Honor je konečně zpět s Google službami a utočí na náš trh masivní marketingovou kampaní a Honorem 50. Telefonem, který má udržet poslední věrné fanoušky, nalákat zpět staré fanoušky, kteří se možná za ty poslední dva roky přesunuly jinam a zároveň předvést, že “Honor na to pořád má”. Inu, má?
Honor 50
BATERIE A NABÍJENÍ
Kapacita baterie 4300mAh; Max. výkon drátového nabíjení 66W;
Asi je vám podle první pohledu jasné, s jakým telefonem máme tu čest, což mi hodně usnadní recenzi. Nemá smysl to zakrývat a je to tak očividné, že se k tomu prostě musíme postavit čelem. Honor 50 je přelakovaná Nova 9 od Huawei s Google službami navíc a pár kompromisy. Konstrukce a 90 % výbavy se shoduje.
Plastové tělo je krásné, tenké a lehké. Avšak osobně preferuji tu unikátní matnou úpravu Huawei, jakou jsem ještě jinde neviděl a která se nikdy nezapatlá než tradiční lesklá záda Honoru. Barva je hezká a odlesky taky, ale matná záda jsou lepší. Voděodolnost a bezdrátové nabíjení opět chybí a vepředu je pěkný 6,57palcový OLED displej se zaoblenými boky a velkým průstřelem.
Reklama
Jak jsem teď řekl, panel je to hezký, jas dostatečně vysoký a pochopitelně také 120Hz. V téhle cenovce prostě v dnešní době už standard. Extra se neliší od konkurentů, takže jedinou jeho výhodou může být pro někoho to zaoblení, které někteří vyhledávají. Čtečka otisků prstů v displeji je pak takový průměr, spolehlivé, ale ne extra rychlá.
Zatím vše jako u Novy 9, včetně toho nedostačujícího jediného spodního reproduktoru. Na stereo zapomeňte. Co mě však nemile překvapilo je odezva. Není zde pravá haptická odezva, jakou zvládá Nova 9 naprosto bravurně. Jsou tu obyčejné vibrace a ani mezi standardními vibracemi nejsou ty v Honoru 50 úplně nejlepší. Velké zklamání.
Hardware a potíže s optimalizací
Hardwarově se díváme na procesor Snapdragon 778G, který je více než dostačující pro 90 % lidí a zde má navíc také 5G připojení, jehož se musel Huawei zbavit kvůli americkému zákazu. V základu tu máte poté 6 GB RAM, a ne osm jako u Huawei, ale 128GB úložiště zůstává. Celkově si na hrubý výkon nelze stěžovat. Ať už pro běh systému nebo hraní her.
Menší 4300mah baterie s velice rychlým 66W nabíjením pak stále vydrží necelých 6 hodin se zapnutým displejem maximálně. Baterka přitom hrozně dlouho drží na 100 % a velice pomalu klesá na 90 %. Pak už to jde rychleji a od 60 % se najednou čísla mění vražedným tempem. Jen počítejte s tím, že pokud zapnete režim, který napevno uzamkne frekvenci displeje na 120 Hz, tak se výdrž sníží zhruba o půl hodiny se zapnutým displejem.
Proč tohle zmiňuji? Protože u Honoru 50 výjimečně silně doporučuji přepnout displej napevno na 120 Hz, jelikož Dynamický režim má velké problémy. Většina Google aplikací a třeba i Twitter neběží správně. Když scrollujete hlavním Nastavením, multitaskingem a domovskou obrazovkou, tak je vše plynulé. Jakmile ale zapnu Keep, Google Play, YouTube nebo ten Twitter, tak se reakce telefonu zpomalí. Tohle asi nepůjde úplně vidět na kameře, když nemáme foťák s ultra vysokým frameratem, ale věřte mi. Je to citelné.
Cítíte v prstech, že reakce na dotyk nejsou okamžitě. Hráči tohle budou znát, když je lag u ovladače ve hře, kdy nereaguje postava přesně na vaše pokyny a chvilku jí to trvá. Tohle bych popsal stejně, a navíc jde očividně vidět, že frekvence displeje neběží rozhodně ve 120 Hz, ale spíše v 60 Hz. Zkrátka bylo nepříjemné takhle telefon používat, protože jedna část byla plynulá a u druhé jsem si připadal, jak když jsem se vrátil zpět v čase o 6 let. Je to zvláštní chování, které bych upřímně čekal třeba u Huawei bez Googlu, které takové problémy nemá, ale kam musíte aplikace stahovat bokem přes APK, ne u telefonu s Google službami a obchodem.
