Baterie | 65% | |
Design | 90% | |
Fotoaparát | 90% | |
Výkonnost | 85% |
V prvních dojmech se někteří z vás v komentářích divily, proč říkají všichni novináři a youtubeři Galaxy S22 Ultra s nadsázkou Galaxy Note nebo S22 Note. A já upřímně nevím, čemu se divíte. Je naprosto zřetelné, že letošní Galaxy S22 Ultra s nově integrovaným S Penem je Note ve všem jen ne ve jménu, a to je podle mě dobře. Konečně tak dostává totiž ten třetí Ultra mobil větší smysl než jen lepší foťáky a ve skutečnosti jsou díky tomu také lepší ti levnější sourozenci.
BATERIE | Kapacita 5000mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 45W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Typ displeje Dynamic AMOLED 2X; Úhlopříčka displeje 6.8"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 10x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 10 + 10Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 40Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 229g; Typ odolnosti IP68; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba O UI 4.1; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Exynos 2200; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Co se konstrukce týče, tak toho nemusím moc říkat. Díváme se na Galaxy Note 20 Ultra, který přišel o modul fotoaparátů. Nyní vystupují jen jednotlivé objektivy ze zad telefonu, což se někomu bude líbit a někomu ne. Už jen fakt, že je kolem foťáků neustále prach, kterého se prakticky nejde zbavit může někomu vadit. Osobně jsem fanoušek hranatého designů Notů už roky, takže podle mě je S22 Ultra sexy mobil. Avšak letos jsou displeje všech modelů S22 širší a kratší. Díky tomu je 6,8palcová S22 Ultra trochu nižší než loni, ale kvůli změně tvaru a těžiště působí v ruce větším dojmem než loni.
S21 Ultra měla tvar, díky kterému kamuflovala svou velikost. S22 Ultra dává svou velikost na obdiv jako třeba iPhone 13 Pro Max. Nová Ultra je tlustá, těžká, obří a rozhodně tak i působí. Obzvláště v krytu je mobil enormní a rozdíl oproti předchozí generaci poznáte okamžitě. Plus je letos displej zase daleko více zaoblený po stranách, což úplně nezpříjemňuje v některých ohledech ovládání. Mimochodem, pohodlné ovládání jednou rukou je téměř nemožné.
Ve finále jsem tedy sice fanouškem vzhledu, ale radši bych měl v kapse S21 Ultra. Možná i ten design v matné černé si mi líbil loni víc. Nicméně, voděodolnost IP68 je letos stejná. Stereo reproduktory jsou skvělé, ale opět tam není moc velký meziroční rozdíl. Jsou stejné jako u S22 Plus. A jak jsem mluvil o tom větším zaoblení, tak displej je zde 6,8palcový Quad HD AMOLED panel typu LTPO 2.0. To znamená frekvenci mezi 1 až 120 Hz. Jestli displej až tam klesá těžko říct, protože Samsung prý stejně jako třeba Xiaomi či Motorola využívá vlastní procesy, kvůli kterým se prý neukazují proměny frekvenci přímo v monitorování Hz v Androidu.
Ve zkrátka je to ale nádherný displej a má jas až 1750 nitů jako S22 Plus, což znamená nejlepší možnou čitelnost na slunci na trhu, což v létě určitě oceníte. Je zde také stále skvělá ultrazvuková čtečka otisků prstů, kterou stačí jen lehce pohladit a mobil se hned odemkne. Neskutečně návykové. Určitě ale budete potřebovat nějakou fólii, která čtečce nevadí. Na rozdíl od většiny skel. Nedostal jsme totiž na testování úplně nový kousek a ten displej s novým Gorilla Glass Victus Plus nevypal moc zachovale.
