Honor Magic5 Pro si zaslouží vaši plnou pozornost. Je to totiž, jak říká název videa, bez keců výborný telefon. Který skoro ve všem soupeří s jakoukoli konkurencí ve své velice vysoké cenovce. Jen nečekejte revoluci, jak někdo tvrdí, nebo něco unikátního, jako nabízejí některé jiné značky. Nebojte pokusím se to vysvětlit.
Konstrukce a displej
Vzhledově tu máme podle mě méně zajímavý Huawei Mate 50 Pro. Pořád je to ale velice stylový telefon, pokud se vám líbí tenhle styl s gigantickým kruhem foťáků. Je hezké, jak modul plynule navazuje na matné sklo a mám rád tuhle zelenou, které se třpytí na světle a vůbec se nepatlá. Navíc sklo, kovový rám, voděodolnost IP68, nic nechybí. S tímhle sklem je ale telefon hodně kluzký, takhle kluzkou vlajku jsem dlouho nedržel.
To jde vyřešit krytem, ale je pak zase škoda, že ten kryt ještě více zvětší rozměry, což se mi nelíbí. Honor totiž patří mezi obry. Je také tlustý i dost široký a ta šíře dohromady s velkým zaoblením displeje znamená, že se nedraží tak jistě a příjemně, jak bych chtěl. Je to hezký a vlajkově vyrobený telefon, který mně ergonomicky nesednul.
Reklama
O tu velikost se zasloužil zejména 6,81palcový OLED displej typu LTPO, což znamená frekvenci 1 až 120 Hz. Čekejte 1312p rozlišení, 10bitové barvy, HDR10+, jas až 1800 nitů v HDR peaků a 1300 na slunci. Není to ten nejhezčí vlajkový panel. To bych dal pořád spíše Xiaomi, Applu nebo Samsungu. Jedná se ale o pěkný vlajkový panel. Obraz mohl být na tu úhlopříčku Quad HD a chybí Dolby Vision, ale to mě zas tak netrápí. I když za tu cenu by možná mohlo. Nevím.
Více mi vadilo, že základní režim Dynamické úpravy frekvence je špatný. Pouze hlavní nastavení telefonu je běží v něm na 120 Hz. Zbytek nadstavby je v 90 a spousta aplikací pouze v 60, a to dost kazí dojem z plynulosti. Takže určitě zapněte na pevno 120 Hz, kdy je telefon mnohem příjemnější používat. Slibte mi to! A nebojte na 1 Hz by při nehybném obrazu měla frekvence klesat v každém režimu. Dle jistých měření. Nemohu potvrdit, jelikož nativní Android nástroj pro zobrazení frekvence Honor vyhodil z vývojářského nastavení.
Co se čtečky otisků prstů týče, tak ultrazvuková už tu není. Je zde optická a je stejně dobrá jako u konkurence. No a pak je tu ten velký průstřel. Nejsou to dva foťáky, je tu jeden a 3D ToF senzor pro bezpečnější odemykání obličejem. To funguje výborně za každého světla a je velice rychlé. Takže záleží na vás, jestli za odemykání obličejem přežijete velký průstřel. Mně nevadil.
Hardware a výdrž
Stereo reproduktory nejsou nic výjimečného, ale jsou dostatečně hlasité i kvalitní. Nemám s nimi problém. Za zmínku dále stojí stejná super výbava GPS jako u Huawei Mate 50 Pro. Je tu infraport pro ovládání elektroniky, USB 3.1 a taky Wi-Fi 7. Ale ta Wi-Fi dle testů nepodporuje 6 GHz, což... trochu postrádá smysl. Jo a Bluetooth spojení se sluchátky bylo nějaké moc potichu v porovnání s jinými telefony.
Hardware je pak TOP. Snapdragon 8 Gen 2, 12 GB RAM, u nás jedině 512GB úložiště, vše nejrychlejšího typu. Telefon je rychlý a když správně přepnete ten režim displeje, tak nádherně plynulý. Není to úplně Xiaomi, OnePlus nebo ROG, ty působí hbitěji. Chod systému je ale hladký jak dětská prdélka. I haptická odezva je standardně dobrá.
foto: techArena
Ten výkon jde cítit pochopitelně také ve hrách, ale chlazení nemá Honor tak vymakané jako konkurence. Takže čekejte, že při delším hardcore hraní v kuse FPSka klesnou rychleji a topí se. Cítím to víc než jinde. Při pohledu na velikost baterie jsem pak jásal. Najednou to tlusté tělo dávalo smysl, jelikož tu máme 5100 mAh. A navíc LTPO, Gen 2, trochu nižší rozlišení, těšil jsem se.
