Baterie | 65% | |
Design | 90% | |
Fotoaparát | 85% | |
Konektivita | 85% | |
Výkonnost | 85% |
Galaxy S20 FE je bez debat skvělým telefonem. Zašel bych dokonce tak daleko, že tak moc jako tenhle telefon se mi letos líbilo snad jen OnePlus 8 Pro. Ale jelikož je S20 levnější, tak bych označil Samsung jako mou novou volbu číslo jedna, co se vlajek týče. Jen si musíte dát fakt bacha, jakou variantu kupujete. Můžete totiž dostat úžasný telefon, nebo... ne tak úžasný telefon.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 4500mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 25W; Max. výkon reverzního nabíjení 4,5W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 2400 x 1080bodů; Technologie displeje SUPER AMOLED; Tvar výřezu v displeji průstřel; Úhlopříčka displeje 6.5"; |
FOTOAPARÁT | Clona fotoaparátu s teleobjektivem f/2.0; Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.8; Clona předního fotoaparátu f/2.0; Clona širokoúhlého fotoaparátu f/2.2; Optický zoom 3x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 8Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 12Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Stabilizace Optická (OIS); |
KONEKTIVITA | NFC; Stereo reproduktory; Systémový konektor USB-C; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 190g; Konfigurace karet Dual SIM - Hybridní slot (SIM1 + SIM2 / SIM1 + paměťová karta); Typ odolnosti IP68; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba O UI 2.5; Android 10; |
PAMĚŤ | RAM 6GB; Paměťová karta; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Exynos 990; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů V displeji; |
Začnu zase jednou vším, co je na S20 FE skvělé. Tohle totiž rozhodně není jen telefon pro fanoušky. Je to nejlepší vlajka od Samsungu letošního roku, tečka. Tím pádem se hodí pro každého. Obzvláště když telefon porovnáme se stejně drahým OnePlus 8 nebo podle všech úniků i OnePlus 8T, tak vychází Samsung z boje vítězně. Proč?
Začneme displejem, 6,5palcovým Full HD+ SAMOLED panelem. Zaprvé je to rovný displej, což osobně chválím, rámečky jsou stále velice tenké a průstřel pro přední kamerku malý. Důležité však je, že je to pořád vlajkový panel od Samsungu, takže vypadá naprosto fantasticky a čitelnost na slunci je špičková. A to rozlišení? Inu, u Galaxy S20 Ultra jste museli stáhnout rozlišení na Full HD, pokud jste chtěli těch krásných 120 Hz. Galaxy S20 FE má také 120 Hz a tím pádem i stejné rozlišení jako ostatní vlajky od Samsungu v tomto režimu, takže to není zas takový problém.
Zkrátka displej je nádherný. Jen by v něm mohla být lepší čtečka otisků prstů. Cením, že není ultrazvuková, takže můžete koupit pořádné krycí sklo, a ne nějaké to hloupé s kruhovým výřezem. Samsung ale třeba za OnePlus či Huawei zaostává a nemá úplně tu nejlepší optickou čtečku. Je však pořád lepší než u Poco F2 Pro a podobně. Dal bych jí zhruba na úroveň Mi 10, což není vůbec špatné umístění.
Podobně jsou na tom stereo reproduktory. Jsou hodně dobré, hrají nahlas a zvuk není plochý jako jinde. Ale na kvality S20 Ultra, nebo Motoroly Edge+, nemá. Na druhou stranu, podle mě zní S20 FE lépe jak iPhone 11 Pro Max. Zvuk je plnější i na maximální hlasitost. Pokud jde o sluchátka, tak si připravte redukci nebo přejděte na bezdrátový život, 3,5mm jack tu samozřejmě není.
Pro mě dělá ovšem nejvíc zážitek z používání telefonu, ten si nemohu vynachválit. A to nejen díky skvělé nadstavbě One UI 2.5, tu už dobře znáte z ostatních Samsungů a tady není nic nového. Pořád stejný vzhled, bezdrátový Dex, postranní lišta navíc, a tak dále. Tady jde o pocit, který získáte z držení telefonu. A teď jsme u věci, která bude řadu lidí určitě štvát. Galaxy S20 FE je drahý telefon, a přitom jsou v kovovém rámu zasazena plastová záda. A já vám na to řeknu, super! Chci takových telefonů víc.
Galaxy S20 FE má velice příjemná matná plastová záda. Na dotyk je radost telefon držet, plast působí v kombinaci s tím rámem pořád draze, tělo je pevné a se světlejší barvou, jako třeba mojí oranžovou, neuvidíte na telefonu nikdy ani žádné otisky. Ani ten foťák tolik nevystupuje a výhodou je rovněž hmotnost. Telefon je pocitově lehčí, než bych čekal, což je u tak velkého telefonu s velkou baterkou ve vlajkové třídě celkem svěží pocit. Už jsem si zvykl na cihly.