Obraz je v každém případě špičkový a stejně tak výkon. Exynos 2200 letos s 8 GB RAM v základu postačí drtivé většině uživatelů Ultry. Pořád je to vlajkový čip. Jen to prostě není výkonově taková špička jako Apple A15, Snapdragon 8 Gen 1 nebo Dimensity 9000. V těch nejnáročnějších hrách navíc cítíte, jak začíná výkonu pro 30 minutách hrání pomalu ubývat. A musíte rovněž počítat s větším zahříváním než loni. Především během toho hraní. Mobil se zahřeje také během náročného focení či stahování, ale to je na úrovni jiných vlajek.
Jen škoda, že vidím také od ostatních recenzentů na Twitteru, že Exynos verze, se potýká také u nich s nižším výkonem a škubáním systému. To bych od vlajky za 30 tisíc už nečekal. A to už jsem dostal dvě aktualizace. Animace sebou čas od času zkrátka trhnou nebo mi něco na chvilku zamrzne. Stejné jako u S22 a S22 Plus a já pouze doufám, že se to velice rychle opraví. Nestačí mít jen nejdelší podporu na trhu, musí také za něco stát a rychle reagovat na problémy. Jinak by mi byly ty čtyři velké aktualizace Androidu a pět let bezpečnostních záplat k ničemu. Nicméně, za tu délku je nutné Samsungu zatleskat a Google propleskat.
Dále si projdeme výdrž, které se zatím v řadě S22 moc nepředvedla. Nový procesor by měl být teoreticky vždy úspornější, ale letos je tomu naopak. A Ultra má také daleko větší Quad HD displej než sourozenci, takže ta LTPO výhoda se v podstatě vynuluje. Ve zkratce jsem neviděl zásadně lepší výdrž než u Galaxy S22 Plus, což je zklamání u telefonu, který má být ultimátním tvůrčím a pracovním nástrojem. Ale tenhle nástroj vám občas nevydrží ani celý den, když ho skutečně budete používat naplno.
Výdrž je trochu horší než u S21 Ultra. Osobně jsem měl zapnuté Quad HD rozlišení, ale vypnutý byl extrémně náročný Always On displej, stejně tak Bluetooth a nepoužíval jsem navigaci či foťáky. A stejně jsem se díval na nějakých 5,5 až 6 hodin výdrže se zapnutým displejem. Přes 6,5 hodin jsem se přehoupnul jen po přepnutí na Full HD, což je dost dobrá výdrž. Bohužel je ale ta výdrž hodně nejistá.
Třeba foťáky žerou neskutečně moc a stejně tak patrně psaní S Penem. 15 minut ve fotoaplikaci mě stálo 18 % baterky, a to asi jen dvě minuty z toho bylo natáčení 4K videa ve 30 FPS. Když jsem hodně fotil a psal stylusem v trochu náročnější den, tak jsem se díval v půl deváté večer na posledních 9 % baterky a měl 4,5 hodin se zapnutým displejem.
Přes noc, kdy byl mobil na Wi-Fi bez SIM, bez Always On a logicky nechodily notifikace, jelikož byla noc, mi zmizelo za 8 hodin 13 % baterky. Osobně bych zkrátka řekl, že výdrž je trošku lepší než u Pluska, ale můžete baterku zase nárazově rychleji vysosat. A to 45W nabíjení není o moc rychlejší než 25W, přičemž bezdrátové nechybí, ale to se nezměnilo.
Ale teď už k té hlavní a upřímně jediné meziroční novince. S Pen má mít letos o 70 % lepší prodlevu při psaní. Samsung se dostal na 2,8ms odezvu a díky umělé inteligenci mobil předpovídá váš pohyb a předkresluje v podstatě dopředu. Ano, zní to jako magie. V praxi to taky je magie. Psaní S Penem nebylo ještě nikdy tak příjemné. Je tak přirozené, že i mě to dokopalo jej častěji používat. A že já nejsem extra fanoušek stylusů. Pro mě je už nějaká prodleva při psaní prakticky pryč a připadám si jako u pera a papíru. Jde cítit velký rozdíl mezi S22 Ultra a starším Notem 20 Ultra, jenž měl odezvu 9 ms.