Naštěstí můžete ale displej vždy nastavit na těch 120 Hz, což problém z velké části vyřeší. Scrollování a animace jsou poté v postižených aplikacích mnohem plynulejší ve 120 Hz, ale pořád to není stoprocentně ono a ta opožděná odezva zůstává. Tohle se bez vyzkoušení těžko popisuje, ale po zkušenostech s Huawei Nova 9 vím, jak by měl správně tento mobil běžet. Čeho je schopen. A tohle to není. Nezbývá než doufat, že to Honor vyřeší nějakou aktualizací. Těsně po Honoru jsem totiž přešel na přímou konkurenci v podobě Realme GT Neo2 a kvůli té divné odezvě působí Honor 50 v porovnání jako telefon za 6 tisíc korun a Realme jako TOP vlajka. Ten rozdíl i mě překvapil.
Možná je to ovšem také dané tím, že jde zde stále stará verze nadstavby Magic UI 4.2, kterou už hoooodně dlouho známe a která je stále EMUI 11. Což nás přivádí k otázce, jak samostatný vlastně ten Honor je. Všechno totiž zůstává při starém jako za Huawei a mobil je v podstatě jen Nova 9. Nadstavba jako taková je pořád fajn, modernější verzi v podobě EMUI 12/Harmony OS mám raději, ale je fajn. Jen je zvláštní, že za celý rok samostatnosti nezměnil Honor nic. Člověk by řekl, že by se chtěli od své minulosti, která má nyní nevalnou pověst, více oddělit, ale nic.
Reklama
Mimochodem ještě upozorním na další divný bug, kdy karty aplikací v multitaskingu tak nějak divně poskakují a nedrží na místech. Mohli byste namítnou, že tak to má být, ale používal jsem Novu 9 a používal jsem předchozí telefony Honor, tohle mi nesedí. Tak výrazně poskakování aplikací nepůsobí dobře, a navíc do sebe někdy ty karty narazí a začnou se překrývat a vypadá to všechno nedopečeně. Zkrátka kvůli pár softwarovým problémům nepůsobí Honor 50 tak rychle a plynule, jak by jeho specifikace, cena a konkurence napovídali.
Fotoaparáty
Krom Googlu a 5G je pak poslední větším rozdílem mezi Novou 9 a Honorem 50 jiný 108Mpx hlavní fotoaparát v Honoru. Upozorním, nevěřte všem těm řečem od influencerů na sockách o úžasných profi foťácích a asi milionu plakátů na letišti. Je působivé, jak překvapivě velký marketing Honor v Česku opět po takové pauze má, smekám a je to super. Ale ve skutečnosti je ten hlavní fotoaparát neskutečně, až bolestivě,… oukej. Je průměrný a občas spíše podprůměrný, když dojde na focení interiérů nebo v šeru. Tohle není mobil pro ty, kterým záleží na fotkách.
Je tu stejný nic moc 108Mpx senzor, jaký najdete v Redmi Note 10 Pro, Realme 8 Pro, Xiaomi 11T, Motorole Edge 20 a dalších. Všechny fotky, co jsem z telefonu viděl, vypadaly za dne za ideálních světelných podmínek dobře. Nic extra, ale dobře. Detailů bylo dost a vše bylo ostré. To ale zvládne i Poco F3 nebo to Realme 8 Pro. Za dne je to prostě standardní dobrý zážitek, přičemž saturace je trochu vyšší a můžete si všimnout výraznějšího doostřování softwarem.
Se zataženým nebem, v šeru nebo v interiérech je to daleko horší. Najednou tu není moc detailů, snímky jsou měkčí a ukáže se rychle šum. Vyvážení bíle je ale dobré. Při focení lidí je dále pleť příliš zesvětlená a vyhlazená, i když jsem všechny funkce zkrášlení vypnul. Večer jsou fotky podprůměrné a velice měkké. Naštěstí může dost pomoct noční režim, na který musíte vždy čekat 5 sekund bez ohledu na nasvícení scény, divné, ale ten občas svými úpravami až zničí fotku, podobně jako to dělá Motorola. Často vypadají snímky uměle a dokresleně, jak olejomalba.
Ten 8Mpx širokoúhlý foťák, u něhož noční režim bohužel není, nestojí za velkou zmínku. Je opět dostačující za dne a při nejlepším průměrný celkově. Mimochodem, zpracování barev, expozice a vyvážení bílé jsou u hlavního a širokoúhlého objektivu úplně jiné. Teleobjektiv tu není a dva 2Mpx senzory pro makro a rozmazání pozadí jsou zbytečné. Nova 9 poté vynikala ve videu, ale zde je kvalita 4K záznamu z hlavního foťáku horší, byť stabilizace je dost fajn. Bohužel tu už ale není možnost přepínat se ve 4K na širokoúhlý snímač a najednou neumí 4K ani ta přední 32Mpx kamerka.
