Baterie | 85% | |
Design | 90% | |
Fotoaparát | 95% | |
Výkonnost | 95% |
Musím se přiznat. Testování Mate 40 Pro byla pro mě po dlouhé době vážně zábava. A to zejména díky těm fotoaparátů, o kterých se určitě rozpovídám. Nicméně bylo fajn si celkově připomenout, že Huawei dělá stále jedny z nejlepších telefonů na trh. Byť se s nimi musíte občas prát.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 4400mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 50W; Max. výkon drátového nabíjení 66W; Max. výkon reverzního nabíjení 5W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 90Hz; Rozl. displeje 2772 x 1344bodů; Technologie displeje OLED; Tvar výřezu v displeji Průstřel; Úhlopříčka displeje 6.76"; |
FOTOAPARÁT | Clona fotoaparátu s teleobjektivem f/3,4; Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.9; Clona předního fotoaparátu f/2,4; Clona širokoúhlého fotoaparátu f/1,8; Optický zoom 5x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 12Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 13Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 20Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; |
KONEKTIVITA | NFC; Stereo reproduktory; Verze bluetooth 5.2; A2DP; LE; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 212g; Typ odolnosti IP68; |
OBECNÉ | Další funkce Odemykání tváří; |
OP. SYSTÉM | Mobilní služby Huawei Mobile Services (bez Google služeb); ; Nadstavba EMUI; Android 10; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Paměťová karta N Memory; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Graf. chip Mali-G78 MP24; Typ procesoru HiSilicon Kirin 9000; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Mate 40 Pro je krásnou kombinací Mate 30 Pro a P40 Pro. Bere si z každého něco a výsledkem je úžasný telefon. Jo, řeknu vám to hned takhle na začátku. Já mám Mate 40 Pro vážně hrozně rád, tenhle kousek nedělá téměř nic špatně. Vezměte si třeba hardware. Telefon má v sobě nový 5nm procesor Kirin 9000, který je pořádné dělo. Především ta brutální 24jádrová grafika ohromí. Hoďte k tomu 8 GB RAM, 256GB úložiště, 90Hz displej, fajn haptickou odezvu a máte zaděláno na úspěch.
Zkrátka jsem hrozně rád Mate používal. Běh EMUI 11 byl plynulý, rychlý a výkon mi nikdy nechyběl. Občas se tedy nějaké animace otevírání aplikací nepovedly a trošku se škubaly, ale to se dělo vždy jen u konkrétních aplikací, nikde jinde. A asi už víte, jak to v součanosti má Huawei s aplikacemi z vedlejších zdrojů, takže se úplně nelze divit, že systém sem tam zazmatkuje. Za více jak týden jsem ovšem neměl s telefonem v oblasti výkonu či plynulosti problém a EMUI 11 se mi kupodivu i líbí. Je tu spousta funkcí, ale Huawei vás do nich nenutí. Prostě tu jen jsou, pokud o nich víte nebo si je postupně najdete. Třeba byť jsou tu na rozdíl od Matu 30 zpátky na boku obě hardwarová tlačítka pro zapínání i hlasitost, tak je tu pořád i funkce, která vám ukáže ovládání zvuky, když zaklepete na boky telefonu z loňska. Pro leváky super věc. Mate 40 Pro chytal 5G mnohem lépe než konkurenti
Zkrátka graficky i technicky se mi nadstavba zamlouvá. A mnohem více jak výkon cením ty věci okolo hardwaru. Třeba fakt, že antény jsou typicky pro Huawei prvotřídní. Nejen, že se telefon drží mobilního signálu i Wi-Fi stejně dobře jak Alžběta II koruny, ale především jsem viděl LTE i na místech, kde normálně nebývá. A co je hodně impozantní. Zatímco 5G u jiných telefonů jsem prakticky neviděl, tak s Mate 40 Pro jsem na něj narážel pravidelně. Tohle jsou takové ty maličkosti, ale potěší.
