Konstrukce a zpracování
Konstrukčně se toho od loňska moc nezměnilo. Sluchátka mají trochu jiný tvar a jejich nožičky nejsou tak hranaté. Máme tu oblejší tvary, ale stejně kvalitní plasty a nízkou hmotnost jen 6 gramů na každé sluchátko. Pochopitelně dostanete několik špuntů, abyste měli dokonalé držení v uších a pokud najdete tu ideální velikost jako já, tak vás čeká radost z nošení.
FreeBuds Pro 2 jsou ještě pohodlnější než předchůdci a drží v uších velice jistě. Osobně jsem poslouchal podcasty nepřetržitě přes 2 hodiny a nepotřeboval jsem ani pauzu. A když jsem dobíhal vlaky na výletech, tak jsem nikdy neměl strach, že by mi sluchátka vypadla. Drží jako přibitá, takže společně s certifikací proti stříkající vodě IP54 nebude problém ani déšť nebo hodně potu a můžete vyrazit do fitka nebo na delší běh.
Reklama
Nic špatného nemohu říct ani o krabičce. Kvalitní matný plast, kompaktní velikost, oblé tvary, díky kterým snadno zapluje do kapsy, obyčejné praktické párovací tlačítko, které vždy vítám a velice silné magnety. Pro sluchátka i víčko. Pant víčka a jeho klapnutí navíc působí dobře, draze. Zároveň si můžete všimnout pod nápisem Huawei také loga Devialet a pokud jste viděli recenzi reproduktoru Huawei Sound Joy, což doporučuji, tak jste už teď zbystřili.
foto: techArena
Zvuk a ANC
Devialet je mladá francouzská audio značka, která dělá luxusní a v celku bláznivé produkty a nyní uzavřela podobně jako kdysi Leica spolupráci s Huawei. Devialet přitom nedělá jen na štelování zvukového profilu a algoritmů. Oni propůjčují Huawei i své znalosti, co se hardwaru týče, stejně jako tomu bylo u reproduktoru. Výsledkem jsou hned dva samostatné měniče v každém sluchátku.
Máme zde kvalitní čtyřmagnetový 11mm měnič, který zapracuje na středech a basách, zatímco nový menší měnič s planární membránou, která je vůbec poprvé použita v bezdrátových sluchátcích, dostal na starost výšky. Díky tomu je letos daleko větší frekvenční rozsah 14 Hz až 40 kHz. Jo a zvuk můžete díky novým kodekům, ke kterým se dostanu, přenášet s propustností až 990 kb/s při vzorkovací frekvenci 96 kHz/24 bitů. Nechybí ani certifikace HWA nebo Hi-Res Wireless Dual HD. To je hodně technického žargonu, abyste pochopili, že vnitřek sluchátek je zcela nový a šíleně působivý.
A výsledný zvuk, to je jiná liga, než mají často i ty nejdražší TWS sluchátka ostatních výrobců. Poznávám také to štelování zvuku, které jsem si užíval už u reproduktoru Sound Joy. Možná ten Devialet vážně něco dělá. Mluvím o krásné vyváženosti, smyslu pro detail a fantastické čistotě i na nejvyšší hlasitost. Díky dvěma membránám jsou všechny složky zvuku výrazné. Výšky jsou čisté a mají občas nějaký ten říz, výrazné středy si zachovávají detaily a netopí se ve velice silných a detailních basech, které vás ovšem neodradí. Zvuk je rozhodně basový, ale ve stylus Sony sluchátek. Basové hloubky mají kopanec, ale nejsou nepříjemné či tak silné, až jsou zastřené.
Ve skutečnosti je vyvážení zvuku a prostorový efekt tak skvělý, že mi projev připomínal náhlavní sluchátka, což jsem slyšel také od známých, když jsem jim dal sluchátka na vyzkoušení. Jasně, z fyzikální podstaty nedostanete přesně zvuk jako u náhlavních sluchátek, ale ten efekt hardwaru a štelování Huawei s Devialet je podobný. Nikdy jsem neměl takový dojem z bezdrátových špuntů.
