Recenze Elephone A5: Zajímavý fešák z Gearbestu

Škoda, že design neodpovídá zbytku
  • Skvělé zpracování
  • Hezký design
  • Blesková čtečka otisků prstů
  • Slušný hardware
  • USB-C!!!
  • Falešné fotoaparáty...
  • ...a ty zbývající jsou podprůměrné
  • Velká baterie moc nevydrží
  • Horší optimalizace systému
  • Nic moc displej a zvuk

Recenze produktu...

Elephone A5

65%
Baterie
75%
Design
85%
Fotoaparát
40%
Výkonnost
70%

Ne vždy musíme testovat telefony jen od těch největších a nejznámějších značek. Dneska se třeba podíváme papírově na opravdu velice zajímavý telefon za málo peněz, který mohl zaujmout spoustu z vás na Gearbestu či Aliexperessu. A musím vám říct, že Elephone A5 byl i pro mě zcela upřímně překvapením. A to v tom pozitivním a bohužel i negativní smyslů. Zajímavý telefon to ovšem bez pochyb je, to nemohu popřít. 

Elephone A5

BATERIE Kapacita 4000mAh;
DISPLEJ Rozl. 2246 x 1080bodů; Typ IPS; Uhlopříčka 6.18";
FOTOAPARÁT Clona f/2.8; Hlavní fotoaparát 12Mpx; Hlavní fotoaparát č. 2 5Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 0,3Mpx; Přední fotoaparát 20Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Portrétový;
KONEKTIVITA Systémový konektor USB-C;
KONSTRUKCE Hmotnost 200g;
OP. SYSTÉM Android 8.1 (Oreo);
PAMĚŤ RAM 4GB; Paměťová karta microSD; Uživ. paměť 64GB;
VÝKON Antutu Benchmark 114317bodů; Typ procesoru MediaTek Helio P60;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů Boční strana; Rozpoznání obličeje;
Přejít do katalogu


Design a zpacování 

Telefon za 5 tisíc na mě už dlouho tak dobře nezapůsobilKdyž se podíváte na zmiňovaný Aliexpress nebo Gearbest, tak na vás během brouzdání dříve nebo později Elephone A5 vyskočí a nelze se tomu divit. Spoustu lidí určitě zaujme už svým designem, kterým dostal i mě. Tak dobře zpracované tělo z kovu a skla jsem nečekal. Jasně, rám se snaží napodobit nerez ocel iPhonu, záda jsou zase prostě jen Huawei P20 Pro a telefon je dost těžký, ale důležité je, že jde o konstrukci, která působí dobře. Vlastně na mě telefon za 5 tisíc už dlouho takhle dobře nezapůsobil. Barevný gradient z modré do červené vypadá velice zajímavě, a hlavně je jde o originální kombinaci.  

Tlačítka na boku mají velice příjemný stisk, a hlavně je tu pod nimi i čtečka otisků prstů. Ta je spolehlivá a zejména nečekaně proklatě rychlá. Tak svižně se neodemknou často ani dvakrát dražší telefony. Tohle se vážně povedlo a po registraci otisku jsem prostě jen žasnul. Ani odemykání obličejem není špatné. Je vcelku rychlé a funguje slušně i večer, ale rozhodně mi nepřišlo, že by tu měla být infračervená kamera jako u Pocophonu, jak některé weby ve svých recenzích píší. Na to se odemykání až moc často ve tmě zapomínalo stejně jako u odemykání čistě jen kamerkouu Xiaomi či Honoru. 


Displej a zvuk 

Z různých reklam, jsem zvyklí na vyobrazení telefonů s ultra tenkými rámečky a ve skutečnosti jsou potom stejně široké jako kdekoli jinde. V tom se ovšem Elephone trochu liší. V reklamách nebyly rámečky nikdy zas tak moc přikrášlené a v reálu patří mezi ty nejtenčí ve své třídě. Jasně je tu větší notch, ale to mi osobně zas tak moc nevadí. Samotný 6,18palcový Full HD+ displej vypadá na první pohled slušně, avšak při bližším zkoumání nejsou barvy moc věrné, čitelnost na slunci je průměrná a odezva je taková zvláštní a občas jsem si všiml ghostingu. Není to úplně nejhorší displej, ale Xiaomi nabízí v tomhle ohledu hezčí podívanou a má třeba i notifikační diodu na rozdíl od A5. 

