Recenze Galaxy Z Flip: Nerozumná láska na první pohled

Véčka se vracejí, ve velkém
  • Notně vylepšený ohebný displej
  • Na ohebné telefony únosná cena
  • Kvalitní fotoaparáty
  • Dobrý hardware
  • Velice snadno poškrábete plastový displej
  • Křehkost konstrukce
  • Druhý displej je k ničemu

Recenze produktu...

Galaxy Z Flip

75%
Baterie
60%
Design
90%
Fotoaparát
75%
Výkonnost
75%

Galaxy Z Flip, je, jak už titulek napovídá, mou nerozumnou láskou. Objektivně dle jeho vlastností bych ho neměl mít tak moc rád, samozřejmě vám popíši proč, ale ve zkratce je nevýhod mnohem více než výhod. A přesto je tohle nejlepší ohebný telefon na trhu a mně se opravdu dost líbí. 


Ohebná konstrukce a zpracování

Nebudu sáhodlouze popisovat hardware, jelikož už to je vesměs první důvod proč bych Flip neměl mít úplně nejraději. Jsme na prahu příchodu letošních vlajek s novými procesory, ultra rychlou pamětí, novými foťáky, minimálně 90 Hz displeji, obřími baterkami, ultra rychlým bezdrátovým nabíjením a tak dále. A pak je tady Flip, papírově jen maličko vylepšené rok stará americká verze Galaxy S10 za 40 tisíc korun. S tou cenou jsme snad mlžit nemusel, všichni moc dobře víte, jak jsou ohebné telefony zatím drahé. 

Asi už chápete, kam tím vším mířím. Pokud se díváte na výbavu Galaxy Z Flip zcela objektivně vzhledm k letošní špičce, tak nedostanete za 40 tisíc korun to nejlepší. Ale zároveň patrně víte, proč tomu tak je - ohebná konstrukce. Když začnete brát v potaz právě véčkovou konstrukci, tak najednou Z Flip stoupne v očích. Má lepší hardware, foťáky i konstrukci jak konkurenční Motorola Razr, která je i v Americe dražší. 

Právě ta ohebná konstrukce se mně osobně vážně líbí. Véčka mi tak trochu chyběla. Líbí se mi, že telefon složím a hodím ho i do té nejmenší kapsy, což ocení ale nejvíce dámy. Dobře vím, že vaše kapsy, ať už u kalhot nebo bund, jsou oproti těm našim častokrát spíše na okrasu. Se Z Flipem můžete v létě možná zase jednou nechat tašku či kabelku doma. O důvod míň jí pořád sebou tahat. 

I já mám však radši, když telefon zabírá méně místa. Mám jistotu, že mi pak z žádné kapsy nevypadne. Navíc je pořád prostě cool tenhle telefon otevírat a zaklapnout třeba po hovoru. Plus udělal Samsung řadu vylepšení, aby působil telefon lépe jak Fold. Pant má mnohem méně prostoru, kudy se mohou dostat dovnitř nečistoty, včetně miniaturních štětečků všude v něm. Kluzké sklo na zádech však nepřidává moc jistoty v úchopu a v životě jsem se o telefon tolik každý den nebál. Byť skvělá čtečka otisků prstů na boku v zapínacím tlačítku používání dost zpříjemňuje. Zároveň jsem ještě nikdy neviděl tolik varování k používání telefonu, kterými Samsung vyzdobil několikrát prodejní balení i samotný systém před prvním zapnutím. Z Flip je zkrátka křehotinka.


Displej(e) a zvuk

Probrat musíme pochopitelně také samotný ohebný displej. Ach, ten bájný skleněný displej, jenž v pravém slova smyslu skleněný není. Tenkou vrstvu skla pokrývá totiž stěžejní silná vrstva plastu, bez které displej nemůže fungovat. To znamená, že se jedná o takový “hybridní sklo-plastový” displej a extrémně snadno se poškrábe. Je to na omak jen měkký plast. I nehty jsou velkou hrozbou. Takže opět pro dámy, bacha na to. 

Proč je tu tedy vůbec to sklo? Inu, to sklo vypíná lépe samotný displej, obraz, takže tu nejsou nevzhledné deformace, které jsou u Foldu či Huawei běžné. Obraz pak vypadá daleko líp a přirozeně, jak jsme po letech zvyklí. Tedy tenhle ultra protáhlý 6,7palcový Full HD displej pořád není nejlepší. Jas je na danou třídu jen OK, stačí na dobrou čitelnost. Ale jinak jsem viděl nespočet hezčích displejů. Tady jde vážně o to, že ho můžete ohnout. A upřímně mi nevadí, že je tu stále vesměs plastový displej, tak to zatím u podobných zařízeních zkrátka být musí. Jen je zbytečně takhle naplno lhát a lákat lidi na něco jiného.  