Je to velice působivé a hudba zní díky tomu parádně. Říct, že hrají FreeBuds Pro 2 “jenom” výborně je skoro až urážka. A už teď si můžete říkat, že jsou to jedny z nejlepších TWS sluchátek na trhu, avšak to hovořím o AAC připojení. Tahle sluchátka mají ovšem také L2HC HD, což je vysoce kvalitní kodek pro zařízení Huawei a LDAC HD. Huawei mobil bohužel u sebe nemám, ale jakmile zapnete LDAC a máte kvalitní zdroj, jako byla u mě třeba Xperia I IV a ROG Phone 6, tak pochopíte, proč tu o FreeBuds tak básním.
LDAC odemkne potenciál FreeBuds 2 Pro naplno a jsou z nich bez keců patrně ty nejlépe hrající TWS špunty. Obzvláště vzhledem k ceně. Podobný zvuk vás většinou přišel na citelně vyšší peníze. Jen musíte mít ten přístroj Huawei nebo jiný, který podporuje LDAC, kterých už není naštěstí vůbec málo. I bez kvalitních kodeků si sluchátka snadno obhájí svou cenu, avšak až s nimi je to vesměs i výhodná koupě.
Reklama
Třeba excelentní instrumentální skladba Journey z Destiny 2 je s LDACem famózní ve FreeBuds Pro 2. Ještě v žádných TWS špuntech, jsem neslyšel tak jasně každičký nástroj orchestru, napětí ve strunách, dunění bubnů, vše je hezky oddělené, ale ladí to spolu. A z opačného konce, Paralyzer od Finger Eleven zněl kupodivu neskutečně dobře. Opět ten detail nástrojů, hluboké basy a čisté vokály, které jakoby vstupují nad to vše. Basy a celkový mix ve skladbách od Electric Callboy nebo Seperate Ways od Journey je kupodivu celkem nářez.
foto: techArena
Je tu pouze jeden “problémek”, který se u kvalitních sluchátek a reproduktorů někdy děje. Projev je tak detailní, že neuslyšíte jen každý úžasný detail nástrojů v jakémkoli žánru si řeknete, ale také každou chybu komprese, nízkou kvalitu záznamu, zrnění v pozadí a podobně. Jinými slovy, někdy nezní skladby z YouTube vůbec dobře, ve Spotify je to najednou super a něco úplně jiného je Tidal nebo stažené FLACy. Neříkám, že je to nutnost, ale nedivte se, když něco nebude znít tak dobře jako jiné písničky. Obzvláště na počítači bez LDACu.
Ale to už by stačilo o zvuku. Doplním snad jen to, že filmy a podcasty znějí logicky taky super. Jdeme se rozplývat také nad aktivním potlačením hluku, které má po ruce tři mikrofony na každém sluchátku, nové algoritmy a umělou inteligenci. Je notně vylepšené a má tři stupně odhlučnění - příjemné, obecné a ultra. Všechny udělají rozdíl, ale to ultra nastavení je vážně ultra. Odhlučnění je výborné a necítil jsme přitom ani ten tlak v uších, které silné ANC občas má. Dokonce ani silný protivítr nenadělal takovou paseku s ANC, jako u některých jiných sluchátek.
Opět je to velice působivý pokrok. Bohužel režim propustnosti, jenž má zesílit hlasy, není stále tak dobrý jako u dražších sluchátek jiných značek. Je rozhodně lepší než dříve, ale mohlo to být ještě lepší. Naštěstí je super třeba kvalita hovorů, ta spousta mikrofonů a software dobře filtruje okolní hluky a každý si kvalitu chválil. Všichni byly dokonce překvapení, že nemluvím přímo z mobilu.
Z dalších funkcí mohu zmínit velice rychlé automatické zastavení a přehrávání, když sluchátka vyndáte a vrátíte zpět do uší. Připojení přes Bluetooth 5.2 je velice stabilní, párování ultra rychlé a nechybí ani připojení ke dvěma přístrojům najednou. Takže můžete poslouchat na počítači a přijmout zároveň hovor z mobilu. Dejme tomu.
Aplikace a výdrž
Připojená přístroje můžete poté vidět snadno v aplikace AI Life, kterou stále rozhodně stahujte jen ze stránek Huawei, kde je nejnovější verze. Vlastně, teď to funguje tak, že musíte nejdřív stáhnout App Gallery, což je opruz, ale co. Tahle aplikace funguje pro sluchátka skvěle a najdete zde spoustu funkcí.
