Na našem trhu není Honor v té nejlepší pozici. Společnost se po odtržení od Huawei změnila a poslední Honor 50 nedokázal oproti konkurenci úplně zaujmout, byť mělo jít o velkolepí návrat značky na náš trh. Nový Magic4 Lite však vstupuje do ještě dravější konkurence, ve které bude potřebovat víc než krásnou tvářičku, aby uspěl.
Honor Magic4 Lite
BATERIE
Kapacita 4800mAh; Max. výkon drátového nabíjení 66W;
Magic je mobil střední třídy, takže drahé materiály nečekejte. Až na krycí sklo displeje je tu všechno z plastu, ale naštěstí z velice příjemného matného plastu. Díky tvarům a povrchu se mobil pohodlně drží, moc neklouže a skoro vůbec se nezašpiní. Záda házejí nádherné barevné odstíny, ten obří modul fotoaparátů moc nevystupuje a logo na zádech má hezky trojrozměrný efekt, kdy je uvnitř plastu udělaný rádoby stín.
Prostě je tohle za mě nádherný mobil, ale to byste už mohli tušit, pokud vyhledáváte moje recenze delší dobu. Mám slabost pro kruhové moduly fotoaparátů uprostřed zad. Avšak u Honoru nejde jen o záda. Když mobil otočíte a zapnete, tak uvidíte jedny z nejtenčích rámečků na trhu. Ty rendery, na kterých vypadají rámečky až nereálně tence, mají kupodivu pravdu. Magic4 Lite je zepředu i v dnešní době impozantní.
Reklama
Boční a horní rámečky jsou symetrické, a tak tenké, že třeba i sluchátkový reproduktor musel být posunut do rámu telefonu. Jen ta brada ultra moderní dojem trochu kazí, ale ve skutečnosti není tak široká, jak se zdá. Její rozměry jsou na danou třídu dobré, ale prostě v porovnání s extrémním zbytkem působí široce. Hodně mi mobil v tomhle připomíná některé starší Xperie, které měly brutálně tenké boční rámečky a brada s čelem vypadala o to širší.
Nicméně, i po více jak týdnu s mobilem jsem se pravidelně stále udivoval, jak skvěle na střední třídu tahle konstrukce vypadá. Honor odvedl bravurní práci a na pultech obchodů Magic4 Lite rozhodně zaujme i zepředu. Bohužel to je skoro vše, co lze na mobilu bez výtek vychválit do nebes. Zbytek výbavy je směsí průměrnosti a občas bohužel až podprůměrnosti, což mě u tak vizuálně skvostného mobilu o to více mrzí.
Když jsme byly u přední strany, tak začneme displejem. Jedná se o 6,81palcový 120Hz Full HD panel, což zní jako hrozně velký displej, ale díky těm rámečkům není Honor o moc větší než 6,67palcové telefony Xiaomi, Realme a podobně. Velikost tedy není problém, pokud máte větší mobily rádi. Problém je technologie. Jedná se o IPS panel a není to ani tak hezký IPS panel jako třeba u Motoroly Moto G200. Jas a čitelnost na slunci není moc dobrá a celkově je to ve třídě nádherných 120Hz AMOLED panelů s jasem přes 1000 nitů zklamání.
Jelikož jde o IPS panel, tak nepřekvapí asi ani čtečka otisků prstů na boku v tlačítku, která je rychlá a spolehlivá. Avšak je hůře umístěná. Honor dal tlačítko do prohlubně, jako to dělá občas Realme či Motorola, ale udělal jednu chybu. Ostatní vyříznou vždycky prostě kusů rámu ze všech stran, Honor nechal rám nejblíže displeji stejně vysoký jako u zbytku mobilu. Vždy tedy silou mačkáte ten tvrdý vystupující rám a musíte se vyloženě trefovat do tlačítka. Je to drobnost, ale hrozně otravná nepohodlná drobnost, která kazí dojem z používání. To samé se dá říci o nic moc vibracích, které jsou radši v základu vypnuty, čemuž se nedivím.
