Konstrukce a hardware
Když tak přemýšlím, tak můžeme Zenfone 10 možná projet celkem rychle. Z většiny. Třeba konstrukce a design je úplně stejný jako loni, dokonce na telefony pasují dokonale i loňské kryty. Kov, ten hrubší plast, tvary jsou stejné, rozměry taky, vše beze změn. Jen jsou záda krapet tlustší, takže foťáky o trošku méně vystupují z těla. Voděodolnost IP68 a IP65 proti tlaku stříkající vody zůstává, stejně tak třeba jack je úplně stejný a podobně.
Jedinými rozdíly jsou, že zmizely některé ty zbytečné popisky ze zad. Vypadá to teď čistěji jen se jménem telefonu a novým logem ASUS. No a ty kovové kruhy kolem čoček foťáků nejsou letos tak masivní a broušené. Jsou daleko tenčí a je tu více skla, takže si jich už skoro nevšimnete. Jsou to naprosto titěrné detaily, ale telefon už díky nim není tak agresivní na pohled.
Reklama
Předek se bohužel také nezměnil. Pořád stejně tlustší rámečky, odrazka kolem přední kamery a ta brada. Tohle vlajkový vzhled úplně není. Ten displeje je pak rovněž jako loni. 5,9 palců, AMOLED, HDR10+, jas 800 nitů na slunci a 1100 nitů v HDR. Je to standardně hezký displej prémiové třídy. V používání zepředu i zezadu v ruce nepoznáte rozdíl mezi loňskem a letoškem. Jasně, letos je tu až 144Hz frekvence, ale ta funguje pouze v menším množství her.
A vážně nepoznáte rozdíl v používání. Je tu pochopitelně nový procesor Snapdragon 8 Gen 2 s nejrychlejšími typy pamětí, ale v běžném používání běží vše pod Androidem 13 stejně. Ve hrách bude něco lepšího a některé náročné appky se trochu rychleji načtou, ale většina lidí si podle mě bez přímého srovnání nikdy nevšimne. Plynulost byla špičková už loni a tady tomu není jinak. Jo a taky zahřívání je zcela v pořádku. Chlazení je fajn.
Haptická odezva je poté solidní, ale ne nejlepší v dané cenovce. Stereo reproduktory jsou hlasité, ale nejsou pořád nejlíp vyvážené a konkurence hodně vyrovnala herní pole. Možná i překonala. Pořádný super jack je ale raritka v dané třídě a cením širokou podporu kvalitních bezdrátových kodeků. Ale to vše bylo už loni. Konektivita je pak opět stejná jako loni. Všiml jsem si ovšem, že síla signálu byla v pohodě, ale internetu moc ne. Kde měly jiné telefony 5G, i starší iPhone 12, tak já měl Edge. A nebylo to jen občas. To mě překvapilo. Ale Wi-Fi 7 potěší, jestli to využijete naplno. Škoda, že USB je typu 2.0.
Skvělá čtečka otisků prstů je poté stále na boku v zapínacím tlačítku a umí také pořád gesta, která si můžete lehce upravit. Hlavně swipnutí po ní pro rozbalení notifikační lišty je prostě i letos boží. Tohle mi vždy připomene, že ty čtečky na zádech nebyly ve všem špatné. A myslím si, že podobné gesto by mělo být u čtečky na boku vždy. U malého Zenfonu je to jedno, ale představte si, jak praktické by to bylo u velkých telefonů. U dlouhých Xperií nebo véček? Prosím!
Android 13 s vlastními lehčími úpravami je tu stále stejný. Velké změny nenajdete a něco málo jsem letos už zmiňoval v recenzi ROG Phonu 7. Třeba že si můžete teď mixovat, některé grafické prvky z čistého Androidu s těmi od ASUSu. Tohle všechno už ale znají majitelé Zenfonu 9 s Androidem 13. Nová generace němá nic speciálního. Bohužel zůstává stále podpora jen 2 let velkých aktualizací. Jasně, zabezpečení je teď na 4 roky, to je fajn, ale pořád je tohle oproti ostatním vlajkám ostuda.