Stejně je to třeba i s baterií, která má sice jen 4400 mAh, což je méně, než má většina stejně velkých vlajkových konkurentů. Ale každý večer jsem nabíjet nikdy nemusel. I když telefon třetinu dne strávil na 5G a opravdu hodně jsem fotil i natáčel, tak druhý den ráno měla baterie ještě 37 %. Kolem této hodnoty byl telefon druhý den po nabíjení většinou. Nevydrží dva dny, to byste nesměli vážně skoro nic dělat. Ale lehce přes den a půl jsem se dostal vždycky, což mi s náročnějším používáním stačí.
Potěší také 66W nabíjení po drátu nebo 50W bezdrátové nabíjení, avšak k tomu potřebujete speciální nabíječku. Nechybí samozřejmě ani reverzní nabíjení nebo certifikace voděodolnosti IP68. Jen škoda, že si Huawei pořád stojí za těmi svými nano paměťovými kartami, které prostě nikde jinde nejsou. MicroSD slot by byl lepší.
Nechtěné dotyky nejsou u zaobleného displeje Huawei vůbec žádný problémProblém je, když ale chci něco úmyslně zmáčknout. Třeba některé klávesy u klávesnice se mačkání v prostoru toho ohybu špatně, tam se často doteď překlikávám. A pak tu jsou některé aplikace, které dávají ovládací prvky úplně do boku, jako třeba Instagram, kdy nemůžu ovládat velikost textu ve Stories, protože telefon nebere dotyky za ohybem. Musíte tedy jít do nastavení a vypnout zobrazení konkrétní aplikace přes boky, což je otrava.
Ani ty fotoaparáty v kruhu na zádech neuniknou menší kritice, ale věřte mi, tohle jsou jedny z nejlepších foťáků na trhu. Hlavní 50Mpx senzor s optickou stabilizací dělá krásné fotky, na jaké jsme od Huawei zvyklí. Světlejší, silnější přiostřování, šíleně působivý dynamický rozsah, nádherné přirozené bokeh, ale večer udělá Noční režim občas i horší fotku. Málokdy na něj musíte sahat, jelikož automatika fotí skvěle sama. Je to výborný fotoaparát a byť osobně stále nejsou fanouškem zpracování barev Huawei, tak si není na co stěžovat.
Snad jen, že telefon automaticky přepíná na blíží vzdálenosti z hlavního na širokoúhlý fotoaparát, i když hlavní pořád ostří. Tohle mě štvalo. Vůbec se však nedivím, že se vám Huawei snaží tenhle foťák cpát. Jde totiž vidět, že byť je hlavní fotoaparát opět výborný, tak už u něj Huawei narazil na limit. Namísto něj se tedy zaměřil na širokoúhlý fotoaparát, který je dost možná nejlepší na trhu. Tento nový 20Mpx senzor je pro mobily v netradičním poměru 3:2, má ostření a světelnost f/1.8.
To je hodně dobré na šíro. Díky tomu dostanete skvělé fotky i večer, pochválit musím vysokou úroveň detailů i výborný dynamický rozsah. Technicky je to skvělý fotoaparát. Dokonce je tak dobrý, že když se přepnete na natáčení videa, tak výchozím foťákem pro natáčení je právě ten širokoúhlý. Pravda, video z něj vypadá dobře, ale stabilizace je daleko horší než u hlavního, takže nechápu, proč chce Huawei, abyste používali primárně ten.
A je zde ještě jeden háček. Aby byl senzor tak dobrý, tak musel Huawei omezit úhel záběru. Ten je opravdu hodně malý a všichni konkurenti jej mají mnohem širší. Rozdíl mezi hlavním a šírem tak není moc velký a u širokoúhlého fotoaparátu jde přeci jen hlavně o tu šíři. Byť je tedy tento senzor prvotřídní, tak jsem ho nepoužíval tak často. Nemusel jsem, jelikož moc scény navíc nepřidal.