Hardware a software
Uvnitř mobilu pak najdeme Snapdragon 695 5G s 6 GB RAM a 128GB úložištěm. Není to tedy trhač asfaltu, ale výkon bude většině z cílové skupiny bohatě stačit. Není to na náročně hry, ale systém běží v těch 120Hz náramně. Rychlost je hodně dobrá a plynulost přímo ukázková. Magic4 Lite běží v základu nesrovnatelně plynuleji, než běžel během vydání daleko silnější Honor 50. Na hladký chod prostředí si nelze stěžovat.
Samotná nadstavba už je něco jiného. Osobně mám EMUI od Huawei rád a jelikož je Magic UI doslova to samé beze jména Huawei, tak si nestěžuji. Pravda po odtržení od Huawei a návratu Google služeb jsem čekal něco vlastního, ale co dá dělat. Více mi vadí, že tu není Magic UI 6, založené na EMUI 12/HarmonyOS, je zde Magic UI 4.2.
To zároveň znamená pouze Android 11, takže jednou ze dvou pravděpodobných aktualizací bude už Android 12, který tu měl být předinstalován. Jo a jelikož má mobil IPS displej, tak nečekejte ani ambientní či rovnou always on funkci. A není tu bohužel ani gesto na domovské obrazovce pro stáhnutí notifikační lišty, což by se u tak velkého mobilu vážně hodilo.
Zklamáním byl také zvuk. Ta horní mřížka je celkem velká, takže jsem, doufal v dobrý výstup, ale pak jsem zjistil, že hraje pouze spodní reproduktor. Ano, nejsou tu stereo repráky, ten horní je čistě pro hovory. Výsledkem je podprůměrný celkem tichý zvuk i na poměry jednoho reproduktoru a z toho horního kvůli poloze vcelku snadno uniká zvuk, když s někým mluvíte, takže okolí slyší občas maličko více, než byste možná chtěli.
Reklama
Naštěstí mohu ale situaci opět vyvážit pochvalou konektivity, kterou Honor zdědil po Huawei. V této oblasti je mobil lepší než konkurence a drží se signálu zuby nehty a vždy má lepší signál než zbytek. Rozhodně daleko lepší než můj iPhone 12. Další předností mobilu je výdrž 4800mAh baterie, ta je sice trochu menší než jinde, ale z používání byste to nepoznali.
Pravidelně jsem se s běžným pracovním používáním díval na plus mínus 7 hodin zapnutého displeje a dostal jsem se až na dva dny lehčího používání. Co je však nejlepší, tak je na dobrou výdrž opravdu spoleh. Telefon se nikdy nedostal pod 35 % za jeden den, pokud jsem vyloženě několik hodin nehrál online. Měl jsem i výletní den s navigací, častým vyhledáváním a focením, neustálým přepínáním a vyhledávání té trošky signálu v lesích a stejně jsem měl po celém dni ve vlaku zpět velice tučnou 40% rezervu. Výdrž je skvělá a 66W nabíjení v balení také potěší.
Fotoaparát
No a pak tu jsou fotoaparáty, které se chlubí označením Matrix, což se hodí, jelikož mám z nich stejné dojmy jako z filmu Matrix... Resurrections. Není to tak strašné, jak jsem se čekal, ale není to rozhodně ani dobré. Což jste mi potvrdili také na Instagramu, kam jsem dával fotky z mobilu v posledním týdnu. Máme tu čest s jediným starším 48Mpx fotoaparátem, který opravdu není špatný. Fotky za dne jsou fajn, barvy nejsou přehnané, detaily nechybí, ostré snímky většinou jsou, celkově to nejsou špatné fotky.
Snímky nejsou ale ani nadprůměrné a problémem je spolehlivost. Telefon občas nezapne HDR a dostanete fotku s přirozenějším světlem, ale v magenta tonů a kvalita není nejvyšší. Jindy mám zase pocit, že se snad zapnulo to HDR dvakrát za sebou a fotka je hrozně umělá, barvy úplně mimo a podobně. Mobil také velice rád zesvětluje a je citlivější na pohyb, na to pozor, abyste měli vždy ostrou fotku.
