Baterie | 70% | |
Design | 70% | |
Fotoaparát | 80% | |
Výkonnost | 85% |
Minulý rok si mě Galaxy Z Fold napotřetí konečně získal. Měl jsem ho velice rád, a tak se nelze divit, že jsem se také letos těšil na jeho nástupce, který měl dostat lepší poměr stran, lepší procesor nebo skutečně vlajkové foťáky. A světě div se, je to vážně lepší telefon než loni. Otázkou je, jestli je podle mě dostatečně lepší.
BATERIE | Kapacita 4400mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 25W; Max. výkon reverzního nabíjení 4,5W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 2176 x 1812bodů; Úhlopříčka displeje 7.6"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 3x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 10Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 10Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; ; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 263g; Typ odolnosti IPX8; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba O UI 4.1.1; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , na rámečku; |
Nejprve pojďme probrat, co se mezigeneračně změnilo nebo zlepšilo. V oblasti vzhledu je větší modul foťáků a jeho čočky, zatímco ohebný pant je trochu menší. Toť vše, jinak vypadá mobil úplně stejně. Takže co konstrukční změny? Inu, Samsung tak trochu vyslechl lamentování uživatelů a upravil oba dva displeje, které mají nové poměry stran.
Pořád to není bohužel skvělý poměr stran, jaký mají čínské značky, ale je to pokrok. Externí displej stále nevypadá jako u běžného telefonu. Je ale určitě lepší, ten 6,2palcový 120Hz AMOLED displej s Full HD rozlišením je o něco nižší a širší, takže se o něco lépe ovládá. Psaní na klávesnice pořád vyžaduje hodně zvyku a soustředění, ale také je to přirozenější.
Celkově to ale není v praxi zas tak velká změna, jak jsem doufal. Jo a ten samotný displej je jinak vlastnostmi a kvalitou stejný jako loni. Je dost dobrý. To samé platí o ohebném displeji. Jedná se o 120Hz 7,6palcový AMOLED panel jako loni, jen je opět nižší a širší. Tady jsem si toho rozdílu všiml o něco více. Nemám už tak často potřebu otáčet mobil horizontálně.
A v přímém srovnání s Foldem3 je to příjemná změna. Dokud jsem ale nezapnul starší Fold3, tak jsem zas tak velký rozdíl necítil. Opět se jedná o vítanou změnu, ale je tak malá, že je skoro zanedbatelná. Mnohem víc oceňuji o 100 nitů vyšší jas interního displeje, který se dostal na 1000 nitů, krapet tenčí rámečky, a ne tak hlubokou rýhu.
Vidět jde skoro stejně, ale když přes ní budete přejíždět prsty, tak poznáte, že je letos více mělká. To je bezva. Stejně tak ta 4Mpx přední kamera pod displejem je lépe schovaná. Samsung zvedl hustotu pixelů nad senzorem. Obecně je zážitek z používání vesměs stejný a pořád kameru snadno vidíte, ale při přímém srovnání vidíte rozdíl. Bohužel kvalita fotek i videa je pořád otřesná.
Dalším vylepšením je logicky procesor. Je zde Snapdragon 8+ Gen 1, který je ultra silný. Rychlost a plynulost i se třemi otevřenými aplikacemi najednou, přecházení mezi dalšími pěti a podobně, je ukázková. Multitasking je tu naprosto dokonalý a velice propracovaný. Díky nové hlavní liště a dalším vylepšením z Androidu 12L můžete snadno přenášet aplikace z lišty na displej na různé půlky displeje, udělat z nich jen malé okno a podobně. Lze přecházet mezi používaným aplikacemi, kde by mohly být ukázané alespoň tři, ale co. Ten pokročilý multitasking udělá z Foldu nástroj, díky kterému nemusíte chodit tak často k notebooku nebo tabletu.
