Recenze ASUS ZenBook 14: Nemá jen krásnou tvářičku

Skvěle vybavených ultrabooků za slušnou cenu není nikdy dost
  • Neskutečně tenké rámečky
  • Krásná a kvalitně zpracovaná konstrukce
  • Dobrý výdrž baterie
  • Na svou třídu skvělá výbava portů
  • Dostatečně výkonný hardware
  • Odemykání obličejem
  • Jas displeje by mohl být vyšší
  • Špatně umístěné zapínací tlačítko
  • Nelze nabíjet skrz USB-C
  • Horší touchpad

Recenze produktu...

ASUS ZenBook 14

85%
Baterie
80%
Design
95%
Konektivita
85%
Výkonnost
80%

Máme tu první recenzi notebooku na Techareně a hned se dostává na jeden z nejhezčích notebooků na trhu v podobě ZenBooku 14 od ASUSu. Tenhle kousek toho ale nabízí za vcelku přívětivou cenu 25 tisíc korun mnohem více než jen hezkou tvářičku a pokud zrovna sháníte nějaký kompaktní ultrabook, určitě by neměl chybět ve vašem výběru.  Design a konstrukce

Začnu tím, co asi každého u tohoto kousku zaujme nejvíce - vzhled. ZenBooku to neskutečně sluší, obzvláště v téhle modré barvě se zlatým doplňky, a každý jej na první pohled chválil. Takhle krásně vypadá jen málokterý notebook v dané cenovce. Navíc je tenhle kousek i tenký a lehoučký jen lehce nad kilo, takže se velice pohodlně přenáší v tašce. A zmínil jsem už ty ikonické Zen kruhy? Protože ty vypadají stejně stylově jako před lety. 

Nepleťte si ale lehkost s dojmem, že působí notebook levně nebo že je špatně vyroben. Protože přesně takové názory jsem na internetu našel. ZenBook je vyroben z pevného hliníku a působí opravdu skvělé a kvalitně. Tuhost víka s displejem mě oproti poslední generaci až překvapila. Jen pověstný Dell XPS 13 se tuhostí vyrovná. Ostatně je tu kupodivu také vojenský standard MIL-STD 810G, takže dokáže notebook odolat bez potíží silným vibracím, menším nárazům nebo extrémním výkyvům teplot. To většinou u strojů dané cenovky nenajdete. 


Displej a zvuk 

No a pak ten krásný notebook otevřete a vykoukne na vás displej, který působí víc širokoúhle, než ve skutečnosti je. Je to 14palcový IPS panel v poměru 16:9 a Full HD rozlišením. Má antireflexní vrstvu a není dotykový, což mě trošku mrzí, ale od toho jsou zase jiné stroje. Někteří lidé budou mít mnohem radši tenhle displej. Samotný panel má vysoký kontrast, podsvětlení je rovnoměrné a barvy pěkné. Prostě se na něj hezky kouká, ale jas by mohl být vyšší. Tohle je při nejlepší průměr. Avšak nadprůměrné jsou stereo repráky vespod, které hrají na dané rozměry hlasitě a zvuk je hluboký. Výšky nejsou nejčistší, ale stejně. Kéž by hrál takhle každý ultrabook. 

To všechno ale zastíní stejně ty nádherně tenké rámečky, které předstihnou i ten slavný Dell. Každý, kdo ZenBook 14 viděl žasnul. Displej působí až futuristicky, byť ASUS v podstatě jen velice mazaně lže. ZenBook se liší od ostatních hlavně spodním rámečkem, který bývá vždycky oproti zbytku masivní. On je ale ve skutečnosti vyšší i tady. ASUS jej pouze šikovně schovává svým speciálním pantem, který notebooku nadzvedne o tři stupně klávesnici, čímž se schová rámeček, zlepší chlazení a zpříjemní úhel pro psaní.  

Každý, kdo ZenBook 14 viděl, nad jeho vzhledem a displejem žasnulDisplej má zezadu gumové nožičky, takže si otevřením konstrukci nepoškrábete a díky přizvednutí skutečně cítíte rozdíl v používání. Není to extrémní rozdíl, ale píše se mi zkrátka lépe. U chlazení je přínos menší a pořád se při velké zátěži dokáže stroj citelně zahřát. Esteticky pak zvednutí určitě ocení každý, takže zkrátka tohle řešení funguje, jak má po všech směrech. Je to praktické i estetické zároveň a za to chválím. Mimochodem můžete díky měkčímu pantu snadno otevřít notebook i jednou rukou. Byť zase pochopitelně displej moc pevně nedrží, když se zařízením zaškubete a kvůli tomu pantu nelze otevřít víko do větších úhlů


Klávesnice a touchpad 

Důležitá je samozřejmě u notebooku také klávesnice. Tahle má na ultrabook vyšší zdvih, což mi vyhovuje, rovnoměrné a nastavitelné podstvětlení a píše se mi na ní velice pohodlně i třeba 5 hodin v kuse. Jediné věci, které mi vadily jsou menší šipky, což je jen otázka zvyku a zapínací tlačítko, které je hned vedle Delete a to už o zvyku není. Občas se prostě stane, že se překliknete a potom se notebook hned vypne. Tlačítko má sice tužší stisk než jiná, avšak ne dostatečně, abyste jej při náhodném klepnutím nestiskli úplně. Prostě bych radši viděl tlačítko třeba na boku.  