Zato ten 12Mpx periskopický teleobjektiv s 5x optickým zoomem a 10x hybridním, s tím jsem si hodně užil. Huawei zapracoval na softwaru a výsledkem je podle patrně nejlepší teleobjektiv na trhu. Fotky na 5x zoom vybadají výborně, s horší světelností, ale výborně. Na 10x zoom už detaily moc nejsou, ale stále jsou snímky často více než použitelné. Díky stabilizaci byla pak každá fotka vždy krásně ostrá a uděláte s tímhle foťákem i krásné makro snímky. Tomuhle říkám teleobjektiv, paráda.
Více než fotky mě u teleobjektivu však překvapilo video. Nemůžu uvěřit, že z mobilu a z ruky na 5x zoom dostanete takhle krásné a stabilní video. Vlastně celkově vypadá video Matu 40 Pro výborně a stabilizace je u hlavního senzoru ukázková u všech objektivu. Jen to zoomování během natáčení není moc plynulé, po zoomování obraz chvíli šumí a je strašné jeho ovládání. Abyste totiž dostali to kvalitní video z teleobjektivu, tak se musíte dostat na zoom 5,5x, jinak zůstanete na digitálu.
Tak proč tu sakra nejsou rychlá přepínací tlačítka mezi objektivy jako u focení či u ostatních konkurentů. Takhle musíte vždy pracně hledat, kde je tam magická mez, kdy se zapne teleobjektiv. Ovládání je strašné. Avšak díky tomu, jak spolehlivě všechny tři foťáky fungují ve fotkách i 4K videu, a jak kvalitní výstup vždy dostanete, tak je Mate 40 Pro podle mě patrně nejuniverzálnější fotomobil na trhu. Chodit s ním na “fotoprocházky“ byla velká zábava. Fotil jsem i natáčel o sto šest.
To se týká i přední kamery. Ano, přední kamery, je jen jedna. V některých recenzích zmateně tvrdí, že tam jsou dva foťáky, ale nejsou. Průstřel je tak velký, jelikož v něm musí být místo pro další senzory přiblížení, okolního světla a samozřejmě také pro ty dva velké senzory. Jedním je 13Mpx fotoaparát a druhým je ToF senzor pro měření hloubky ostrosti, a především to bezpečné odemykání obličejem.
Proč někdo tvrdí, že je tu více foťáků? Protože Huawei nabízí u předního fotoaparátu tři stupně zoomu. Všechno je to však digitální. Je tu pouze ten jeden fotoaparát se 100° záběru, což je úplně stejný úhel záběru jako má širokoúhlý senzor na zádech. Asi tedy už chápete, že na zádech to není moc široké, ale pro přední kamerku je to sakra velký rozsah.
Ale kdybyste chtěli portrétnější záběr jen na vás, tak vám Huawei nabízí digitální výřez. Fotky i 4K videa z tohoto senzoru jsou pěkné, avšak stabilizace nic moc. I tak je to však zase díky kombinaci kvality na všechny přiblížení a univerzálnímu úhlu záběru patrně nejpraktičtější selfie kamera na trhu. Jo a Huawei přidalo i pomocí těchto senzor bezdotyková gesta a jsou stejně nespolehlivá a k ničemu, jak byste čekaly. Nedivím se, že je zakopali hluboko do nastavení.
I přes všechnu chválu a superlativy tedy vidíte, že nejsou dokonalé. Už jsem zmínil podle mě nic moc barevné zpracování, méně detailní 10x zoom, strašné ovládání zoomu během natáčení nebo moc úzký úhel záběru u širokoúhlého fotoaparátu. Zdaleka nejvíc mě ale zlobilo focení večer. Víte, vy dostane fakt krásnou fotku, ale to nesmí být nikde poblíž protisvětlo pouličních lamp. Ty dají objektivu Matu 40 Pro na zadek a výsledná fotka je strašná, protože začne zmatkovat i software. Tohle je za mě největší slabina telefonu, o které se nikde moc nemluví, ale předpokládám, že byste s telefonem občas večer fotili na ulici, a hodí se zmínit, že lampy vám fotku zničí.
