Notebooky se nám tu začínají celkem hromadit, a to nejsem ani zdaleka u konce. Dnes se vrátíme konkrétně zpět k hrání, ale oproti předchozímu Zephyru za 90 tisíc korun je ASUS TUF Gaming FX705D o něco dostupnější. O hodně dostupnější. Tenhle kousek stojí něco málo přes 30 tisíc, ale hlavně má v sobě procesor AMD Ryzen 7. A kdyby vás to zajímalo, tak to TUF je zkratkou pro The Ultimate Force. Proč musíme mít další herní značku od ASUSu krom ROG je samozřejmě otázkou.
Odolné zpracování oceníte
Na první pohled poznáte, že tu máme další herní notebook, ale nekřičí to úplně do světa. Design je ve skutečnosti vcelku diskrétní - na herní stroj. Možná až nudný, ale jsou lidé, kteří podobný design u herního stroje vítají, jako jsem třeba já. Celý notebook je přitom vyroben z plastu, až na víko displeje, to je kovové a má v sobě osvětlené logo ASUS.
Reklama
Pokud jde o kvalitu zpracování, tak žádný strach. To plastové tělo sice působí na omak levně, ale když jsem zkoušel všude možně na konstrukci tlačit, tak se nehne. Dokonce je tu pro jistotu i vojenská certifikace MIL-STD-810G, což oceňuji. Pevnost je opravdu skvělá, nemluvě o pantech displeje, které drží jako přibité. Možná až moc. Jsou tak tuhé, že nemohu ani pohodlně otevřít notebook jednou rukou. To by u ultrabooku nebylo moc dobré, ale u velké herního stroje mi to vůbec nevadí.
A když už jsme u té konstrukce, tak rovnou přejděme ke klávesnici. Tohle je podle mě jedna z těch lepších klávesnic u herního stroje. Má kupodivu vyšší zdvih, než jsem čekal, což vítám, a navíc je hezky prostorná. Vážně se mi na ní psalo dobře i po nějaké té hodince nonstop datlování do Wordu. Sice bych na můj vkus ocenil při stisku kláves trošku větší odpor, ale na hry je tohle perfektní. A abych se ve tmě neztratil, tak jsou WASD klávesy zcela průhledné, aby zářily více než ty ostatní. Z toho jste asi už pochopili a ostatně jste si mohli všimnout i z fotek, že klávesnice je samozřejmě barevně podsvícená a blikání je možná upravovat v nastavení.
Avšak zatímco klávesnicí nemám problém, tak s touchpadem už ano. Jde vidět, že se muselo někde šetřit a u herního notebooku ten touchpad snadno projde. Každý hráč stejně hned připojí myš. I tak mohl být ale touchpad lepší. Působí neskutečně levně, a tak nějak rozbitě. Klikání nevydává moc příjemné zvuky. Když máte pak prsty suché, tak funguje skvěle a prsty po povrchu snadno kloužou, ale jakmile se teď v létě zapotíte, nebo máte prostě trochu vlhké ruce, tak už se touchpad zadrhává a dělá neplechu.
Dostupné hraní na úrovni
Ale teď už k samotnému hraní. To bude probíhat na 17,3palcovém Full HD IPS displej NanoEdge, a ten se už zase povedl. Sytější barvy, průměrný, ale rozhodně dostačující jas, slušný kontrast, a hlavně ty tenké rámečky. Pouze škoda, že je 60Hz. Mimochodem je v rámečku ještě pro všechny drahé notebooky typicky podprůměrná web kamerka.
Krom displeje je tu samozřejmě také procesor AMD Ryzen 7 3750H a grafika je od NVIDIE v podobě GeForce GTX 1660 Ti s 6 GB. Nechybí 512GB SSD či 8 GB RAM v modelu za 32 tisíc korun. Nám přišla ovšem na test verze s 16 GB. Paměť můžete samozřejmě vždy sami rozšířit až na 32 GB, lze i snadno vyměnit SSD M.2 a zcela volný je tu dokonce i 2,5palcový slot pro SATU. A k tomu všemu stačí jednoduše odšroubovat jen spodní plát.
Co se výkonu týče neměl jsem žádný problém. Windows běží i s nespočet otevřených oken v prohlížeči či během editace fotek i videa bez problémů. Notebook během běžné práce vůbec netopí ani moc neslyšíte větráčky. Jakmile však začnete hrát tak se rozeřvou jako blázen, že přehluší i boční repráky, která jsou vcelku tiché a chybí jim basy. Reproduktory jsou rozhodně jednou z největších slabin tohoto kousku, ale naopak ten prostorový 7.1 DTS zvuk do sluchátek, to už je jiná. Ten je bezva.
