Není žádným tajemstvím, že Samsung letos hodně zpomalil, co se vylepšování svých telefonů týče. Občas dokonce hodil zpátečku. A v některých ohledech tohle všechno platí pro nový Galaxy Z Flip5, avšak ten velký externí displej... Jen ten externí displej z něj může udělat úplně jiné zařízení, než byl předchůdce. Flip5 je výborný.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 3700mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 25W; Max. výkon reverzního nabíjení 4,5W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Max. jas 1200nitů; Rozl. displeje 2640 × 1080bodů; Rozl. displeje - 2. displej 720 x 748bodů; Technologie displeje Dynamic AMOLED 2X; Technologie displeje - 2. displej Super AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.7"; Úhlopříčka displeje - 2. displej 3.4"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 12Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 10Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IPX8; |
OP. SYSTÉM | Android 13; |
VÝKON | Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , na rámečku; |
Většinu telefonu sjedeme velice rychle, což se hodí, jelikož o novém displeji budu mluvit hodně dlouho. Takže mimo toho displeje je druhou největší změnou nový kapkový pant. Takový má čínská konkurence už nějaký ten pátek a pant je tak zase o něco menší, a především díky němu zmizela ta mezera mezi polovinami displeje v zavřeném stavu. Teď se ten ohyb displeje schová dovnitř těla telefonu, namísto toho, aby šel vidět zvěnčí.
Díky tomu je v zavřeném stavu telefon o 2mm tenčí a dělá to rozdíl. Pochopitelně mnohem lépe vypadá, ale hlavně se také lépe ovládá, když je zavřený. Ten pant je potom trochu volnější než loni, ale pořád drží ve Flex režimu prakticky v jakémkoli úhlu a drží mnohem lépe než ten u Motoroly. Tady žádná vůle není.
Rýha v interním displeji se však moc nezměnila. Vidět jde asi stejně a na dotyk je tročku mělčí, ale ne o moc. Motorola či ostatní čínská konkurence to stále není. Ten 6,7palcový LTPO displej je pak úplně stejný jako loni. AMOLED X2, 120 Hz, rámečky stejné, povrch stejný, stejný jas až 1200 nitů.
Na boku je pak stále stejná čtečka otisků prstů. Celkový design je stejný, ale spodní sklo je bohužel lesklé a ne matné. Hmotnost je pořád stejná. Voděodolnost IPX8 se nezměnila. Konektivita se trochu vylepšila o Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. USB-C je tu pak nově typu 3.2, takže je mnohem rychlejší a posílání obrazu do monitoru či televize funguje bez problémů. A přesto tu stále není Dex režim, což nechápu. Chlazení fakt problém není. Prostě nesmysl.
Reproduktory jsou stejné jako posledně. Takže dost solidní, ale ten horní je fakt daleko slabší než spodní. Vyvážení by to chtělo lepší. Uvnitř je ovšem nový procesor Snapdragon 8 Gen 2, který je také v modelech Galaxy S23. Telefon běží opět o něco rychleji a animace jsou trochu plynulejší, díky novější nadstavbě verze 5.1.1. Která jinak nepřináší mnoho velkých změn. A máte stále slíbeny 4 roky aktualizací a 5 let zabezpečení.
Pokud jde o baterii, tak je stejná jako loni. 3700 mAh, 25W drátové a 15W bezdrátové nabíjení, plus 4,5W reverzní bezdrátové. Díky pokroku Qualcommu v procesoru dostanete ovšem i se stejnou výbavou lepší výdrž. Letos jsem měl v běžné, relativně nenáročné, dny zhruba 6 hodin zapnutého displeje. Plus, mínus 20 minut. Byly ale trochu náročnější dny, kdy jsem viděl necelých 5 hodin. Výdrž umí nemile zaskočit. Pořád bych tedy označil Flip spíše za jednodenní telefon a případně máte daleko větší rezervu než dříve.
Co se fotoaparátů týče, tak jsou opět úplně stejné jako loni. Stejný 12Mpx hlavní foťák s ostřením a 12Mpx širokoúhlý snímač bez automatického ostření. Fotky jsou vesměs stejné jako loni, ale když si je hodně přiblížíte, tak zjistíte, že letos si Samsung zachovává více detailů, jeho hodně kontrastní a saturovanější. I večer si vede hodně dobře. Bohužel ale občas podle mě až moc kompenzuje starší senzor digitálním doostřením.