Já takhle naplánoval celou dovolenou, měl otevřené hotely, letenky a fotky lokací najednou, potom si v plavoucím okně otevřel platební aplikaci a tak dále. Obyčejně bych na tohle všechno zapnul radši notebook, ale s Foldem to byl celkem bezbolestný proces, takže jsem neměl potřebu. To je síla těchto ohebných přístrojů. Udělal jsem tohle všechno v hromadné dopravě, pak mobil zavřel, zapnul Spotify a dal do kapsy. Pecka.
Bohužel tu jsou stále také softwarové nedokonalosti. Samsung sliboval lepší optimalizaci aplikací třetích stran, ale to zde pořád chybí. Spoust aplikací nefunguje v režimu rozdělení obrazovek. Musíte jít do nastavení Labs a tam zapnout vynucení této funkce pro všechny aplikace, i když nemusejí správně fungovat. To znamená, že se někdy v nějaké části seknou, nezobrazí třeba nějaké ikony, protože se nevešli na obrazovku, uříznou prostě obsah a podobně.
Když třeba otevřu nějakou aplikaci na externím displeji a pak mobil otevřu, tak se uživatelské prvky překrývají. A jiné aplikace se musí během přechodu mezi displeji zase restartovat, takže přijdete o svou pozici. Vesměs jste stále rádi, když aplikace třetích stran využívají alespoň v pohodě celý displej a přechody mezi panely. Nejlépe má přitom dělané appky Microsoft, jenž má vlastní telefon Duo se dvěma displeji, takže se nelze divit. Outlook tak využívá velký displej zdaleka nejlépe. A jelikož je telefon pořád dost vysoký i přes změnu poměru stran, tak některé appky jako YouTube, Spotify a podobně vypadají lépe pořád horizontálně, jelikož chtějí ještě více šířky.
Tapety jsou také pořád rozdělené pro každý displej. Nelze nastavit společnou. Ale barevné téma je společné, takže poslední zvolená tapeta vždy ovlivní barvy druhého displeje. Externí displej se zase až moc často otáčí horizontálně, i když tak mobil nedržíte. Jenomže když zapnete zámek rotace, tak ten zase funguje pro oba displeje. Což nechcete. Klávesnice Samsungu je hrozná, tak jsem zapnul můj oblíbený a tady předinstalovaný Swiftkey. Jenomže když si dám rozdělenou klávesnici pro velký displej, tak tohle nastavení je společné pro oba panely. Takže potom mám také na externím displeji rozdělenou klávesnici a musím si to manuálně pořád měnit. Opruz.
Prostě software potřebuje stále i po letech péči od vývojářů. Rozhodně doporučuji jít také do nastavení Labs a zapnout více oken pro všechny aplikace a ty dvě nově gesta. Tahem z horního rohu můžete jakoukoli aplikaci změnit na menší okno a swipnutím dvěma prsty z boku rozdělíte obrazovku. To je cool. Není ale důvod, aby nové softwarové funkce a lištu nedostaly ani starší Foldy a pokud to tak nebude, tak začne Samsung dost applovatět a naštve mě.
Posledním papírovým vylepšením jsou fotoaparáty. Telefon má nově výbavu z Galaxy S22. Hlavní 50Mpx fotoaparát s optickou stabilizací, 10Mpx teleobjektiv s 3x optickým zoomem a starý 12Mpx širokoúhlý snímač. Výbava je tedy stejná, ale výsledky kupodivu nejsou. Jiný procesor Snapdragon asi dost věcí mění oproti Exynosu.
Fotky z Foldu jsou trochu saturovanější a více softwarem doostřené. Také digitální zoom z teleobjektivu do 10x přiblížení je dost působivý stejně jako u Galaxy S22. Celkově jsou fotky hodně dobré. Pokud se podíváme na srovnání s Foldem3, tak jsou rozdíly opět menší, ale jsou tu. Novinka si vede maličko lépe v dynamickém rozsahu, větší hlavní foťák má výraznější bokeh, barvy jsou krapet méně saturované než u Foldu3, který se více blíží Flipu a je častěji více detailů ve dne i v noci u všech foťáků.
