4K displeje jsou u notebooků pořád vcelku velká vzácnost. OLED displeje pak ještě větší. Ale co když jste výrobce a řeknete si, že někdo ten prvotřídní obraz u notebooku přeci chtít musí. A co když 4K i OLED spojíte v ultra kompaktním těle s nejnovějším hardwarem? Pak dostanete nový ASUS ZenBook Flip S.
Reklama
Konstrukce a klávesnice
V téhle části nebudu říkat asi nic nového. Design je stejný jako u ostatních ZenBooků. Kovová konstrukce, která se nesmírně snadno zapatlá také. Je zde stále ErgoLift, kdy se notebook otevřením na stole maličko nadzvedne díky svému displeji, čímž dostane lepší průtok vzduchu a jeho uživatel pohodlnější úhel pro psaní na klávesnici. Stroj váží jen 1,2 kg a v pase má 13,9 mm. Je to vysoce kompaktní notebook, na který v batohu, a dokonce klidně i v ruce snadno zapomenete. Plus certifikace odolnosti MIL-STD 810G.
Screenpad je stále excelentní touchpad, z něhož můžete snadno udělat numerický blok
Ano, může vám to znít povědomě. Ostatně relativně nedávno jsem testoval ZenBook Flip 13 a dnes recenzovaný Flip S je úplně stejný. Všechny jeho části tedy už můžete znát z minula. Touchpad typu Screenpad je excelentní. Velký, přesný, má příjemné kliknutí i povrch a kdykoli ho můžete proměnit na numerický blok. Což je fajn přidaná hodnota. Pro mě zbytečná, ale fajn.
Bohužel pro mě je stejná také klávesnice. Chci upozornit, že neříkám, že je špatná. To ani zdaleka. Klávesy mají sice na můj vkus trochu houbovitější stisk, ale píše se na ní dobře. Technicky s ní problém nemám. Přes rozměry notebooku jsou tu však všechny klávesy nesmyslně smrsknuté a užší. Mají rozměr 16 x 13 mm, používám je už podruhé, u druhé recenze a stejně si prostě nemůžu zvyknout.
Nebo jinak, když jsem na stroji každý den dlouhé hodiny psal, tak jsem sice dělal více překlepů než jindy, ale šlo to. Jakmile jsem se ale vrátil na normálně velké klávesy u jiných klávesnic, tak to byla velká úleva. Bylo to, jako se vrátit večer z té současné zimy a tmy, do vyhřátého, světýlky nasvíceného bytu s líbivou vůní valící se z kuchyně. Najednou si přijdete tak krásně doma. Mojí dlouhou a divnou analogii ale stranou, zkrátka mi pořád nedává smysl, proč jsou ty klávesy tak mále, když i v menších strojích můžeme mít plnohodnotné. Jo a co se podsvícení týče, tak by to chtělo, aby zespod kláves neunikalo tolik ostrého světla.
Hardware
Klávesnice prostě není pro mě, ale určitě není ani v nejmenším nějakou obří překážkou, kvůli které byste si neměli notebook koupit. Tou nebudou třeba ani porty. Napravo máte velké USB 3.2 se zapínacím tlačítkem, nalevo je zase velké HDMI, dvě USB-C s podporou Thunderbolt 4, která umí i nabíjení. To je na ultrabook hodně dobrá výbava, pro mě vlastně prakticky ideální.
K dokonalosti mi chybí jen 3,5mm jack, protože třeba ne všechny mikrofony si rozumí s redukcí na USB-C, kterou dostanete v balení a oceňuji také redukci na Ethernet. Pro spoustu lidí ale nebude chybějící jack v naší bezdrátové době problém. Přeci jen, když si kupujete tak drahý notebook, tak už asi budete mít bezdrátová sluchátka.
Osobně pak oceňuji moderní Wi-Fi 6, která se do budoucna rozhodně hodí a můj názor na odemykání obličejem pomocí Windows Hello už můžete znát. Je to úžasná věc, kterou prostě zbožňuju. Také výkon byl výborný. Procesor Intel Core i5 11. generace je silný a na běžnou práci a moje využití bohatě stačil. Windows běžel náramně a na nic jsem nikdy nečekal. Dokonce ani na hry to není úplně špatné. Jednodušší tituly hardware utáhne.

Dále
nechybí 512GB SSD a notebook je nádherně tichý prakticky za všech okolností. Občas jen vyletí nahoru zahřátí, ale nejde o nic vážného. Tak už to občas bývá u podobných ultrabooků a navíc půjde teplo vždy od vás, takže ho moc nepocítíte. Tedy pocítíte, ale to pouze tehdy, když byste displej přetočili na záda a používali notebook jako tablet, což nedoporučuji.
Jednak vám bude topit do ruky a druhou věcí je, že na tohle tento kousek není moc dělaný. Pant je totiž sice hezky tuhý v běžném režimu, ale nemá v sobě dostatečně silné magnety, aby se víko po přetočení k zádům přichytilo. Ve výsledku nepřilne víko úplně k zádům, pořád je tam solidní mezera a hlavně displej neustále plandá a hýbe se. V režimu tabletu jsem ZenBook zkrátka nerad používal. To už mám radši třeba režim stanu pro sledování filmů.
