Předem upozorňuji, že tohle je první ze dvou recenzí na řadu Galaxy S22. Na Ultru se podíváme až příští týden a dnes si projdeme Galaxy S22 a S22 Plus najednou. Jsou to totiž téměř identické telefony, které jsou zdaleka tou nejlepší volbou pro drtivou většinu z vás, kteří hledají novou vlajkovou loď. Ano, podle mě jsou tyhle kousky rozumnější volbou než Ultra. Tedy především jeden z dnešní dvojice...
BATERIE | Kapacita 3700mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 25W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Úhlopříčka displeje 6.1"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 3x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 10Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 10Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; ; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 168g; Typ odolnosti IP68; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba O UI 4.1; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Exynos 2200; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Začneme konstrukcí, které je u obou modelů stejná, ostatně jako zbytek výbavy. Telefony Galaxy S22 navazují vizuálně na své předchůdce, ale jsou trošku menší. Ale tohle je poprvé, co mám z držení Android vlajek úplně stejný dojem jako z držení iPhonů. Těžko se to popisuje, ale je to tak. Možná byste řekli, že za tenhle dojem mohou nově plochá skleněná, ne plastová, matná záda a plošší kovový rám, ale ne úplně.
Samsung pořád nechal rámu jemnou křivku, díky které se mi telefony drží nesrovnatelně pohodlněji než nové iPhony, což platí zejména o větším Plusku. Voděodolnost IP68 je pak stejná jako loni, avšak haptický odezva stejná není. Samsung letos změnil vibrační motorky a výsledkem jsou daleko slabší vibrace i fyzická odezva při psaní na klávesnici a podobně. Což je škoda a často jsem tak hodiny neodpovídal na zprávy, jelikož jsem v kapse necítil vibrace.
Jen těžko bych mohl ale dostat něco lepšího v oblasti displeje. Zcela rovné displeje mají letos konečně zcela symetrické rámečky kolem dokola a průstřel pro přední kamerku je až nezvykle malý. Výsledkem je fantastický zážitek z používání tohoto nádherného 6,1palcového AMOLED displeje s Full HD rozlišením, 120Hz frekvencí a parádně rychlou ultrazvukovou čtečku otisků prstů.
Pokud jde o S22 Plus, tak tam najdete 6,6palcový úplně stejný displej až na jednu maličkost. Maximální jas S22 je 1300 nitů a Plus to vytáhne až na 1750 nitů. Je v tom nějaký rozdíl? Čitelnost S22 je rozhodně skvělá, avšak maximální jas Pluska a Ultry je prostě šílený a v létě to podle mě oceníte. A než se u displejů posuneme k té kontroverzi, tak musím na něco upozornit. Plusko je možná větší mobil oproti překvapivě kompaktní S22, která je podle mě kompaktnější než iPhone 13, což zbožňuji. Telefon je menší než S21, ale působí ještě menším dojmem, než rozměry napovídají. I majitelé Galaxy S10e budou podle mě příjemně překvapeni.
Avšak to neznamená, že Plusko je obří mobil. Díky těm rámečkům a širšímu poměru stran displejů je překvapivě snadno ovladatelné. Jakožto fanoušek menších telefonů jsem neměl problém s Pluskem. Tenhle 6,6palcový mobil je nižší a tenčí jak Realme 9 Pro+ s 6,4palcovým displejem. Jasně, je o něco širší, ale to prakticky nepoznáte.
foto: techArena
Zkrátka je Plusko vzhledem k velikosti displeje rozumně velké, a to mi udělalo obrovskou radost. Co mi ovšem během testování udělalo pár vrásek je ta kauza ohledně displejů. Nakonec se ukázalo, že Samsung v původních materiálech a prezentacích tak trochu mátl. Dva levnější modely nakonec nemají loňskou generaci LTPO displejů a nemají proměnitelnou frekvenci mezi 10 až 120 Hz.
Najednou Samsung prezentuje nejnižší frekvenci jen 48 Hz, ale data z displejů se posílají prý v 10 Hz, takže se stále trochu šetří baterka. Což je velice zvláštní řešení, ale budiž. Interní monitorování frekvence displeje v Androidu mi ukazovalo 24 Hz, ale taky dobře. Faktem je, že Galaxy S22 a S22 Plus nakonec neumí klesnout na 10 Hz. Tohle ale není pro Samsung poprvé. Třeba u Galaxy Note 10 se tentokrát chlubil rámem z nerezové oceli, ale o pár dní později se vše změnilo na hliník. V každém případě, taková je situace a už to vám může napovědět, že tím pádem oproti loňsku displeje moc energie navíc neušetří. A baterky jsou citelně menší.