Některé fotky jsou přeostřené do nesmyslu. Volba vyvážení bílé také není vždy ideální. Večer jsou ovšem snímky krapet čistší a digitální zoom je určitě daleko kvalitnější, jako u modelů S23. Bohužel není ale spoleh na kvalitu, mačkáte spoušť párkrát po sobě a dostanete zpracováním úplně jiné fotky. Jedná je skvělá, druhá hrozná. Takže vždy foťte na zoom víc snímků. Mimochodem, shutter lag je mnohem lepší, ale rychle pohybující se objekty jsou pořád dost rozmazané.
4K video je opět o něco čistší, stabilní a zapomněl jsem zmínit, že Samsung celkově trochu pošteloval barvy foťáků podobně jako u S23. Přední 12Mpx kamerka má teď lepší světelnost f/2.2 a trochu širší úhel záběru, aby odpovídala kamerce ve Foldu5. Fotky jsou krapet lepší zase díky novějšímu softwaru, čistší, ale jde to i líp. A pořád je tu hodně fajn 4K video. Foťák na letošní vlajku nenadchnou, ale drtivá většina lidí bude spojená. Postačí.
Tak to bychom měli telefon jako takový a teď to hlavní - 3,4palcový AMOLED displej s rozlišením 720 x 748 pixelů. Tento panel má menší výřez vedle foťáků, který slouží pro ovládaní gesty. Odjinud telefon gesto pro přechod domů nebere, což mi vyhovuje. Dotyky omylem nejsou na tak malém panelu výjimečné, ale tady to není takový problém. Na pohled je to hezký displej, 60Hz frekvence je absolutně v pohodě, alespoň se šetří energie, plynulost je pořád skvělá a jas 1600 nitů znamená, že na slunci vše snadno vidíte.
Funkcemi je to pak stejné jako dříve. Nahoře máte pár rychlých nastavení. Vlevo jsou notifikace, vpravo jsou různé widgety jako u hodinek, které můžete procházet rychleji pomocí praktického gesta. Widgetů je více než u konkurenční Motoroly a vypadají lépe. A navíc mají více funkcí. Určitě si najdete svou sbírku. A ta hromada krásných ciferníků, které si lze trochu upravit a některé mají i spoustu praktických ukazatelů. V základu je tu však jeden problém. Tohle je všechno. To nemůžu otevřít jakoukoli aplikaci jako u Motoroly? Ptáte se. Noooo, tady se nám to komplikuje. Můžete, ale musíte se vyznat a většina lidí na to nikdy nepřijde sama.
foto: techArena
Samotný Samsung tvrdí, že chce poskytnout kvalitní zážitek, a tak spolupracuje s vývojáři, aby přinesli jejich aplikace na externí displej. Výběr aplikací je tedy zatím omezený na YouTube, Google Mapy, WhatsApp, Google Zprávy, Samsung Zprávy a Netflix. Z nějakého důvodu. Ty zapnete v nastavení a dostanete speciální widget s ikonami a můžete tyhle appky normálně používat. Ale to je dost málo. Takže taková pokročilejší technika, běžte stáhnout z Galaxy obchodu aplikaci Good Lock. V té najdete kategorii MultiStar, kterou opět stáhnete. Tam jděte do I Love Galaxy Foldable a pak půjdete do Launcher Widget. Zde si můžete vybrat aplikace, které chcete mít možnost zapnout na externím panelu, i když nejsou ofiko podporované. A můžete rovnou i měnit jejich pořadí. Pak musíte jít ovšem ještě zpět do normálního nastavení a tam tenhle widget zapnout.
Když se poté dostaneme na externí panel, taky uvidíte widget Good Lock s aplikacemi, které jste si vybrali a můžete vesele používat. A co je bizarní. Tyhle nepodporované aplikace fungují v drtivé většině úplně stejně dobře jako ty podporované. Nikdy mi nic nespadlo, vše fungovalo, škálování obsahu je výborné. Jen Google Peněženka nemá tenhle displej fakt ráda a odmítá se otevřít. Funguje, ale nechce se otevřít.
Jinak jsem používal WhatsApp, Messenger, Instagram, Twitter, Mapy, Jízdní řady, prostě všechno bez problémů. Stejně jako u Motoroly tu pak nemůžete mít jakoukoli klávesnici, ale alespoň vás telefon pořád neotravuje s přepínáním i té na ohebném displeji. Prostě máte vaši oblíbenou uvnitř a na vnější obrazovce je vždy Samsung klávesnice. Na které se píše skvěle, vážně mě to překvapilo.
