magnet držící záda tabletu u krytu klávesnice není ani zdaleka tak silný, jak by měl být. A když už tu není touchpad, tak by bylo fajn třeba podsvícení, ale to není u podobných produktů běžné ani jinde. Celkově fajn příslušenství a samotný pocit ze psaní na klávesnici je vážně až překvapivě bezva.
Reklama
Stylus M-Pencil má potom dobrou odezvu a reakce na tlak a jeho změny jsou také skvělé. Nabíjí se bezdrátové magnetickým přichycením k tabletu, má pár nastavitelných funkcí v systému a novinkou HarmonyOS je vkládání stylusem psaného textu do textových polí všude v systému. Tohle mají i ostatní výrobce a rozpoznání češtiny chybí, č, š nebo í Harmony neumí, avšak je to velice stále vítaná přidaná hodnota.
HarmonyOS
A když jsem zmínil to HarmonyOS, ten nový bájný systém přímo od Huawei, jak je na tom? Inu, připoutejte se, protože budu povídat dlouho. HarmonyOS je v podstatě starší LiteOS pro hodinky, open source verze Androidu bez Googlu a pár úprav Linux Kernelu hozených dohromady. To vše schovejte pod staré známé EMUI s pár novými funkcemi a vizuálními změnami a bum... HarmonyOS 2.0. Jinými slovy nečekejte úplně nový a unikátní zážitek. Mohu potvrdit, že zatím působí HarmonyOS jen jako normální přístroj Huawei s Androidem bez Google služeb. Všechno vypadá stejně a všechno funguje stejně.
Sakra, když jsem se připojoval v prohlížeči na YouTube přes svůj Google účet tak Google tvrdil, že přihlášené zařízení má Android 10. A víckrát jsem narazil na to, že aplikace vidí Harmony stále jako Android 10. Tolik asi k očekáváním. Jakmile se smíříte s tím, že je to prostě ten samý systém, který známe u Huawei poslední dva roky, jen aktualizovaný s novým jménem, tak vás vlastně nemá co zklamat.
foto: TechArena
Harmony běží skvěle. Animace jsou plynulé, nejsou tu velké záseky a rychlost systému je velice vysoká. Ke stahování aplikací můžete využít vlastní AppGallery, kde se sice postupně objevuje stále více aplikací, ale pro běžného člověka je stále vysoce limitující. Proto dal Huawei přímo na domovskou obrazovku widget pro Petal Search, který vypadá na tabletu silně nedodělaně. Proč se třeba rozdělí aplikace na dvě samostatné části, když vyhledávám?
Nicméně, tady najdete APK soubory aplikací ze zdrojů, jako je APK Pure, APK Mirror, Aptoide a dalších obchodů. Osobně třeba APK Mirror za ty roky věřím, ale chápu, že pro běžné lidi může být tohle odstrašující. Jelikož ale s podobnými obchody nemám problém, tak mě štve něco jiného. Myslím si, že většina lidí by neměla s něčím podobným problém, kdyby Huawei zapracovalo na lepší uživatelském zážitku z Petal Search.
Aplikace vypadá levně, a i po letech jde vidět, že je spíchnutá velice horkou jehlou. Když se vám povede najít nějakou aplikaci, tak po klepnutí na stažení vás systém vezme přes prohlížeč na daný web, tam se spustí či nespustí stahování automaticky, záleží na připojení a na tom, kolik reklam se na stránce musí nejdříve ukázat. Pak se proklikáte ke stažení APK a pořád vás s něčím stahování otravuje.
Kdyby bylo tohle všechno integrované prostě nějak do AppGallery nebo jiného obchodu, který by spouštěl třeba ten prohlížeč s odkazem na stažení v pozadí a udělal vše za vás... Potom by to byl podle mě lepší uživatelský zážitek a obyčejným lidem by nepřišlo divné, že musí pro aplikace procházet tolika překážkami.
foto: TechArena
Avšak, moje námitky stranou, Patel Search je v jádru stále nesmírně užitečný. Najdete tam 90 % aplikací a her, které byste mohli chtít a zbytek bude dost možná v App Gallery nebo v Amazon Storu. Vesměs jediné aplikace, které vám vyhledávač neukáže je většina služeb od Googlu, jelikož ty bez Google služeb prostě nefungují. A třeba takový Chrome si můžete stáhnout a používat, ale rozlučte se se synchronizací. Nemůžete se přihlásit ke svému účtu. Moje "ohnivá červená panda" byla ale v pohodě.
Aplikace stažené přes Patel fungují bez potíží a pokud žijete čistě v prohlížeči, který nemusí být nutně ten Chrome, tak vesměs můžete fungovat jako obvykle. Vážně. Jestli na tabletu využívat hlavně prohlížeč a jen občas nějaké aplikace, tak nevidím s Harmony problém. Dokonce jsem našel i solidní YouTube aplikaci. Nemá všechny funkce a občas mám flashbacky na ty trochu rozbité appky z Windows Phone, ale funguje to. A má jiné přednosti. Pro technicky zdatnější tu prostě není velký problém.
