Dlouhý úvod je zbytečný. Tohle je Zenbook Pro 14 Duo OLED, již třetí generace notebooku s dvěma displeji od ASUSu a je to také patrně ten nejlepší notebook se dvěma displeji. Tahle věcička je úchvatná ukázka špičkové technologie a trochu bláznivého ducha značky. Hrozně moc se mi líbí. Ale přesto bych si mnou testovanou verzi nekoupil. Proč? To se dozvíte až v recenzi.
Konstrukce a ovládání
Začneme konstrukcí, která je jako vždy špičková. Šasi je ze slitiny hořčíku a hliníku, notebook je pouze 17,9 mm tenký a váží 1,7 kg. Na dva displeje je to drobek. Zvolené materiály působí prémiově a konstrukce bytelně. Na jednom boku máte pak jack pro sluchátka s mikrofonem a na druhém je jedno USB-A 3.2 Gen2 a dvě USB-C typu Thunderbolt 4, které mohou i nabíjet.
Vzadu je pak nabíjecí port, nejnovější HDMI 2.1, což je super, za to velký palce nahoru a pak je tu microSD slot typu Express 7. To znamená rychlost přenosu až 1 GB/s. Bohužel nikdo pořádně tenhle typ karet nepoužívá a když tam dáte populární UHS II kartu, tak jede přenos pouze UHS I rychlostí, takže vlastně je to trošku zklamání, ale co se dá dělat.
Reklama
A určitě jste si už všimli také toho nového loga na víku. Pamatujete na to speciální logo ASUSu k výročí společnosti před pár lety? Jak se nápadně podobalo logu Star Treku? Tak od teď je to nové logo společnosti, které najdete už na všech nových Zenboocích a vypadá skvělé. Třeba Zenbook Pro 16X ho má dokonce podsvícené. Nicméně, i samo o sobě se mi hodně líbí a dodává značce tak trochu modernější či až futuristickou příchuť, která k podobně bláznivým notebookům s dvěma displeji skvěle sedí.
Až se pokocháte a budete chtít Zenbook otevřít, tak to jednou rukou neuděláte, kvůli velice tuhému pantu, s nímž zápasil také Tomáš během natáčení. Vlastně i dvěma rukama je celkem těžké počítač otevřít. To dává ale smyls, jelikož je tu zcela nový pant. Menší displej nad klávesnicí se při otevření nadzvedne a nakloní o 12° namísto loňských 7°, přičemž společně s ním se zvedne nově také ten hlavní panel, který je k němu letos přidělán.
To znamená, že je pryč ErgoLift, takové to lehké nadzvednutí základny, což trochu uškodilo zážitku ze psaní na už tak nepraktické klávesnici. Na druhou stranu vznikne tím nadzvednutím obou displejů hodně prostoru pro chlazení a dostaneme o 38 % lepší průtok vzduchu, což tomu chlazení výrazně pomohlo, ale k tomu až později. Navíc je to technicky i na pohled velice působivý mechanismus a ten vyšší úhel náklonu druhého displeje je skvělý, jelikož lépe na displej vidíte a mezera mezi oběma panely je vizuálně minimální.
Jak jsem ale říkal, bez toho ErgoLiftu se hůře píše na klávesnici, ale v balení máte dvě ErgoLift podložky, které můžete nalepit zespod notebook a pomocí nich si jej naklonit na stole. Pokud vám nevadí, že to není moc stabilní a zkazí to trochu čistý design. Na té klávesnici jsem ale přesto hrozně rád psal a je dost možná nejlepší, jakou ASUS nabízí. Ne, je to jedna z nejlepších klávesnic v noteboocích celkově. Problém je, že vzhledem k jejímu umístnění nemůžete psát na klíně a celkově musíte mít na stole dost prostoru, jinak skončíte v nepohodlné psací pozici, kterou nazývám T-Rex. Není zkrátka praktická, ale funkčně a pocitově si tuhle klávesnici nemohu vynachválit.
foto: techArena
Ani mi ale nemluvte o tom miniaturním touchpadu. Ten funguje dobře, ale není promačkávací, leváci mají v podstatě smůlu, celkově je to místo i pro mě jako praváka nepohodlné a je zkrátka extrémně malý. Ani se na něj skoro nevejdou tři prsty, takže gesta jsou taková prstová gymnastika. Je to touchpad z nouze. Myš je skoro povinnost, což zamrzí u takového menšího notebooku na cesty. Přeci jen, tento 14palcový kousek se úplně neprezentuje jako pracovní stanice, kterou necháte většinu dní v roce doma na stole.
