Už delší dobu se u notebooků experimentuje se dvěma displeji, ale zatím to nikdy nedopadlo moc slavně. Využití druhého displeje nebylo nikdy moc široké a praktické. Třeba i ASUS zkoušel něco podobného, když dal mini displej do ZenBooku namísto touchpadu, ale ani to moc nevyšlo. Nyní ale přichází druhé kolo v podobě ZenBooku Pro Duo. Dost možná prvního notebooku, u kterého ty dva displeje dávají perfektní smysl.
Celá recenze bude vesměs právě jen o té dvojici displejů, jelikož to je alfa a omega celého zařízení. Ještě před tím je ale nutné vysvětlit, co je vlastně ZenBook Pro Duo za notebook. Může si jej sice koupit každý, ale nenechte se zmýlit. Tohle je dost možná poprvé, co to slůvko "Pro" ve jménu skutečně něco znamená. Běžně se používá u notebooků, telefonů a podobně tohle slovo až moc často a vesměs vždycky značí jen o něco lepší specifikace. Tady berte ale to označení "Pro" jako doporučení v tomto pravém slova smyslu. Tohle je vážně hlavně pro profesionály.
Reklama
Je to multitaskingové monstrum!
Ostatně ASUS vám to dává na každém kroku na vědomí i na svých stránkách. Tenhle stroj je dělaný pro video editory, hudebníky, 3D animátory, grafiky, programátory, fotografy a až v poslední řadě v omezené míře i pro hráče, ale k tomu až později. Pro ty všechny je ZenBook Pro Duo úžasný, jelikož je to multitaskingové monstrum, s kterým se bude snadněji pracovat.
Displeje jsou všechno
Mezi 5mm tenkými rámečky je 15,6palcový 4K HDR OLED dotykový displej a už ten sám o sobě přímo zve fotografy a grafiky. Jedná se o nádherný displej s dostatečně vysokým jasem, skvělými pozorovacími úhly, výborným kontrastem, a především perfektním pokrytím barevné škály. S tímhle displejem máte zaručeno, že se díváte u fotek na to nejpřesnější možné vyobrazení vašeho snímku a grafici si mohou být jistí, že takhle mají všechny použité barvy vypadat.
Je to sice 60Hz panel, ale to profíci nepotřebují víc, nejsou hráči. Ti radši naopak detail, jemnost, a především to špičkově věrné podání barev. Pro grafické využití je tenhle panel zkrátka super, ale víte co? Ocení jej úplně každý. Jednoduše je to vážně krásný displej a ten je u notebooku přeci jen důležitý, ne? Ale, tenhle displej není ještě to hlavní. Chybí mu totiž ještě ten spodní jménem ScreenPad plus. Až s ním začíná ta pravá zábava.
Jedná se o velký dotykový "4K" panel, byť přesné rozlišení je kvůli atypickému poměru stran 3840 x 1100 pixelů. Tady ale najde o jemnost, jde o to, jak skvěle fungují oba displeje dohromady. Ano, ten menší má zatím stále trochu sekající se animace, ale jinak funguje výborně. ASUS se totiž z velké části vykašlal na gimmicky, které zkoušel před tím. Tady máte pod velkým displejem zkrátka jen druhý zcela běžní displej.
Dokonce i Windows běží nativně v režimu rozšíření obrazovky na více displejů. To ovšem zároveň znamená, že funguje displej i stejně dobře jako běžný počítač se dvěma displeji. Zkrátka vezmete třeba nějaké okno a přehodíte si ho dolů na menší panel. Můžete to takhle dělat s čímkoli, funguje prostě jako každý jiný druhý displej a v tom je síla. Není tu žádná prodleva při přenášení oken, nepotřebuje nic speciálního. Vaší práci nic nepřekáží. Avšak přeci jen sem musel dát ASUS pár vlastních funkcí, které dělají používání atypické plochy efektivnější. Když vezmete nějaké okno, software vám dá na výběr, co s ním chcete dělat. Chcete ho hodit na druhý displej, připnout k tomu současnému přes celou plochu, nebo chcete použít oba současně, abyste měli pro jedno okno oba displeje dohromady? Výběr je na vás.
Stejně tak si můžete na ten spodní displej dát dvě nebo hned tři okna hezky vedle sebe. Připínání tech tří oken do své pozicice sice občas nefunguje úplně bez chyb, ale to se dá ještě odladit. Už ale snad vidíte, proč je tenhle stroj multitaskingové monstrum. Pokud navíc chcete vidět obsah z menšího panelu na tom větším nebo naopak, stačí zmáčknout speciální klávesu a bum. Obrazovky si prohodí obsah. Ultra rychlé a stačí jedno kliknutí.