One UI 4.1 s Androidem 12 pak není v těchto mobilech ještě moc odladěné, což potvrzují také další recenzenti, jak jsem koukal. Telefony nejsou tak plynulé jako iPhony, Pixely nebo třeba modely Huawei P50. Menší záškuby animací aplikací či prostředí jsou běžné. Pochopitelně tohle může odladit aktualizace, ale zrovna s animacemi mají vlajkové Samsungy nemilou historii už delší dobu. A byť plynulost bude určitě časem lepší, tak ta výdrž se magicky nezlepší. Ne o tolik, kolik je potřeba. Vím, že jste na to hned mysleli.
Ale víte, co se mi na téhle, oproti S21 FE, novější verzi nadstavby líbí? Samsung začal podporoval Material You od Googlu. Už FE umělo upravovat barvy prostředí podle tapety, ale v S22 to funguje už také s aplikacemi od Googlu a dalších vývojářů. Podpora Material You je pro budoucnost této funkce velká věc a já jsem nadšený, že Samsung, Xiaomi, OPPO, OnePlus a další s velkými nadstavbami jej budou podporovat. Dobrá práce.
Co se hardwaru týče, tak u nás je procesor Exynos 2200 s 8 GB RAM, který je sice výkonem za Snapdragonem 8 Gen 1, avšak to bez benchmarku nepoznáte. Rychlost systému je špičková a všechny hry si zahrajete na vysoké detaily a plynule. Avšak mobil se velice rychle zahřeje a výkon jde po půl hodině hraní dolů. I třeba během početného nočního focení nebo stahování 5GB hry pocítíte zahřátí. Avšak v tomhle je mobil stejný jako loni. Pravda ve hrách topí o něco víc, ale normálně při používání meziroční rozdíl nenajdete.
128GB úložiště pak nepřekvapí, nejnovější konektivita taky ne, Dex je lehce vylepšen s lepší podporou oken, trochu přepracovanou grafikou a možností zprůhlednit okna, USB-C je typu 3.2 a stereo reproduktory jsou velice dobré, ale opět tu není mezigeneračně extra znatelný posun. Kde pocítíte mezigenerační posun jsou až fotoaparáty, které jsou zdaleka největší předností řady S22.
Naše dvojice dostala letos nový 50Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací, nový 10Mpx teleobjektiv s pravým 3x optickým zoomem z Ultry a stejný 12Mpx širokoúhlý snímač bez automatického ostření jako loni. No a fotky, ty jsou prostě výborné. Barvy jsou oproti S22 Ultra trochu saturovanější a kontrast silnější, ale ne tolik, aby to vadilo. Spíše jen aby se to líbilo.
Osobně se mi upravené barvy, kontrast, expozice a vyvážení bílé líbí u Samsungu letos daleko více než u iPhonů. Je tu letos více detailů, dynamický rozsah je o něco lepší a noční fotky na automatiku tolik nešumí a jsou detailnější. S nočním režimem už je to prakticky jako loni, ale namísto 4 sekund zabere 2 sekundy a namísto 6 sekund třeba 4 sekundy. Nejlepší ale je, že noční fotky jsou tu ve stylu iPhonu. Noc vypadá jako noc. Někomu se možná budou líbit světlejší loňské fotky víc, ale osobně mockrát děkuji za tuto změnu.
Dále 12Mpx širokoúhlý snímač dostal menší barevné štelovaní jako hlavní senzor, přičemž je opět čistší výstupem večer, ale není to moc velký rozdíl. Ten vás čeká až u teleobjektivu. Pořádný 3x optický zoom je úplně někde jinde než ten 64Mpx senzor ještě z S20. Jednoduše dostanete ve všem lepší fotky, ale to není to hlavní. Samsung zapracoval na softwaru a novější procesor dělá zázraky.
A to takovým způsobem, že fotky s 5x digitálním zoomem vypadají někdy jak z trochu starších periskopických teleobjektivů. A dokonce i 10x zoom vypadá na dané poměry skvěle. Obzvláštně na sociální sítě je naprosto bez problémů použitelný. Najednou mají tedy i levnější S22 celkem dost dobře použitelný až 10x zoom. Bez periskopu. Před softwarem se tu musí smeknout, a to jsme teprve otevřeli tuhle truhlici možností.
