Všichni víme, jak na tom v posledních dvou letech Huawei je. Samotné telefony už nestačí, aby udržely společnost nad vodou, kvůli zákazům ze strany Ameriky, a tak se Huawei stále více soustředí také na notebooky, hodinky, náramky, sítě nebo dokonce elektromobily, do kterých nyní investuje 1 miliardu dolarů. Dlouho se také ale hovořilo o velkých desktopových počítačích a vlaštovkou v tomto segmentu je první monitor Huawei Display 23.8, který nyní přichází rovnou i na český trh.
Obraz
Je vidět, že ze začátku chce Huawei zůstat nohama na zemi, a tak nepřipravilo žádný extrémní monitor s jedinečnými funkcemi. Naopak je to bezpečný budget produkt, který si může dovolit každý a který by se mohl třeba do kanceláří dodávat po desítkách. Což je velice chytré. Předně řeknu, že teď sbírám zároveň i první zkušenosti s notebooky Huawei, které jsou až nečekaně dobré, takže jsem měl jistá očekávání také od monitoru.
Reklama
Která se ukázala jako přehnaná a pořád jsem si musel připomínat, že zatímco notebooky měly na mušce MacBooky, drahé ZenBooky či Dell XPS, tak tenhle monitor se drží při zemi. Čemuž ve finále odpovídá výbava. Díváme se na 23,8palcový IPS panel v poměru 16:9. Má Full HD rozlišení, 60 Hz, jas maximálně 250 nitů, pokrytí NTSC 72 % a kontrast 1000:1. Jinými slovy je to specifikacemi naprosto běžný monitor své třídy.
Pokud jde o kvalitu obrazu, tak nečekejte zázraky. Musíte přizpůsobit očekávání ceně, která činí 3 599 korun, i když bude brzy na chvíli nižší, ale k tomu až později. Prostě je to kancelářský či domácí monitor na běžnou práci a používání. Nic víc, nic míň. Není extra barevně přesný, nemá spoustu Hz, extrémně vysoký jas nebo herní technologie.
Přesto je to však dle mých (upozorňuji velice omezených) zkušeností povedený levný monitor. V Huawei odvedli dobrou práci. Vůbec byste neřekli, že je to první produkt tohoto typu, jaký vyrobili. Obraz je bez problémů na úrovni monitorů Asus této třídy, co máme v redakci. Pochválit musím zejména pozorovací úhly až 178 stupňů. Obraz se pod většími úhly vážně prakticky nemění a antireflexní povrch nevytvoří jediný odlesk. A to mi na monitor v redakci svítí celý den slunce. I přes ten jas 250 nitů nebyla práce nikdy problém.
Pochopitelně může být jas překážkou někde jinde, avšak je to na svou třídu holt běžná hodnota a stačí pro pohodovou čitelnost. Jen mám problém s vyvážením bílé. Není to žádný drahý monitor na úpravu fotek, ale přesto byl nádech obrazu až moc do zelena. Proto doporučuji hned po vybalení jít do nastavení a zvolit tlačítky vespod neutrální teplotu barev. A ve standardním režimu monitoru si pohrát ručně s barvami, kde jsem trochu stáhnul zelenou a vše už bylo relativně v pohodě.
Pořád není bílá úplně bílá a černá úplně černá. Displej jde do teplejších tónů, barvy jsou plošší a zároveň není obraz tak ostrý, jako u mého monitoru Dell, ale ten stál před dvěma lety 8 tisíc korun a je pro trochu jiné publikum. Vzhledem k přímé konkurenci jsem prostě neměl po menším štelování se samotným obrazem problém. Pokud kupujete vždy jen podobně drahé monitory, stačí ta chvilka štelování a budete spokojení.
