Recenze ASUS ROG Zephyrus S: To nejlepší hraní na cestách

Brutální výkon, velký displej, pořádná cenovka
  • Maximální výkon
  • Pěkný 144Hz displej
  • Zaměření na chlazení
  • Nabíjení i skrz USB-C
  • Velice slušné reproduktory
  • Nabídka portů by měla být širší
  • Nepraktické na bežné používání
  • Komplikovanější přístup k hardwaru
  • Velice vysoká cena

Recenze produktu...

Asi takhle. Nejsme si úplně jistý, jak bych měl tuhle recenze pojmout. Nejnovější ROG Zephyrus S je totiž rozhodně pekelná herní mašina, který nechybí snad vůbec nic. Ale nechybí mu ani brutální cenovka, která pro 95 % lidí včetně mě staví tento notebook do nedostupných vod. Přesto jsem se neskutečně rád do toho segmentu nejlepšího možného přenosného hraní podíval. Je to tam jak v jiném světě. 


Hry a výkon na maximum

Předně na vás vychrlím základní specifikace. Intel Core i7 8750H, NVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q s 8GB GDDR6 pamětí, 24 GB DDR4 RAM, z nichž 8 GB je napevno přiděláno přímo na základní desce, rychlé 1TB NVMe SSD od Samsungu a 17,3palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením, který má nádherně tenké rámečky, 144 Hz, G-Sync od NVIDIA a certifikaci barev od Pantone. To všechno v kovovém těle, které váží 2,6 kilo a tloušťka činí jen 19 mm

Už vám může být jasné, s jak brutálním strojem máme tu čest. Ty fyzické rozměry těla se přitom nemusí zdát úplně působivé, ale na 17palcový notebook s takovým hardwarem? To už působivé je. Notebook přitom snadno otevřete i jednou rukou, pant drží displej hezky pevně na místě a základna se maličko přizvedne jako u ostatních Zephyrů, aby dostal stroj více prostoru k dýchání. Právě chlazení bylo jako vždy hlavní prioritou i u tohoto modelu GX701GX. Vzduch proudí skrz výdechy na boku a vzadu, přes otevřenou základnu, a hlavně přes obří mřížku nad klávesnicí. Znamená to tedy, že je tenhle kousek vždy studený i při hraní? Ani v nejmenším, co vás nemá. Když máte hardware, který vám dovoluje hrát nejnovější Assassins Creed, Far Cry 5, Final Fantasy XV a všechno možné na maximální ultra detaily v 60 FPS a víc, tak budete taky hrát na ultra nastavení


To znamená, že notebook pořádně topí a ani takové množství průduchů to nespraví. Důležité ovšem je, že díky tomu bizarnímu umístění klávesnice jde všechno to teplo od klávesnice, která při hraní vůbec netopí až na jedno místo v levém dolním rohu notebooku. Zrovna kde vám leží ruka na WSAD, což není moc pohodlné. Extra horko sami nijak nepocítíte, ale jakmile dáte po 10 minutách hraní Odessey ruku na mřížku k logu ROG, tak vás bude dlaň horkem doslova až bolet. 

Zároveň notebook neskutečně řve, ale stejně budete mít asi na uších sluchátka, a hlavně s tím se musí u herního stroje zkrátka počítat. Jen škoda, že ventilátory běží nonstop, takže notebook vydává i při kancelářské práci tichy šum. Upozorním, že je velice potichu, ale když jste v místnosti sami v tichu tak to slyšet můžete. Stejně vše snadno přehlušíte, až si pustíte hudbu nebo film pořádně naplno skrz reproduktory. Ty hrají vážně hodně slušně. Nahlas i čistě, byť až moc basově, takže jim chybí dynamika, ale na hraní chcete právě ty basy. Repro soustavu to určitě nenahradí, ale na notebook hraje Zephyrus dobře. 

Na velký 17,3palcový Full HD displej se 144 Hz a G-Sync se kouká vážně hezkySe zvukem souvisí nepřímo i displej. Tento 17,3palcový panel nemá úplně nejpřesnější barvy, takže na editace fotek asi nebude a má i průměrný jas, ale faktem je, že se na něj kouká skvěle. Kontrast jen na IPS výborný, barvy jsou pořád pěkné, a hlavně je zde skvělá odezva. Nejen hry, ale i Windows působí na tohle displeji plynuleji. Hlavně ale ve hrách těch 144 Hz a G-Sync poznáte. Všechno vypadá vážně parádně a je to velice návykové.  

Asi jste si také všimli, že tu vůbec není přední kamerku. Tu ASUS dává v balení jako externí příslušenství. Umí Full HD, propojíte ji skrz USB-C a pak jen přicvaknete na rámeček, dáte jí do stojánku a někam položíte nebo díky vruty i přišroubujete na stojánek či stativy. Pro streamery mezi vámi velice zajímavá věcička. Odvážný, ale podle mě vcelku logický krok, když beru v potaz publikum. 


Není na práci

Teď už je vám prostě musí být jasné, že jako herní stroj, je tento notebook skvělý. Vážně si zahrajete prakticky všechno na ultra detaily alespoň v 60 FPS a na tom displeji je hraní neskutečně plynulé. Herní notebooky si ovšem často kupují i jiní uživatelé. Ti, kteří chtějí pochopitelně hrát, ale chtějí i vysoký výkon na práci a chtějí herní notebook používat stále také jako... zkrátka běžný notebook. A právě v tom už Zephyrus pokulhává. 