Celkově je ale rozdíl menší, než jsem očekával. Ať už u fotek nebo 4K videí. Hlavním skokem je pouze ten pořádný teleobjektiv, který je velkým zlepšením a mám ho hrozně rád. Hned celou výbavu povýšil na vlajkovější úroveň a třeba i pro portréty je úžasný. Mimochodem, ty portrétní vylepšení z S22 jsou i tady. To se týká i té přední 10Mpx kamerky, ale kdo by radši nepoužil pro selfie ty hlavní foťáky za pomoci externí displeje.
Fold4 je také trochu více tlumený oproti Flipu4. Vypadá to, že Samsung se snažil kompenzovat u véčka a jeho horších foťáků více softwarem. Tam je saturace ještě větší, doostřování agresivnější, HDR někdy až umělé, někdy je fotka velice kontrastní, jindy jsou stínu moc zesvětlené. Fold je takový zlatý střed a jeho zpracování fotek je daleko spolehlivější.
To by byla víc jak půlka recenze a teď se pokusím rychle probrat, co zůstalo stejné. Displeje jsem už říkal, design,... Jo, telefon je o 8 gramů lehčí, což v otevřeném stavu trochu poznáte díky lepšímu rozvržení hmotnosti. Pořád je to ale mobil, který váží více jak 260 gramů a je pořádně tlustý ve složeném stavu. Hlavně v krytu. Takže mi pořád vyčuhoval z kraťasů, při každém sednutí skoro vypadl a musel jsem si začít zavazovat kalhoty, aby mi je mobil nestrhával.
Je to velká těžká cihla, což je stále velký problém ohebných telefonů, na který se letos Samsung vykašlal. Čtečka otisků prstů na boku je jako loni, reproduktory jsou také jako loni a byť nejsou určitě špatné, tak jsem doufal, že jeden z nich bude v otevřeném stavu třeba nahoře vpravo a druhý dole vlevo. Když totiž takhle otevřete telefon a pustíte něco, tak slyšíte vše zleva a prostorový stereo efekt je slabý. Takže vás mobil zase více nutí otočit ho stejně na šířku.
12/256GB v základu zůstává, voděodolnost IPX8 je stále super, podpora 4 roky velkých aktualizace a 5 let bezpečnostních je pořád nejlepší, stejné materiály, haptická odezva, která je lepší než u Flipu, pant je stejně tuhý, úplně stejná konektivita, na rozdíl od Flipu4 je zde pořád Dex, baterie má opět 4400 mAh a má stejné 25W drátové, lehce lepší 15W bezdrátové, ale pouze 4,5W reverzní bezdrátové nabíjení. A asi bych mohl zmínit tu výdrž.
Vnitřní LTOP panel teď klesá až na 1 Hz a novější procesor není tak nenažraný jako obyčejný Snapdragon 8 Gen 1. I zahřívání drží Fold4 po delším hraní nebo nočním focení na dost hezké úrovní na lepší úrovni než Fold3. V lehčí dny se pak dostane baterka na skoro 5 hodin se zapnutým displejem, což je o nějakých 30 až 40 minut lepší výsledek než loni. A vesměs skoro nikdy jsem se nedostal pod 4 hodiny, pokud jsem vyloženě hodně nehrál nebo nepoužíval hodně navigaci.
Výdrž je tedy lepší, stejně jako u Flipu4 bych jí označil za spolehlivější. Stále je to často jednodenní telefon, ale cestu do práce vám s nějakými 15 % k dobru ráno snadno vydrží. Jo, a ještě hodně rychle můj oblíbený Flex režim. Ten je pořád nejlepší ve fotoaplikaci, ale na takto velkém telefonu má už i ten novější touchpad smysl. Snadněji si z mobilu uděláte takový mini laptop s myší. Ostatně část této recenze byly psaná na Foldu4 ve Flex režimu.
