Doslova před pár hodinami jsem přilítnul z prodlouženého víkendu, který byl po pěti letech už fakt potřeba a jsem nabitý barcelonským sluncem, slaným mořským vánkem a dojmy z používání Pixelu 6. Tohle je totiž z jednoho úhlu pohledu ten nejlepší a z druhého zároveň ten nejvíce frustrují vlajkový telefon, jaký jsem letos používal, ale jehož testování jsem si neskutečně užil.
Jednou z hlavních priorit Googlu bylo letos Pixely odlišit od ostatních telefonů, a to platí o hardwaru i softwaru. Mně se design s tím obřím pruhem fotoaparátů, který vykradli z vyřazených kostýmů Daft Punku hrozně moc líbí. Míra, s jakou ty foťáky vystupují z těle už tak pěkná není. Nenechte si nikým nic nakukat, vystupují extrémně z těla a u většího Pixelu 6 Pro cítíte, jak se mobil převažuje.
Co se rozdílů mezi telefony týče, tak Pixel 6 Pro má nejnovější sklo Gorilla Glass Victus vepředu i vzadu a rám z černé lesklé nerezové oceli jako iPhony Pro. Pixel 6 má Victus jen vepředu a rám je z matného hliníku. Menší a levnější model na mě působí v ruce jako taková Lumia 925 nebo moje HTC Window Phone 8X. Hoďte k tomu ty matné boky a Pixel 6 je za mě ten příjemnější a pohodlnější model, takže jsem nejvíce času používal ten.
Oba mají ale stejnou odolnost IP68 a oba taky kloužou v ruce jak blázen. Matné sklo by hodně pomohlo, ale tady není a kryt je tedy nutnost. Vibrační motorky jsou pak v Pixelu 6 zvláštně vysoko a haptická odezva je taková tlumená. Je fajn, ale ostatní konkurenti mají lepší. Pixel 6 Pro je na tom líp, má přesnější vibrace, ten patří svou haptikou mezi ty nejlepší. Opět ale narážím na problémy Androidu, kdy třeba Instagram a další aplikace haptiku nevyužívají a dají vám jen slabé vibrace.
Na druhou stranu mi daly Pixely 6 přesto nejlepší zážitek z používání Androidu, jaký jsem zažil. A tím nemyslím plynulosti nebo rychlost. V obou disciplínách byl lepší ROG Phone 5s, který jsem nedávno recenzoval. Jde o to, že tady se špičková plynulost a rychlost snoubí s krásnými animacemi a celým prostředím Androidu 12 s Pixel nadstavbou. A ano, je to nadstavba, takhle čistý Android 12 nevypadá, nebojte.
V Barceloně se hodilo například ultra přesné a okamžité překládání Live Translation, které konečně podporuje také češtinu. Přizpůsobení barev prostředí podle tapety je taky fajn, ale to bude mít mnohem víc výrobců. Osobně ty obří pilulku v kontrolním centru nemám rád a celkově prostředí Pixelů plýtvá místem. Když si kupuju mobil s velkým displejem, tak chci, aby ho nějak smysluplně využíval. Google se ho snaží jen nějak zaplnit. A byť je tu podobnost s One UI od Samsungu, tak Google se nesnaží dát vše na dosah ruky. Třeba ovládání jasu je stupidně úplně nahoře.
To je ale věc preferencí. Co pro mě nadstavbu hodně zachránilo, jsou funkce v multitaskingu. Fakt, že můžete snadno kopírovat text z otevřených aplikací. Že vám systém nabídne, že si můžete stáhnout nebo sdílet obrázky z těch otevřených aplikací nebo stejně pracovat s odkazy na weby. Tohle jsou hodně chytré funkce, které snad ostatní výrobci okopírují.
Bohužel třeba lepší diktování v češtině nefunguje. Pro náš jazyk je pořád stejné a na úrovni iPhonu. Jen v angličtině zvládá telefon celkem dobře dávat čárky, tečky a podobně. Stejně tak jen v Americe funguje funkce, kdy vám bude telefon přepisovat hovory. Ani s americkou angličtinou jako jazyk systému se funkce nezapne, takže hovory operátům budou pořád noční můra.
Menším zklamáním je také podpora. Nově 5 let bezpečnostních záplat je super, o tom žádná. Ale čekal bych už víc než 3 roky velkých aktualizací. To mají i ostatní výrobci, kteří nejsou tvůrci systému a nemají vlastní hardware. Celkově vzato byl ale Android 12 fajn. Prostředí vypadá svěže, některé funkce, které u nás fungují, jsou super a těším se, až se automatická změna barev systému dostane do více telefonů.