Ten problém se snadným poničením nehty a měkký displej jsou však jedna věc, ta masivní rýha v polovině displeje druhá. Tohle má Motorola pořešeno mnohem lépe, tam si skoro ničeho nevšimnete. Tady je to očividné na pohled, a hlavně na dotyk. Při scrollování přes rýhu neustále přejíždíte, jelikož je díky protáhlému displeji přesně v místech palce, a není to moc příjemné.

Sekundární 1,1palcový displej na zádech je pak upřímně totálně k ničemu. Zobrazuje se tam čas, ikonka aplikace, když přijde notifikace, můžete tam vidět datum a podobně. Dokonce může fungovat jako hledáček na selfie, byť ne moc dobrý hledáček. Celkově je to ovšem promarněný potenciál. Ve výsledku jako by tu displej nebyl. Neustále jsem zapomínal, že tu je. Vždyť zde máme tu velkou volnou plochu nad foťákem. Kdyby tu byl velký téměř 3palcový displej jako u Motoroly, tak bych na něm mohlo třeba procházet Twitter, možná i Instagram, ovládat Spotify, vidět pořádně notifikace, lépe by se fotily selfie hlavním a mnohem lepším foťákem. Na to všechno by taková úhlopříčka stačila. 

Displej na zádech Flipu v praxi nijak nepřispívá ke snížení spotřeby a nesnižuje počet nutných otevření telefonu. Je k ničemu. Lehce nedomyšlená mi přijde také vlastnost pantu, kdy můžete telefon ohnout pod určitý úhel a telefon v daném úhlu zůstane. Samsung to prezentuje jako ideální náhradu za stojánek, ale to platí vážně jen doma pro video hovory. Jako stativ venku to nevyužijete. Pořád by musel stát telefon na extrémně kluzkém skle. Jo a kryt k telefonu v balení je ten nejhorší, jaký jsem viděl. Rozhodně kupte pořádný zvlášť.  

Neustále jsem zapomínal, že tu druhý displej vůbec jeAle zpět k tomu fixními ohýbání. Zaprvé kvůli němu chybí telefonu, takové to "pružinkové" příjemné zaklapnutí, takže máte v používání jednou rukou velkou nejistotu. Byť Samsung stejně nechce, abyste telefon třeba jen otevírali jednou rukou, jelikož můžete snadno poškrábat displej. Hlavně jsem však osobně našel pro tuhle vlastnost jiné celkem praktické využití. Používal jsem díky tomu Flip jako Zenfone 6 s výklopným foťákem. Telefon pohodlněji držíte a můžete dostat lepší úhly v některých situacích.

To je hrozně šikovná věc, ale... Samsung chce, aby se takhle mobil používal jen jako stojánek. Takže se hledáček vždy přepne do horní půlky displeje, kterou ohýbáte, takže nevidíte moc dobře na obraz. Proč není v nastavení možnost, přehodit hledáček při ohybu dolů a fotilo by se klidně jen tlačítky na boku? Kdo nepoužíval Zenfone 6, tak stále neví, ale tohle upravení úhlů focení je vážně praktická věc a s trochou kreativity dostanete i zajímavější záběry. 

Jen krátce zmíním také zvuk, který vychází z pouze jediného spodního reproduktorů a je svou kvalitou na danou třídu vcelku podprůměrný. 3,5mm jack tu samozřejmě není.


Hardware

Snapdragon 855 Plus, 8 GB RAM  a 256GB úložiště je solidní základ pro vlajkový telefon. Rozhodně by mi tato výbava nevadila ani letos u telefonu za nějakých 18 tisíc, kdyby měl jiné přednosti (třeba modernější fotoaparáty). U telefonu za 40 tisíc korun bych však čekal to nejlepší. Dále baterie má pouze 3300 mAh, což je dost na véčkový telefon, ale na skvělou výdrž zapomeňte. Nabíjení je tu také jen 15W a bezdrátové 9W. Plus reverzní bezdrátové nabíjení, kdybyste chtěli doplnit šťávu třeba vašim novým Galaxy Buds.