Na tom malém displeji nalevo máte dále speciální ikonku, které rozbalí hlavní menu. Sem si můžete připnout jakékoli programy, zapnout psaní rukou pro psaní poznámek, softwarové zkratky a podobně. Hlavně jsou tu ale další funkce zvyšující produktivitu. Kupříkladu si můžete na obrazovky naházet spoustu oken pro práci a skladbu všech oken a programů z obou obrazovek si pak uložit do jedno presetu. Do druhého presetu si zase můžete dát svou konfiguraci programů a oken na hry, a podobně. A potom když chcete začít pracovat, stačí vybrat daný preset a otevřou se vám okna a aplikace, které jste si do něj uložili. Velice užitečná věc.
Jako poslední je v této nabídce také nastavení, kde ovládáte různé funkce displeje a jeho chování, jas, rozlišení a je tu i průvodce, který vám ukáže základní funkce. Samozřejmě nemám všemožné programy a zkušenosti, abych vám vysvětlil a ve videu ukázal praktické využití displeje pro ty profíky, ale stránky ASUSu dělají dost dobrou práci za mě, takže určitě na jejich stránky po dočtení recenze také mrkněte.
Můžete tam vidět, jak má programátor více řádků kódu na očích, hudebník si dá střih stop a ovládání zvuku na každý displej zvlášť, animátor má celou velkou plochu pro svůj objekt a na druhém displej má nastavení prvků, materiály a podobně. I na střih si můžete dát třeba stopy a složky na menší displej a zbytek mít na velkém. Nebo si při práci na velkém displeji zapnete třeba YouTube na tom menším.
I hráči, kteří rádi streamují, mohou Duo ocenit. Mohou mít hru na velké obrazovce a chat streamu a vlastní obraz nebo nahrávací software na menším. Pokud kreslíte, oceníte matný povrch menšího panelu v kombinaci s dodaným stylusem, takže můžete z displeje udělat čistě jen kreslící tablet. Sice kvůli metnému povrchu dole a lesklému nahoře není obraz celistvý a trochu to ruší, pokud chcete mít jedno okno přes oba displeje, ale pro kreslení je te povrch lepší a alespoň se v něm neodráží horní obraz. Byť bych ocenil verzi s oběma matnými displeji, jako má menší model ZenBook Duo, ale to je maličkost. Zkrátka pro všechny vyjmenovaná použití a profese dává tenhle stroj perfektní smysl, to nemůže nikdo popřít a pro určitě lidi může být ZenBook Pro neocenitelný notebook.
Nebude pro každého
Avšak přesto všechno, vzhledem k mému osobnímu používání a požadavkům na notebook jsou ty displeje stále spíše gimmick. Něco, co vlastně nepotřebuji. Osobně jsem nějak užitečně používal dva displeje jen při psaní článků. Na spodní displej jsem si dal Word a na velkém jsem měl různé materiály, fotky a vytvářel článek v administraci. I tak jsem se musel ale do využití obou displejů najednou nutit. Musel jsem si pořád připomínat “Je tu ten druhý displej, dělej s ním něco”.
Faktem je, že pro moje běžné používání nemám pro dva takto řešení displeje využití. A to v práci dva monitory najednou využívám. Když pracuji tak mám běžné puštěné v pozadí YouTube nebo Spotify, ale to fakt na malém displej mít nemusím. Mít při přetahování fotek do prohlížeče průzkumník souboru vespod a jen tahat vše nahoru je fajn, ale ušetří to dvakrát denně maximálně 10 sekund práce navíc. Pro mě tohle zkrátka není a vsadím se, že spousta z vás by taky zezačátku používala oba displeje na všechno možné, ale po nějaké době byste zjistili, že tam vlastně dáváte jen věci, protože můžete, a ne protože je to praktické.
A to je ono. Pro každého nemá tento inovativní přístup praktické využít. Je to možná super možnost, ale potřebujete to? A jste ochotni za to přehlédnout další ústupky toho notebooku? Protože věřte mi, jsou tu. Tak třeba zvuk. Ten jde ze spodních reproduktorů, což není ideální a je sice celkem kvalitní, ale dost tichý. Surface Pro s repráky vepředu mi dal u filmů lepší ozvučení a logo Herman/Kardon tady moc nepomůže.
Dále je tu očividně klávesnice a touchpad, které nejsou špatné, ale nejsou ani skvělé. Herní notebooky za podobnou cenu od ASUSu mají lepší klávesnici. Klávesy jsou dobře rozvrženy i podsvíceny, ale stisk je takový houbovitý a klávesy působí zpracováním při mačkání levně. Delší psaní je pak extrémně nepohodlné, kvůli umístění klávesnice vepředu a faktu, že je notebook dost vysoký a ruce máte tedy v nepřirozené poloze. Ještě že přikládá ASUS v balení příjemnou opěrku pod ruce. S ní je psaní hned mnohem lepší, ale už zvětšujete nutný prostor pro práci a hlavně, ta podložka se mohla alespoň magneticky přicvaknout k notebooky, aby snadno neujížděla. Alespoň je však zdarma v tom balení, bez ní by totiž vůbec nešlo pořádně delší dobu vkuse klávesnici používat.