Portrétní režim hlavním foťákem a teleobjektivem využívá nové AI stereo vrstvy pro oddělení subjektu od pozadí za zachování stejných barev, což považuji za čáry. Třeba hned první fotka Tomáše v galerii se stupňujícím se rozostřením a precizním ořezem kolem vlasů, kde vidíte jak slunce i prosvítá pár poletujícími vlasy ve větru je neuvěřitelná. Až u něčeho extrémně náročného jako je huňatá bunda software úplně nezvládal, když bylo komplexnější pozadí. Ale třeba tady je i každý chloupek té bundy nádherně zachován. A tenhle super režim máte také u přední kamery. Nebo ho máte u videa.
Portrétní režim
Ano, portrétní video ve Full HD tu je a výstup je kvalitnější než u iPhonu. Obraz vypadá líp barevně a oříznutí subjektu je lepší při pohybech mobilem. Není to pořád dokonalé, ale je to lepší než u Applu. U Samsungu však nelze měnit u videa míru rozostření pozadí a nelze přeostřovat mezi objekty zpětně. Co mobil natočí, to máte. A máte bezva výstup, ale řešení Applu je praktičtější a mocnější, pokud si dáte záležet. I tak ale velký palec nahoru za portrétní technologii celkově.
A další palec nahoru za Galerii. Nově můžete přidat jakémukoli portrétu rozmazané pozadí i zpětně a efekt je opět velice dobrý. Je tu funkce pro zvýšení kvality obrázků, což funguje na cokoli a občas jsou výsledky opět jako kouzlo. Avšak třeba u lidí to není moc hezké a fotku z 30x zoomu tak nevylepšíte. Jen se krapet přidá kontrast. Není zkrátka na vylepšení snímku spoleh a nikdy nevíte, jestli vše zafuguje.
Další funkcí je mazání stínů z fotek, což bych osobně nedělal, ale funguje to zase impozantně. Někdy. Když mobil pozná, že jsou na fotce stíny, což není vždy i když stíny jasně vidíte. Stejně tak odstranění odrazů zní skvěle, ale nikdy to pro mě nic nezměnilo. A mazání objektů jako v Pixelech má Samsung už roky a zde pořád funguje celkem fajn, ale ne tak dobře jako u Pixelů. Celkově ovšem před všemi těmi softwarovými novinkami nutno smeknout.
Video je poté letos opět o něco hezčí a méně šumí, avšak byť Samsung lákal na novou stabilizaci, tak ve videu se moc neukázala. iPhony jsou v tomhle a videu celkově zkrátka pořád o něco dál. Nicméně v říši Androidu je tohle za mě strop. Jen pamatujte, že softwarově triky se zoomem nejsou tak snadno dělat u videa, takže tam nečekejte tak skvělý zoom. Jo a stále stejná přední 10Mpx kamerka s ostřením je bezva. Letos má věrnější zpracování pleti. Jednoduše super foťáky.
Noční fotografie + noční režim
Takže co, je Galaxy S22 dokonalý mobil? Vypadá to tak. Avšak zejména u malých telefonů, jako je S22, většinu zájemců zajímá jedna věc víc než foťáky, výkon nebo displej - výdrž. Mezigeneračně mají oba mobily o 300 mAh menší baterii. S22 má tedy 3700 mAh, displej neklesá na 10 Hz a procesor je náročnější. Výsledkem je při nejlepším jednodenní telefon.
Nejvíce jsem viděl 4 hodiny a necelých 50 minut se zapnutým displejem. A to byl ten nejlepší možný scénář. Always On vypnutý, ještě není léto, takže displej nemusí svítit několik hodin denně venku naplno, a hlavně jsem mobil moc náročně nepoužíval. Hodinka YouTube a Spotify, pár desítek minut v Instagramu s Twitterem a je to. Ani jednou jsem nezapnul třeba fotoaplikaci, neměl ani jeden hovor, nesáhnul na mapy s navigací a podobně. 4 hodiny, 50 minut.
foto: techArena
Jinými slovy, den a půl je vyloučen, a i když bude používání lehčí, tak cesta do práce v druhém dni může být s odřenými ušima. Jednou mobil vydržel od neděle ráno do pondělní cesty do redakce, ale měl jsem v 9:30 ráno jen 6 % baterky a 3 hodiny 20 minut se zapnutým displejem. Výdrž je tedy o něco horší než loni. Jestli nejste nároční uživatelé, necháváte navigaci a podobně většinou vypnutou a stačí vám den používání, tak nebudete mít extra problém, ale doufal jsem v trochu lepší výdrž.
