OLED displeje už v podstatě vládnou telefonům, ale v noteboocích se začínají množit až letos a ASUS je nesporným leaderem v této oblasti. Ten nasazuje do vybraných modelů OLED panely už nějakou dobu, ale až VivoBook 15 je jedním z prvních přístrojů na trhu vůbec, který chce poskytnout OLED displej za citelně dostupnější cenu.
Konstrukce a klávesnice
VivoBook 15 OLED je velice zvláštní přístroj. Na první pohled byste totiž neřekli, že je to notebook tak trochu vyšší třídy s cenou přes 25 tisíc korun. V jádru věci je to pořád VivoBook, takže čekejte stejné vlastnosti, jaké mají daleko levnější VivoBooky. Plastové tělo není úplně nejpevnější, ale postačí, a především je díky němu i 15palcový stroj až překvapivě lehký. Tenký nebo malý ne, ale v oblasti váhy poráží VivoBook všechny své 15palcové konkurenty.
Reklama
Díky tomu se celkem snadno přenáší v batohu, ale do váhy musíte započítat také hmotnost menšího nabíjecího adaptéru. Ten je totiž nutný, jelikož malá 41Wh baterie nevydrží den kancelářské práce a spíše se díváme na výdrž tak 6 hodin při nejlepším. Nemluvě o faktu, že s vaší 60W nabíječkou od telefonu tuhle hračku nenabijete. Není tu totiž vůbec USB-C nabíjení, což je obrovská škoda a dostává mě to k portům.
Díváme se na jedno USB-C bez nabíjení či Display Port, jedno USB-A 3.2 Gen 1, 3,5mm jack a microSD slot. To zní fajn, ale ta čtečka karet není moc rychlá, je tu také HDMI ale pouze ve verzi 1.4 a na druhé straně jsou dokonce dvě starší USB-A 2.0. Jo a třeba Wi-Fi je také ve verzí 5 a ne 6. Zkrátka další oblast, kde jdou cítit ty levnější základy přístroje, a to samé lze říct o klávesnici a touchpadu.
Klávesnice vážně není špatná. Je vesměs stejná jako u ostatních VivoBooků, vcelku mělká a stisk je velice měkký, byť kupodivu pořád celkem hlasitý. I na vyšší cenovku je to však fajn klávesnice, která má silné a rovnoměrné podsvícení. Neurazí, nenadchne. Ten touchpad už je o něco horší. Není moc velký a sice se po něm dobře klouže prstem, ale promačkávání a zvuky které vydává nejsou moc příjemné.
Zvuk ze spodních reproduktorů je pak překvapivě solidní, i když průměrně hlasitý. Na pevném podkladu je to fajn. V posteli nebo na gauči už ne. Dále notebooku chybí v Česku čtečka otisků prstů nebo bezpečné odemykání obličejem pomocí Windows Hello. Ale toho všeho si všimnete, až když ho otevřete a rozsvítí se na vás ten nádherný displej, díky kterému upřímně na některou tu slabší výbavu okamžitě zapomenete.
Displej a hardware
Tento 10bitový 15,6palcový Full HD OLED panel od Samsungu s antireflexním povrchem je fantastický a mnohem lepší než jakýkoliv jiný displej v konkurentech. Barvy jsou přesné s plným DCI-P3 pokrytím, což je výjimečné, obzvláště na stroj v této cenovce, a jsou také dobře kalibrované přímo z výroby. Kontrast je logicky vysoký, černá hluboká, barvy vypadají skvěle, obraz je certifikovaně šetrnější na oči a nechybí ani podpora HDR. Běžně má displej celoplošně maximální jas nějakých 400 nitů, ale HDR obsah vypumpuje až na 600 nitů. Rámečky kolem displeje nejsou moc tenké a web kamerka v nich je typicky strašná, ale hlavní je ten displej.