Ty barvy přitom uvidíte na 6,4palcovém nebo 6,7palcovém AMOLED displeji. Ano, menší rozměry jsou bohužel pryč. Oba jsou to hezké displeje, ale nejsou nejlepší, co jsem viděl. Hlavně Pixely 6 Pro s výrazně zaobleným panelem mění v oblasti ohybu pod menšími úhly barvy a bíla v rozích tmavne. Menší model má sice jen Full HD panel s 90Hz frekvencí, ale díky software je plynulost prakticky stejné jako u 120Hz LTPO displeje v Pixelu 6 Pro. Rozdílu jsem, si nevšiml. Spíše si občas všimnete toho vyššího Quad HD rozlišení v dražším sourozenci nebo jeho lehce vyššího jasu.
foto: TechArena
Čtečka otisků prstů v displeji je pak na vlajku celkem špatná u obou. Často je nečekaně pomalá, a ne moc spolehlivá. Pročko má dále o něco hutnější plnější zvuk, ale celkový výstup je téměř identický. To znamená výborný, mezi vlajkami se mobily neztratí, jen nejsou nejlepší. Podobný příběh je to s výdrží baterií. Ta je ve skutečnosti velice podobná, i když se to podle rozdílné velikosti akumulátorů nezdá.
Máme tu 5003 vs. 4614 mAh, ale ve výsledku jsem dostával u obou mobilů necelých 6,5 hodin se zapnutým displejem maximálně v méně náročné dny. Celkově jsou to za mě spíše jednodenní mobily, které vám zahlásí v noci třeba 35 % do druhého dne. A jen malá zajímavost, menší Pixel 6 mi v testech přehrávání videa vydržel vždy o 20 až 30 minut déle. Takže teoreticky máte potenciál lepší výdrže u menšího modelu.
Velice často se ale stávalo, že se výdrž hrozně moc lišila den ode dne. Verdikty nad výdrží i foťáky se mezi recenzemi tak liší, protože oba Pixely 6 se chovají nahodile. Následující neduhy měly dle mých zkušeností oba, ale častěji menší model. Jeden den byla výdrž se zapnutým displejem lehce přes 6 hodin. Druhý den, kdy jsem měl velice podobné používání, jsem byl na 5 hodinách se štěstím.
Jeden den jsem ani jednou nezapnul dedikovanou Google aplikaci a nevím, co dělá Google s touhle aplikací v Pixelech. Možná pod ní hází nějaká další funkce a procesy. Možná pod ní běží to automatické rozpoznávání písniček, které se mi občas zapnulo a vždy poznalo okamžitě písničku. Faktem ale je, že aplikace, kterou jsem ani jednou za den nezapnul, by mi neměla sežrat skoro půl GB dat.
Wi-Fi se mi občas sama od sebe odpojí nebo se odmítá připojit, i když jsem raději vypnul adaptivní přepínání sítí. A proč mi nefunguje dvoufázové ověření Google účtu přes Pixel 6? Google mi tvrdí, že k Pixelu jsem připojený, ale nehodlá ho uznat pro ověření, narozdíl od mého iPhonu nebo jakéhokoli jiného Android zařízení, co jsem za poslední dva roky testoval.
Ukázky rozdílné výdrže se stále stejným používáním
Nikdy jsem také nechytil ani u jednoho 5G, prostě jako by nebylo. A nepotěší zahřívání na levé straně ve spodní polovině mobilu u hrany. Focení pár fotek náročnější scény a kratší video a hned topíme. Poslouchání Spotify a zároveň 10 minut procházení Twitteru, kupodivu jde zase cítit zahřátí. Těžko říct, jestli ta Wi-Fi je třeba jen vadou kusu a software vše vylepšení, ale musím vše zmínit.
Výkon nového procesoru Tensor je přitom jinak ukázkový a ani při hraní se extrémně nezahříval. Prostě jen má takové divné stavy. A ano, sice není nejsilnější v benchmarcích, ale když všechno běží tak skvěle, tak si nelze stěžovat. Mimochodem, rozdíl mezi 8 GB RAM v Pixelu 6 a 12 GB v Pixelu 6 Pro nejde poznat. To si spíše všimnete, že pouze Pročko má UWB technologie pro lokátory a propojení.
Dále mě zklamalo nabíjení, které má podporovat až 30 W, ale ve skutečnosti využívá tak maximálně 22 W. To znamená, že Pixel 6 Pro, který má 5000 mAh, se nabil z 0 na 100 % až za dvě hodiny. Galaxy S21 Ultra s 25W nabíjením to zabere prakticky polovinou času. Pixel 6 je o nějakých 15 minut rychlejší, ale stejně nechápu, proč prezentovat 30W nabíjení, když toho výkonu telefony nikdy nedosáhnou. Alespoň že to 21/23W nabíjení přes Pixel Stand podle všeho funguje, jak má.
