Nejnovější Zenbook Pro 14 OLED je zase jednou super kouskem. Jasně, není levný, ale má brutální výkon, nádherný displej a tak dále. Najdou se nějaké mínusy? Jo, pořád tu jsou, staré známé. A to je pro mě už celkem problém. U laptopů se toho totiž moc často hodně nemění, a tak nějak už jsem na ty všechny možné Zenbooky vyhořelý.
Konstrukce, displej a zvuk
Když se podíváte na design, tak si řeknete “Jo, zkrátka další Zenbook”. Na tom není nic špatného, má to tak skoro každý výrobce, jen se nedivte, že nic nebudu zdlouhavě popisovat. Novější logo ASUSu je cool, matné šasi z hliníkové a hořčíkové slitiny je příjemné na dotyk. Extrémně snadno se však zapatlá a nejde to skoro vyleštit. Ale odolnost MIL-STD 810H potěší a rozhodně cítíte z konstrukce, že to je bytelný drobek.
Není nejtenčí, ale váží 1,65 kg, což je vzhledem k hardwaru dost působivé. Je úžasné, jaký výkon můžete dostat v takhle malém provedení. Mimochodem, díváme se tu na 14,5palcový OLED displej s 2,8K rozlišení a 120Hz frekvencí. Není to poprvé, co takový panel u ASUS vidím a kvůli dotykové vrstvě jde pořád trochu vidět takový ten rastr po celé ploše, ale je to daleko lepší než dřív.
Reklama
Na běžnou pracovní vzdálenost je to skvostný displej, který zvládne mistrně s certifikací Pantone vše, co na něj hodíte. Jas celkově skoro 400 nitů a 550 nitů v HDR není nejlepší, ale na OLED obrazu to vypadá skvěle. V součtu je tento dotykový displej jednou z hlavních předností. Pokud tedy nechcete, aby se notebook otevíral do větších úhlů. Náklon je tu omezen.
Co se zvuku týče, tak jsou tu pouze spodní reproduktory Harman/Kardon. Na danou cenu je to celkem slabota, ale na poměry stejných repráků jinde hrají hodně dobře. Basovou radost nečekejte a aby hrály vážně nahlas, tak musíte zapnout speciální posílení zvuku v aplikaci. Potom ale na maximum zase trochu rachtají výšky. Asi kolem 75 % je podle mě hranice, než začne kvalita s touto funkcí klesat. Prostě nic extra, ale zvuk je dost dobrý na to, že jsem nikdy nechtěl hledat sluchátka.
Speciální touchpad a klávesnice
Zato ten touchpad. Ten bych rád vyměnil. Je hezky velký a gesta fungují v pohodě. Ale povrch není tak hezky kluzký, a hlavně koukejte případně v naší video recenzi na to promačkávání. Klikání nepůsobí hmatově vůbec dobře ani nezní dobře. Tohle je jak touchpad za třetinu cenu. Můj ROG Flow X16 má daleko lepší. Ale zase má speciální funkci pro “profesionály”. Ovládací kolečko v levém horním rohu, které aktivujete v pravém horním rohu.
Normálně tady v tom rohu mačkání nefunguje. Touchpad je tam pevný. A když funkci zapnete, tak můžete klepnutím na prostředek kolečka a kroužením v tom mělkém žlábku procházet a ovládat různé funkce. Lze takto měnit jas, hlasitost, scrollovat webem a k různým aplikacím dát i jiné funkce. V YouTube lze takto přetáčet video a v Adobe aplikacích procházet třeba úpravami fotek jako kontrast, saturace, expozice, detaily a podobně.
Tohle je něco, co už jsme viděli u jiných Zenbooků Pro. Podporovaných aplikací se speciálními funkcemi není stále moc, ale pro někoho to může být užitečné. Já to nikdy nepoužíval. Ani během střihu videa. Víte, přijít takhle o část touchpadu mi nepřijde fajn, ale hlavně by se to používalo líp, kdyby to byl touchpad s haptickou odezvou, jaký měl už před rokem třeba Huawei a letos i další.
Tady žádná odezva není a jak to ještě není extra super touchpad, tak prostě není ovládání zas tak příjemné ani pohodlné. Kéž by tu bylo mechanické kolečko jako u většího sourozence. Když už. Jo a co se klávesnice týče, tak má hezky rovnoměrné podsvícení, stejně jako displej možnost úpravy jasu automaticky podle okolního světla, zdvih 1,4 mm a je fajn. Prostě Zenbooková klávesnice jako vždy. U Flow X16 nebo Zephyrů řady G mi přijde lepší, ale je dobrá.
Hardware a výdrž
Stejně tak je dobrá výbava portů. Krom vlastní nabíječky je tu USB-C 3.2 a druhé s Thunderbolt 4, HDMI 2.1, jack a čtečka SD karet. Ne microSD, díky. Plus Bluetooth 5.3 a Wi-Fi 6E. Nemám si na co stěžovat. Byl jsem spokojený. Stejně jako s bezpečným odemykáním obličejem Windows Hello a Full HD kamerou, která není vůbec špatná. A zvuk mikrofonů je taky fajn, takže videohovory jsou hodně slušné.