Naštěstí lze myš částečně nahradit dotykovým displejem, jenž se zasloužil o parádní zážitek z používání. Když dáte totiž dohromady ten silný hardware, tak nádherný displej, jeho super odezvu, vysokou frekvenci a nové animace ve Windows 11, tak je prostě radost počítač dotykově používat. Ten zážitek je mnohem lepší než kdykoli před tím.
Displeje a hardware
A když už jsem to nakousl, ano, tenhle 14,5palcový 2,8K OLED displej s přesnými barvami, ultra vysokým kontrastem a certifikacemi PANTONE i Dolby Vision je fantastický a má 120Hz frekvenci. Minimální jas večer je pak skvělý, přes den jde na něm vše vidět díky jasu až 550 nitů a jakýkoli obsah vypadá výborně. Žádné stížnosti. Vždyť je dokonce 120Hz. Ještě jednou, 120Hz 2,8K OLED panel v notebooku!
Reklama
A aby tohle nebylo málo, tak i ten druhý 12,7palcový displej ScreenPad Plus má podobné rozlišení, co se hustoty pixelů týče, přesné barvy, jas 500 nitů a je rovněž 120Hz. Jeho povrch je ale hodně matný, aby šlo pod většími úhly vše vidět a aby se na něm dal používat ASUS stylus na kreslení. Bohužel ovšem ten jiný povrch znamená také takový měkčí obraz. Jo a ještě jednou upozorním, že ten jeho větší úhel náklonu hodně vylepšil používání.
foto: techArena
Samotný systém ScreenPadu jsem vám tu ukazoval už milionkrát, takže ho dobře znáte. Menu je ale opět trošku přehlednější, rychlejší a programy se lépe a rychleji škálují na tento atypický poměr stran. Zkrátka ten systém dospívá. Pořád ale narazíte na programy, které si s ním nerozumí tak dobře a třeba se odmítají přepnout do správného poměru stran. Avšak ASUS velice často Screenpad aktualizuje a zlepšuje, takže tyhle bugy budou hned zase pryč.
Navíc jsou podle mě skvělé už připravené ovládací profily pro programy od Adobe, kdy si můžete na druhý displej dát i speciální tlačítka a ovladače pro konkrétní aplikace. Kdo říká, že musíte na druhý displej dát v Premieře jen timelinu? Proč si tam nedat spoustu funkcí a klávesových zkratek. Nastavení je krásně jednoduché, přehledné a sice se u toho aplikace krapet škube, ale přesně díky něčemu takovému si možná někteří z vás řeknou, že ten druhý displej vám dává smysl. Každý si najde své využití, můžete si s displeji dělat co chcete a jednoduše neexistuje konkurence. Jen tak dál, ASUSáci. Druhý displej máte zmáknutý bravurně. Je krásný, plynulý a velice praktický.
Pochválit mohu kupodivu také zvuk. I když jde pouze ze spodních reproduktorů, tak je super. Podle ASUSu dokáže dostat Dolby Atmos a lepší zesilovač z reproduktorů až o 350 % vyšší hlasitost a čistší zvuk. Pravda, pořád to není takový zážitek, jako kdyby mířily reproduktory na vás, v posteli a na klíně je to trošku problém, avšak potvrzuji tvrzení ASUSu. Zvuk je velice hlasitý, třeba ve VLC na 200 % je to až šílené a kvalita zvuku je skvělá. Jsou to asi nejlepší spodní repráky, jaké jsem slyšel. Vlastně mi po dobu testování ani můj MacBook nechyběl.
Jinou písničkou je hardware mojí verze Zenbooku Pro 14 Duo. Bez ultra silného hardwaru totiž není tento Zenbook úplně vhodný pro grafiky, střihače a další profese, na které většinou tyhle dvou displejové ASUSy míří. Tady máme “jen” Intel Core i7-12700H s TDP až 45W, 16 GB RAM a 1TB SSD. Dedikovaná grafika NVIDIA a podobně tu není. Pochopitelně to je pouze ta moje verze, ale jsem rád, že právě tu jsem dostal. Můžu vám totiž dát lepší doporučení.