To umístění klávesnice je fajn, jelikož máte ruku v poloze jako u externí klávesnice, a dokonce se mi na ní i hodně pohodlně píše. Problém je, že když chcete pracovat na klíně, v posteli a podobně, tak je skoro nepoužitelná. A to samé platí pro touchpadu. Ten je kvalitou průměrný, maličký a úplně vpravo, což opět nevadí při práci na stole, ale jinde už vás to bude spíše štvát. Třeba i ve vlaku či na přednášce ve škole, kde je málo místa, by se na Zephyru prostě nedělalo pohodlně.  

Navíc i výbava konektorů mohla být na tak drahý extrémní herní stroj lepší. Je zde vlastní konektor pro nabíjení, HDMI 2.0, velké USB 3.1, USB-C s podporou DisplayPort, 3,5mm jack, další obyčejné USB-C, dvě obyč velká USB a zámek Kensington. To je v pohodě, ale neměl by tu být třeba i Thunderbolt 3, Gigabitový ethernet nebo hloupá čtečka SD karet? Avšak můžete nově nabíjet notebook i pomocí USB-C, kdybyste nechtěli tahat obří zdroj, což oceňuji. Na hraní to skrz USB-C není, ale alespoň udržíte stroj v chodu. 


Ostatně to je další slabina Zephyru – baterka. Současné herní počítače se stejným hardwarem vydrží zcela běžně o 20 % déle na jedno nebití - dostanete se i na 4 hodiny a víc. Zephyrus zvládne většinou max 3,5 hodiny a přes ně jsem se moc často nedostal. A to jsem se i přepnul na šetrnější Optimus, což notebook umožňuje. Jasně, herní notebook není o baterce, ale zmínit to musím. Ostatní herní stroje se stejným hardwarem vydrží trochu déle.  

Mrzí mě rovněž komplikovanější přístup k údržbě hardwaru. Když odšroubujete hlavní plát, dostanete přístup jen k větráčkům. Abyste se dostali k RAM, SSD, procesoru a grafice musíte oddělat prakticky celé spodní šasi. To jiné ROG stroje mají mnohem lepší řešení a stejně tak konkurenční Razery a podobně. I u toho mého Dellu stačí oddělat jen jeden šroubek a můžu se ve všem hrabat a čistit. 

Ale ještě, než skončíme, tak budu chvilku chválit. Wi-Fi modul je tu rychlý kolem 700 Mb/s pro posílání i přijímání dat, touchpad lze pořád proměnit na číselný blok, je to ROG, takže si můžete do sytosti díky softwaru AURA SYNC hrát s barvičkami klávesnice a různým blikáním, z čehož byla třeba moje přítelkyně naprosto odvařená, programy umožňují také detailně upravovat chování notebooku, jeho výkon a podobně a oceňuji i zajímavé mechanické kolečko pro ovládání hlasitosti. Což je blbost, ale cool blbost. 


Vyplatí se?

Věci jako odemykání obličejem či otiskem prstů tu nenajdete, ale to dává smysl. Na to má ASUS ZenBooky. Tohle je prostě ultimátní herní mašina a pravda, to hraní jde 17palcovém Zephyru S na jedničku s hvězdičkou. Jen je notebook nepohodlné používat také jako běžný přenositelný pracovní stroj. A nesmějte se, v batohu tenhle kousek moc necítíte a na velikost displeje je vážně maličký a lehký. Což nahrává mému závěru. Podle mě je tohle snový stroj na "LAN párty", i když nemá ten ethernet port, ale to je vedlejší. 

Je to zkrátka výborná vysoce mobilní přenosná mašina pro lidi, co nechtějí dělat nikde kompromisy ve svém hraní. Co chtějí zapařit třeba na chatě, nebo v hotelu u moře večer, co já vím. Vážně dostanete na cesty prakticky po všech směrech tu nejlepší možnou herní výbavu, a ještě máte pro hraní i ten velký displej. Jenže nejen, že na práci už tenhle stroj moc není, on vám taky vyluxuje peněženku. Stroje se stejným hardwarem a 144Hz displejem naleznete i v levnějších cenových hladinách.  


V téhle konfiguraci, kterou jsme měli na test, vás vyjde ROG Zephyrus S bez deseti korun na 90 tisíc korun. 90 TISÍC! Holt bezva obří displej asi vážně něco stojí. Pokud by nevadil menší 15palcový notebook, tak u MSI dostanete vesměs to samé o deset tisíc míň. A kdyby vás napadlo, že si koupíte levnější Zephyrus S, tak tam už to není tak růžové. Velká 17ctka je sice i za 70 tisíc, ale má mnohem méně RAM, a hlavně je tu už v uvozovkách jen grafika GTX 2070. A kdybyste chtěli Zephyrus přesně v téhle výbavě, jen v menším, tak ani ten není. Museli byste se za 65 tisíc spokojit opět s méně RAM a GTX 2070.  

Takže jak tohle zakončit. Předem jsem neskutečně rád, že jsem si mohl takový stroj vyzkoušet a používat jej nějaký ten týden. Vážně je úžasné vidět ten obří výkon a hrát hry v nejlepší možné kvalitě na tak tenkém a na 17palců i kompaktním stroji. Koupil bych si jej? Asi takhle. Já bych dal do notebooku maximálně tak 30 tisíc a v dnešní době už by asi ani nebyl herní. A i kdyby ano, tak bych jej chtěl mít i na běžnou práci, jelikož desktop doma nemám. Smekám tedy před technickým zpracováním a byť není tahle hračka pro mě, když na ní někdo ty prachy má, tak směle do toho. Zklamáni určitě nebudete. Ještě abyste taky byli za 90 tisíc, co? 

Parametry produktu...

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.