V Honoru zvládne jen celkem stabilní Full HD záznam, který vypadá hrozně, ale fotky jsou fajn. I když je pleť zase mimo a v šeru rychle kvalita mizí. Mimochodem, stejně jako u Novy 9 je i zde lehčí lag u spouště fotoaparátu a večer se kupodivu u Honoru také výrazně cuká obraz hledáčku, takže je těžké dělat ostré fotky. Tohle jsem u dražšího mobilu dlouho neviděl a třeba to Realme s tím nemá problém. Celkově jsou tu tedy průměrné foťáky a vzhledem k ceně i podprůměrné, jelikož prakticky všichni konkurenti nabízejí něco lepšího. I ta Nova 9 je podle mě lepší.
Vyplatí se?
To vše vzbuzuje otázku, jak je to možné? Proč najednou software blbne, zejména Google aplikace mají ty potíže s frekvencí displeje a jeho odezvou a proč vypadají fotky tak podprůměrně? Je možné, že Huawei si musel z legálních důvodů nechal nějaké softwarové vychytávky. To by vysvětlovalo třeba ten foťák. Je možné, že Honor a Huawei byli tak dlouhou bez Googlu, že modernizované podoby jeho služeb a aplikací nemají ještě zcela optimalizované. Kdo ví. V každém případě není tohle ZATÍM ani zdaleka zážitek z používání telefonu jako u konkurence, ani jako u Novy 9 a není ani jako u starších Honorů. ZATÍM.
Honor 50 je ve výsledku díky Google službám samozřejmě mnohem snadněji doporučitelný telefon než Nova 9 od Huawei. Budete ho prostě normálně používat, jak jste zvyklí. To ale ještě neznamená, že je to nutně daleko lepší koupě. Líbí se mi, že ti samý recenzenti, kteří hanili Huawei Nova 9 a říkali, jak je drahá a s kompromisy, a tím nemyslím jen Google služby, ale také hardware, nyní nazývají Honor 50 jako super telefon. Jak je to možná, když je Honor stejný mobil? Vlastně výbavou lehce horší.
Stejně jako Nova 9 je také Honor 50 dražší, než by měl být. Startovní sleva je fajn, byť i s ní to není hitparáda, ale až to bude zpět na 13 tisících korunách za základní verzi s 6 GB RAM, tak to bude mít mobil těžké. Musí dostat nějakou aktualizaci, které zlepší chod Google aplikací a tu divnou odezvu, má jeden reproduktor, horší vibrace, žádná voděodolnost, Snapdragon 778G a podprůměrné foťáky. A kdo ví, jak to teď bude s podporou a aktualizacemi nových Honorů v Evropě do budoucna.
Nezapomeňme, že Honor je stále na špalku. Americká vláda prošetřuje, zde nemají na společnost uvalit stejné sankce jako na Huawei, čemuž se nelze divit. Byla to otázka času. Budoucnost značky na Západě a podpory do budoucna je tedy velkým otazníkem a nezbývá než doufat, že se brzy o osudu rozhodne. Není totiž nic horšího než žít v nejistotě.
Nemluvě o konkurenci. Samsung Galaxy A52s se stejným procesorem má výborné foťáky i voděodolnost a lepší haptiku. OnePlus Nord 2 je se svým 90Hz OLED displejem levnější, silnější a má lepší foťáky, zejména ten hlavní. Dokonce i nové Realme GT Neo2 je silnější, má stereo reproduktory a kupodivu schopnější foťáky, a hlavně ten pocit z používání systému je někde jinde. Plynulostí i odezvou a haptikou.
Nemluvě o nové slevě na tenkou a lehoučkou Motorolu Edge 20, kterou teď koupíte klidně za 8 999 korun. Berte teď v Black Friday akci Edge 20, to je v podstatě telefon, kterým by chtěl být Honor a za 9 tisíc je ta Motorola úžasná a lepší. Věřte mi. Nebo co Xiaomi 11 Lite NE nyní za 8 tisíc korun, zase se stejnou výbavou jako Honor. Osobně zkrátka nevidím důvod, proč bych si měl koupit Honor, a ne jednoho z konkurentů.
Ale pojďme to už zabalit. Ano, Honor je zpátky s Googlem, za což jsem neskutečně rád. Honoru jsem dříve fandil a více konkurence je vždy skvělá věc. Avšak samotný Honor 50 není za svou cenu extra skvělý telefon. Tohle je zkrátka Huawei Nova 9, která vyměnila kvalitu fotoaparátů, plynulost a haptickou odezvu za Google služby a 5G. Ale cena je stejná, konkurence ostrá a je tedy na vás, jestli je pro vás Honor stále tak silné jméno, že hned po Honoru 50 skočíte nebo počkáte raději třeba na nějaký další model příští rok. Honor 60 se má představit údajně už začátkem roku.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.