Recenze Galaxy Note 20 Ultra: Luxusní, úžasný a nepoučitelný

Staré známé neduhy vystrkují drápky
 • Výborné fotoaparáty
 • Nádherný design
 • Překrasný 120Hz displej
 • Vylepšený S Pen
 • Spousta paměti
 • Skvělé prostředí One UI
 • Podřadný procesor Exynos 990
 • Snadno se zahřívá
 • Podprůměrná výdrž baterie
 • Vysoká cena

Recenze produktu...

Galaxy Note 20 Ultra

85%
Baterie
60%
Design
95%
Fotoaparát
95%
Výkonnost
70%

Galaxy Note 20 Ultra mohl být velice snadno doposud bezkonkurenčně nejlepším telefonem roku. Je toho tolik, co na Notu miluju. Mínusů je hrozně málo, ale jsou a byť jich je málo, jsou velké. A přesto je Note fakt skvělý. Nemá smysl tady polemizovat, radši přejdeme rovnou na věc.

Galaxy Note 20 Ultra

BATERIE Kapacita 4500mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 25W; Max. výkon reverzního nabíjení 9W;
DISPLEJ Rozl. displeje 3088 x 1440bodů; Typ displeje Dynamic AMOLED 2X; Úhlopříčka displeje 6.9";
FOTOAPARÁT Clona fotoaparátu s teleobjektivem f/3; Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.8; Clona předního fotoaparátu f/2.2; Clona širokoúhlého fotoaparátu f/2,2; Optický zoom 5x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 12Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 10Mpx; Stabilizace;
KONSTRUKCE Typ odolnosti IP68;
OBECNÉ Další funkce 120Hz displej; Stylus; ;
OP. SYSTÉM Nadstavba O UI 2.5; Android 10;
PAMĚŤ RAM 12GB; Paměťová karta microSD; Uživ. paměť 256GB;
VÝKON Typ procesoru Exynos 990;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů V displeji;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování

Zaprvé je Note 20 Ultra s přehledem nejkrásnější telefon roku, podle mě. Nepamatuji si, kdy naposled se mi telefon tak moc líbil. Každý, kdo jej viděl, se okamžitě zamiloval. Tahle měděná barva, ty tvary, to broušení neskutečně obřího “komínu” fotoaparátů, který neschová ani jen tak nějaký kryt, když Note držíte v ruce, tak ná vás zkrátka křičí luxus a krása. I přes ten foťák. Je to nepraktické, ale ta nějak to sem sedne. Až vás Note donutí k zamyšlení, jak mohla stejná společnost o půl roku dřív vypustit za vyšší cenu něco jako Galaxy S20 Ultra.

Navíc je zdejší matné sklo to nejlepší matné sklo u telefonu, jaké jsme kdy držel v ruce. Prakticky se nešpiní, je velice příjemné, a jde o nový typ skla Gorilla Glass Victus, které je zde vepředu i vzadu. Má být odolnější vůči pádům, ale především má odolat více škrábancům. A podle testů na internetů to zatím vypadá, že je vážně o něco lepší.


Displej a zvuk

Nádherný je Note 20 Ultra zezadu i zapředu. 6,9palcový Quad HD+ AMOLED displej je překrásný. Jas až 1500 nitů, excelentní čitelnost na slunci, nádherné barvy, myslím, že se tu nemusím sáhodlouze rozplývat. Je to jeden z nejkrásnějších displejů na trhu. Možná i nejkrásnější. I když já ho za celou dobu testování viděl asi jen 2 hodiny v plném rozlišení. 120 Hz funguje totiž stále jen ve Full HD a já tu plynulost obrazu rozhodně chci a pokles v rozlišení není prakticky citelný.

Je škoda, že OnePlus 8 Pro s displejem dodávaným Samsungem rozjelo 120 Hz v Quad HD a samotný Samsung to nezvládne? Ano. Vadí mi to během používání? Ne. Mnohem víc mi vadilo třeba výraznější zakřivení displeje než u řady S20. V kombinaci s tou obří úhlopříčkou bylo výsledkem celkem dost nechtěných dotyků. Až mě to štvalo, což se mi už dlouho nestalo. Moje ruce a styl držení si s Notem prostě nerozumí. Mimochodem, ještě ta ultrazvuková čtečka otisků v displeji je fajn. Není nejlepší, na OnePlus a jeho optickou nemá, a štvalo by mě mít krycí sklo z kruhový výřezem pro čtečku, to bych radši tu fólii, ale je fajn. 