Jo a zařízení je pořád voděodolné dle certifikace IP68 a je zde také 15W bezdrátové i 4,5W reverzní bezdrátové nabíjení. Věřte mi, že je to dobrý kompromis. Dostáváme nižší cenu, nižší hmotnost, ale stále všechny funkce a na dotyk daleko příjemnější materiál. A zmínil jsme všechny ty krásné barvičky, ve kterých můžete telefon mít?
Jako fanoušek starších Lumií jsem zkrátka nadšený. S tímhle luxusním provedením plastu jsem zcela spokojený a neměnil bych. Pro mě je konstrukčně Galaxy S20 FE ideální, Lumie by byly pyšné. Každý, kdo telefon držel, tak si konstrukci chválil... Ale stejně už teď v komentářích někdo datluje, že chce za ty peníze sklo a nemám vám to úplně za zle. Osobně v této konstrukci vidím jen samé výhody, ani se vám po pádu na zádech neudělá žádná pavučina, ale chápu. To slůvko plast vám dělá prostě hořko v puse.
Takže, ve zkratce se používá odlehčená S20 úžasně. Žádnou jinou vlajku jsem nedržel tak rád v ruce. Škoda, že tu není tak dobrá haptická odezva jako v dražších sourozencích a podobně, ale i tyhle běžnější vibrace dávají solidní odezvu. Vibrační motorek je podle mě těsně nad ZenFonem 7 Pro. Podle mě udělal Samsung zatím za účelem snížení ceny samá dobrá rozhodnutí, a to platí naštěstí rovněž o fotoaparátech.
Hlavním fotoaparát je fyzicky obří 12Mpx senzor s optickou stabilizací z Galaxy S20 a S20+. Tím pádem dostanete velice kvalitní fotky, které se měří s těmi nejlepšími. Není to úplně kvalita těch 108Mpx senzorech v S20 Ultra a Note 20 Ultra, ale zase je daleko lepší ostření a nemáte každý detail rozmazaný od nepřiměřené hloubky ostrosti.
Tohle je podle mě ten ideální kompromis. Je to foťák, který se za dne i večer měří s OnePlus 8 Pro a poráží ZenFone 7 Pro nebo i Mi 10. Tenhle foťák je vážně skvělý, velké množství detailů, výborný dynamický rozsah společně s výborným HDR, krásné přirozené bokeh, typicky silnější barvy, které to občas pořád přeženou a večer je šum držen v rozumných mezích. S hlavním snímačem nemám problém.
Hlavní fotoaparát, teleobjektiv, širokoúhlý + makro a selfie
Menší výtky mám už k 12Mpx širokoúhlému fotoaparátu. Bohužel to není to excelentní šíro z Galaxy S20 s velkými pixely. Je tu jiný senzor a rozdíl v kvalitě pocítíte. Kolem hran je snímek občas měkčí, dynamický rozsah je skvělý, ale na tak dobrý, a stejně tak výkony večer. Byť můžete zapnout i u šíra noční režim, který hrozně moc pomůže a jelikož skoro nikdo jiný u šíra noční režim nemá, tak stejně uděláte večer s Galaxy S20 FE jedny z nejlepších širokoúhlých fotek.
To ale pořád porovnávám FE s dražšími modely S20, které mají podle mě nejlepší šíro na trhu. Oproti Motorole Edge+, Xiaomi Mi 10 nebo OnePlus 8, dostanete stále skvělý fotoaparát, který je bude často díky povedenému HDR a nočnímu režimu porážet. Že to není úplně top kvalita neznamená, že je to špatný foťák. Na odlehčenou vlajku je to více než skvělý foťák.
A to samé platí u třetího a kupodivu poslednímu fotoaparátu. Za tohle obří palec nahoru. Samsung nepodlehnul trendu, kdy se přidávají zbytečné foťáky do počtu. Namísto toho je zde 8Mpx teleobjektiv s 3x optickým zoomem. Světelnost je samozřejmě horší a dynamický rozsah také, ale snímky jsou ostré, detailní a pořád je takový foťák mnohem lepší než dva zbytečné senzory navíc. A navíc mi nepřijde o moc horší než ten zvláštní 64Mpx teleobjektiv v S20+.