Ale to hlavní je zde pochopitelně výkon. Intel Core i9-13900H, 32 GB RAM, 1TB SSD a grafika NVIDIA GeForce RTX 4070 s 8 GB, 100W a MUX Switch. V tak malém těle je to na Windows masakr. Tady máte tabulku s pár benchmarky, jestli tomuhle holdujete. Ve zkratce nebyl problém se střihem 20minutového 4K videa, editací několika 50Mpx fotek najednou nebo i pochopitelně hraním moderních her. Zapnete tady prakticky všechno v 60 FPS a víc s trochou úprav v nastavení.
Reklama
Síla prostě nebude chybět, ale ještě lépe než síla, takový hardware jsem už zase viděl, na mě zapůsobilo chlazení. Tohle je brutální výkon na tak malé tělo, ale přesto se notebook extra nezahříval. Teda, uveďme to na pravou míru, rozhodně po 30 minutách hraní Death Stranding nebo Borderland 3 na maximum pocítíte, jak se řítí z klávesnice teplo. Nikdy to ale nebylo tak moc, abych musel přestat hrát nebo to bylo vážně nepříjemné.
Pokud tedy máte zapnutý silný režim, který dá větrákům volnost. Hukot je to velkej, ale uchladí se vše v pohodě. A jakmile přestanete hrát, tak jde teplota rychle dolů až se notebook úplně ztiší a neslyšíte vůbec nic. A tak zůstane celou dobu, co budete dělat kancelářskou práci. Ani nepípne. Paráda. Škoda, že výdrž není ale pro Intel ani Windows silná disciplína a 76Wh nestačí na nic výjimečného.
Když jsem dal jas max na 70 %, podsvícení klávesnice vypnuté, zapnul nejvíce šetrný režim výkonu a frekvenci displeje hodil na 60 Hz, tak jsem se díval maximálně na 5,5 hodin své práce. To znamená web, psaní ve Wordu, lehounká úprava obrázků a jejich upload, poslouchání YouTube v pozadí. Nic extra. Jakmile jsem nehlídal jas, svítil klávesnicí a zapnul 120 Hz, tak to kleslo na plus mínus 4 hodiny. Pořád v nejvíce šetrném režimu výkonu. Jo, to není dobré, takže díky bohu za rychlé nabíjení.
Nechápu, jak ostatní testují výdrž, ale pro mě musí notebook vydržet nonstop práci. Nejde mi o to, když výrobce dávají do výdrže i to, když je třeba notebook hodinu zavřený při cestě do práce, během oběda a podobně. To je blbost. Jde mi o reální používání, a to je tady typicky pro Intel podprůměrné. A když dostal takhle za uši Intel, tak teď ASUS. Musíte dávat různá nastavení a funkce do několika samostatných aplikací? Nejde se v tom vyznat. A proč má pořád některé softwarové funkce jen některý model? Proč je tady možnost Fn zámku, proč jsou tady efekty u webkamery, proč tohle nemůžu dostat já u rovněž drahého Flow X16? To je Fn zámek "profi" funkce?
foto: techArena
Vyplatí se?
Možná byste chtěli od této recenze víc, ale já víc už v sobě nemám. Zenbook Pro 14 OLED je prostě další vlajkový Zenbook, jakých jsem tu měl spoustu. Jednou je to Zenbook 14 s displejem namísto touchpadu, tak má jedno jméno. Pak je to stejný Zenbook s kolečkem v touchpadu, tak má jiné jméno. A podobně. Vždycky mají jen novější procák s grafikou a některé funkce se přidají, zatímco jiné zmizí. Ale ta recenze, to testování, je z 95 % vždy to samé. Pořád to není celkově taková bomba jako MacBook. Tento kousek je dělané na výkon v malém těle, krásný displej a zbytek, jde postupně tak nějak stranou.
Když si novinku koupíte a nemáte se Zenbooky z posledních let zkušenosti, tak budete nadšení. Pokud máte nějaký loňský, předloňský kousek tak dostanete vyšší výkon a lepší zvuk. Na druhou stranu, zase jednou se díváme na počítač za 64 490 korun, zhruba 2600 eur. Je to bomba hardware, ale taky za bomba cenu. A já vám nevím, já už bych koncem roku 2023 chtěl v takhle “Macbook Pro zaměřeném” stroji taky ten super haptický touchpad, lepší klávesnici a pořádné repráky. Nebo výdrž, která zvládne alespoň 7/8 hodin práce či jednu hezkou, plynulou aplikaci pro softwarové funkce.
Nasvícená drážka v touchpadu myslím nebude ani pro “profíky” zas tak důležitá jako třeba výdrž na cesty. Ale vývoj procáku zkrátka není v rukou ASUSu. Já to chápu a tohle není nic proti Zenbooku Pro. Ale vážně nemůžou být u přístroje za 65 tisíc korun ani rovně nalepený nálepky? Zase? Když už tam teda musí být. Tohle je opravdu super výkonná a extrémně snadno přenosná mašina, jen to testování pořád toho samého se stejnými přednostmi i mínusy jako vždy se ke měn už dostává... Pardon. Jestli máte ale ty prachy a hledáte něco takového, určitě nad tímto kouskem pořádně zapřemýšlejte.