Všechno vypadá na tomhle 60Hz panelu nádherně, odezva je výborná a Windows 11 se svými efekty průhlednosti a barvami na něm září. Nemluvě o HDR obsahu. Jen škoda, že samotné Windows jsou ohledně HDR pořád zvláštní. Pár dní mi fungovalo až nečekaně skvěle i v YouTube, pak přišla menší aktualizace a najednou to někdy blbe a HDR funguje v YouTube špatně. Filmy jsou v pohodě, jen to YouTube je občas v háji. Ale to jsou prostě Windows, za to ASUS fakt nemůže.
Zkrátka tu máme před sebou překrásný displej, který byl pro mě ideální pro úpravu fotek, tvorbu thumbnailů a podobně. I náš lehčí střih videí tenhle stroj utáhne a renderovací časy nejsou vůbec dlouhé. Je zde totiž procesor Intel Core i7 11. generace s integrovanou grafikou Iris Xe, 16 GB RAM a 512 GB úložištěm. Výkonu je tu dost na ten lehčí střih 4K videa a notebook relativně dobře rozjede i starší hry. Iris Xe je vážně super integrovaná grafika a upřímně je hardware to poslední, na co bych si stěžoval. Běh systému a všech aplikací byl ukázkový. Jen SSD nebylo nejrychlejší.
Plus můžete snadno sundat spodní kryt notebooku, žádné šroubky nejsou schované pod těmi gumovými pacičkami a případně pár součástí vyměnit. Základních 8 GB RAM je přímo na základní desce, ale alespoň ta druhá 8 GB RAM je snadno vyměnitelná, kdyby se něco stalo. Stejně tak baterku či úložiště velice snadno případně vyjmete.
Když jsem notebook doma rozebíral, tak jsem také spatřil pouze jeden větráček s jedinou heatpipou v rohu základny. To znamená, že jedna polovinu notebooku je v maximální zátěži během hraní či renderování 4K videí citelně teplejší než druhá. Dokáže se opravdu dost roztopit, ale hlučnost je průměrná. A když neděláte nic náročného, prostě jen kancelářskou práci, tak si musím pochválit extrémní ticho a nulové zahřívání. Prostě paráda.
Vyplatí se?
Jak jsem říkal na začátku, VivoBook 15 OLED je zvláštní. Je to zkrátka běžný VivoBook, do kterého dal ale výrobce lepší procesor, více paměti, a především sází ASUS “all in” úplně všechny svoje žetony na ten famózní OLED displej, který nemá ve své třídě konkurenci. Což se může vyplatit, nebo ne... Ve finále je tu tedy průměrný notebook, který byste za 26 990 Kč asi snadno přehlédly. Ten touchpad, plastová konstrukce, žádné zabezpečení, nic moc výdrž, mávli byste rukou. Obzvlášť když je třeba mnou dříve testovaný Huawei MateBook 14 s AMD Ryzen 7 teď zase v akci za 23 tisíce korun.
Reklama
Ale tady se snoubí ten výkon se špičkovým OLED displejem, a to je něco, co nikdo jiný v této cenovce nedělá. Jako vždy si musíte tím pádem sami určit, k čemu bude váš notebook sloužit, co jsou vaše priority a jestli vám ten OLED displej stojí za jmenované kompromisy. Osobně mohu říct, že minimálně mě nějaké ty nedostatky krása obrazu vynahradí a věřím, že vám také. Ale ne všechny. A pamatujte, že rozvržení prostředí a aplikací na počítačích je jiné než u telefonů. Ve Windows je pořád někde něco zobrazeno a zůstane to tam klidně bez přehánění 10 hodin v kuse, každý den, celý měsíc a rok.
Takže doporučuji automatické schování spodní lišty a co nejvíce pracovat ve Full Screen zobrazení. Víte co, OLED. Nechcete nic riskovat. Rád bych také zmínil, že byť není tohle stroj pro mě a nijak ke mně nepromlouvá, tak jsem hrozně rád, že tu máme ASUS, který tak moc tlačí segment OLED notebooků a snaží se je rychle dostat také do dostupných segmentů. Jenom tak bude totiž agresivnější také konkurence a celá ta OLED technologie se bude v počítačích stále rychleji zlepšovat. Takže jednička ASUSu už jen za pouhou existenci tohoto přístroje. Díky.