Teď si můžete říkat: “ Počkej, počkej, fakt se prakticky nic důležitého nezměnilo? To je blbost, ne?” Ano, je. 4300 mAh a 30W nabíjení měl i Zenfone 9, ale Snapdragon 8 Gen 2 je prostě super na spotřebu a dělá rozdíl tady stejně jako u konkurence. Dostal jsem v průměru tak o 40 minut více zapnutého displeje než loni. Díval jsem se na 7 hodin, plus mínus 20 minut v závislosti na aplikacích. To je parádní výdrž na danou velikost přístroje. A pokud vám chyběl bezdrát, Zenfone 10 má po letech čekání 15W bezdrátové nabíjení. Reverzní bezdrát bohužel chybí, ale co. Oslavujme!
Fotoaparáty
Ok, to jsou dvě super novinky. Ještě lepší výdrž a bezdrát. Třetí se týká foťáků. Je zde nová přední 32Mpx kamera, která by měla shromažďovat více světla díky technologii RGBW. Má zaručit daleko lepší fotky za špatného světla. Bohužel ale přišla zase o ostření, které měla loni 12Mpx kamerka. A přišla také o 4K video, je tu pouze Full HD. Fotky za dne jsou fajn a video není na Full HD špatné. Stabilizace je dobrá.
Ale kvalita není fakt výjimečná a za horšího světla si nevede extra suprově. Ani s nočním režimem. Zpracování pleti je lepší a detailů víc v takovém tom šeru, ale oproti konkurenci nic extra. A oproti loňsku, někdy je lepší ten, pak ten, pak jsou stejné. Jen to video je horší. Další novinkou je 13Mpx širokoúhlý snímač, který má výrazně širší úhel záběru než loni. To rád vidím. Ale chybí ostření z loňského 12Mpx snímače. Makro je tedy vyloučeno a foťák není celkově tak univerzální.
Reklama
Kvalita fotek je vesměs stejná jako loni a večer moc nedává. Letos neskutečně agresivní noční režim hodně scénu zesvětlí, ale neřekl bych, že je to nutně lepší výkon. Dostanete umělou, digitálně přeostřenou fotku s nepřesným vyvážením bílé, přehnanou saturací, která rozhodně neodpovídá realitě. Bez režimu je ale zase černo. Celkově má tenhle foťák oproti loňsku své výhody i nevýhody. Takže není podle mě lepší nebo horší. Je prostě jiný.
Zato 50Mpx hlavní foťák IMX766, který už začíná stárnout, je úplně stejný jako loni. Fotky z něj jsou vesměs stejné jako loni, ale trochu se rozevřely nůžky, co se spolehlivosti týče. Co tím myslím? S novějším procesorem a softwarem dokáže Zenfone 10 udělat někdy trochu hezčí fotky než loni. Softwarové doostřování se totiž zkrotilo a fotky nemají občas lehce magenta nádech jako loni. Jindy ale udělá nepovedenou fotku, která je klidně barevně mimo realitu a umělá.
Loni nebyl Zenfone 9 možná tak dobrý, ale nebyl ani občas tak špatný. Jel si spolehlivě tu svou. Hlavně se žlutou má 10tka problémy. Tam je vždycky daleko věrnější šíro. Pokud byste čekali, že bude Zenfone 10 prostě jen stejný nebo lepší než 9tka, tak tomu tak není. Většinou je stejný jako Zenfone 9, občas trošku lepší a jindy i horší.
Zase je ale čistší 2x zoom, a dokonce je letos i 5x hodně fajn. Maximální 8x zoom už spíš nepoužívat. A jen teda nesmíte na 5x zoomem fotit něco komplikovaného jako tady zeleň. To potom vidíte, jak software slévá detaily. Jo a pozor, trvá letos déle, než se fotka 2x zoomem zachytí, takže musíte držet telefon dlouho stabilně jako u nočního režimu.
To mi dává ale smysl. Protože ten hlavní foťák i normálně má sice dobré ostření, ale závěrka je taková pomalejší. A když jsem často chtěl zachytit rychleji pohybující se objekt, tak jsem čekal, až bude skoro uprostřed kompozice, zmáčkl spoušť a ve finále byl objekt na rohu fotky úplně pryč. A nemůžete ani fotit rychle v řadě jako třeba u Xiaomi nebo Pixelů, takže burst režim je případně nutnost. Uděláte ho podržením spouště a tahem do boku.