Ale stejně jsem zatím nedal telefonu pořádně za uši, takže mi dovolte teď promluvit o té barevné variantě, co mám já na test. Nekupujte si tuhle zrcadlově šedou, kterou jsme testoval já. Telefon je neskutečně kluzký a vidíte na něm pořád každé smítku a otisk. Je to hrůza, fakt mě tahle záda štvala. Raději kupte bílou verzi, která má matné sklo, nebo jednu z těch krásných kožených variant. Design telefonu se mě osobně líbí, je svůj a to cením, ale tuhle kluzkou verzi lesklejší než pleška Vina Benzína, si může Huawei strčit za klobouk. Můj názor.
No a na závěr je tu software. Však vy už víte, co nás čeká. Říkám to v recenzích všech telefonů Huawei a Honor už rok. Mate 40 Pro nemá Google služby, Obchod Play a s tím všechno spjaté. Proto je založeno EMUI 11 stále na Androidu 10. Huawei nesmí obchodovat s Googlem. Teď sice svítá naděje na lepší zítřky ze strany Ameriky, ale když si teď telefon koupíte, tak bude bez Googlu.
Budete muset fungovat pomocí vlastního obchodu AppGallery a Patel Search, což je vyhledávač aplikací ze zdrojů, jako je APKPure. Takto najdete spoustu aplikací, které fungují dobře. Dokázal jsem takhle relativně pohodlně žít. Ale pořád jsem musel řešit ty maličkosti. Google aplikace vůbec nefungují a třeba Keep nebo Kalendář přes web vážně používat nechcete. Hrůza.
Jiné aplikace jako Bolt fungují, ale jelikož využívají některé části aplikací Google infrastrukturu, tak třeba mapy v Boltu nejdou. Některé funkce v mém oblíbeným emailovém klientu Spark bez Googlu nefungují. Hra Shadow Fight 3 nechce naběhnout, protože potřebuje Google Play. PID Lítačka stáhnutá z APKPure přes Patel poznala, že je z stažena z neoficiálního zdroje, a tak nemohu používat jízdenky a další funkce. Placení přes Google Pay je automaticky vyloučeno.
Tohle jsou různé menší zádrhele, které se kupí a já na vás, jestli vám nebude vadit se s nimi pravidelně potýkat. Pro někoho nemusí být používání problém. Kdybych používal na mobilu třeba jen sociální sítě, Netflix, bylo by mi jedno, co používám za mailového klienta či mapy a příležitostně bych hrál, tak jsem úplně v pohodě. Záleží hrozně moc na vás. Osobně jsem byl překvapen, jak už dobře můžu s telefonem fungovat přes Petal Search a jak rychlé stahování z těchto zdrojů je. Opět výborná konektivita, tu Huawei umí. Jen to zkrátka pořád není dokonalé, jsou tu zádrhely a jsou tu problémy.
Velice často jsem si připadal, jako kdysi na Windows Phone. Všechno tu tak nějak funguje, ale není to zkrátka to pohodlné samozřejmé používání jako jinde. Jste omezení. A pokud si pamatujete, tak už pozdější Windows telefony se těžko doporučovaly, když začínaly být stále dražší. Inu, Mate 40 Pro stojí 33 999 korun. Ano, Mate stojí stejně jako iPhone 12 Pro Max, kolem tohle nejde tančit a hledat výmluvy. Cena tentokrát bohužel zcela nevykompenzuje vaše trápení se softwarem
Telefon za takové peníze by měl umět vše bez potíží, ale Amerika Huawei v tomto ohledu degradovala a Huawei letos odmítl vykompenzovat vaše trápení se softwarem nižší cenou. A to mi zcela upřímně rve srdce. Protože bez keců, kdyby tenhle telefon měl Android jako dřív, tak bych řekl, že i za těch 34 tisíc korun je to nejlepší telefon této ultra vysoké třídy. Testování Matu jsem si nesmírně užil, je to skvostný telefon.