Kde však S Pen nezískal nic navíc jsou funkce. Pořád je to stejný S Pen jako v Notu. Můžete jej použít pro bezdotyková gesta a ovládání telefonu nebo jako dálkovou spoušť foťáků. Také přepisování rukou psaného textu do češtiny funguje výborně. Zkrátka je to starý dobrý S Pen, s kterým je nyní daleko pohodlnější psaní a kvůli kterému se nemusela nijak zhoršit výbava telefonu. Rád bych řekl, že je také skvělá fyzická odezvou mobilu, který se snaží napodobit pocit ze psaní perem. Bohužel je ale haptická odezva celkově stejně jako u levnějších sourozenců letos daleko slabší, a ne tak precizní jako loni. Z toho jsem pořád zklamaný.
A ve skutečnosti jsem tak trochu zklamaný také z fotoaparátů. Ale ne proto, že by byly špatné. Jsou excelentní, avšak levnější S22ky letos hodně srazily tu mezeru mezi modely a nevidím z foto hlediska už moc důvodů k příplatku za Ultru. Ve své podstatě tu máme stejnou sestavu jako loni, ale všechno je lépe poštelované.
Pokud jde o fotky oproti S21 Ultra, tak čekejte o něco vyšší kontrast za všech okolností u všech foťáků. Hlubší stíny, občas větší sytost barev a celkově o něco více detailů. Hlavně v režimu 108Mpx, kde mobil nyní spojuje fotku na plné rozlišení a tu se spojováním pixelů. Je to ale velký rozdíl? Ne. Dostanete vždycky lepší fotky? Ne. Někdy bude zpracování S21 Ultra lepší. Je to spíše o preferencích.
Širokoúhlý fotoaparát - hlavní - 3x teleobjektiv - 10x teleobjektiv - případně 20x a 30x digitální zoom
Dále HDR není ještě dokonalé, silné světlo nezvládá novinka tak dobře jako S21 Ultra. Avšak třeba portrétní fotky už nejsou tak měkké, mají více detailů a naprosto fenomenální oříznutí subjektu od pozadí, kdy můžete vidět třeba i jednotlivé vlasy. O portrétním režimu ve fotkách i videu jsem hovořil už v recenzi S22 a S22 Plus dost. Je to prostě za mě nejlepší portrétní režim. V noci je pak automatika daleko detailnější a ostřejší. Noční režim je citelně rychlejší, ale udělá prakticky stejný výsledek jako loni. Jen šum je lépe kontrolovaný. Především si bere ale Samsung příklad z Applu a už se tolik nesnaží dělat z noci den, což osobně velice vítám, ale někdo nemusí být fanouškem.
Tohle všechno, co jsem řekl platí o všech foťácích. Hlavní a širokoúhlý se vážně mezigeneračně moc nezměnily. Stejně tak ta přední 40Mpx kamerka má lepší zpracování pleti a více kontrastu, ale to je vše. Za mě je největším pokrokem zoom. 3x optický zoom je ostřejší, 10x optický je zkrátka úžasný a 20x digitální zoom vypadá letos tak dobře, jako vypadal loni 10x. Ani 30x zoom nevypadá vůbec špatně. Na Instagram Stories zcela použitelné. Mimochodem to byste věděli, kdybyste mě odebírali na Instagramu či Twitteru, kde se poděluju o své poznatky či fotky z testování a další blbosti ze života.
100x zoom je také lepší, byť pořád k ničemu. Řekl bych ovšem, že laťka použitelných hezkých fotek se zvedla na ten 20x zoom, což je šílené. Hezký 20x zoom z mobilu! Ve videu za dne poté není oproti S21 Ultra moc velký rozdíl. Citelně méně šumí záznam až za horšího světla, odrazy v čočce nejsou takový problém a stabilizace je rovněž krapet lepší. Na iPhone ale stále Samsung nemá. A jsou tu také ty funkce pro vylepšení kvality jakéhokoli obrázku, přidání rozmazaného pozadí do starších portrétů, vymazání stínů a tak dále. Prostě vše, o čem jsem zase mluvil v recenzi S22.