Jo, některé Google služby nefungují nebo se v prohlížeči používají nepohodlně. Některé aplikace a weby využívají také Google serverů nebo Google Mapy, inu, tak to máte smyslů. Rozhodně neberte absenci Googlu jen jako: “Tak budu stahovat appky odjinud a jejich aplikace stejně nepoužívám”. Google je v dnešní době propleten celým webem, to je prostě fakt, ale víte co? Když jsem používal MatePad jen jako osobní tablet na zábavu, tak mi nic nechybělo.
Nově rozdělané ovládací centrum z iOS je za mě fajn. Používám to na iPhonu i Xiaomi telefonech už dlouho. Lišta oblíbených a nedávno otevřených aplikací vespod obrazovky z iPad OS a Mac OX je praktická. Stejně tak multitasking a gesta pro otevření aplikací v oknech alá iPad OS. Jo, těch podobností s jablkem je spousta.
A rád vidím ty ultra velké složky, které ani nemusíte otevírat, abyste spustily aplikace v ní. V nastavení je pár vizuálních změn, některé možnosti se přestěhovaly a je tu větší propojení s telefony Huawei, obzvláště s Harmony, sluchátky či hodinkami Huawei. Telefon můžete ovládat přes tablet, jako je to už delší dobu u počítačů, sluchátka mají multipoint připojení mezi Huawei zařízeními. Samo o sobě se mi Harmony líbí. Je to velice hezká lehčí modernizace EMUI.
Když dokážete žít s pár omezeními, tak je používání HarmonyOS fajn, ale to platí pro všechny zařízení Huawei už dva roky od banu Spojených států. Jen musíte vážně vědět, do čeho jdete. V tomto případě jdete do skvělého tabletu, který má nyní dokonce i tu klávesnici a stylus v balení, a který je omezen absencí Google služeb, a nepohodlným stahováním aplikací.
Vyplatí se?
Nicméně, o softwaru už vážně dost. MatePad 11 má hezký 120Hz displej, velice příjemnou konstrukci, dobrou výdrž baterie, vysoký výkon, bezva zvuk a teď jsou v předprodeji na tablet super akce. Buď si můžete přes stránky Huawei koupit MatePad 11 s touhle klávesnicí, stylusem a výbornými sluchátky FreeBuds 4i. Nebo si vyberete MatePad 11 se sluchátka FreeBuds 4i a hodinkami GT2 Pro. Tak či tak, oba balíčky vás teď v předprodeji vyjdou čistě jen za cenu tabletu, tedy 10 990 korun.
Nebudu vám tu mazat med kolem pusy. Kdybych si měl za kupovat jen ten tablet po skončení akce za plnou cenu 11 490 korun, tak nemohu říct, že bych sáhl po MatePadu 11 namísto iPadu. Vím, že ty jeho široké rámečky jsou už k smíchu, ale u tabletu je potřeba se něčeho držet, takže to tolik nevadí. A loňský 10palcový iPad 128GB Wi-Fi stojí prakticky stejné peníze.
A za to dostanete na pohled hezčí displej s lepší čitelností, i když 60Hz. Hardware si poradí s iPad OS lépe. Systém působí svižněji a kvalita konstrukce je mnohem výš. Plus čtečka otisků prstů, a hlavně zdaleka nejlepší ekosystém aplikací pro tablety. A kdo ví, jaká bude na podzim letošní generace základního iPadu. A nezapomeňme, že MatePad nemá jack pro sluchátka, čtečku otisků nebo bezpečné odemykání obličejem.
Každý bude mít zkrátka jiné preference, ale ve světě, kde ještě přijdou brzy velice slibné a podobně vybavené tablety Mi Pad 5 od Xiaomi nebo Realme Pad s OLED displejem, tak musíte být vážně fanoušek Huawei, abyste okamžitě sáhli po MatePadu 11. Ještě jednou ale upozorňuji, že nyní je k němu to bohaté příslušenství navíc zdarma, takže vážně hodně dobře zvažte, jak moc ty ostatní aplikace na tabletu používáte.
Protože jestli je to vesměs z 90% jen prostředek pro internetový prohlížeč, tak je MatePad v předprodeji nabídka, která se nedá lehce odmítnout. Hardware prostě Huawei pořád umí a software je taky fajn vzhledem ke komplikované situaci značky. Vážně dostatečně neoceňujeme, že jsou přístroje Huawei vůbec tak použitelné, jak jsou, i přes tu nesmírně těžkou situaci značky. Jako bývalý okenář mohu říct, že tohle je pořád lepší než Windows Phone.