Tohle všechno mě překvapilo, jelikož je tu vylepšená 6osá gimbalová stabilizace, která vyrovná až 3° stupně náklonu. To je hodně. A vážně jsou díky tomu fotky z hlavního foťáku bez zoomu vždy vážně ostré a není problém fotit jednou rukou. 4K video společně s lepší adaptivní elektronickou stabilizací, která se sama upravuje podle potřeby, je pak naprosto parádně plynulé. Můžete i pobíhat, držet mobil jednou rukou a video je pořád v pohodě, působivé. Hrubá kvalita videa by ale mohla být lepší, s tím šumem, nic moc ostřením a podobně.
Srovnání - Nejprve Zenfone 9, poté Zenfone 10
Člověk by čekal, že ta stabilizace pomůže také u nočních fotek, ale... Noooo. Bez nočního režim jsou fotky až moc často tmavé a měkké. Byť si telefon může dovolit delší závěrku než jiné mobily. A pak je tu noční režim, který se meziročně spíše zhoršil. Někdy dostanete brutálně prosvětlenou fotku, která vůbec neodpovídá realitě. Software to se vším přehání jako u toho šíra, tóny jsou moc teplé a tak dále.
Připadá mi to, jako kdyby ASUS vylepšil stabilizaci, takže nemusí tak moc používat noční režim, ale někdo zapomněl ten noční režim upravit pro letošní model. Doufám, že se tohle v nějaké aktualizaci opraví. Ale v souhrnu, mám ze Zenfonu letos pocit jako z vlajkových Motorol, co se zpracování fotek a výkonů týče. Dal bych je na podobnou úroveň.
Vyplatí se?
Když si to sečteme, tak je před námi Zenfone 9, který má už tak skvělou výdrž ještě o něco lepší a přidal bezdrátové nabíjení. Foťáky jsou pak v něčem lepší, v něčem teď horší. Mají potíže se spolehlivostí. 144 Hz využijí jen hráči pár vybraných her. Za mě je to vážně Zenfone 9 s rozladěnými foťáky, které mají potenciál, lepší výdrží a bezdrátem.
Pro majitele loňské generace nedává Zenfone 10 podle mě absolutně žádný smysl. Ta výdrž byla už loni super a 10tka jedině pomohla 9tce ještě lépe dozrát. Je ovšem fajn, že Zenfone 10 je o 500 korun levnější než loni v základu 8/128GB, 19 490 korun, tedy 819 eur. Vyšší verze 8/258GB je za 20 490 korun, 859 eur, a 16/512GB vás pak bude stát 23 490 korun, 989 eur. A pouze na ty dvě vyšší verze dostanete do konce července bonus slevu 1111 korun.
foto: techArena
Podobně malé telefony jinde jen tak nenajdete. Ve vlajkách tím spíše. Pokud vážně chcete bezdrátové nabíjení, tak berte Zenfone 10. Pokud ne, tak bych doporučil pořád sledovat slevy Zenfonu 9. A pokud jde o srovnání s konkurencí, tak osobně? Já bych radši sáhl po Galaxy S23 nebo Xiaomi 13, na kterou jsou často akce na 20 tisíc a míň. Nebo i po Pixelu 7. Pixely u nás teď získaly 5G a sice nemají tolik těch hlavních Pixel funkcí jako ve světě, ale moc praktických speciálních věcí nemá ani Zen UI. Takže Pixel 7 za 15 litrů? Jo, to je i u nás sakra velká konkurence pro Zenfone.
Opakuji, nic z toho nebude přesně tak malé jako Zenfone 10, to telefon stále odtrhuje od davu. A byť je letos takový nemastný, neslaný, tak nějaké krůčky kupředu pořád udělal. Zda vybrat levnější Zenfone 9 nebo 10 je na vás a tom, jak moc velkou váhu dáváte vlastnostem nové generace. Osobně jen řeknu, že jak jsem si zvykl, tak je i na mě Zenfone 10 ve finále už malý. Měl jsem ho skoro měsíc a za mě? 6,1 až 6,4palců je můj ideál. Nejlepší kompromis hezky větší obrazovky a pohodlného používání.