Touchpad je pak pro mě už dlouho hlavní slabinou všech ASUSů a i tady nepůsobí ideálně, obzvlášť při mačkání. Fungoval jsem s ním ale bez problémů a reagoval vždycky, jak má. Rozhodně jsem nenerazil ani jednou na nějaké problémy s registrací dotyků, mačkání a podobně, jak jsem našel na internetu. Pořád bych ale už po těch letech očákával v této cenovce prostě dobrý touchpad i od ASUSu. Mít číselnou plochu přímo v touchpadu je ovšem velice zajímavý nápad. Dodat sem ještě haptickou odezvu a možnost upravovat intenzitu podsvětlení, tak je to dokonalé. Z počátku jsem to viděl jen jako gimmick. Jakmile si však zvyknete, že tu ta možnost je, tak jde o zajímavou a nečekaně praktickou inovaci. 


Hardware a výbava 

V mojí konfiguraci je procesor Intel Core i5 osmé generace pro ultrabooky, 8 GB RAM, trochu pomalejší 256GB NVMe SSD a dokonce i dedikovaná grafická karta NVDIA GeForce MX150. Na běžnou kancelářskou práci, brouzdání po internetu a podobně je tahle výbava možná až moc, takže nemusíte mít strach o výkon. I nějakou tu starší hru si zahrajete, MX150 je pořád lepší než integrovaná grafika, ale na hraní tenhle stroj už od pohledu není.  

Hned začne funět a nepříjemně se zahřívat na levém boku. Při kancelářské práci je ovšem ticho a teploty jsou v normě. Jen jsem tedy téměř pořád slyšel nepatrné elektornické pískání, pravděpdobně cívek na základní desce. Podle mě využije cílová skupina uživatelů spíše grafickou akceleraci v editorech, při střihu videa a podobně, kde půjde dedikovaná grafika v závislosti na programu už více cítit. Potěší také Bluetooth 5.0, Wi-Fi ac a zmínit musím i výdrž.

Baterka zvládla při mé práci plné psaní, brouzdání po netu, editování fotek a sem tam sledování videí nějakých 8,5 hodin, což je lehký nadprůměr. Některé ultrabooky sice překonávají i těch 10 hodin, ale vzhledem k ceně a tenkosti stroje těch 50Wh stačí a výdrž je rozhodně dobrá. Mrzí mě pouze, že tu není nabíjení skrz USB-C a namísto toho je zde vlastní konektor. Aleposň, že nabití z 0 na 100 % zabere nějakých 95 minut. A tím USB se dostávám dále ke konektorové výbavě, která je na ultrabook vážně dobrá. Jsou tu dvě velká USB, USB-C, bohužel bez podpory Thunderbolt 3, slot pro microSD kartu, 3,5mm jack a dokonce i HDMI.  

Přál bych si pouze také čtečku otisků prstů, ale ASUS sem dal naštěstí, alespoň odemykání obličejem Windows Hello pomocí přední kamerky a infračerveného senzoru. Tenhle typ odemykání je možná ještě návykovější než čtečka, protože prostě jen zapnete notebook, podíváte se na něj a bum, okamžitě jste ve Windows. Odemknutí je rychlé, spolehlivé, a i ve tmě je daleko rychlejší než datlování hesla. Samotná HD web kamerka je sice nic moc, ale to je případ prakticky všech notebooků.  


Vyplatí se? 

ZenBook 14 zkrátka dokazuje, že nemusíte utratit 40 tisíc, abyste měli vážně nádherný, kompaktní a dobře vybavený notebook. Ostatně i ty drahé stroje se jen stěží přibližují těm rámečkům kolem displeje. Navíc je zde i dobrá výbava konektorů, na určené publikum fajn hardware, odemykání obličejem, nadprůměrná výdrž baterky, pohodlná klávesnice, a i stereo repráky jsou fajn.

Nechci ale zase znít až přehnaně nadšeně. Zcela upřímně, je to ten nejlepší notebook na trhu? To asi ne. Přeci jen není nic dokonalé a tedy mi v podobném tvrzení brání hlavně ten touchpad, nižší jas displeje, stupidně umístěné zapínací tlačítko, není zde nabíjení skrz USB-C a podobně. Je to ale za nějakých 25 tisíc korun skvělý notebook? Ano, bez debat! I já bych ZenBook 14 klidně každý den používal, a ještě bych to dělal s úsměvem. A jako vždycky, to je asi to nejlepší doporučení, které můžu něčemu dát.  

Parametry produktu...

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.