Můžete také odpovídat na notifikace, které jsou hezky velké, snadno se čtou, vidíte obrázky, paráda. Když aplikaci nemáte zapnutou pro externí displej, tak klepnutím na notifikace ji pochopitelně rozbalíte a můžete odpovědět. Když aplikace i přes Good Lock zapnutou máte, tak se rovnou otevře samotná appka. To je super, ale rád bych tu měl také gesto jako u běžné notifikace pro rozbalení.
Když potom něco otevřete na externím displeji, i přes Good Lock, a otevřete mobil, tak pokračujete v aplikaci, v které jste byli. Ale přechod z velkého displeje na externí nefunguje. Není tu ani nastavení, nic. Bohužel. Co také není fajn, tak Samsung na tomto větším displeji, který je mnohem lepší pro focení a natáčení, ořezal funkce foťáků.
Swipováním se pořád přepínáte mezi fotkami, portréty a videem. A můžete teď měnit poměry stran a podobně. To je fajn. Ale už se nemůžete tahem nahoru přepínat mezi hlavním a šírem. Máte jen hlavní foťák. A video točíte takhle jen ve Full HD. 4K najednou nejde. A když natáčíte 16:9 tak se obraz hodně ořezává, takže doporučuju 9:16 a radši otočit prostě mobil pro plný úhel záběru. Prostě blbosti a Motorola je v tomhle mnohem lepší.
foto: techArena
Takhle se vám můžete zdát, že ten velký displej Samsungu je horší než u Motoroly. Není tak velký, nezapůsobí jako ten s průstřely a má méně funkcí. Nemusíte stahovat speciální aplikace a nastavení. A jo, to všechno je pravda. A přesto jsem u Samsungu používal externí displej daleko víc a raději. Proč?
Předně ty widgety jsou lepší a je jich víc. Ale hlavně nabízí obrazovka Samsungu i přes menší rozměry o dost více užitečného místa. Takže aplikace mají více prostoru. Podívejte se na porovnání níže. Kolik na pohled působivého, ale zbytečného místa má displej Motoroly. Oproti tomu Samsung má displej posazen trochu výš a prostředí využívá více plochy. Plus, jak je displej výš, tak se lépe ovládá jednou rukou.
Další věcí je fakt, že i u aplikací z Good Lock upravuje Samsung lépe prostředí aplikací. Třeba Twitter má menší písmo, obrázky se zobrazují lépe, displej je vyšší, víc se toho vejde, příjemněji se čte, ikony jsou tam, kde mají být. Řešení Flipu je zkrátka mnohem praktičtější. Vážně mě to přimělo používat ten displej víc než u Motoroly. To je fakt. Flip je příjemnější takhle používat. A ten Good Lock je podle mě až zbytečný. Všechny mně běželo tak dobře, že bych to dal rovnou do Labs.
foto: Phonearena
A jen taková drobnůstka, když vám hraje Spotify tak máte vpravo jako u hodinek Samsung widget pro ovládání Spotify. Nebo vám vyskočí u hodin malá ikonka, kterou můžete rovněž rozkliknout pro otevření widgetu. Osobně bych dal tím pádem ten widget vpravo pryč, ale když máte přes Good Lock zapnuté Spotify, tak rozkliknutí té mini ikonky otevře rovnou celou aplikaci namísto widgetu. To může být fajn zkratka.
A to by bylo. Nově koupíte Galaxy Z Flip5 ve verzi s 8 GB RAM a 256GB UFS 4.0 úložištěm v základu za 28 499 korun. Takže je o 500 korun levnější než loni stejná paměť. Ale koupit můžete za 31 tisíc taky 512GB. V eurech je to 1199 a 1319. Přičemž do 11. srpna můžete mít tu vyšší verzi za cenu nižší, plus obě mají typický výkupní bonus 3500 korun.
Je Flip5 extrémní rozdíl oproti Flipu4? Ne. Sami teď víte, co všechno je stejné. Může pro vás ten externí displej udělat ale hodně? Pro někoho rozhodně ano. Takže záleží na vás, jestli chcete znovu upgradovat ze čtyřky. Já bych možná i počkal na příští rok, ale vůbec se nedivím, jestli někdo hned teď hází do výkupu Flip4 a kupuje ten větší displej a lepší výdrž. Neprosto chápu, nedivím se. Jak říkám, pro někoho to může udělat s těmi aplikacemi velký rozdíl.