A ještě má tenhle displej další zajímavou vlastnost, už umí dynamicky upravovat frekvenci jako u konkurentů, ale tady může telefon upravovat frekvenci detailněji, než bývá většinou zvykem. Třeba když jen čtete a nehýbete s displejem, má displej pouze 10 Hz. Jindy u filmů třeba 24 a podobně. To může v teorii výrazně šetřit baterii. V teorii. Ale o výdrži si povíme později.

Teď přejdeme z displeje na velice dobré reproduktory. Hrají hezky a jsou hlasité, ale není to žádný ROG Phone 3 nebo Motorola Edge+. Dále jack pro sluchátka, ten pochopitelně chybí. Na rozdíl od voděodolnosti IP68. Ale když už jsme byly u zvuku. Spodní reproduktor je posunut tentokrát vlevo od USB-C, takže si jej mnohem snadněji zakryjete během hraní.


S Pen

Vylepšený S Pen je letos rovněž na levé straně telefonu jako reproduktor. Podle Samsungu musel ustoupit S Pen obřímu modul fotoaparátů, což dává smysl, ale to nic nemění na horším zážitku z používání. Leváci budou tento rok jásat, ale já jako pravák nejsem moc nadšený. Nicméně samotný stylus je úžasný. Ta nová bezdotyková gesta, která překvapivě dobře fungují, jsou mi jednou, nedovedu si představit, že bych je aktivně pravidelně využíval. 

Nově pouze 9ms odezvy S Penu si všimnou fanoušci řady Note hnedZa to tu vylepšenou odezvu stylusu na 9 ms, tu už pozná každý. S Pen díky tomu působí opět ještě více jako skutečné pero. Psaní či kreslení na Notu je radost a poznáte ten rozdíl oproti loňsku. Nemusíte vědět proč, ale prostě bude psaní na Notu 20 Ultra působit lépe. A pochválit musím také vylepšení softwaru. Vyplňovaní PDF, převody do PDF, to funguje lépe a nově se přidalo nahrávání zvuku zároveň s poznámkami a vy pak můžete podle textu vyhledávat v záznamu zvuku.

Což mě přivádí k aplikace Samsung Notes. Ručně psaný test lze jednoduše převést na “tištěný” a hned i zkopírovat do schránky, kdybyste chtěli svůj textu třeba někomu poslat nebo vložit do mailu. Zároveň je tu funkce zarovnání, která trochu upraví váš text, aby vypadal spořádaněji. Musím pochválit rozpoznání slov, které je u komplikovanější češtiny se všem těmi znaky a mým rozklepaným škrabopisem velice dobré. A veškerý obsah z Note je konečně synchronizovaný také s aplikací v počítači, což zásadně zvedá její praktičnost. Zkrátka, i když S Pen osobně prakticky nepoužívám, tak je lepší než dřív a všechno kolem něj je super. Obzvláště letos jej beru spíše jako příslušenství navíc zdarma k opravené Galaxy S20 Ultra.


Fotoaparáty

Tak by se dal totiž Note 20 Ultra také popsat. Je to pokus Samsungu napravit chyby z S20 Ultra. A to se týká zejména toho hlavního 108Mpx fotoaparátů s optickou stabilizací, který spojuje stále devět pixelů do jednoho. Ten měl dříve velké problémy s ostřením, což se Samsung pokusil vyřešit laserovým ostřením namísto ToF senzoru. Funguje to? Ano, díky bohu.

Hlavní fotoaparát + noční režim a selfie

Ostření je nesrovnatelně jistější a rychlejší i na bližší vzdálenosti. Pořád je takové dost skokové, což působí hůře než plynulé přeostření iPhonu, ale pokrok je obrovský. Note je zpět ve hře. Ten obří senzor stále rozmaže fotky detailů kvůli své velikost do nesmyslu a fotit na blízko je náročné. Občas telefon pořád odmítá zaostřit i na větší vzdálenosti a telefonem doporučený 2x ořez občas nepomáhá.

Avšak jakmile telefon zvednete od detailních fotek květů na vesměs cokoliv jiného, dostanete nádhernou fotku. Samsung dost zkrotil software. Občas je dokonce Note na můj vkus za chmurného počasí až moc tmavý. Nicméně fotky jako takové jsou fantastické. Je vážně radost s telefonem fotit. Za dne s úžasným dynamickým rozsahem a úrovní detailů nebo večer s povedeným nočním režimem. Note 20 Ultra hraje první ligu.