Asi nikoho nepřekvapí, že zvuk zde vychází z jediného spodního reproduktoru. Jeho hlasitost bych označil jako nadprůměrnou, ale kvalitou se misky vah převáží naopak. Na vysokou hlasitost už zde narazíme na plechový projev a o nějaké dynamice nemůže být řeč. 3,5mm jack pak výstupem neurazí, ale to se dá říct o téměř každém telefonu této cenovky, který jsem si v posledním roce vyzkoušel. 


Hardware 

Hardware by mohl být pro mnohé tím největší lákadlem. Procesorem je MediaTek Helio P60 spolupracující se 4 GB RAM a 64GB úložištěm. Nechybí ani microSD slot, ale NFC už zde není. Výkonově je na tom telefon na úrovni Snapdragonu 660, ale ve hrách vynechával MediaTek framy tam, kde běžel Snapdragon v pořádku. Pokud jde ale o GPS, Wi-Fi či LTE, tak fungovalo vše, jak mělo. Telefon se ani nijak výrazně nezahříval. Neběžel sice vždy úplně plynule, ale k tomu se dostaneme u softwaru. 

Srdce každého musí zajásat nad USB-C, které si sem našlo cestuJeho horší optimalizace se totiž bohužel citelně podepsala očividně také na baterce. Ta má 4000 mAh, ale telefon mi vydržel stejně maximálně tak den a půl, což není obecně špatné, ale na danou kapacitu, kde jsme zvyklí na dva dny, je to málo. Obrovské nadšení pak čeká každého při pohledu na USB-C, za což nelze než chválit. Nabíjení je sice pomalejší a trvá na 100 % zhruba 2 a čtvrt hodiny, ale alespoň tu to “Céčko” je. 


Fotoaparát 

Elephone A5 má celkem pět fotoaparát, ale ještě nejásejte. To totiž ve skutečnosti vůbec nic neznamená. Máme tu 12Mpx hlavní foťák, druhý 5Mpx senzor pro rozmazání pozadí a třetí má 0,3 Mpx. Proč tu ten třetí fotoaparát je netuším, protože nic nedělá a ani samotný Elephone na stránkách nic nepopisuje. Tam není ostaně vypsaná ani světelnost pro hlavní foťák. Čemuž se ani nelze divit, když je světelnost hlavního snímače podle EXIF dat f/2.8. V praxi používáte tedy jen ten hlavní a v portrétním režimu i druhý 5Mpx senzor.  

Nikoho nemůže zarazit, že snímky jsou i za dne při nejlepším průměrné, ale spíše skončíte většinou s podprůměrným fotkami a za špatného světla jde všechno úplně do kopru. V dané cenovce se jedná s přehledem o nejhůře fotící telefon, jaký mi přišel pod ruce. Video maximálně ve Full HD a 30 FPS nepřekvapilo a portrétní také nepodává extra výkony. To vše se snoubí s fotoaplikací, která nepůsobí moc propracovaně a občas mi i spadla.  

Další kapitolou je přední foťák. Je zde hlavní 20Mpx fotoaparát, který jasně dokazuje, že megapixely nejsou ani zdaleka vše. Fotky z něj jsou totiž podprůměrné i za jasného dne, kdy jsem byl vždy alespoň trochu rozmazaný. A pak je tu ten druhý 2Mpx senzor, který opětně nedělá vůbec nic. Portrétní režim totiž u přední kamery chybí a když jej zakryji, tak jsou fotky úplně stejné. V závěru tu tedy máme namísto 5 fotoaparátů nakonec jen 3 fotoaparáty a všechny fotí spíše podprůměrně.


Software 

Software byl prvním citelným mínusem, který jsem u telefon zpozoroval už po pár minutách používání. Prostředí Androidu 8.1 Oreo s lehčí nadstavbou a spoustou vlastních aplikací běží většinou krásně plynule, ale narazíte sem tam na škubání animací nebo potrvá něco občas delší dobu než jindy. Dokonce i při každém odemknutí telefonu se celý telefon vždy zacuká. 