A pokud máte ještě starší Flip? Pětka bude super ročník na upgrade. No a co se týče souboje se stejně drahým Razrem 40 Ultra, tak tam je to těžší. Podle mě se Motorola fakt hodně dotáhla a má rozhodně své přednosti. Rád vidím konečně pořádný souboj. Ale kvalitnější pant, delší podpora, lepší software externího displeje, pohodlnější používání externího displeje, lepší výdrž, voděodolnost, 3x rychlejší bezdrátové nabíjení i reverzní, novější procesor, podle mě celkově o něco lepší foťáky.
Flip5 bude v součtu můj vítěz, pokud přičtu ten Good Lock. Je to jako u Galaxy S23. Možná jsou na trhu v pár ohledech lepší či působivější konkurenti. Ale jako celkový balíček je vyvážeností Samsung pořád lepší koupí. Já bych koupil nový Flip namísto Razru. Ale uvidíme, jak to bude za rok. Jestli budou v Koreji pořád pospávat a ostatní se snažit jako doteď, tak... Však vidíme, co se děje u Foldu. A vážně nemůže dát Samsung do Nastavení alespoň zmínku o Good Locku, dát tam krátký tutoriál. Běžná populace nebude vůbec tušit, to je prostě špatně, špatně, špatně.
Stav | Nový |
Konstrukce | Ohebná |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IPX8 |
Konfigurace karet | Dual SIM (nanoSIM + eSIM) |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Frekvence procesoru | 3200MHz |
2. Frekvence procesoru | 2800MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 740 |
Paměťová karta | Ne |
Typ paměti | UFS 4.0 |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 13 |
Nadstavba | One UI 5.1 |
Kapacita baterie | 3700mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 25W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 4W |
Doba nabíjení na 50 % | 30min. |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Konektory | USB-C; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;LE; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM; eSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2640 × 1080bodů |
Technologie displeje | Dynamic AMOLED 2X |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 16 milionů |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Always On | Ano |
Maximální jas | 1200nitů |
Úhlopříčka displeje - 2. displej | 3" |
Rozlišení displeje - 2. displej | 720 x 748bodů |
Technologie displeje - 2. displej | Super AMOLED |
Typ displeje - 2. displej | AMOLED |
Typ ochrany - 2. displej | Gorilla Glass Victus+ |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 2x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 12Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 12Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Typ stabilizace obrazu | OIS |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 10Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.4 |
Podporovaná rozlišení videa | 3840 x 2160 / 60 FPS; |
Zaostřování | Dual Pixel PDAF |
Funkce fotoaparátu | blesk;HDR; |
Čtečka otisku prstů | Ano, na rámečku |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Gyroskop;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Červenec 2023 |
Tak první skorotýden s Flipem 5 za mnou, ten ohyb a járek je bohužel ještě hlubší než byl na mém Flipu 4 po roce používání, ale zavření na placato je super benefit. Co mě ale potěšilo ještě méně než prohlubeň v displeji je chování toho pantu. Asi je to daň za novou technologii kapkovitého ohybu, ale je to jako zpět u Flipu 3. Má to znatelné vůle už od nového (nejvíce v rozevření 90 stupňů a více), je to tak o půlku měkčí než Flip 4 a neklade to zdaleka takový odpor. Doufám alespoň že se to nebude zhoršovat, Flip 4 byl v tomhle tedy uplně jiná liga. Jinak veškerý zbytek je super, baterka vydrží znatelně déle než u čtyřky, a už ta byla obří pokrok vůči tragické trojce. Fotky výrazně lepší s nočním režimem, pobere to snad o 200% víc světla, vyjma širokáče, běžné denní fotky jsou taky posunem, přímé srovnání = lepší protisvětlo, rychlejší práce ostření i závěrky, lepší podání hloubky, méně šumu a rozostření´, více detailů v komplikovaných záběrech s plnou kompozicí = Možná jen procesor, mluvilo se ale i o jiných sklech optiky. Souhrnně telefon za tu výměnu stál, zklamání jen kloub a ohyb.....a to teda ale dost velké :-(
OdpovědětPopis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.