Širokoúhlý fotoaparát + noční režim

No a jeho 12Mpx širokoúhlý fotoaparát, ten rovnou vede svou třídu. Nemá sice pořád ostření, ale úhel záběru je široký, zpracování velice podobné hlavnímu senzoru, snímky nejsou ani zdaleka tak měkké, jak bývají, a fotky vypadají na dané poměry skvěle i večer s nočním režimem. Tohle je podle mě nejlepší šíro na trhu. I bez toho ostření. Navíc natáčí i skvělé video, ale o tom už brzy. Nejdřív chci jen dokončit fotky novým 12Mpx periskopickým teleobjektivem s 5x násobným optickým zoomem. Te vystřídal ten předchozí 48Mpx teleobjektiv a je to dobře.

Snímky jsou světlejší než u ostatních senzorů a v Notu jsou snímky s 5x zoomem o něco ostřejší a detailnější než u S20 Ultra. Nebo mi to tak alespoň přijde. Navíc je lepší světelnost f/3.0, takže si vede snímač trochu lépe i za horšího světla. Zkrátka bych vzal foťáky Notu 20 Ultra vždy mnohem raději než S20 Ultra. Vážně jdou ta vylepšení cítit a Samsung se vydal tentokrát lepším směrem. Jen pamatujte, že 5x zoom je super, 10x občas překvapí, cokoliv nad to je už často moc umělé a ošklivé.

Teleobjektiv + noční režim

Dále je tu ještě to nádherné video, které překoná pouze nejlepší iPhone. A teď chci vysvětlit proč. Není to úrovní detailů, barvami nebo tak něco. Je to tím, že iPhone umí lépe plynule a rychle, nenápadně upravovat vyvážení bílé, ostření, expozici a tak dále během přecházení mezi scénámy. Není to tak skokové a je na tyto změny větší spoleh. V tom je ten rozdíl. Avšak minimálně v té říši Androidu je Note králem.

Kdybych měl hned teď vzít do kapsy nějaký fotomobil, vybral bych si Note 20 UltraStabilizace je úžasná, barvy, dynamický rozsah, video vypadá skvěle. Když se navíc přepnete přímo během natáčení ve 4K na širokoúhlý senzor, tak je zpracovaní videa prakticky stejné a necítíte pokles v kvalitě jako jinde. Udržet 5x zoom je skoro nemožné i přes výbornou stabilizace, ale i tohle video vypadá dobře. Hlavní síla je nicméně stále v hlavním fotoaparáty v kombinaci s šírem. Prostě krásné video. Jen nechte být speciální stabilizační režim, ten zničí kvalitu a 8K se taky úplně nevyplatí. To je v dnešní době stále zbytečnost.

Jo a taky přední 10 Mpx kamerka je dost dobrá. Co se týče 4K videa i fotek. Jedna z nejlepších. Plus nový Pro režim také u videa, kde můžete ovládat mikrofony telefonu a brát zvuk třeba i z bezdrátových sluchátek či kabelových. To je bezva, ale moc lidí, moc majitelů zrovna Notu, to asi nevyužije. Ve zkratce, kdybych měl hned teď vzít do kapsy nějaký mobil čistě na fotky, vybral bych si Note 20 Ultra. Kombinace všech objektivů a jejich schopností je parádní. Jsme zvědav, jak se pokusí konkurovat iPhony.


Hardware

To by bylo vše, co je úžasné na Galaxy Note 20 Ultra. Překrásné tělo, nádherný displej, úžasné fotoaparáty, S Pen lepší než kdykoli dřív. Upřímně, v této fázi je Note nejlepší vlajka na trhu. Byť osobně nemám rád tak velké telefony, tak musím uznat, že kombinace toho všeho se prostě povedla. Na telefon se krásně koukalo ze všech úhlů a s foťáky jsem si užíval každou sekundu. Telefon je špička... A pak dojde na hardware a z té špičky pomalu padá.

Tenhle telefon je u nás obětí politiky Samsungu. 12 GB RAM super, 256GB úložiště + microSD slot, bezva, s tím nemám nejmenší problém. Jakmile dojde ale na procesor Exynos 990 z řady Galaxy S20, tak už tu máme prasklinu v té zářivé zbroji. Nejde o výkon, toho je dost a telefon výborným prostředím One UI sviští náramně. Avšak už když jsem telefon uváděl před testování do továrního nastavení, tak se zahříval. Nikdy jsem nezažil, že by se telefon tak moc zahřál během mazání do továrního nastavení.