Tahle verze Core i7 je opravdu hodně silná a třeba střih našich lehčích 4K videí zvládá skvěle. Dokonce i na tu integrovanou grafiku rozjedete plynule na vysoké detaily některé méně náročné moderní hry, jako je výborný Sifu. Nicméně, není to zkrátka Zephyrus Duo a nejsou to ani jiné Duo produkty. A jelikož tohle není tím pádem ultra výkonná pracovní stanice ani moc dobrý ultrabook, tak nám u této verze Zenbook nastává menší problém.
Výdrž, chlazení a vychytávky
A ne, vážně to není úplně vhodný ultrabook. Poloha klávesnice na cesty nic moc, touchpad hrůza a výdrž, no, byť je to takový menší notebook bez grafiky, tak výdrž baterky tomu neodpovídá. Těch 76 Wh vám vydrží plus mínus 5 hodin lehkého brouzdání po netu a sledování videí ve Full HD a 4 hodiny mé redakční práce s posloucháním hudby přes bezdrátová sluchátka. Pokud máte zapnutých jen 60 Hz a vypnutý druhý displej.
Se zapnutým druhým displejem jsem se nikdy nedostal přes 4 hodiny a jakmile zapnete ještě 120Hz frekvenci, tak jsem lehce nad 3 hodinami práce. Jo a po celou dobu jsem měl vždy také maximálně 70% jas a tmavý režim Windows. Vážně jsem se snažil o co nejdelší výdrž. Zkrátka nelze označit výdrž baterie za dobrou, ale zase je pořád výrazně lepší než u předchozích modelů, což je bezva a zaslouží pochvalu. Navíc může software výsledky ještě zlepšit, což není u ASUSu ojedinělé.
Na druhou stranu je i na baterii notebook stále velice výkonný, necítíte nějaké omezení. Jen škoda, že celkem často se větráčky samy od sebe bez zjevného důvody na tři sekundy roztočí a pak se zase vypnou. Jakmile se pak začne dít něco náročného, tak jde hlasitost chlazení logicky rychle nahoru, čemuž se nelze divit, když běží větráček až na 10 tisíc otáček za minutu. Je to pořádný hukot v tom nejvýkonnějším režimu, ale musím ASUS opět pochválit.
foto: techArena
Všechen horký vzduch jde od vás, a i když se tyhle Intely umí pořádně rozpálit, tak nikdy nebyly problém s kolísáním výkonu či přehříváním. Ten lepší tok vzduchu, nové materiály, dvě odpařovací komory a výkonné vylepšené větráky odvádějí svou práci skvěle. A stejně rychle jak začnou vždy větráky hučet, tak stejně rychle také ztichnou, jakmile nejsou potřeba. To je také celkem fajn vlastnost.
Celkově je chlazení zvládnuté velice dobře. Ostatně umí zkrotit výkon až 140W TDP, když máte verzi tohoto notebooku s Core i9 a grafikou RTX 3050 Ti. V tak tenkém těle! Šílenost. Impozantní. Chlazení prostě ASUS umí. Jen škoda, že ty Intely jsou tak žhavé a žíznivé. Raději bych tu viděl AMD procesor, který by alespoň zařídil solidní výdrž.
A z další výbavy, která mi nezapadala do mého "příběhu" této recenze. Wi-Fi 6E je skvělá. Je tu odemykání obličejem, které je celkem rychlé, avšak chybí čtečka otisků prstů. Ta kamerka má u sebe, ale třeba i ToF senzor pro rozmazání pozadí, takže nemusíte spoléhat na různé aplikace pro tento efekt. Mohu zapnout Kameru a vidím, jak se obraz mění podle toho, co zapínám v ASUS aplikaci.