Můžete vybrat, aby se sluchátka připojila automaticky a vybírala preferované zařízení dle vašeho používání. Nebo nastavíte, některý produkt napevno jako primární. Můžete funkci také vypnout, nebo jí vypnout jen pro určitá zařízení. Pochopitelně máme ty režimy ANC včetně režimu, kdy sluchátka automaticky volí míru potlačení hluku podle prostředí, což rovněž funguje nečekaně dobře.
Lze otestovat, jestli vám sluchátka správně sedí, můžete je najít přehráváním zvuku a vše kolem zvukového projevu nastavíte pod Zvukovými efekty. Osobně preferují Výchozí profil od Devialet, ale můžete použít i jiné, nebo si vytvořit vlastí pomocí desetibodového ekvalizéru. Zde také lze zapnout, aby sluchátka preferovala kvalitní kodeky a uvidíte kodek, který je zrovna využíván. Nechybí ani režim pro lepší odezvu, který hodně pomůže během hraní, ale bohužel se vypne společně se sluchátky, takže jej musíte chodit pořád zapínat.
Podívat se můžeme také na gesta, kterých je spousta a lze jednotlivá gesta vypnout. Nelze si ale měnit funkce gest, což je velká škoda a rozhodně něco, co by se mělo změnit. Samotná gesta jsou ale super. Zde mačkáte nožičky sluchátek, neklepete do nich. Sluchátka přitom vydávají tichý zvuk stejně jako AirPods Pro, což simuluje fyzické zmačknutí. Opět něco, co hodně usnadní nebo zpříjemní používání gest. A kdo by rád neviděl smyslné swipování po nožičkách pro změnu hlasitosti.
Bohužel je tu velké ALE, Huawei zase jednou uzamknul některé funkce jen pro vlastní telefony. To dává smysl, ale vzhledem k současnému postavení značky, co se telefonů týče, to nevidím rád. Musíte mít EMUI 11 nebo HarmonyOS, abyste mohli využít hledání sluchátek na mapě lokátorem, což je nesmírně užitečná věc a jen s Huawei produkty funguje rychlé párování, kdy nemusíte ani mačkat tlačítko. Google Fast Pair tu není. Stejně tak zcela chybí funkce, kdy sluchátka zapnout automaticky režim propustnosti, když začnete mluvit se sluchátky v uších. To ostatní značky často mají, byť kvalita této funkce je všelijaká.
Co se ve finále výdrže týče, tak ta postačí. Dával jsem udávané 4 hodiny s ANC, avšak plus mínus 20 minut v závislosti na hlasitosti, jaké režimy máte zapnuté, jak často vytahujete sluchátka z uší a zase zpět, což zapojuje senzory a podobně. Znáte to. Není to nejlepší, ale postačí. Bez ANC se díváme na více jak 6 hodin a celkem 30 hodin s krabičkou. S ANC klesne celková výdrž na 18 hodin. Opět není to moc, ale vzhledem k ostatním kvalitám sluchátek to bez problémů přežiju. Nemluvě o faktu, že za hodinu s USB-C nabíjením máte plnou nádrž a nechybí ani bezdrátové Qi nabíjení.
Vyplatí se?
foto: techArenaA teď potřebujete už jen jediné - FreeBuds 2 Pro koupíte ve třech barvách za 4999 korun. Tedy za stejnou cenu, jakou měla první generace. Není to málo, ale každá ta koruna za to stojí. Vlastně vzhledem ke kvalitě sluchátek byste měli říkat, jenom? Když se podívám na nabídky od Sony, Sennheiseru a podobně, tak Huawei s Devialet vážně vytvořil za danou cenu lepší sluchátka hned během uvedení na trh. Nemluvě až budou FreeBuds v nějaké akci.
Jsou to tak dobré špunty, že jsem poslední tři týdny nesáhnul ani jednou na moje náhlavní Sony WH-1000XM3. Jsou to tak dobré špunty, že tenhle konkrétní kousek je vlastně můj. Jo, můj! I když mám super náhlavní sluchátka, tak mít srovnatelně kvalitní zvuk a super funkce v tak kompaktním uhlazeném balení má prostě své kouzlo. Co tím vším chci vlastně říct je, kupujte. Jestli chcete vstoupit do světa ultra kvalitních sluchátek, kupujte. FreeBuds Pro 2 jsou podle mě asi nejlepší produkt, jaký Huawei vydal od jeho odtržení od Googlu.