Nové Duo čerpá zkušenosti se všech předchozích variací Zenbooků. To poznáte už podle designu a typického těla s mixem hliníku a hořčíku. Notebook je pak složen vesměs ze dvou částí. Máte samotný počítač, který má rozměry běžného 14palcového laptopu. Tloušťka 19,9 mm není špatná a váha 1,65 kg stejně tak. Zde však můžete klávesnici s touchpadem vzít a oddělit. Tím se ukáže druhý úplně stejný 14palcový displej. Vespod základny je pak stojánek, tím můžete dva displeje umístit nad sebe či vedle sebe, u klávesnice zapnout Bluetooth a můžete směle používat notebook jako takové All in one s dvěma malými monitory, která dají dohromady skoro 20 palců plochy.
Používání jako běžného laptopu
Takže kde u takového produktu vůbec začít. No asi u shrnutí jeho kvalit jako běžného notebooku. Jakmile ke spodnímu displeji magneticky přichytíte klávesnici, tak drží jako přibitá. A můžete také vypnout Bluetooth, jelikož propojení a nabíjení funguje pomocí pinů. Klávesy mě překvapily dobrou odezvou a pocitem ze psaní. 1,4 mm zdvih, pohodlná mezery mezi klávesami, nasvícení není nejvíc rovnoměrné nebo silné, ale upravuje se klidně podle okolí a funguje i v odděleném režimu přes Bluetooth.
Touchpad je typicky pro ASUS fakt dobrý, ale ne špičkový. Potěšila mě jeho velikost a příjemný povrch. Mačkání je ovšem příjemné pouze ve spodní půlce, nahoře už nefunguje a pochopitelně se celá plocha touchpadů propadá jako vždy, což dává větší prostor pro bordel a poškození. A gesta třemi až čtyřmi prsty fungují v pohodě. Kvalita klávesnice s touchpadem je prostě dobrá, byť možná ne úžasná, což je vlastně vzhledem k tenkosti té klávesnice bezva výsledek.
Reklama
Displejem je poté dotykový 14palcový OLED panel se 120 Hz frekvencí, jasem 500 nitů, poměrem 16:10 a 3K rozlišením. Je to excelentní panel, jehož čitelnost není úplně nejlepší na trhu a dotykový rastr jde trochu vidět, ale na běžnou vzdálenost práce? Výborný displej, na který je radost koukat. Na dotyky reaguje relativně dobře, ale povrch skla na to moc není dělaný. Prst trochu drhne. A hlavně teda při klepání na displej vidíte, jak se panel kýve.
Pant displeje je hezky tuhý. Jde otevřít jednou rukou a bezpečně drží polohu, do které ho dáte. Jen má vůli, když do něj ťukne, což není pro dotykové ovládání ideální. Zajímavou vlastností je mezi Windows také dynamický úprava frekvence mezi 60 a 120 Hz. Funguje to... No, asi jako HDR ve Windows. Takže všelijak. A většinou stejně skončíte se 120 Hz s napájením a 60 Hz na baterku. Což umí všechny ostatní laptopy taky automaticky. Ale cením, že tuhle technologii začíná ASUS zavádět a ve hrách se pak určitě hodí více.
Stejně tak je tu typicky spousta možností úprav nastavení ohledně životnost OLED displeje, zpracování barev a podobně. Dokonce je tu i softwarový zámek Fn kláves, o tom si může nechat mnohem dražší ROG jen zdát. 3D odemykání obličejem funguje typicky dobře. To už se roky nezlepšilo. Ale přední HD kamerka ano. Obraz nevypadá špatně ani v horším světle a můžete u ní zapínat různé funkce jako rozmazání pozadí.
Jo a zvuk je taky fajn. Tedy co se mikráků týče. Jinak ty spodní reproduktory jsou překvapivě hodně hlasité, ale chybí jim středy i basový základ a znějí trochu plechově. Jako by hrály v sudu, trošku. Uvnitř zařízení je pak nový procesor Intel Core ULTRA 9 185H. To je pokus Intelu o zjednodušení názvů, ale ve skutečnosti je v tom větší bordel než v Core i. Nicméně, 9 je stále nejvyšší řada procesorů, 1 značí první generaci, 85 je konkrétní model a H stojí pro výkonnější verzi, zatím U bude úspornější model pro ultrabooky jako dřív. Zkrátka, tohle ULTRA 9 185H je zatím nejsilnější čipset v nabídce. A jde to znát.
foto: techArena
I když jede laptop na baterku, tak může ve standardním režimu výkonu celkem dobře rozchodit střih 44minutového 4K videa se spoustou záběrů a efektů. Běželo to líp než Davinci na mém AMD ROG Zephyru s napájením. Stupidní Davinci. Na hry tenhle stroj ale není. Chlazení na to nemá, extrémně by funěl, topil, klávesnice na to není, prostě ne. Jde to, jelikož nová integrovaná Arc grafika je překvapivě silná na dané poměry, ale nebude to něco, co bude tenhle stroj dělat často. Byť by možná ten All in one styl používání k tomu vybízel. Jen lehčí hraní bude preference.