Ale prát se s aplikacemi u tak drahého telefonu nebylo příjemné. I přesto ale musím znovu zdůraznit, pokud se toho systému bez Googlu tolik nebojíte a máte ty peníze, tak Mate 40 Pro zkuste. Dejte mu šanci. Pro mě je to zatím nejlepší vlajka na trhu. Zbožňuju ho. Kdyby Huawei teď přišel, hodil kožený nebo bílý Mate 40 Pro na stůl a řeklo, jestli si ho chci nechat, tak bych přikývl. Ale tak to nechodí. Za mobily dáváme peníze a 34 tisíc korun je prostě moc vzhledem k omezením.
Není to vůči Huawei fér, ale to není celá tahle obchodní válka. Prostě to tak je a musíme hodnotit produkty na základě toho, co dostanete, když otevřete krabičku. Možná se jednou omezení opět uvolní, možná jednou vyřeší všechno aktualizace na vlastní Harmony OS, možná, možná... Ale telefony se nekupují s příslibem toho, že jednou to snad bude dobrý, že aktualizace to vylepší. Kupujete si telefon teď a teď je Mate 40 Pro nejlepší vlajkový telefon na trhu, který si většina z vás asi nekoupí. Který bych většině z vás nedoporučil, i když se mi tak hrozně moc líbí. A právě to mě nesmírně mrzí.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 212g |
Výška | 162mm |
Šířka | 75mm |
Hloubka | 9mm |
Odolné (outdoor) | 9 |
Typ odolnosti | 9 |
Barva | 9 |
Odolnost | 9 |
Konfigurace karet | 9 |
Notifikační dioda | 104 |
Typ procesoru | 9 |
Frekvence procesoru | 3130MHz |
Počet jader procesoru | 3130 |
Grafický chip | Mali-G78 MP24 |
Paměťová karta | 256 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Maximální velikost karty | 256GB |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | 8 |
Operační systém | 8 |
Verze OS | 8 |
Nadstavba | 8 |
Kapacita baterie | 8mAh |
Vyměnitelná baterie | 8 |
Max. výkon drátového nabíjení | 66W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 50W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 5W |
Datové služby | 5G; LTE (4G); HSPA (3.5G); UMTS/CDMA (3G); EDGE (2.5G); GPRS (2G); HSCSD (2G) |
Bezdrátové technologie | WiFi; Bluetooth; Infraport; GPS; NFC; GLONASS; A-GPS; Galileo; BeiDou |
Konektory | USB-C |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;LE |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 6bodů |
Technologie displeje | 6 |
Poměr velikosti displeje k tělu | 94% |
Tvar výřezu v displeji | 94 |
Frekvence displeje | 90Hz |
Typy objektivů | 90 |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 1Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | 1 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 1Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | 1 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 1Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | 1 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 1Mpx |
Clona makro fotoaparátu | 1 |
Rozlišení hloubkového fotoaparátu | 1Mpx |
Clona hloubkového fotoaparátu | 1 |
Typ stabilizace obrazu | 1 |
Optický zoom | 5x |
Rozlišení předního fotoaparátu | 5Mpx |
Clona předního fotoaparátu | 5 |
Rozlišení videa | 3840 × 2160/60FPS; 3840 × 2160/30FPS; 1920 x 1080/60FPS; 1920 x 1080/30FPS; 1280 x 720/960FPS; 1280 x 720/60FPS |
Podporovaná rozlišení videa | 2160p 60fps; 2160p 30fps; 2160p 24fps; 1080p 60fps; 1080p 30fps; 1080p 120fps; 1080p 240fps; 720p 30fps |
Zaostřování | Hybridní laserové ostření; Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF); Automatické ostření |
Funkce fotoaparátu | Optický zoom; Přisvětlovací dioda |
Skóre DxOMark (hlavní fotoaparát) | 136 |
Skóre DxOMark (selfie fotoaparát) | 104 |
Čtečka otisku prstů | 104 |
Senzory | 104 |
Geotagging | 104 |
Digitální kompas | 104 |
Další funkce | 104 |
Česká lokalizace | 104 |
Distribuce | 104 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.