Stačí 5 minut natáčet 4K video a cítíte zahřátí. Večer, kdy je processing nejnáročnější, stačilo vyfotit nočním režimem šest fotek a hrany telefonu na úrovni foťáku jemně hřály. Stačí hrát pět minut mé oblíbené Formule 1 a cítíte zahřátí. Navíc měl telefon výkyvy frameratu více než jiné telefony se Snapdragonem. I OnePlus Nord běželo stabilněji hezky plynule a kvalita grafika mi přišla stejná. Pokud budete hrát PUBG a další náročnější hry, tak Exynos 990 běží hůře na nižší grafické nastavení než vlajky se Snapdragonem 865. Já vím, tak máte namísto neustálých 30 FPS jen nějakých 26 až 30 FPS, ale u telefonu za 36 tisíc korun na tom záleží.

Záleží na tom, že Note se zahříval, byť jen trochu, i při úkonech, kdy jiné telefon nikdy. A záleží zejména na tom, že Exynos má špatnou optimalizaci spotřeby energie. Už verze se Snapdragonem je v zahraničí považována za vesměs jednodenní telefon, jelikož baterka na rozdíl od S20 Ultra klesla na 4500 mAh. S náročnějším používáním dostanou třeba v Americe či Jižní Koreji v noci 20 až max 30 % k dobru. Já s Exynosem jsem se s v náročnější dny občas ani nedostal na celý den. To se mi nestalo už hodně dlouho. Telefon mi odešel, a ještě nebylo ani osm večer.

Vážně tu nechci přehánět, to není cílem těchto recenzí a nechci ani jinak úžasný telefon zbytečně strhávat, ale tohle mi nepřijde zbytečné. Note 20 Ultra s Exynosem 990 byl s hodně lehčím používáním jednodenní telefonem a zbývalo mi těch 20% k dobru. Jakmile jsme ale začal fotit, trochu natáčet, občas jsem tam hodil na 30 minut ty Formule 1, na dalších 30 minut Netflix a musel jsem před vycházkou do hospody večer na nabíječku. Nemluvě o tom, když je sluníčko, takže je jas pořád vysoko a jste na výletu, kdy používáte i navigaci. To si fakt vemte powerbanku. Od po opuštění nabíječky do příchodu do práce po jedné hodině se 40 minutami podcastu a projížděním Twitteru zmizelo vždy asi 13% baterky. To ani to 25W nabíjení /pomalejší oproti 45W v S20 Ultra, ani 15W bezdrátové, ani 9W reverzní, nenapraví.

Tohle dávno není ten šampión výdrže, jako řada Note kdysi bývala. Exynos je downgrade oproti verzi telefonu se Snapdragonem a nejde o výkon či rychlost, jde o ty věci okolo. Jde o to, že v Evropě nám prodává Samsung podřadnější produkt než jinde ve světě. Telefon za 36 tisíc korun nemá mít kompromisy. Minimálně evropský Galaxy Note 20 Ultra je má. 


Vyplatí se?

Ale i tak. Galaxy Note 20 Ultra je až na ten procesor a baterku lepší jak S20 Ultra, dostanete navíc S Pen a ušetříte pár tisíc, jelikož stojí 36 tisíc korun a ne 38 tisíc korun. Osobně, i s tou horší výdrží bych bral Note. Ten telefon má obrovské kouzlo a vážně moc se mi líbí. Líbí se mi třeba i fakt, že Dex funguje nově bezdrátově, pokud má druhé obrazovka Miracast. Líbí se mi lepší propojení s Windows, líbí se mi vylepšený editor videí, obrovský palec nahoru za nově 3 roky aktualizací Androidu u vlajek Samsungu.

Tenhle telefon toho má spoustu, ale kvůli Exynosu zaostává za sebou samým na jiných trzích. V česku tak podle mě nemá Note 20 Ultra za 36 tisíc korun bohužel takovou váhu jako jinde. A to je škoda. Když vezmu i ty zahraniční recenze, tak ani tam nejsou s lepším procesorem a výdrží úplně z telefonu odvaření kvůli ceně. A to platí dvojnásob u nás. Je Note 20 Ultra o 50 % lepší než OnePlus 8 Pro za 26 tisíc korun, jak by napovídala cena? Ne. Je v některých ohledech lepší, ale ne o tolik a v jiných ohledech dokonce zaostává. A tak dopadla ta nejlepší letošní vlajka od Samsungu. Dva krůčky od dokonalosti.