Dle mých zkušeností začne Zenbook celkem snadno topit, když mu hodíte něco trochu náročnějšího. Dedikovaná grafika tu pak není, ale je tu Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, velké USB-A 3.2 a dvě USB-C s nabíjením a Thunderbolt 4. Plus jack a pořádné HDMI. To je na danou velkost dobrá výbava a nic vám chybět nebude. A v balení je ten roztomilý, malinkatý 65W adaptér jako u loňských Zenbooků. Boží.
A baterka? 75 Wh mi vydrželo s podsvícením, které je nutné podle mě, protože ani za dne nejde v téhle barvě popisků na klávesy extra dobře vidět, na nejúspornější režim a v 60 Hz s jasem na 70 % nějakých 6 hodin nonstop práce. Občas jsem šel na 6,5 hodin, když jsem přidal hodně videa. To je na Intel velké zlepšení, ale není to pořád nic, o čem bych mohl básnit, co se mé kancelářské práce týče. Ne, vážně to není se střihem videí. A pochopitelně, vyšší spotřebu čekejte, pokud budete chtít silnější profil výkonu, více jasu a podobně. A ten výkon bude možná potřeba, jelikož když ten procesor přiškrtíte co nejvíc, tak má notebook celkem často potíže, hlavně když musí táhnout oba 3K displeje najednou. Intel je s tím škrcením fakt agresivní. Ale zase, když budete sledovat vesměs jen videa, tak bude výdrž logicky také znatelně vyšší.
Reklama
Používání obou displejů
Takže jako notebook? Je tu fajn Zenbook, ale nic výjimečného. Což je ale svým způsobem super, protože kvůli nové formě konstrukce tu nemáme nějaké extra ústupky. Ale co se stane, když tu klávesnici oddělíte? Stojánek lze nastavit pouze v rozsahu 40° až 70°, chtěl bych víc, ale možná jindy. A osobně jsem preferoval konfigurace displejů pod sebou, protože pak šel náklon obrazovek alespoň líp nastavit. Vedle sebe jsou v divném úhlu a nepřišlo mi to moc praktické.
Bluetooth používání klávesnice je super, funguje výborně. Jen bych rád v klávesnici měl i nějaké mini pacičky pro alespoň nějaký náklon. Takhle je psaní nepohodlné pro pisálka, jako jsem já. Funkcemi se pak díváme vesměs prostě na počítač s dvěma stejnými displeji. Je tu i funkce, které rozdělí obraz zrcadlově na displeje, že můžete počítač jakoby rozložit na stůl třeba při prezentaci v práci a může koukat každý z jedné strany, což je totální blbost, kterou nikdo nebude v reálu pravidelně používat, ale jde to. Jo a nemůže displeje přetočit do stanu, 180° je maximum.
Softwarové funkce jsou tu stejné jako u Zenbooků s druhým menším displejem nad klávesnicí. Můžete snadno posílat okna z jednoho panelu na druhý. Lze nastavit jas displejů najednou nebo zvlášť. Máte tu také nastavení pár dalších funkcí, třeba si můžete uložit rozestavění aplikací na displejích a jedním stisknutí vše otevřít. Trhaně, ale otevřít. Pokud zapomenete někde klávesnici nebo se vybije, můžete zapnout softwarovou klávesnici s touchpadem. Velikost touchpadu a jeho místo lze změnit. Ke klávesnici lze přidat také další softwarové přepínače a kolečka, pro ovládání jasu, scrollovaní, zvuku a podobně. A můžete si tyhle ovladače upravit pro různé aplikace zvlášť. Možností tu není moc, hodně omezené, ale jde to. Můžete i zapnout psaní rukou, pokud přidáte i stylus. A tak dále.
Je tu dost funkcí, ale druhou věcí je, jak to všechno také funguje. Ty různé softwarové ovladače? Občas na něj klepnete a nic. Prostě se ty programy seknou a pomůže třeba až restart počítače. To se mi stalo několikrát. Jindy jim trvá než se zapnout. Na něco klepnu na spodním displeji, ale okno se otevře na horním a tohle chování nejde změnit. V nastavení jsem nic nenašel. Ani v jedné ze spousty aplikací ASUS.
Je tu zkrátka spousta bugů. Někdy zhasne spodní displej, z ničeho nic. Pak dělám to samé znovu a vše je v pořádku. Někdy se otevřela sama ASUS aplikace, z nějakého důvodu. Jednou mi po nějaké době používání web kamery vyskočilo upozornění, že USB zařízení neodpovídá či co a musel jsem appku resetnout. Animace prakticky neexistují, všechno na obrazovce tak nějak skáče a načítá se. Nepůsobí to jako hladký odladěný systém, ale jako halda funkcí svařená dohromady.
foto: techArena
Nic z toho nejsou velké problémy, které by ničily produkt, ale jsou to bolístky, s kterými musíte počítat, když si podobnou první generaci kupujete. I když bych čekal po Fold modelu už možná trošku víc. Duo působí jako prototyp nebo proof of concept produkt. Obdivuji ASUS, že jde takhle s kůží na trh a určitě se najdou teď uživatelé u obrazovky, kteří vidí ten potenciál pro jejich potřeby v tomhle laptopu. To ale nic nemění na tom, že bych čekal lepší vyladění. Ale snad to nějaké aktualizace opraví. Je to možné. I když moje zkušenosti s mým Flow X16.