Někdy dostanete zkrátka průměrnější fajn fotku, někdy dostanete na danou cenu špatnou fotku. O to víc mě ale překvapily noční fotky. Jakmile zapnete noční režim, tak jsou sice barvy dost syté, ale kvalita snímku je hodně dobrá, co se detailů, ostrosti a expozice týče. Oproti konkurenci je právě noční focení největší předností foťáku Honoru. Celkově tedy není foťák nejlepší, ale je fajn.
Škoda, že víc na zádech není. V tom obřím modulu jsou jen 2Mpx senzory pro makro a portrétní režim, které jsou zbytečné a není tu ani základní 8Mpx širokoúhlý snímač. Ten by sice asi nebyl extra dobrý, ale za dne by se určitě někdy hodil a ostatní mobily ho mají. Kdyby by byl ten jeden hlavní foťák vážně excelentní, tak je mi šíro jedno, ale on je průměrný. Ani video nemá extra hezké. Lze natáčet maximálně ve Full HD rozlišení a 30 FPS, stabilizace skoro není a kvalita není dobrá. Přední 16Mpx kamera ale špatná vůbec není.
Srovnání odlišných podob stejných fotek
Vyplatí se?
Honor Magic4 Lite je nepochybně nádherný mobil. Líbí se mi ze všech stran, velikost nebyla díky tenkým rámečkům takový problém, jak jsem se bál, výdrž je dobrá a telefon je příkladně rychlý i plynulý. Bohužel je to však také telefon, jehož cena činí 7 499 korun. A teď si dejte všechno, co jsem v recenzi říkal do kontextu té ceny. Kolik jste hádali cenu vy, pokud jste jí neznali? Patrně nižší, že jo? Jako jste hádali na tom Instagramu podle fotek.
Honor má jen ten jeden průměrný foťák na zádech, IPS displej není moc hezký, jeho čitelnost nepotěší, jediný reproduktor je podprůměrný, vibrace nic moc a je tu stále Android 11 se starší nadstavbou. Přičemž Honor rozhodně u tohoto kousku zatím neslíbil více než dvě velké aktualizace. Za 7,5 tisíce korun už by měl v dnešní době vypadat mobil prostě jinak. Když se podíváme na mobily v okolí, tak 1000 až 1500 korun navíc vám dá luxusní Realme GT Neo2, Xiaomi 11T nebo Motorolu Edge 20.
O 500 korun levnější je teď Xiaomi 11 Lite 5G NE, Realme 9 Pro nebo POCO F3. Realme GT Master je teď v akci dokonce za 5999 korun, což je naprosto úžasná cena za takový mobil. Tahle střední třída prostě teď překypuje lákavými možnostmi a do toho vstupuje Honor Magic4 Lite, který je sice nejnovější, ale výbavou zaostává i za loňskými mobily a není nejlevnější.
Pravda, teď můžete do 1. května koupit Honor Magic4 Lite v akci za 6 999 korun, ale ani to moc situaci nepomůže. Vždyť jste teď slyšeli, jaké mobily jsou levnější. To Realme GT Master by vám nemělo uniknout. Takže byť se mi Honor líbí a přeju si, aby se moje kdysi oblíbená značka vrátila na výsluní tak v Evropě, a ne pouze v Číně, tak Magic4 Lite není stejně jako Honor 50 ten mobil, který přiláká zákazníky zpět. Podle mě se na něj vcelku rychle zapomene. Je Honoru velká škoda, ale je to tak.
Osobně mě telefon za tu cenu tedy maximálně nadchnul. Nabízí pěkný 120Hz displej, NFC pro platby telfonem, 5G a hlavně už má zase konečně Google služby. Navíc takhel velkou baterii bude hodně složité utahat. Paráda!
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.