Ve finále ale výdrž nebyla výjimečná. Honor vydržel v průměru plus mínus tak 6,5 se zapnutým displejem. 7 hodin v méně náročné dny. To je pochopitelně skvělá hodnota, ale je to vesměs stejné, jako jsem měl u Xiaomi 13 Pro, které má o 300 mAh menší baterii a Quad HD rozlišení. Avšak pořád je to objektivně skvělá výdrž. Nabíjení se pak mimochodem meziročně zhoršilo, už tu není 100 W. Teď je tu 66W drátové nabíjení. Z nuly na sto se dostanete asi za 55 minut a nabíječku máte v balení. Za nějakých 18 minut máte 50 %, takže pořád pohoda. Bezdrátové nabíjení je 50W a reverzní standardní 5W.
Reklama
Fotoaparáty
Chloubou telefonu ale nemá být nic z toho, co jsem probíral. Tou mají být foťáky. Je tu velký 50Mpx hlavní snímač, který sice není 1palcový, ale je blízko a je daleko větší než loni. Má navíc světelnost f/1.6, konečně optickou stabilizaci a velice dobré ostření. Plus výrobce hodně zamakal na rychlosti foťáků a zpracování snímků.
Je to úžasný foťák se skvělým, ale ne výjimečně vysokým dynamickým rozsahem, má často silný kontrast, Honor naprosto výborně zachází s šumem, který moc hezky vyhladí, nepřehání to se softwarovým doostřováním a úroveň detailů je přesto úžasná. Jen pamatujte, že dělá takové ty HDRkové typicky smartphonovské fotky. Jako u iPhonu či Galaxy. Není to Xiaomi 13 Pro nebo vivo.
Někdy má software tendence až moc vyhnat saturaci barev a kontrast umí být také až moc výrazný. Výjimečně může být fotka až moc HDR přesvětlená, jak můžete vidět u náhodně fotky vítačce u kebabu v galerii. Ale celkově nemůžu říct o hlavním foťáku nic špatného. Patří mezi ty nejlepší letošního roku. Až ty další snímače mývají někdy výraznější potíže.
Nejdřív tu máme 50Mpx periskopický teleobjektiv s 3,5x optickým zoomem a světelností f/3.0. Někdy hází lehce podexponované snímky a jindy to zase umí software přehnat s přesvětlením. Někdy přestalo fungovat i HDR a prostě byla plná přepalů. Většinou jsou snímky ovšem zpracováním dost podobné hlavnímu snímači, když se povede trefit expozice. Jsou přirozeně ostré, kontrastní, vypadají skvěle.
Dokud ale zase telefon nezazmatkuje a neslijí se detaily v některých částech fotky. 10x digitální zoom je pak opět většinou velice dobrý, na úrovni Huawei. Ale pak taky umí zazmatkovat a fotka vypadá, jak kdybyste u hry ve 4K rozlišení dali textury na nejnižší kvalitu. Nad 10x nechoďte, pak je to hrůza. Možná za to může nic moc stabilizace. I při 10x zoomu vidím třes víc než u jiných vlajek. Možná je to tím agresivním vyhlazováním, které funguje výborně na šum, ale taky pozlobí.
Slévat detaily umí také 50Mpx širokoúhlý foťák. Tedy senzory, které nejsou tak obří a kvalitní jako ten hlavní. Koukejte v galerii výše třeba na fotografii červeného tulipánu. Širokoúhlý foťák má ovšem ostření a díky tomu jsou fotky dost detailní. Celkově standard mezi vlajkami. U něj nejčastěji zlobí expozici, kdy jsou snímky tmavší. Večer pak tenhle snímač obstojí, i když v šeru bez nočního režimu má problém. Hlavní snímač je už tradičně kvalitní jako jiné vlajky a noční režim je u něj ultra rychlý. Jen silná světla ani jeden foťák moc nedává krotit.
Portréty jsou pak nepochopitelně foceny jen hlavním foťákem a jeho 2x zoomem. Teleobjektiv se nepoužívá. Ořez subjektů je excelentní a bez zoomu je fotka velice kvalitní. 2x zoom pak ukazuje digitální doostření, pleť se zesvětluje, jde do studena, fotka není úplně přirozená. Fotit radši jen bez zoomu. Unikátní foto kalibrace tu poté není, ale máte solidní filtry. Jsou vesměs na jednou brdo, ale pár z nich se dost liší.