Třeba mi přestala fungovat i klávesnice v běžném laptop režimu a musel jsem jí oddělit a zase přichytit. A když ji máte přes Bluetooth, tak je mimochodem hezky pevná. Ale vydržela mi často něco málo přes 2 hodiny s nejnižším podsvícením. Které bylo nutné, jinak se na ní blbě koukalo. Výdrž počítače s dvěma monitory, zase vše na nejúspornější verzi a 60 Hz? Minimálně o hodinu míň práce než v notebook režimu. Což je opět vlastně působivé. Když si vezmete, o kolik víc práce počítač má s dvěma 3K monitory.
Jo a používání toho gigantického touchpadu, když si zapnete softwarovou klávesnici? Bolístka. Jak ten skleněný povrch není primárně dělán na dotyk, jak jsem říkal u horního displeje, tak nemáte v myši cit. Občas kurzor přeskočí divně s vaším prstem. Rozpoznání gest je všelijaká. Psaní na softwarové klávesnici nebylo nejpříjemnější, ale šlo to. Tam jsem nečekal zázraky a vlastně se dalo solidně psát. Škoda, že tu není ještě nějaké haptická odezva. Když ne v touchpadu u žádného laptopu, tak tady by to sedlo jako prdel na hrnec. Možná příště.
Vyplatí se?
Teď jsem tu vypotil dost bolístek, ale chci jen dát opravdu všechny moje zkušenosti s tímto produktem. Zenbook Duo vypadá působivě, ale měl v současnosti s mých používáním své mouchy. Pro někoho to bude malá daň za jedinečné vlastnosti, jiné nechá takový produkt chladnými. Jako jsem já. Používal jsem ho skoro dva týdny, ale prostě jsem si k němu nenašel cestu. Zkoušel jsem třeba i stříhat video, abych využil ty dva displeje naplno, a ne pouze při psaní a podobně.
Ale na běžnou pracovní vzdálenost u stolu byly ty 14palcové displeje dost malé pro daný obsah a nebylo to sranda. Jakmile jsem přešel na jeden 16palcový monitor u mého laptopu, tak mi bylo kupodivu líp. Ale to jsem já a já fakt netrávím dny někde v hotelu, kde by se třeba takový desktop režim hodil více. Tohle je zařízení pro specifické používání a uživatele.
Hardware je působivý, výkon velice dobrý, software má spoustu možností. Nehraje to všechno v dokonalé harmonii, ale hraje to přesvědčivě se zápalem. Dal bych 50 tisíc korun za verzi s Ultra 7 H, 16 GB RAM a 1TB SSD? Nebo 66 tisíc za tu mnou testovanou variantu s Ultra 9 H, 32 GB RAM a 2TB SSD? Ne, ani za jednu. Ale jak jsem říkal, tohle není vůbec produkt pro mě, s kterým bych si osobně rozuměl. To neznamená, že vy ho neoceníte mnohem víc.
A nutno uznat, že pokud vy jste na jeho vlně, tak 50 tisíc korun není za takový produkt zas tak moc, když si vezmete, co všechno tu je a jak těžké to musí být vyrobit. Hlavně oproti Zenbooku Fold. Pro většinu fanoušků Fold konceptu je tohle super, silná alternativa za daleko menší peníze. A to je myslím cílové publikum ASUSu i cíl tohoto produktu. Levnější alternativa pro fanoušky Foldu.
ASUS je bezva v tom, že se nebojí udělat něco, co bude pro ultra specifické uživatele. Pro mini skupinu lidí. Za to mám tuhle společnost rád. Mají tam hodně nadané inženýry, kteří mají relativně volné ruce přinášet koncepty, kterých se vážně dočkáme na pultech obchodů. Zároveň ale nemá ASUS asi to “know how” nebo peníze či odhodlání na to, aby něco fakt parádně vyladil do úplné dokonalosti. Nebo protlačil publiku nějakou novinku nad rámec toho, že to vypadá prostě cool.
Jo, taková věc si najde pár nadšených majitelů, ale tlačit nový segment nebude. Když nemáte zcela v rukou také operační systém jako Apple či Microsoft, tak tohle půjde vždy těžko. Dobrodružnější a movitější fanoušci počítačů tu mají ale další super hračku, která je může překvapit svým přístupem k tomu, jak by mohl laptop jednou vypadat. A pokud alespoň u této koncepce vydrží ASUS třeba 4 generace, tak to může být něco hodně speciálního... Dokud nezlevní ohebné displeje.