Hlavní fotoaparát, teleobjektiv, širokoúhlý + Noční režim pro srovnání
A abych nezapomněl, velkým překvapením pro mě bylo u S20 FE makro. Ne, telefon nemá žádný dedikovaný senzor. Ne, nemá šíro s ostřením. Ne, nemá ani žádný speciální režim. Ale právě ten 8Mpx teleobjektiv s optickou stabilizací umí zaostřit nečekaně na tak blízko, že z něj dostanete super makra. Nedostanete se tak blízko jako u Poco F2 Pro, ale pořád blíž než u ZenFonu 7 Pro a prakticky každého jiného vlajkového konkurenta. Přičemž kvalita fotky je hodně vysoká, jelikož zde pořád funguje to HDR nebo noční režim. Tohle je dost možná nejlepší makro mezi vlajkami, které se vážně dá používat a je předností.
Pokud jde o video, tak to můžete natáčet vzadu i vepředu maximálně ve 4K rozlišení v 60 FPS. Zůstal bych ale u 30 FPS, protože potom se můžete přímo během natáčení přepínat mezi fotoaparáty. Jen pochopitelně počítejte s tím, že vždycky poznáte nižší kvalitu u šíra a zoomu. Hlavně za šera přibude u této dvojice dost šumu. A hlavní snímač má zase za horších podmínek občas potíže se správným zaostřením a delší dobu hledá. Je ovšem otázka, jestli s tímhle vším nepomůže případně jiný motor jako u dražších S20, k čemuž se dostaneme za chvilku.
Teď chci ještě zmínit, že přední 32Mpx kamerka je také dobrá, ať už na fotky či 4K video. Bohužel ale u 4K videa není žádná stabilizace, což hodně zamrzí. A cítím potřebu zdůraznit, že všechny tyhle foťáky, za danou cenu, jsou výborné. Je to rozhodně vlajkový materiál. Nemluvě o faktu, že i to OnePlus 8T bude mít pořád hloupé makro a měření hloubky ostrosti namísto pořádného teleobjektivu, který u Samsung zvládne skvěli i to makro. Už to jsou velké plusové body. Jo a ať už bude fotit s S20 FE večer jakýmkoli foťákem, vždy foťte pokud možno s nočním režimem. Opravdu hodně pomůže, berte to u Samsungu jako zlaté pravidlo.
Teď vám může přijít struktura této recenze velice povědomá. Působí to jako recenze Galaxy Note 20 Ultra, a to z prostého důvodu. Mám s tímhle telefonem úplně stejný problém - jménem Exynos 990. Což má tentokrát řešení, ale k tomu až v závěru. Mnou testovaná 4G verze S20 FE má tento procesor, 6 GB RAM a 128GB úložiště s hybridním slotem pro microSD kartu. Jako vždy upozorním, problém není ve výkonu. Jasně v nejnáročnějších hrách nastavíte u Snapdragonu ještě o krapet lepší detaily a dostanete pár FPS navíc, ale já hráč nejsem, takže to mě tolik nemrzí. Mě zajímá, že je telefon v prostředí rychlý a plynulý jako každá jiná vlajka.
Problém je zahřívání a spotřeba. Samsung topí daleko více než konkurenti s jiným procesorem. Stačí udělat večer 6 fotek nočním režimem a jde cítit zahřátí. Po jedné minutě 4K natáčení jde cítit výraznější zahřátí. Stačilo dát k instalaci 6 aplikací za sebe a cítil jsme zahřátí. Poslouchal jsem na maximální hlasitost přes reproduktory podcast a u toho procházel jen Twitter a Instagram, a telefon zase topil. Projížděl jsme v metru Twitter a web s hudbou v bezdrátových sluchátcích a telefon zase topil. Samsung se začne citelně zahřívat ve chvílích, kdy jsem si myslel, že je nemožné, aby telefony v dnešní době topil. Tohle prostě není dobře.
Takže telefon vesměs pořád nepřiměřeně hřeje a co ta výdrž? Inu, Galaxy Note 20 Ultra s Full HD rozlišením ve 120 Hz, se stejným procesorem a stejně velkou 4500mAh baterií, byl jednodenním telefonem. Není tedy překvapením, že Galaxy S20 FE je jednodenním telefonem. Uznám, že patrně ten menší displej trochu pomohl, řekl bych, že nějakou tu hodinku navíc oproti Notu z mobilu dostanete, ale to není moc. A opakuji, že 25W kabelové nabíjení, ani to bezdrátové nabíjení, situaci nezlepšuje. Výdrž je základ a vymáčknout z tak velké baterky v dnešní době v průměru bez náročného používání jeden den je málo.