Design a porty
Mimochodem menu monitoru není v češtině, ale je přehledné. Všimnout jste si mohli, že monitor nabízí také automatickou úpravu kontrastu podle obsahu na obrazovce, ale tuhle funkci já moc nemusím. Nicméně jsem ještě nezmínil to hlavní. Důvod, proč byste si měli tenhle monitor pořídit. Což je konstrukce, design a jednoduchost.
Když jsem monitor vyndal z krabice, tak ihned zapůsobil bytelným dojmem. Materiály jsou kvalitní u monitoru i stojanu, vše perfektně lícuje a hmotnost je příjemně nízká. V této oblasti dobrá práce, a ještě lepší práci odvedlo Huawei v oblasti designu. Uznejte sami, že monitor s těmi třemi tenkými rámečky vypadá fantasticky.
Vím, podobných monitorů je v této cenovce více, ale stejně se to musí zmínit. Display 23.8 má nahoře a po bocích maximálně 5,72 milimetrů tenké rámečky. A s tmavým režimem Windows vypadají samozřejmě ještě menší. Celkově vypadá konstrukce elegantně a jednoduše. Tenhle monitor bude vypadat dobře na každém stole doma i v kanceláři. Obzvláště kdybyste měli vedle sebe třeba dva.
No a tou třetí výhodou je jednoduchost. Co tím myslím? Že v balení dostanete monitor, napájecí adaptér, HDMI kabel a stojan s VESA úchytem 100 x 100 mm složený ze dvou částí, a to je vše. Pro složení nejsou potřeba žádné šroubováky a podobně. Všechno drží pevně a stačí to do sebe jen zacvakat nebo zašroubovat. Přičemž stojan poskytuje sklápění až o 5° a standartní náklon nahoru až o 22°.
Stejně jako porty. Najdete zde pouze napájení, HDMI a VGA. Žádný jack pro sluchátka či USB. Ještě víc mě ale mrzí, že monitor nemá alespoň reproduktory. Takhle nemá až na ten design a konstrukci Huawei nic, co by mu pomohlo se nějak výrazně odlišit. Jasně, je tu ochrana očí proti kmitání obrazu a certifikát na modré světlo. A vážně musím uznat, že mě z monitoru ani po 9 hodinách nebolely oči a necítil jsem únavu jako u některých jiných monitorů. Ani tohle ale nejsou výjimečné vlastnosti.
Reklama
Vyplatí se?
Na druhou stranu přesně za tímto účelem je Display 23.8 podle mě dělán. Aby nevybočoval z davu. Aby to byl na pohled velice atraktivní cenově dostupný monitor, jehož vlastnosti odpovídají cenovce, snadno ho sestavíte a nemusíte nic řešit. Je to ideální první monitor na to, aby si Huawei vybudovalo důvěru u zákazníků a cena je dostatečně nízko, aby se někteří lidé vážně nebáli monitor vyzkoušet.
Přeci jen by Huawei zvládlo hezčí monitor, používám teď loňský MateBook X Pro, věřte mi, na 1000 % by to zvládli. Ale první monitor od Huawei za 8 tisíc korun? Kdo by si to vyzkoušel? Za to monitor za 3 599 korun, na ten uslyší i řada společností, které je mohou chtít koupit do kanceláří. Prostě jako první krok a základní budget monitor je Display 23.8 zcela v pořádku.
Jen opakuji, nečekejte od něj zázraky. A příště bych rád viděl, nebo spíš slyšel, alespoň reproduktory. Nebo by bylo fajn bezdrátové nabíjení v základě, tím by se monitor mohl v nižší třídě vyjímat. Nicméně, když si teď Display 23.8 koupíte ze stránek Huawei v počáteční akci za 3 199 korun, tak už je to hned lepší koupě. Tím už je trochu levnější než přímá konkurence s úplně stejnými parametry a ty nedostatky se snadněji odpustí. Bez keců je to jednoduše fajn, běžný, ale designem krásný monitor své cenovky. Pokud nad ním přemýšlíte, tak máte mé požehnání.