A ještě ten mini touchpad na boku. I ten působí bohužel celkem levně a ASUS se u něj pokoušel o napodobení haptické odezvy, takže touchpad vydává takové klikání ještě, než jej vůbec promáčknete, což moc dobře nedopadlo. Sám jsem si nejdříve myslel, že je touchpad spíše rozbitý. Celou plochu si můžete proměnit také na numerický blok, což je u podobného řešení od ASUSu již běžné, ale novinkou je, že si tu můžete upravit i jas čísel. Sice jen ve dvou polohách, ale konečně!
A tím moje brblání ještě nekončí. Celý stroj pohání nejnovější procesor Intel Core i7 9750H, 16 GB RAM, pořádně rychlé 512GB SSD a grafikou NVIDIA GeForce RTX 2060. To je super výbava, kterou se chlubí řada notebooků za cca 40 tisíc. Jenže ZenBook Pro Duo stojí 77 tisíc korun. To je pořádný rozdíl a už vám je asi jasné, proč bylo to hraní a streamování her až na posledním místě, co se využití týče.
Nenechte se zmýlit. Na práci je to stále výborná porce výkonu a zahrajete si pohodlně i nejnovější tituly, pokud zůstanete u Full HD kvality, ale když se přidá i streamování a používání toho druhého displeje najednou, tak se nároky na hardware samozřejmě zvyšují. Zkrátka to není herní stroj. Můžete hrát, ale není to primární cíl. Hráči, zůstaňte u desktopu, nebo si kupte výkonnější a o něco levnější ROG a doma k němu přidejte monitor pro ten chat a podobně na streamování.
Poslední věcí, které mě pak maličko zklamala jsou porty. Je tu jack pro sluchátka, nabíjecí port, dvě velká USB 3.1 druhé generace, HDMI a USB-C s podporou Thunderbolt 3. To není ta nejširší výbava na světe, ale fajn, může stačit. Proč není ale v tak obřím těle čtečka SD karet? Možná si myslíte, že je to už zastaralé, ale pro profi fotografy, které by měl tento stroj zaujmout, by to bylo neocenitelné. Takhle musíte pořád tahat redukce.
Byť na cestování tenhle stroj stejně moc nebude. Je to totiž zdaleka největší a nejtěžší notebook, co jsem zatím na Techareně recenzoval. 2,5 kg a solidní výška jde vážně znát a v batohu se mi notebook občas celkem pronesl. Na dnešní poměry je to už nezvykle hodně, ale to dá rozum vzhledem k těm displejům. Já chápu, že to všechno se muselo někam dát a musely se dělat kompromisy. Jen tímhle vším upozorňuji, že ani tohle není dokonalý notebook a ty nedostatky jen dokazují, že vážně není pro všechny.
Ale abych furt jen nepeskoval. Chlazení je vcelku tiché, byť během hraní se menší displej nepříjemně zahřeje, čehož bych se možná trochu bál. Další důkaz, že to není úplně stroj na hry. Jsou tu dále 4 mikrofony, jelikož je tu integrovaná Cortana, a dokonce i Alexa od Amazonu, což se může hodit, nechybí Bluetooth 5.0, skvělá a rychlá Wi-Fi 6 ax, návykové odemykání obličejem pomocí Windows Hello díky podprůměrné přední kamerce a 71Wh baterie. Ta je dost velká, aby mi udržela notebook naživu většinou skoro 5 hodin a max 4 hodiny při práci. Není to moc, ale vzhledem k těm displejům a hardwaru si není na co stěžovat. Stejně bude tenhle mamut pořád zapojený do zdi.
Vyplatí se?
V konečné důsledku vlastně ani pořádně nevím, jak bych měl ZenBook Pro Duo zhodnotit. To, čím chce být unikátní, ty dva displeje, dělá zatím nejlépe ze všech. Tady má konečně myšlenka dvou displejů smysl a jedná se o využitelnou funkci. Specifikace a některé části počítače sice nejsou na danou cenu něco extra a ta cena je hodně vysoká, ale přesto nechci, abyste notebook hned odsoudili. Není totiž dělaný pro nás. Nebo alespoň pro většinu z nás.
Je to rozhodně nejlepší "profi" notebook na trhu.
Byť si jej může koupit každý, tak většina jej vlastně ani pořádně nevyužije a vyplatí se jim asi jiné stroje. Duo je vysoce specializovaný nástroj a jde o velice zajímavý krok kupředu. Budoucnost některých notebooků může vypadat právě takhle. Potrženo sečteno, pro někoho může jít o vysnění a neskutečně praktický notebook. To musí být jasné každému. Díky těm displejům je to rozhodně nejlepší "profi" notebook na trhu. Minimálně prozatím to není ten notebook, který si zaslouží peníze každého, ale pokud patříte mezi cílené publikym, ty peníze máte a vydíte ve dvou displejích pro sebe využítí, tak vám v koupi ani v nějmenším nebráním. Budete velice spokojeni a možná i překvapeni, jak skvěle tenhle stroj funguje.