A teď pro Pixely to největší téma. Od fotoaparátů jsme všichni čekali velké věci, když jsme se dozvěděli, že dostaneme po letech konečně nové senzory. A ano, někdy dostanete z Pixelů 6 bezkonkurenční fantastické fotky. Jen už si ale v Googlu bohužel nikdo neřekl, že “Když už tedy nemusíme softwarem agresivně doostřovat a zesvětlovat ten miniaturní senzor, tak bychom měli software trochu zkrotit.”
Hlavní 50Mpx foťák má občas divné zkreslení, kdy jsou objekty na fotce zdeformované jako z širokoúhlého snímače bez vyrovnání zakřivení a nejde s ním fotit v plném rozlišení. Avšak dynamický rozsah je často až zarážející, neuvěřitelné, co Pixely 6 dokážou. A většinou dostane patrně ty nejhezčí fotky, jaké telefony v současnosti dokáží udělat.
Denní fotky a selfie
Někdy je ale HDR hrozně agresivní Vytáhnout stíny na maximum, potlačit světla, uměle doostřit, Pixely to v této oblasti letos umí přehánět, a máte vyblitou umělou fotku, kterou bych nedal ani na Instagram. Neděje se to pořád, ale děje se to. Prostě dostanete většinou úžasnou fotografii a jindy ošklivě "umělotinu". Třeba OnePlus 9 Pro mělo stejné problémy s doostřováním a OnePlus to aktualizacemi utlumilo.
Noční fotografie + noční režim
Dostanete pořád vesměs stejné fotky, ale OnePlus skutečně dnes fotí krapet lépe než dříve. A já věřím, že Google aktualizacemi taky pár menších drobností poupraví. Rozhodně nevěřím, že zcela zmizí to silné HDR a pocit umělosti z některých fotek, ale bude to lepší. Utlumenější a zážitek z focení spolehlivější.
12Mpx širokoúhlý snímač se prakticky nezměnil. Skoro se mu zdráhám říkat širokoúhlý, jelikož je úhel záběru velice malý a fotky jsou pořád celkem měkké. HDR a noční režim u něj fungují ukázkově, prostě paráda, ale ani video z něj nevypadá extra hezky, je překvapivě saturovanější než z hlavního snímače a už ten je na můj vkus až moc saturovaný, a chybí funkce jako ostření a makro režim.
Ideální ukázky přehnaného HDR
Periskopický 48Mpx teleobjektiv Pixelu 6 Pro je potom pro mě to nejmilejší překvapení. Fotky ze 4x optického zoomu jsou krásně přirozeně ostré, barvy i dynamický rozsah jsou v pohodě a večer udělá občas překvapivě hezkou fotku. V šeru mu to moc nejde, ale s tím zápasí všechny teleobjektivy v mobilech. Především je super, že se 4x optickým periskopem a úžasným softwarem Googlu dostanete až nečekaně parádní snímky s 10x digitálním zoomem. Občas jsou i hezčí než z Galaxy S21 Ultra. Občas.
Osobně jsem z teleobjektivu nadšený a video z něj vypadá rovněž skvěle a stabilně. Jen je divné, že s ním můžete natáčet jenom ve 4K ve 30 FPS. I ve Full HD se mobil přepne na digitální výřez. Nechápu. Asi další divný bug Pixelu. Ve zkrátka je ale právě teleobjektiv pro mě jediný důvod, proč bych si chtěl připlatit za Pixel 6 Pro oproti základnímu modelu. To, a ještě daleko lepší 11Mpx přední kamerka se 4K videem. Ta 8Mpx v menším modelu už fakt chce vyměnit.
Pixel 6 Pro - hlavní fotoaparát, 4x optický zoom, 10x digitální zoom
Dále noční režim je v Pixelu 6 jiný než jinde. Věrnost zpracování noční fotky a barev Google tolik netrápí. Cílem je prosvětlená noční fotka lákavější než realita. Výsledkem je noční režim, který je stále velice schopný a nejlepší na trhu v oblasti prosvětlení a zachování detailů, avšak prostě nevypadá věrně, takže záleží, co od svého telefonu chcete. Když tak noční režim vypněte. Hlavní foťák je schopný i bez něj.
Největší slabinou Pixelů bylo vždy video a jsem hrozně rád, že to se dramaticky zlepšilo. Stabilizace a jejích režimy jsou skvělé, kvalita videa i rychlost ostření lepší a přepínání mezi objektivy plynulejší. Skok je to velký. Pořád to ale rozhodně není iPhone, a i ostatní konkurenti mají co říct. Video Pixelů 6 je často až moc saturované, barvy se v závislosti na světe a scéně dost mění a výrazný šum se taky najde. Celkově je to však velký pokrok a Google nyní hraje konečně stejný sport ve fotkách i videu jako ostatní vlajkové lodě.