Teď jsem u foťáků hodně srovnával s S21 Ultra, ale ty rozdíly jsou ještě menší, když se podíváte na S22 Plus. Jasně, ta nemá makro režim a detailů je o něco méně. Avšak celkově dostanete až na ten zoom vesměs to samé. Navíc i ta má letos naprosto použitelný 10x digitální zoom a můžete na ní stáhnout aplikaci ExpertRAW z Galaxy Store pro lepší manuální ovládání za zachování spojování pixelů. Což nás dostává celkově k diskuzi, pro koho letos Ultra vlastně je.
Vážně se nenechte zmást jménem. Tohle je mobil cílený na majitele Galaxy Note 20 Ultra. Ti mají přejít na novinku. Pro majitel Galaxy S21 Ultra, kteří vyloženě netouží po S Penu, tenhle mobil není. Nemůže vám nic extra nového nabídnout oproti S21. A ta má pořád lepší haptiku, parádní foťáky, které může někdo zpracováním preferovat, lepší výdrž a možná pro někoho i hezčí a pohodlnější design. Jako pro mě.
foto: techArena
Osobně si však myslím, že nic z toho není špatně. Jsem horně rád, že Ultra už není jen ten největší mobil z rodiny s lepšími foťáky. Je to zkrátka jiný mobil. Je to Galaxy Note se stylusem, který bude promlouvat k trochu jinému publiku, zatímco levnější sourozenci jsou pro masy. Díky tomu, že letos je Ultra jen o přidání stylusu a předělaní designu na Note jí mohly ty levnější modely výbavou dohnat a celá rodinka je tím pádem atraktivnější. Ultra už konečně není pouze lepší Plusko, čímž v posledních dvou letech Plusko zabíjela. Každý člen rodiny má nyní své místo a není navíc.
Není ovšem pochyb o tom, že Galaxy S22 Ultra je nejlépe vybavený Samsung a možná i telefon celkově. Má své mínusy, ale nic vám nedá takový displej, foťáky, konstrukci, výdrž, podporu a nejlepší stylus na trhu v jednom. Ultra je letos opět novou a proklatě vysokou laťkou mobilních telefonů, kterou dost možná nikdo nepřekoná. Majitelé S21 Ultra by si měli vážně promyslet, jestli je koupě nutná. Avšak majitelé a fanoušci Galaxy Note 20 Ultra by měli hned objednávat. Vy dostanete v každém ohledu lepší mobil. I v té výdrži. Jasně, Note byl super, avšak čest padlému králi a sláva nové královně.
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 229g |
Výška | 163mm |
Šířka | 77mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP68 |
Barva | Fialová |
Odolnost | Voděodolný; |
Konfigurace karet | Dual SIM + eSIM |
Typ procesoru | Exynos 2200 |
Počet jader procesoru | 8 |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Nadstavba | One UI 4.1 |
Verze OS | Android 12 |
Kapacita | 5000mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Max. výkon drátového nabíjení | 45W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G; |
Konektory | USB-C; |
Systémový konektor | USB-C |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;LE; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Typ displeje | Dynamic AMOLED 2X |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv 10x zoom;teleobjektiv 3x zoom; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 4x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 108Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 12Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 10 + 10Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/4.9 + f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS |
Stabilizace | Optická |
Optický zoom | 10x |
Rozlišení předního fotoaparátu | 40Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení videa | 3840 × 2160 ve 30FPS; 1920 x 1080 ve 120/60/30FPS; 1280 x 720 ve 240/30FPS |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 960 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 24 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 24 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 24 FPS; |
Zaostřování | Hybridní laserové ostření; Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF) |
Funkce fotoaparátu | HDR;přisvětlovací dioda;Optický zoom; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nano SIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Notifikační dioda | Ne |
Další funkce | Stylus; |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Únor 2022 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.