Problém je, že ostatní aplikace Flex stále smysluplně nevyužívají. Je fajn, že YouTube se roztáhne přes celou půlku displeje, takže můžete mít video na stojánku na stole, ale to je vše? Proč se automaticky nezapne třeba editor fotek a videí v Galerii a využily by se tak půlky displeje prakticky. Obří touchpad pro přecházení mezi fotkami, které mám stejně dole v karuselu je totálně k ničemu.
Zkrátka je závěr recenze Galaxy Z Fold4 stejný jako u jeho véčkového kolegy. Je tu více smysluplných změn než u Flipu, to rozhodně. A navíc je Fold letos i levnější o 2 tisíce korun. Základní 12/256GB model stojí 44 999 korun neboli 1799 euro. To je fajn, ale přesto vám nedají dohromady ty změny tolik nového a jiného, aby měli majitelé Foldu3 po roce měnit telefon.
Jde vidět, jak je bez globální konkurence Samsung velice rychle línější, byť problémy ohebných telefonů ještě nejsou vyřešeny. Tohle není běžná placka, kde už není co řešit. Není to iPhone, kde nejsou vyloženě problémy. Velikost, hmotnost, poměry stran, nedoléhající půlky displeje, rýha v displeji, aplikace, výdrž, to všechno se musí u ohebných kousků hodně změnit. Ale Samsung si dal letos tak trochu pauzu.
Ohebné telefony obecně nejsou pořád ještě pro každého a Fold4 tohle nemění. Někdo v nich nevidí smysl, jiný je nedá z ruky, jelikož mu skutečně ulehčují nebo zpříjemňují v nějakém ohledu život, práci a podobně. Jako je to u mě. Já v ohebných telefonech smysl vidím, velký, a letos vidím větší smysl existence ve Foldu4 než Flipu4 díky většímu počtu malých změn.
Opět jsem si o něco jistější, že tenhle styl ohebné telefonu je moje budoucnost. Ale to je ten problém, pořád je to jen moje budoucnost. Pokud vás stejně jako mě nepřesvědčil ke koupi už Fold3, neudělá to ani Fold4. A pokud máte Fold3 není důvod kupovat novinku. Jsou tu menší vylepšení, ale ne dostatečně velká, abyste museli kupovat nový telefon za pořádný příplatek.
Takže je závěr opravdu doslova stejný jako u Galaxy Z Flip4. Protože i novým zájemcům o ohebný Fold chci říct: kupte ten model, který bude v akci zrovna levnější. Fold3, Fold4, je to vesměs fuk. Který bude citelně levnější, tak berte. A když budou za hodně podobné peníze, pak vezměte rovnou ten o něco lepší Fold4, pochopitelně. Jednoduché.
Konstrukce | Ohebná |
Hmotnost | 263g |
Výška | 155mm |
Šířka | 67mm |
Hloubka | 15mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IPX8 |
Barva | Béžová |
Konfigurace karet | Dual SIM (2x nanoSIM + 1x eSIM) |
Typ procesoru | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Frekvence procesoru | 3200MHz |
2. Frekvence procesoru | 2800MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 730 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 12GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | One UI 4.1.1 |
Kapacita | 4400mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Podpora rychlonabíjení | Ano |
Podpora bezdrátového nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 25W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 4W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 7" |
Rozlišení displeje | 2176 x 1812bodů |
Typ displeje | Dynamic AMOLED 2X |
Počet barev | 16 milionů |
Tvar výřezu v displeji | Bez výřezu |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 2x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 12Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 10Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS; |
Optický zoom | 3x |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 10Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení druhého předního fotoaparátu | 4Mpx |
Clona druhého předního fotoaparátu | f/1.8 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 960 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS; |
Zaostřování | Dual Pixel PDAF |
Funkce fotoaparátu | blesk;HDR;natáčení v HDR10+; |
Čtečka otisku prstů | Ano, na rámečku |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nanoSIM; eSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Notifikační dioda | Ne |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Srpen 2022 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.