Konstrukce a displej
Jestli čekáte náramek ve stylu Xiaomi Band, tak jak jsem říkal, tenhle to není. Galaxy Fit 3 se vydává směrem Huawei, Honoru a Xiaomi Band Pro. To znamená hliníkové tělo s matnou úpravou, které je ovšem pořád velice lehoučké. Hodinky na ruce skoro neucítíte, řemínek je pohodlný, má spoustu dírek pro velikost a schová se divně pod sebe pro čistší vzhled.
Lze také snadno řemínek případně vyměnit díky jednoduchému systému uchycení na jedno tlačítko. Ale pochopitelně sem tím pádem nedáte jakýkoli řemínek z hodinářství. Jemně zaoblené 2.5 sklo navazující na ten kovový rám pak chrání 1,6palcový AMOLED displej ve tvaru obdélníku, který je o 45 % větší než u Fit2. Má ale také pořádnou bradu jako spousta levných hodinek.
Reklama
Je to ovšem krásný displej. Má rozlišení 402 x 256 pixelů a byť není udáván jas, tak je hodně vysoký. Čitelnost na slunci nebyla problém. Lepší než u posledního Xiaomi Bandu. Je to zcela použitelné a automatická regulace jasu funguje excelentně. Nikdy jsem nemusel manuálně zasáhnout nebo čekat na úpravu jasu. Obraz vypadá ostře, barvy živě, animace jsou plynulé, není si na co stěžovat.
foto: techArena
Software a výbava
Nesmí chybět voděodolnost do 5ATM a IP68, ale tady je spíše, abyste hodinky nemusely nutně vždy svlékat a někde nechávat než kvůli sportu. I když monitorování je tu pro všechno možné, pro více než 100 sportů a různých aktivit. Je tu snímání denní aktivity, kroky, srdeční tep, stres, okysličené krve, měření spánku, akcelerometr, barometr, gyroskop nebo přehled cyklu měsíce pro dámy. Všechno, co byste od levných hodinek čekali, jen ty pokročilé EKG, teploty, tlaky tu nejsou.
Jenomže byť můžete využívat tyhle hodinky na sport, tak na to nejsou extra vhodné, pokud to myslíte se sportem hodně vážně. Není to jejich priorita, což jde také vidět z toho, jak Fit3 prezentuje sám Samsungu. Spíše ukazuje hodinky jako parťáka pro telefon do města, sport je okrajový. To potvrzuje také přesnost tepu a další hodnot během sportu. V běžné dny je tep v pohodě, ale během sportu, ať už jde o kolo, cvičení nebo špetku běhu, co jsem musel podstoupit. Tady se díváme na průměrnou až lehce podprůměrnou přesnost na poměry chytrých hodinek.
Třeba i starší hodinky od Huawei budou přesnější. Pořád je na tom Samsung asi trochu líp než poslední Xiaomi Band dle mých zkušeností, jelikož je více konzistentní, ale tohle je pořád produkt pro "hobíky". Pro lidi, co chtějí hlavně trochu chytřejší digitální hodinky a k sportu přičuchnou jen občas nebo jim nejde o nejpřesnější hodnoty, ale jen nějaký ten hrubší přehled. To je můj názor.
Když tedy na sport, tak co? No, jak jsem říkal, prostě každodenní, městské používání. Fit3 běží na “hloupém” RTOS systému, avšak ten si zachovává typický design současného One UI. Systém je přehledný, jednoduchý, na nic si nehraje, ovládání intuitivní. Na jedné straně máte dva listy rychlých nastavení a ovládání. Další strana má seznam aplikací/funkcí. Na další jsou notifikace a swipováním do stran přecházíte mezi kartami s různými widgety pro rychlý přehled.
Tohle všechno, a myslím všechno, si můžete upravit. Pořadí a počet karet, rychlých nastavení i seznamu appek. Od toho je opět ultra jednoduchá a přehledná aplikace Samsungu pro Android. Kde také ovládáte vaše vlastní rychlé odpovědi na zprávy, jak se bude zobrazovat počasí, jak často měřit tep, kde na ruce nosíte hodinky a jakým směrem, můžete měnit ciferníky, kterých je tu nespočet. Ale skoro všechno lze upravit pochopitelně také přímo z hodinek.
Co je důležité, já dělám recenzi později a hodinky už měly nějaké ty updaty. Always On tu je a funguje, jak má. Ovládání hudby je rychlejší než jinde, widget rozklepnete klidně přímo z ciferníku, nemusí být v nabídce. Tlačítkem na boku se pak vždy dostanete na ciferník domů a dvojité zmačknutí si můžete nastavit.