Otočný displej a zvuk
Ale ten pant nás dostává k tomu hlavnímu. Tomu, co odděluje tento model od běžného Flipu 13 - displej. Jeden z nejkrásnějších displejů, co jsem v notebooku viděl. Tento 13,3palcový OLED panel má 4K rozlišení, tenké rámečky, skvělé pozorovací úhly, certifikaci barev PANTONE, podporu technologie DisplayHDR. Je dotykový, otočný a pokrytí barev DCI-P3 činí 113,1 %. To je o více jak o 30 % než mají všichni ostatní konkurenti v této cenovce, Dell, HP, MacBooky, prostě všichni.
Jednoduše je displej naprosto fenomenální a i YouTube videa vypadají daleko lépe. Hlavně si ale užijete 4K filmy a podobně. Barvy jsou nádherně živé a samotnou kalibraci si můžete upravit v nastavení. Kontrast je excelentní, černá je samozřejmě díky OLED technologii skutečně hluboká černá, zkrátka v této oblasti nemám výtky. I na dotyky reaguje displej skvěle. Tedy prstem, dotyky v balení přidaným stylusem se mu občas nelíbily. Není to nejlepší stylus pod sluncem, ale máte ho v balení, takže proč si stěžovat.
V podstatě jedinou výtku k vlastnostem displeje mohu mít asi jen k jasu. Ten je vyšší než u IPS displeje Flipu 13, ale pořád úplně nemá na Dell, natož MacBook Pro. Ale nebojte se, jas je na svou třídu standardní. Jen jak jsem byl úplně v úžasu a rozmlsaný ze všech aspektů displeje, tak jsem čekal dokonalost všude. I přes to, je to pastva pro oči a nepochybně velmi silný důvod ke koupi.
Samozřejmě si však to 4K rozlišení vybere svou daň, takže počítejte s ještě nižší výdrží než u stejně vybaveného Flipu 13. Konkrétně jsem se dostával zhruba na 7 hodin běžného používání. Vysoké rozlišení prostě zadarmo nedostane a musíte počítat s vyšší spotřebou. Naštěstí dostanete za 50 minut na nabíječce více jak 60 % baterky.
Osobně jsem byl tedy nejvíce zklamaný pouze z reproduktorů. Já vím, měl jsem to čekat. Notebook je do šroubku stejný jako ten Flip, ale když je lepší ten displej, tak jsem doufal, že třeba bude celkově vylepšený multimediální zážitek. Bohužel jsou tu však reproduktory stále vespod a dobře znějí jen na stole. Hlasitost je průměrná a když budete sledovat film nebo YouTube večer v posteli, tak toho moc neuslyšíte. Vážně doporučuji sluchátka nebo externí reproduktory, ostatně jako u téměř každého ultrabooku. Bohužel je těžké najít skvěle hrající notebooky.
Vyplatí se?
Jak už jsem mnohokrát opakoval, nový ZenBook Flip S je doslova mnou dříve recenzovaný Flip 13. Jen dostal 4K OLED displej. Tudíž by se dalo čekat, že bude stejný i verdikt a doporučil bych vám ho, ale ten displej přeci jen dělá rozdíl. A nejen tím, že je nesrovnatelně lepší než dříve, ale také dělá rozdíl pochopitelně v ceně. Mnou testovaná verze má úplně stejný hardware jako Flip 13, co jsem tu měl. Notebooky jsou opravdu totožné. A předchozí model stál 30 990 korun, takže čistě ten 4K OLED displej vyjde ještě o 8 tisíc korun více. Ano, moje verze Flipu S totiž stojí 38 990 korun. To je dost za Core i5 s 8 GB RAM a tu nic moc výdrž.
Nebudu zde tedy dělat, že je to nejlepší nabídka na trhu. Za tyhle peníze můžete mít celkově lépe vyvážené stroje. Ale v jednom Flip 13 můj názor změnil. Když jsem koukal na ceny před tím, než mi přišel, tak jsem si řekl, že si ho koupí jen blázen. Že nechápu lidi, kteří by si tolik připlatili. Vždyť ostatní displeje jinde mohou být už tak výborné. Poté, co jsem ale Flip s tím 4K OLED panelem používal, tak už chápu.
Vzhledem k tomu, jak velký skok v kvalitě dostanete, už mi ten rozdíl v ceně nepřijde, tak do nebe volající. Když mi někdo řekne, že oželel trochu výbavu či hardware a koupil Flip S kvůli tomu displeji, tak to nyní naprosto chápu a respektuju. Mít na to ty peníze, tak bych upřímně možná udělal to samé. Pokud vám jde především o kvalitní obraz, tak mohu ZenBook Flip S alias Flip 13 UX371 doporučit.