Telefon za 36 tisíc korun nemá mít kompromisy. Evropský Note 20 Ultra je bohužel máZcela bez okolků, pokud máte Note 10+, do upgradu se nehrňte. Pokud hledáte vlajku bez ohledu na cenu, určitě Note 20 Ultra do svého hledáčku dejte, ale podívejte se i po jiných telefonech a dobře svou volbu zvažte. No a pokud zkrátka chcete nejlepší letošní Samsung, tak pak už ten Note 20 Ultra vemte. Možná vám bude občas topit do dlaně ve chvílích, kdy byste to načekali. Možná budete muset v pozdní odpoledne hledat nabíječku. Ale ten čas stráveným s Notem si užijete... Pokud tedy fakt chcete dát za telefon 36 tisíc korun, ale 55 tisíc za Fold2 vám přijde už moc. I když, když dáte snadno 36 tisíc za telefon, vážně nemůžete dát už těch 55? To už asi úplně na telefony nešetříte, prostě takové prachy máte a osobně i dle prvních ohlasů... Fold2 mi přijde nesrovnatelně zajímavější. Když drahý mobil, tak pořádně.

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 214g
Výška 164mm
Šířka 77mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) Ano
Typ odolnosti IP68
Barva Bronzová
Odolnost Voděodolný;
Konfigurace karet Dual SIM (2x SIM karta)

Výkon

Typ procesoru Exynos 990
Frekvence procesoru 2730MHz
Počet jader procesoru 8
Grafický chip Mali-G77 MP11

Paměť

Uživatelská paměť 256GB
Paměťová karta microSD
Maximální velikost karty 1000GB
Paměť RAM 12GB

Operační systém

Operační systém Android
Nadstavba One UI 2.5
Verze OS Android 10

Baterie

Kapacita 4500mAh
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení 25W
Podpora bezdrátového nabíjení 15W
Max. výkon drátového nabíjení 25W
Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W
Max. výkon reverzního nabíjení 9W

Konektivita

Bezdrátové technologie WiFi; Bluetooth; GPS; NFC; GLONASS; A-GPS; Galileo; BeiDou
Datové služby 5G; LTE (4G); UMTS/CDMA (3G); GPRS (2G)
Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) 2600 MHz, 2100 MHz, 1900 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 800 MHzMHz
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ne
Stereo reproduktory Ano
Podpora OTG Ano

Displej

Úhlopříčka displeje 6"
Rozlišení displeje 3088 x 1440bodů
Typ displeje Dynamic AMOLED 2X
Poměr velikosti displeje k tělu 90%
Tvar výřezu v displeji Kapka

Fotoaparát

Typy objektivů Širokoúhlý; Teleobjektiv
Počet objektivů zadního fotoaparátu 3x
Počet objektivů předního fotoaparátu 1x
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx
Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.8
Clona širokoúhlého fotoaparátu f/2,2
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem 12Mpx
Clona fotoaparátu s teleobjektivem f/3
Stabilizace Ano
Optický zoom 5x
Rozlišení předního fotoaparátu 10Mpx
Clona předního fotoaparátu f/2.2
Rozlišení videa 7680 × 4320 (8K Ultra HD)
Podporovaná rozlišení videa 2160p 60fps; 2160p 30fps; 1080p 60fps; 1080p 30fps; 1080p 240fps; 720p 960fps
Zaostřování Hybridní laserové ostření; Automatické ostření
Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Ultraširokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 3 12Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Teleobjektiv
Clona č. 2 f/2.2
Clona č. 3 f/3.0
Funkce fotoaparátu Optický zoom; Přisvětlovací dioda

Zabezpečení

Čtečka otisku prstů V displeji

Navigace

Senzory Digitální kompas (magnetický senzor); Pohybový senzor (akcelerometr; G-senzor); Gyroskop; Světelný senzor; Senzor přiblížení (proximity); Barometr
GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;GALILEO;GLONASS;GPS;
Geotagging Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Typ SIM nano SIM
Podpora dvou SIM karet Ano
Notifikační dioda Ne

Obecné

Další funkce 120Hz displej;Stylus;
Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu srpen 2020

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 35 990 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • fuzof@seznam.cz-12. září 2020

  To je diskriminace! V životě bych si ten krám nekoupil. Proč do Evropy chodí s procesorem Exynos??? To si ti Korejci dělají srandu!

  Odpovědět 
 • Chausko-9. září 2020

  Budete testovať aj Samsung Galaxy M51? Telefón vyzerá hardvérovo fantasticky.

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.