Reklama
foto: techArena
Notifikace vypadají krásně, podpora komplet češtiny nebo emoji. Odpovídat lze těmi krátkými zprávami. Propojení přes Bluetooth 5.3 fungovalo s mým Android telefony Nothing, Google, Xiaomi a Infinix, úplně v pohodě. S těmi jsem to zkoušel. iOS hodinky nepodporují. Jsou tu funkce pro nalezení telefonu pomocí hodinek i naopak. Pro Samsungu můžou hodinky fungovat jako dálková spoušť fotoaparátů. Nově je zde také detekce pádů a také nouzové SOS volání a rozeslání zprávy s vaší polohou zvoleným kontaktům.
Počasí a podobně je jasný, ale překvapí možná integrovaný kalendář s vašimi aktivitami. Můžete se jen dívat, je tu několik zobrazení, lze rozkliknout detaily událostí a poslat to otevřít na mobil. Takový náhled se může hodit. Možná i kalkulačka, stopky, časovač, znáte to. Vibrace jsou dost silné, nikdy jsem o nic nepřišel. Úložiště pro vlastní hudbu třeba tu není.
Zkrátka jako ocásek pro telefon, jsou Galaxy Fit3 dobré. A musí to být fakt ocásek, jelikož připojení k telefonu hodinky ztratí, jakmile jste tak 5 až 8 metrů od něj. Neštvalo mě to, ale proč sakra? A s takovým jednoduchým používáním bez Always On, bez cvičení, bez sledování spánku a se sledováním tepu jen každých 10 minut jsem se díval asi tak na 10 dní na jedno nabití. Hlavně když jsou slunečné dny a jsem pořád venku, kdy logicky displej více svítí.
Není to prezentovaných 13 dní, ale kdybych vypnul tep, tak možná. Tohle jsou prostě vždy výdrže v nejlepší případy, a ne vždy sedí. Jakmile ale přidáte nonstop měření, nějaké to cvičené, a hlavně Always On, tak jsem se nedostal přes 4 dny. Brutální pokles. Normální Qi bezdrátové nabíjení tu není, ale Samsung alespoň nekecá, že za 30 minut dostanete přes ty magnetické piny přes 60 % baterky.
Že tu není GPS pak chápu, když to není na sport a je to levnější produkt. Ale někteří jiní tuhle funkce zkrátka i za tyhle peníze mají. A když je to hlavně na to běžné nošení, tak třeba NFC platby by byl mega prodejní argument. Nebo alespoň reproduktor s mikrofonem pro hovory přímo na zápěstí a možnost i diktovat zprávy, nahrávat hlasovky nebo poznámky. Aplikace třetích stran, Bixby a podobně nepotřebuju. Nemluvě o faktu, že ani měření stresu, kroků nebo spánku není extra přesné. Hlavně ten spánek. I po updatu.
Vyplatí se?
Když ne sport, tak se měl Samsung více obout do těch "běžných” funkcí a fakt je vyladit. Ale záleží, co přesně od levných chytrých hodinek chcete a pro jaké typy uživatelů jsou. Galaxy Fit3 byly pro mě stabilní a hezké digitální hodinky s nádherným displejem, ultra jednoduchým a hezkým systémem, který zvládne ovládnout rychle každý, umí parádně notifikace, ovládání hudby, kalendář, SOS nouzové volání, spousta ciferníků a monitorování aktivit bylo bokem.
Jelikož já seriózně fakt nesportuju, možná tak soutěže v jezení, tak mě Galaxy Fit3 nezlobí tak moc, jako možná jiné. Jenom by to chtěl ještě ty funkce pro volání, nahrávání hlasu, možná NFC platby a vylepšit alespoň to měření kroků a spánku. Potom by byly nějaké Fit3 Pro dokonalé. Hlavně kdyby ještě dostaly GPS. Pro fakt nenáročné je to bezva hračka za 1490 korun, hlavně pokud jste uživatel Samsungu a chcete vše “držet v rodině”. Nebo třeba jako dárek pro vaše rodiče. To přehledné prostředí v češtině a spolehlivé notifikace se pro takové případy hodí.
Ale nebudu lhát, čekal jsem víc. Jsou tu nedostatky a nelze doporučit Fit3 každému. Protože jen za 2800 korun koupíte dnes snadno Huawei Watch Fit2 Active nebo dokonce nejmenší Galaxy Watch4. Ok, to je skoro dvojnásobek ceny. Avšak Redmi Watch 4 s GPS mají co říct za 2300 korun. Xiaomi Band 8 Pro s GPS stojí 1500 korun. Pokud vám jde více o to měření, chcete víc výbavy za svoje peníze, tak jsou tu jiní. Samsung má sílu potom jen v tom systému. A to se počítá, jak říkám pro nenáročné "Samsungaře" hezké hodinky, jen... Prostě jako telefony Galaxy A.