V Galaxy S20 FE 5G najdete Snapdragon 865 a rázem zmizí zahřívání a výdrž stoupne na hodnoty, které byste od tak velké baterky čekali. V zahraničí si vede tahle verze s baterkou velice dobře. Vsadil bych se, že se vyřeší i trocha toho šumu a menší záškubů ve videu. Na procesing má procesor obrovský vliv. Právě tato 5G verze telefonu, je ten telefon, do kterého jsem se zakoukal. Není to ten, který jsem testoval, ale ten, který můžete mít vy.
Všechno zůstane stejně skvělé, jen byste se nemuseli potýkat s těmi neduhy jako já. A hlavně i za 19 999 korun je to pořád vzhledem k výbavě výborná koupě. Zamrzí pouze jediné. 5G verze zatím není k dostání a nebude dostupná v tolika veselých barvách. Zatím to vypadá jen na modrou verzi, což je obrovská škoda.
To ovšem nic nemění na tom, že Galaxy S20 FE 5G je nejlepší verze vlajek od Samsungu letošního roku a jedna z nejlepších vlajek na trhu celkově. Je to můj nový favorit. Ano, díky té ceně mám tenhle kousek radši než OnePlus. Obzvláště, když teď i Samsung zaručuje tři velké aktualizace Androidu. Nemluvě o faktu, že velice podobné, ale v mnoha ohledech hůře vybavené, OnePlus 8T má přijít na trh ve verzi 8/128GB za více jak 21 tisíc korun. Kdo by byl řekl, že v tomhle souboji odlehčených vlajek bude výbavou i nižší cenou vést Samsung. Není to telefon pro fanoušky, kolem takovýchto telefonů se fanoušci tvoří
Nemluvě o faktu, že do konce října na telefon běží první akce. Stačí hodit Samsungu nějaký starý telefon, tablet nebo chytré hodinky, to máte jedno, a dostanete zpět v cashbacku až 3 tisíce korun. Takže 5G verze vás vyjde na 17 tisíc, jako ta 4G verze. A 4G verze by vás vyšla na 14 tisíc korun. To se pak ten Exynos odpouští ještě lépe, ale stejně bych bral i teď ve slevě jedině 5G verzi. Ta výdrž a zahřívání je ostuda.
Tenhle mobil vážně není jen Fan Edition. Za 17 tisíc korun je Galaxy S20 FE 5G patrně nejvýhodnější telefon vlajkové třídy pro každého. Není to telefon pro fanoušky, kolem takovýchto telefonů se fanoušci tvoří. 5G verze Galaxy S20 FE je tak dobrá, že mě nutí říct, za 20 tisíc, OnePlus kdo? Kdepak, Samsung. Ten si teď kupte, ten bych si já bez mrknutí oka koupil. A iPhone 12? Tak ten se bude muset sakra snažit. Ani zlevněný iPhone 11 si neškrtne. Nemluvě o takovém Pixelu 5. Věřili byste, že S20 FE 5G stojí v té akci stejně jako Pixel 5? Ach jo...
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 190g |
Výška | 159mm |
Šířka | 74mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP68 |
Barva | Oranžová |
Odolnost | Voděodolný |
Konfigurace karet | Dual SIM - Hybridní slot (SIM1 + SIM2 / SIM1 + paměťová karta) |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Exynos 990 |
Frekvence procesoru | 2730MHz |
2. Frekvence procesoru | 2000MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Mali-G77 MP11 |
Paměťová karta | Ano |
Uživatelská paměť | 128GB |
Maximální velikost karty | 1000GB |
Paměť RAM | 6GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 10 |
Nadstavba | One UI 2.5 |
Kapacita baterie | 4500mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 25W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 4W |
Datové služby | LTE (4G); UMTS/CDMA (3G); GPRS (2G) |
Bezdrátové technologie | WiFi; Bluetooth; GPS; NFC; GLONASS; A-GPS; Galileo; BeiDou |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.0 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2400 x 1080bodů |
Technologie displeje | SUPER AMOLED |
Počet barev | 16 milionů |
Poměr velikosti displeje k tělu | 84% |
Tvar výřezu v displeji | průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický; širokoúhlý; teleobjektiv |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 12Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 12Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 8Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.0 |
Optický zoom | 3x |
Stabilizace | Optická (OIS) |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.0 |
Rozlišení videa | 3840 × 2160 (Ultra HD) |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 30 FPS;1280 x 720 / 60 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS; |
Zaostřování | Dual Pixel PDAF |
Funkce fotoaparátu | Optický zoom; Přisvětlovací dioda |
Čtečka otisku prstů | V displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Další funkce | Desktop režim |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.