Pokud bude poté hardware trochu více vytížený nebo používáte více aplikací najednou a rychle se přepínate, začnete pociťovat pomalejší reakce stále častěji a zamrzí také fakt, že části prostředí jsou anglicky. Nemluvě o té nulové optimalizaci pro notch. Ikony v liště jsou naprané úplně k okrajům, jako by tam zaoblení ani notch nebyly a při stažení lišty jde hned vidět, že tenhle Android pro notch dělaný zkrátka není. Systém je místy tak nedodělaný, že narazíte často třeba na ikony či zprávy pocházející z toho nejčistšího AOSP Androidu. 


Vyplatí se? 

Když to tedy všechno shrneme, tak konstrukčně a vším okolo mě Elephone A5 fakt překvapil. Působí skvěle v ruce, zpracování je suprové, barevný design telefonu sluší, je tu blesková čtečka otisků na boku, slušně tenké rámečky kolem displeje, USB-C, spousta foťáků, prostě paráda. Pod tím pozlátkem je ale zase spousta ústupků, jako méně kvalitní displej a zvuk, horší fotoaparáty, na tak velkou baterku zvláštně nízká výdrž a pak je tu to lhaní o foťácích a horší optimalizace systému. Vždyť i bezpečnostní aktualizace je stále z října loňského roku.  

Zkrátka během první hodinky na vás tenhle kousek fakt skvěle zapůsobí a nechce se vám věřit, že něco takového může někdo prodávat čistě v přepočtu za 5 až 5,5 tisíce korun. Pak ale zjistíte ty ústupku a najednou vám dojde, co je u telefonu skutečně důležité. Telefon má sice USB-C, ale zase je každá fotka ošklivá. Osobně bych radši to microUSB vyměnil alespoň za lepší optimalizaci. Prostě a jednoduše já bych za své peníze skočil radši po Xiaomi Redmi Note 6 Pro nebo Mi A2. To je sázka na jistotu a telefony jsou to mnohem lepší i levnější. Nebudu ale lhát. I mě Elephone A5 na první pohled velice zaujal. 

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 200g
Výška 155mm
Šířka 75mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) 8
Typ odolnosti 8
Barva 8

Výkon

Typ procesoru 8
1. Frekvence procesoru 2000MHz
2. Frekvence procesoru MHz
Počet jader procesoru 4
Antutu Benchmark 114317bodů
Akcelerace grafiky 114317
Grafický chip 114317

Paměť

Uživatelská paměť 64GB
Paměťová karta 64
Maximální velikost karty 64GB
Paměť RAM 4GB

Operační systém

Operační systém 4
Verze OS 4
Java 4

Baterie

Kapacita 4mAh
Typ baterie 4
Vyměnitelná baterie 4
Podpora rychlonabíjení 4
Podpora bezdrátového nabíjení 4
Pohotovostní režim (až) hodin
Maximální doba hovoru (až) minut

Konektivita

SAR (vyzařování) na 10g hmoty W/kg
Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) MHz
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
NFC Ne
Konektor jack 3,5mm Ano
Stereo reproduktory Ne
FM rádio Ano
Podpora OTG Ano

Displej

Uhlopříčka 6"
Rozlišení 6bodů
Typ 6
Počet barev 6
Jemnost bodů/cm2

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát 12Mpx
Hlavní fotoaparát č. 2 5Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Portrétový
Hlavní fotoaparát č. 3 0,3Mpx
Hlavní fotoaparát č. 4 Mpx
Typ fotoaparátu č. 3
Maximální rozlišení bodů
Typ fotoaparátu č. 4
Clona f/2.8
Clona č. 2
Clona č. 3
Clona č. 4
Optická stabilizace (OIS) Ne
Blesk nebo přisvětlovací dioda Ano
Přední fotoaparát 20Mpx
Maximální rozlišení (přední)
Clona (přední)
Blesk nebo přisvětlovací dioda (přední) Ne
Rozlíšení videa bodů

Zabezpečení

Zámek klávesnice Ano
Automatický zámek klávesnice Ano
Rozpoznání obličeje Ano
Čtečka otisku prstů Boční strana
Sken oční duhovky Ne

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;BEIDOU;GLONASS;
Geotagging Ano
Senzor polohy (Akcelometr) Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Senzor okolního světla (Light) Ano
Typ SIM nanoSIM
Senzor přiblížení (Proximity) Ano
Podpora dvou SIM karet Ano
Notifikační dioda Ne
Vestavěná svítilna Ano

Obecné

Česká lokalizace Ano
Distribuce
Oficiální představení telefonu

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.