Tu vám dá až Galaxy S22 Plus. Ta má 4500 mAh a dostanete třeba o hodinu delší výdrž se zapnutým displejem. Tedy 5,5 až něco málo přes 6 hodin při tom lehčím používání, jaké jsem popisoval. To není pořád úžasné, ale je to ta troška navíc, co vám dá v používání jistotu. Jo a co se nabíjení týče, tak S22 má 25W a Plusko 45W, ale podle testů je nabíjení přímo se 45W nabíječkou Samsung třeba jen o 3 minuty rychlejší než s 25W, takže to není extra výhoda. Jo a bezdrátové či reverzní bezdrátové je stejné jako loni.
Kde nás to tedy ve finále nechává? Samsung Galaxy S22 je výborná menší vlajka. Výbava je skvělá, fotoaparáty úžasné, konstrukce prémiová a nově mají vlajkové Samsung zaručeny 4 velké aktualizace Androidu a 5 let bezpečnostních záplat. Ano, více jak Pixely od Googlu. A to vše za krapet nižší cenu než loni a s typickým akcemi a výkupy k tomu.
foto: techArena
No, a Galaxy S22 Plus? Ta je větší, ale jak jsem říkal, pořád ne ani zdaleka tak velká, jak bych podle displeje čekal. Má o něco lepší výdrž, krapánek rychlejší nabíjení, UWB technologii navíc pro lokalizaci ostatních přístrojů a citelně vyšší jas. Jinak je to stejný výborný telefon, který může být za 26 999 korun bez akce váš. A upřímně, právě ta výdrž, a ne zas tak obří rozměry mě ve finále přesvědčily k tomu, že Plusko je podle mě ta nejlepší z rodiny.
Ultra je rozhodně ještě lepší mobil, ale je také letos mnohem víc specifický, než si myslíte. A největším rozdílem je vesměs jen stylus, a ještě lepší daleký zoom. Foťáky jsou letos svými výkony prakticky stejné. Rozdíly jsou minimální. Proto je pro mě nesmírně impozantní, že možná od S10 udělal letos Samsung opět dvě levnější vlajky, které mohu doporučit doslova komukoli. S22ky jsou moje nová výchozí odpověď, když bude chtít někdo doporučit vlajkový mobil a jeho preferencí je Android.
Pokud vážně moc chcete ten menší mobil, tak vám nehodlám bránit v koupi S22. Jen musíte počítat s tou vydrží, která však majitele S10 nebo S10e asi úplně nepřekvapí. Je to za mě zklamání, ale některým ten jeden den výdrže stačí, jelikož nejdou moc nároční, co se používání týče. Avšak kdybyste se mě zeptali, která z S22 je nejvýhodnější? Kdybyste se měli zeptali, kterou bych si koupil já? Tak to je k mému vlastnímu neuvěření Galaxy S22 Plus. To je podle mě nejsilnější balíček v poměru k ceně. To je vlajková loď, kterou bych nyní koupil já jakožto fanoušek menších mobilů. Jsem překvapen, ale tak už to je, takový je verdikt a konec téhle recenze. Sbohem ve čtvrtek u něčeho daleko levnějšího a za týden u Galaxy S22 Ultra.
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 168g |
Výška | 146mm |
Šířka | 70mm |
Hloubka | 7mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP68 |
Barva | Bílá |
Odolnost | Voděodolný; |
Konfigurace karet | Dual SIM + eSIM |
Typ procesoru | Exynos 2200 |
Počet jader procesoru | 8 |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | One UI 4.1 |
Kapacita | 3700mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Max. výkon drátového nabíjení | 25W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G; |
Konektory | USB-C; |
Systémový konektor | USB-C |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;LE; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Typ displeje | Dynamic AMOLED 2X |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 12Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 10Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS; |
Optický zoom | 3x |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 10Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení videa | 7680 × 4320 (8K Ultra HD) |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Dálkový;Gyroskop;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nano SIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | únor 2022 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.