Pro zajímavost čerpal kupodivu telefon dost procent ve stand-by režimu, když jsem ho měl jen tak položený na stole. S tím už se jen tak nesetkávám. Ve výsledku mi vydržel Flip většinou od rána do večera. Byly dny, kdy jsem musel hledat nabíječku v pozdějších odpoledních hodinách, ale to jsem musel zapojit dost focení a třeba i hodinku Netflixu. Naopak bylo i pár dní, kdy jsem se dostal do oběda druhého dne, ale to jsem zase telefon skoro nepoužíval. Ve zkratce, je to jednodenní telefon, nečekejte zázraky. 

A tím zábava nekončí. Je tu víc věcí, které za tu obří sumu chybí. Kupříkladu chybí krom stereo reproduktorů třeba také microSD slot nebo jakákoli voděodolnost, kvůli konstrukci ohebného pantu.  


Fotoaparáty

Co se fotoaparátů týká, čekají tu na nás bohužel pouze dva. Není tu žádný teleobjektiv, pouze 12Mpx hlavní senzor z Galaxy S10, přičemž jediným rozdílem je, že zde je pevná clona f/1.8. Druhým je poté též dobře známý 12Mpx širokoúhlý foťák z S10. A byť to vypadá, že by měl telefon tím pádem fotit stejně dobře, tak to není zcela pravda. Flip je o něco horší. 

Za dne jsou fotky vesměs stejné, ale přesto si všimnete agresivnějšího softwaru. Samsung má v poslední době ve zvyku až moc přiostřovat a ve stínech se najde i za dne sem tam šum. Největším problém je však tma. Telefon automaticky nepoužívá zas tak dlouhé expoziční čas a nemá moc vysoké maximální ISO. Pokud zapnete Noční režim, tak se expoziční časy prodlouží, ale software se opět snaží až moc vše zesvětlit, takže nevypadají snímky občas moc přirozeně. 

Širokoúhlý foťák je poté citelně měkčí a nemá tak detailní snímky. Večer je pak samozřejmě o to horší, ale dělá svou práci dostatečně dobře. 4K video maximálně v 60 FPS vypadá taky dobře, stabilizace je fajn a ostření také. Přední 10Mpx kamerka je už horší, ale nevadí, k tomu se ještě taky dostanu. Celkově to jsou i v dnešní době dobré foťáky... Za nějakých 15 tisíc korun. 


Vyplatí se?

Už vidíte, proč jsem říkal, že je Galaxy Z Flip nerozumná láska? Já mám tenhle telefon vážně rád. Ještě jednou, je to nejlepší ohebný telefon na trhu. Je to nejvýhodnější ohebný telefon na trhu. A osobně se mi véčková konstrukce i po letech pořád líbí. Zároveň je to však neskutečně křehký telefon za 40 tisíc s rok starou výbavou, o který jsem se neskutečně bál.  

Nesmíte ho otevírat jednou rukou, je kluzký, displej nesmírně snadno poškodíte, mezi displej a pant se stále logicky i přes opatření mohou dostat nečistoty. Mezera tam je. Nemáte na velký displej trochu více tlačit, mini displej na zádech je k ničemu, ten hardware, ty foťáky, ty chybějící vlastnosti... ta cena. Ta cena a stejně se mi Z Flip tak hrozně líbí. Je to zatím nejlepší vlaštovka nové budoucnosti. Neříkám, že se úplně vyplatí. Neříkám, že byste si ho měli hned koupit, to ani v nejmenším. To si musíte sakra dobře promyslet. 

Jen říkám, že má kouzlo a že bych si za 40 tisíc koupil rozhodně tenhle mobil, za kterým se lidé na ulici otáčeli, který každého hned zaujal, který přiměl cizí lidi k tomu, aby se zeptali, co to je. Který se neskutečně líbil každé slečně, která jej viděla. V takových cenovkách už to totiž není podle mě vůbec o poměru cena/výbava, nebo o tom, zda děláte tu nejvýhodnější koupi. Za 40 tisíc si kupujete u telefonů už především styl, image. Chcete se nějak prezentovat. Chcete tu pozornost. Chcete mít něco, co ostatní jen tak nemají a chcete, aby si toho všímali. 

To je prostě fakt, je to přirozené. A upřímně, ruku na srdce. Myslíte, že někoho zaujme S20 Ultra za vesměs stejné peníze, když je to jen běžný telefon s ošklivým hrbem pro foťáky a musíte každému vysvětlovat, že je skutečně cool? Že stál spoustu peněz, že má 108 Mpx a co přesně je těch 120 Hz? Nebo si koupíte radši jedinečný Galaxy Z Flip s vesměs dostatečnou výbavou, který stačí na Václaváku nebo v restauraci jen otevřít a lidé se za vámi otáčejí a ptají se vás na něj? Já mám jasno. 

Parametry produktu...

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.