Portrétní režim (nejdříve 1x, následně 2x) + selfie kamera
Nejlepší softwarovou funkcí je však “Zachycení se snímáním pohybu”. Má to vlastní tlačítko a v tomto režimu se zrychlí vyfocení. Obyčejně je celkem pomalejší. Není to iPhone nebo Xiaomi, kde můžete jet jak kulomet. Tenhle režim to ale zlepší a telefon naprosto excelentně zmrazí rychlý pohyb. Dokonce je tu automatika, kdy ani nemačkáte spoušť, jen míříte a telefon sám poznává, kdy udělat fotku, když je nějaký výskok nebo něco zajímavého ve scéně.
Jsem v úžasu, že tohle vůbec funguje tak dobře, jak funguje, ale logicky to nezachytí ani zdaleka vše. Rozhodně na automatiku nespoléhejte a mačkejte i sami tu spoušť. Ale jako funkce navíc boží. A ostrost subjektů v pohybu je fakt špičková. V tomhle patří Honor mezi ty nejlepší telefony na trhu. Možná je i vůbec nejlepší.
Dále u 4K videa je stupidní, že můžete natáčet jen 15 minut, možná se Honor bojí chlazení, ale je hodně kvalitní. Není to špička, ostření by chtělo vylepšit, ale lepší než OnePlus 11, malé Xiaomi 13 a asi i vivo X90 Pro. Nevím, ale proč se na teleobjektiv přepínáme až u 4x zoomu. Kvalita z toho zoomu a jeho stabilizace není nejlepší, jakou jsem viděl, ale nebudete si stěžovat.
Režim Zachycení se snímáním pohybu
Nevím ale, proč musím v aplikaci do nastavení, abych mohl změnit rozlišení a FPS. Zase jsem si ovšem užíval Film režim. Tady můžete natáčet jen hlavním foťákem a máte zde video portrétní režim. Který klesne na Full HD a nevypadá dobře. Co vypadá dobře je LOG formát, když chcete barvit vlastní videa. To jen tak někde nenajdete. Stejně jako LUTy, což jsou v podstatě kvalitní filtry pro video. Některé z nich jsou fakt hezké, přičemž já miluju hlavně tenhle, kdy máte černobílý obraz a jen červená se zachovává. Jo a pouze ve filmovém režimu můžete natáčet video ve 24 FPS. 8K tu pak nehledejte vůbec. Tímhle směrem Honor nejde a nezlobím se. Radši tu vidím LOG a LUTy.
Mile překvapila přední 12Mpx kamera se 100° záběru. Tu známe od Huawei. Nemá ostření, ale fotky jsou asi nejlepší z čínských vlajek. A víte co? Umí stabilní 4K video. Pro čínské vlajky nemyslitelné. Kvalita není úplně špica, ale sakra, je tu skvělá přední kamera. Celkově tu jsou výborné foťáky. Mají svoje neduhy, ale celkově vám musí být z těch výsledků jasné, že jsou naprosto bez pochyb vlajkové. Jen vidím třeba Xiaomi 13 Pro jako lepší fotomobil, unikátnější, a nedostal jsem z něj vyloženě nepovedenou fotku. Galaxy S23 Ultra je pak podle mě celkově někde trochu jinde. Honor bych stavěl spíše proti vivo X90 Pro, kdy má každý své výhody a nevýhody, ale Honor by byl ve finále celkově asi lepší.
Software
Ale třeba to ještě Honor odladí. Podpora je zaručena na 3 roky, co se velkých aktualizací týče a 5 let bezpečnostních. Úplně stejné jako u Xiaomi 13. Avšak Magic4 Pro loni nikdy nedostal MagicOS 7.0 a zůstal na 6.0, což je... divné. A Android 13 s MagicOS 7.1 vyšel globálně... začátkem dubna. Dubna! Xiaomi 12 a 12 Pro dostaly MIUI14 a Android 13 v půlce ledna a levnější řada 12T o další tři týdny poté. Takže... najednou vlastně to Xiaomi nevypadá s podporou tak špatně. Mimochodem, dostal jsem během testování aktualizaci, která měla zlepšit foťáky, rozdíl jsem neviděl, a přinesla březnové zabezpečení. Ve stejnou dobu jsem viděl, že Xiaomi 13 Pro dostalo podobnou aktualizaci a dubnové zabezpečení...