Reklama
Zpět ale k hraní. Větračky křičí, hardware běží na maximum a dovolí vám hrát třeba nové Metro Exodus pohodlně na 60 FPS v ultra detailech. Zkrátka na plynulé Full HD hraní moderních her tohle postačí každému. Jen musíte občas už sklonit pokorně hlavu a snížit občas kvalitu grafiku u těch extrémně náročných a hůře optimalizovaných her. Jako je třeba Kingdom Come. Hra sice tak nějak běží na Ultra grafiku, ale intenzivní scény se už sekají. Ale stejně, pořád můžete hrát všechno na velice vysoké kvalitě. Jen to není určitě na maximální 4K hrání, kdybyste chtěli posílat obraz do externího monitoru. To už byste museli dělat větší kompromisy v kvalitě.
Jen také upozorním, abyste během hraní náročných titulů kdyžtak nesahali na pravou stranu klávesnice. Kolem Entru začne být po 10 minutách hraní už dost teplo a od čísel už zbytek těla vážně vaří. Pokud sem položíte ruku při hraní, tak vás to zabolí. Naštěstí je však levá strana klávesnice a opěrka ruky vždy zcela v pořádku a jen lehce se zahřejí na pokojovou teplotu, takže nepohodlí nehrozí.
V oblasti baterie pak mluvíme o nějakých 4 hodinách práce na jedno nabití. Možná pár minut navíc. Na herní stroj jde tedy o zcela průměrnou výdrž. Hlavně že není otřesná. Nabíjet přitom budete přes vlastní konektor, který sdílí prostor s Ethernetem, HDMI, velkým USB 2.0, dvěma velkými USB 3 a 3,5mm jackem. Thunderbolt 3, USB-C nebo jakákoli čtečka karet bohužel chybí. Ale je tu zámek Kensington a velice rychlá Wi-Fi.
Vyplatí se?
Celkově vzato je tenhle TUF silák sympatickým hráčem. Displej se mi líbí, výkonu je dost, klávesnice se vážně moc povedla, zpracování je odolné, baterka stačí a výběr portů není zcela nejhorší. Obzvláště mě překvapilo, jak dobře nyní funguje Ryzen. Když jsem měl naposled před několik lety notebook s procesorem od AMD, tak jsem nebyl moc spokojený. Tohle je ale úplně o něčem jiném. AMD dohnalo v mých očích Intel a hodí se mnohem více do dostupnějších herních strojů, o čemž se rozpovídám za chvilku. Rozhodně bych se ani v nejmenším nebál pořídit si notebook s AMD procesorem.
To vše se pak musí dát do porovnání s ostatními konkurenty ve stejné cenovce. 30 tisíc za notebook není úplně málo, ale ve skutečnosti se tahle verze s AMD procesorem dost vyplatí. Ona má totiž o dost silnější grafiku než zbytek. Spousta herních notebooků má v této cenovce kombinaci Intel Core i7 a NVIDIA GeForce 1050 Ti nebo 1060. Oproti těm je však 1660 Ti v tomto TUF daleko silnější. Pokud jde o poměr cena/výkon, tak je zkrátka právě tohle nyní asi ta nejlepší NVIDIA v noteboocích. Nutno ovšem říct, že i když je Ryzen 7 skvělý procesor, tak na i7 8750H nemá.
Pravda jsou i notebooky s i7 a touto grafikou, ale ty jsou zase dražší a AMD na sekundování grafice prostě stačí. Za mě je tohle 17palcové TUF za něco málo přes 30 tisíc nyní jednou z nejvýhodnějších mašin pro hráče. Faktem je, že ve hrách nemá nic v této cenovce kvůli výrazně slabší grafice tak dobrý výkon. Procesor je slabší, ale co vás to zajímá, když v těch hrách je TUF oproti konkurenci o 20 až klidně i 50 procent silnější. ASUS zkrátka trochu ušetřil na procesoru a vrazil peníze do grafiky, a to je pro hráče výhodný krok. Kór když i ten procesor je pořád super. TUF není dokonalá herní mašina, ale nabízí rozhodně nyní dost možná ten nejlepší poměr cena/výkon na hry. A o to tu jde především.