Je tu režim rozostření pozadí, sledování vašich pohybů, jako má Apple, nebo vylepšení světlosti obrazu v náročném světle. Je to super, vlastně celkově jsou funkce v této aplikaci taky super. Je tu spousta nastavení pro displej a prodloužení životnosti toho OLEDu. Jsou tu možnosti nabíjení pro prodloužení životnosti baterie, nechybí různé funkce filtrování mikrofonů, které jsou překvapivě fajn, prostě paráda. Jen škoda, že tohle všechno není v jedné aplikaci společně s tím nastavením druhého displeje, výkonu a podobně. Musíte si pamatovat, co v jaké aplikaci nastavujete.
Vyplatí se?
foto: techArenaVe finále je Zenbook Pro 14 Duo OLED opět obrovský skok oproti předchozímu 14palcovému modelu. Ať už jde o maximální možnou konfiguraci s Core i9 a RTX 3050 Ti, mnohem lepší 120Hz 2,8K OLED displej, parádní zvuk, větší úhel naklonění druhého 120Hz displeje, lepší chlazení nebo výbavu portů a kvalitu té úžasné klávesnice, o které se mi budou ještě pár týdnů zdát krásné sny. Je to třetí generace Zenbooku Duo, je to sakra velký posun a jednoduše nemá konkurenci. Ta koncepce dvou displejů nám zde dospěla a až půjde za týden či dva tento model do prodeje, tak jej vřele doporučuji i majitelům předchozích generací.
Jenomže pak je tu ta mnou testovaná verze s jen 512GB SSD za 50 990 korun, jejíž existenci moc nechápu. Jestli má být tento Zenbook vážně přenosná pracovní stanice, náhrada za desktop, kterou moc často netaháte ven, tak mám jiné nároky. Chtěl bych rozhodně tu pořádnou grafiku, možná i překvapivě daleko lepší RTX 3060 než 3050 Ti. Chtěl bych určitě větší hlavní displej. Chtěl bych třeba Ethernet port, jako má Studiobook, který má zůstávat doma.
A pokud je tohle speciální ultrabook, tak je nepohodlné na něm psát, pokud nemáte u sebe dost prostoru na větším stole, touchpad je k ničemu a výdrž vesměs taky. Jasně, můžete stříhat video i s mou verzí, ale když budete využívat ten displej, kvůli kterému jste si Zenbook Duo asi koupili, tak byste sebou měli hodit, jelikož za 2 hodin vám klidně může dojít šťáva. Podle mě je tento model v zemi nikoho, takže bych si osobně rovnou připlatil za vyšší model s Intel Core i9-12900H, pořád 16 GB RAM, 1TB SSD a RTX 3050 Ti za 58 990 korun. 8 tisíc za taková vylepšení u tak drahého notebooku i v základu je za mě více než fér.
Ale upozorním, že všechny tyhle ceny jsou předběžné a mohou se upravit. Při změně zde případně přidám skutečně ceny později.
foto: techArena
Právě ten lepší model vřele doporučuji, ten bych bral já. A i přes moji kritiku chci zdůraznit, že jsem i po letech pořád nadšený z toho, že vůbec něco takového v tolika verzích existuje a stále více si získává ASUS můj respekt. Osobně bych bral alespoň tu nadupanou verzi, ať už tedy třeba ta krátká výdrž má to nejlepší opodstatnění, ale někdo to bude mít jinak. Jsem rád, že máme volby a že máme na trhu výrobce notebooků, který pravidelně zkouší něco nového a už několik generací vylepšuje odvážné koncepty.
Možná tohle není můj šálek kávy, ale pro jiného to může být ta nejlepší káva jakou měl. Nebo mu zachutná spíše Studiobook s rotačním ovladačem, 4K displejem a ultra drahou studiovou NVIDIA grafikou. Nebo Flow Z13, extrémně nadupaný tablet. Nebo Zenbook Pro 16X OLED s nadzvedávající klávesnicí, rotačním ovladačem a haptickou odezvou v obřím touchpadu.
Je super vidět, že trh notebooků má někoho, jako je ASUS. Někoho, kdo tlačí inovace a zkouší odvážné nápady pro menší publikum. Je to obdivuhodné a něco takového bychom po rozkladu LG potřebovali také v telefonech. Trh notebooků by byl bez ASUSu nudný a myslím si, že spousta lidí tu tchajwanskou kuráž dostatečně nedoceňuje.