A co se MagicOS 7.1 týče... je to stále starší verze EMIU od Huawei. Honor má být samostatný, ale na softwaru to po letech nejde vidět. Pořád není podporováno Material You a jeho barvy v nadstavbě. Nic se nemění z dob Huawei. Stále jsou tu takové drobnosti jako fakt, že nelze swipovat po domovské obrazovce pro otevření lišty notifikací. Samotné notifikace jsou rovněž pro mě problém a mé aplikace. Často trvá dlouho, než mi přijdou oproti jiným telefonům a u některých appek rovnou notifikace nevyskočí. Třeba u mailů, Messengeru, YouTube Studia a pár dalších. Nic mi nechodí, pak otevřu po dvou dnech mail a mám tam 40 nepřečtených mailů.
Zkoušel jsem hledat v nastavení nějaké omezení notifikací či baterie, nic. Vše mělo fungovat správně, ale nic. No a ty funkce jako nové vrstvení widgetů “iOS style” z nejnovějšího EMIU? Ty jiné velikosti a tvary složek? Hezčí kontrolní centrum a notifikace? Nic z toho tu není. Vypadá to, že Honor používá EMIU z doby, kdy se odtrhly a přidá občas jen pár menších novinek.
Není tu stále vlastní směr nebo identita “nového” Honoru, což je škoda. Celkově bych dal MagicOS za mě na úroveň FuntouchOS od vivo, ale to mám radši, jelikož je otevřenější a upravitelnější. Má více funkcí a možností. Tahle nadstavba je masivním vizuálním předěláním Androidu, ale zároveň je tak nějak svazující namísto toho, aby přidávala. Ale pokud jste zvyklí z Honoru či Huawei a nechcete měnit, budete i po letech jako doma.
Vyplatí se?
foto: techArenaHonor Magic5 Pro je bez debat výborná vlajka, která má vše, co by měla mít. A prakticky každá část výbavy je rovněž skvělá, jen tu není nic výjimečného. A s cenou 29 999 korun, 1199 eur to nemá snadné, i když má 512GB na rozdíl od konkurence. Za ty prachy chci telefon, který buď nedělá tolik maličkatých chybek, nebo něco, co je dělá, ale v něčem se fakt vyjímá.
Galaxy S23 Ultra má ultra kvalitní extra daleký zoom, S Pen, úžasnou výdrž nebo nejlepší softwarovou podporu v Androidu. Plus je telefon tak nějak celkově prostě skoro neprůstřelně vyvážený. Xiaomi 13 Pro není jen specifikacích v tabulce, snaží se o něco jedinečného s foťáky. Nechce typické HDR smartphone fotky a má jedny z nejlepších portrétů na trhu.
Vzhledem k cenovce se musí upozornit na každé zakopnutí, abyste věděli, co teoreticky čekat. Drtivou většinu času bude ale Honor vlajkovým kouskem, který vám bude dělat radost. Je to plně konkurenceschopný telefon, který má své přednosti. Hlavně to focení rychlých subjektů. Magic5 Pro dostal Honor definitivně do ultra prémiově hry. Jen je škoda, že když vám nestačí nic moc Honor 70, tak si muset připlatit dalších dvacet litrů, abyste měli něco lepšího. V nabídce Honoru je mezera jak to nejtlustší prase na vsi.
Zejména pro fanoušky značky je však tento kousek parádní. A tím nemyslím jen značku Honor, ale také Huawei. Je to vesměs Mate 50 Pro s Googlem. Pokud máte ty peníze a jste fanouškem? Do toho. Hlavně pokud jste stihli telefon koupit s výkupním bonusem u některých prodejců a tabletem zdarma, který se štěstím možná i za 7 tisíc prodáte.
foto: techArena
Jestli nejste fanoušek těchto značek, tak už je koupě Honoru trochu složitější. Když jste proti Číně, tak vás určitě nepřemluví a pokud klidně chcete Čínu, tak osobně nevidím jasné důvody, proč vzít Honor oproti jiným. Já bych vzal teď v akci Xiaomi 13 Pro za 27 490 korun. Leica je letos mocná a telefon tak nabízí to samé v unikátnějším podání, rychlejší nabíjení a asi lepší podporou.
Galaxy S23 Ultra je pak za mě pořád někde trochu výš. Když překousnete pomalejší závěrku. Pokud jste využili zaváděcí akce Honoru, tak budete nadšení a udělali jste parádní kup. Jakmile mluvíme o standardní ceně... Já bych klidně ušetřil a vzal vivo X90 Pro. Ale to je fakt mega subjektivní a točíme se v kruhu. Zkrátka tu máme nyní další drahou, ale výbornou vlajkovou konkurenci, ze které byste měli mít radost. Já mám z existence Magic5 Pro na našem trhu a pokroku značky obrovskou radost. Tohle se fakt povedlo.