Softwarové funkce Pixelu 6
A abych nezapomněl, ty funkce simulují rychlou závěrku a pohyb objektu nejsou bezchybné. Hlavně pohyb objektů většinou nevypadá dobře. Ale jenom fakt, že to všechno můžete vyfotit bez čekání a manuálního režimu je super a povzbudí to kreativitu. Stejně tak to mazání objektů z fotek není nejlepší, jaké jsem používal, ale je hned po ruce. Jsou to nesmírně zábavné funkce, které se doufám v dalších generacích hodně vylepší. Stejně jako portrétní video v iPhonech 13.
Celkově se shoduji s YouTuberem MKBHD, že Pixely 6 umí fotky jako žádné jiné telefony. Ty nejlepší. Ale umí také softwarem poničené snímky, které ostatní vlajky neudělají a nezbývá než doufat, že aktualizace postupně ty propady v kvalitě trochu vyžehlí. Nicméně, nejlepší na tomhle všem je, že Pixely 6 možná nemají bez debat ty nejlepší fotky a video na trhu, ale měří se s těmi nejlepšími, občas vyhrávají, a jakmile přidáte do téhle debaty i cenu, tak už je to jiná písnička. Ta nečekaně agresivní cena z nich dělá benchmark pro všechny ostatní.
Verdikt ohledně fotoaparátů Pixelů 6 se mezi recenzemi tak hrozně moc liší, protože ty foťáky zkrátka nejsou tak spolehlivé. Když vezmu v potaz celkovou výbavu, výkon, výdrž, displeje, fotky, video, zvuk, systém, podporu, tak je za mě iPhone 13 Pro lepší telefon. A možná i Galaxy S21 Ultra. Nové Pixely mají ale největší zbraň, kterou může výrobce mít - tu cenu.
Pixel 6 Pro se měří se zmiňovanými telefony, ale stojí o 6 tisíc korun míň. Pokud si tedy koupíte nebo objednáte Pixel 6 Pro z Německa a dáte za něj těch 899 eur, tedy 23 tisíc korun. Jestli si koupíte Pixely od českých prodejců, které si je musejí nechat na vlastní náklady dovézt, jelikož Google prodává Pixely 6 oficiálně pouze na 9 trzích světa a Česko mezi nimi fakt není, tak dáte za mobily víc.
U nás stojí Pixely 6 Pro 26 tisíc korun a rázem je jen o 3 tisíce korun levnější než iPhone 13 Pro v základu a s těmi různými cashbacky dostanete za stejnou a občas klidně i krapet nižší cenu Galaxy S21 Ultra. Nemluvě o OnePlus 9 Pro, které stojí teď 21 tisíc korun, to bych upřímně asi vzal já, kdybych chtěl kupovat jen z Čech.
Já bych zkrátka objednával z Německa. Ostatně v Google Storu stojí základní Pixel 6 jen 649 eur, tedy 16,5 tisíce korun, což je brutální cena na kvalitu mobilu, kterou dostanete. Xiaomi 11T Pro, Motorola Edge 20 Pro, základní iPhony 13, obyčejné OnePlus 9, nic z toho na Pixel 6 nemá ani zdaleka. Pokud vám tedy nevadí ta nic moc výdrž a spoléháte na to, že se vyřeší ty potíže s Wi-Fi a podobně.
U nás dáte za menší Pixel 6 sice taky 18 tisíc korun v Alze a podobně, ale tohle je pořád mnohem únosnější cena. Pokud vážně přímo nevyžadujete teleobjektiv a lepší selfie kameru, tak bych koupil bez přemýšlení základní Pixel 6. Ten příplatek 8 tisíc korun za Pročko se podle mě neobhájí vůbec snadno.
Sečteno, podtrženo, Pixel 6 ani Pixel 6 Pro nejsou nejlepší Androidy. Rozhodně ne ve všem a myslím si, že řada lidí má přehnaná čekávání, které bych krotil, být vámi. Co ovšem oba Pixely 6 jsou, je brutální facka pro veškerou konkurenci, která by se měla probrat. Jestli bude totiž nyní váš telefon stát taky kolem 649 a 899 eur, tak máte hodně vysokou laťku. V poměru k ceně je tohle nový benchmark. Zatím mě nakonec kvůli těm mým problémům během používání úplně nemrzí, že tu Pixely 6 nemáme, ale za takového půl roku, po pár doufejme velkých aktualizací, patrně bude.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.