Recenze ASUS ROG Zephyrus G (GA502DU): Není to jen běžný hráč

Herní notebook, který má kvality pracanta
  • Dobrá klávesnice a touchpad
  • Bytelná a tenká konstrukce
  • Velice dobrá výdrž baterie
  • Dostatečný výkon
  • Silně podprůměrný displej
  • Chybí web kamera
  • Pomalejší Wi-Fi

Recenze produktu...

Už tu dlouho nebyla recenze nějakého herního notebooku, tak to musíme rychle napravit. Podíváme se totiž podle mě na dost možná nejsympatičtější Zephyrus ze stáje ROG. Což samozřejmě neříká nic o jeho kvalitách, ale mě Zephyrus G (GA502DU) tak nějak sedl, jelikož je to kupodivu zároveň asi ten nejméně herní Zephyrus. Hned vysvětlím. Není to typický hráč

Proč není tak moc herní? No tak si vezmeme třeba vlajkový Zephyrus, který jsme tu už měli. To je typický herní notebook vyšší třídy. Má základnu, která se otevírá pro lepší chlazení, má nic moc klávesnici a touchpad vepředu kvůli chlazení, super displej, svítí barevně jako vánoční stromeček a baterka je dle standardů herních notebooků spíše horší.

A teď si vezmeme nový Zephyrus G. Hlavní rozdíl? Klávesnice a touchpad jsou na běžných místech. A co víc, je to dost dobrá klávesnice a touchpad. Klávesy mají daleko nižší zdvih, než bych u herního stroje očekával, ale stisk je příjemný a dostatečně výrazný. Psalo se mi velice příjemně, až jsem byl překvapen. Je to spíše klávesnice na psaní než hraní. A stejně tak touchpad je super. Pravda, je trochu menší, ale má hezky mechanické kliknutí, nijak extra se neprohýbá a má měkčí povrch, takže po něm klouže příjemně prst. 

Zároveň jste si mohli z fotek všimnout, že nikde žádné barvy. Klávesnice je podsvícená bíle a pouze logo na zádech je podsvícené decentně červeně. To vše v celkem lehkém, tenkém, ale bytelném těle z plastu. Jen víko je z kovu. Ten plast přitom nemusí vůbec vadit. Zephyrus G je nádhernou ukázkou, že i plasty mohou působit se správným zpracováním skvěle. Konstrukce se mi vážně líbí. A test zvednutí víka jednou rukou zvládl notebook také na jedničku. 

Poslední věcí, která je dost neherní, je baterie. ASUS sem nacpal 76 Wh a jde to znát. Pokud necháte notebook v běžném nastavení vydrží baterie nějaké 4 hodiny procházení webu, nic moc normálka. Stačí ovšem přepnout, aby stroj využíval jen integrovanou grafiku a rázem se výdrž posunula skoro na 6 a půl hodiny běžného používání. To je na herní kousek velice úctyhodný výsledek, ale na těch proklamovaných téměř 9 hodin jsem se nedostal ani jednou. 

Výkon už však samozřejmě herní je. AMD Ryzen 7 doplňuje až 16 GB RAM a grafika NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti MAX-Q. Delší název už asi NVIDII vymyslet nešel. Tahle dvojice je ve hrách o nějakých 10 procent silnější než Corel i7 s GTX 1060. Je to vážně skvělá kombinace a zahrajete si na tomhle stroji i ty nejnovější hry na vysoké detaily v 60 FPS a víc. Jen u těch náročnějších her musíte počítat s omezením té Ultra nejlepší možné grafiky. Na to už Zephyrus G nestačí. 

Co mě pak potěšilo, tak byť větráčky během hraní řvou jako blázen, tak odvádějí svou práci znamenitě. Stroj je na určitých místech horký, ale WASD a opěrky rukou byly vždy i po hodinách hraní studené. Máte tedy během hraní maximální pohodlí a o to jde nejvíce. Jen to bude chtít sluchátka na uši, a to nejen kvůli hluku. 


Kompromisům se nevyhneme

Reproduktory jsou tu lehce nadprůměrné kvality a mají hodně silné hluboké tóny. Občas až moc, ale to se dá trochu vyladit softwarem. Budu se ovšem opakovat jako u všech ASUSů. Proč jsou sakra ty repráky zase vespod základny? Když máte notebook na stole, tak je zvuk bezva. Ale tento tenký, kompaktnější stroj s dobrou baterku svádí na běžné používání, a nejen to herní. Jakmile ho ale dáte na klín nebo do postele, tak skoro nic neslyšíte. Přitom kolem té klávesnice je po bocích takového místa pro reproduktory. Jsem vážně jediný, koho štvou pořád ty reproduktory vespod? To používají notebooky všichni pořád jen na stolech?

Co mě také moc nepotěšilo je rychlost bezdrátového připojení přes Wi-Fi. Ta je tu horší jak u jiných herních strojů z letošního roku. Ale je tu taky Bluetooth 5.0, tři velká USB, jedno USB-C bez Thunderboltu, velké HDMI, Ethernet a jack pro sluchátka. Čtečka SD karet by se mi sice líbala, ale rozhodně to není špatná výbava. Za mě je tu v tak tenkém těle vše, co bych potřeboval. 

Co ovšem u notebooku také potřebuji, je hezký displej, a ten tu bohužel nenajdete. 15,6palcový IPS displej je zdaleka největší slabinou tohoto kousku. 120 Hz je sice super, to hrozně rád vidím nejen na hry, ale ten displej jako takový je podprůměrný. Jas? Sotva stačí na prosvícený pokoj za dne. Pozorovací úhly? Nic moc. A pak jsou tu barvy. 

V sRGB pokrývá tento panel jen 70 %. Přitom téměř všechny ultrabooky od 30 tisíc pokrývají 90% a více, a i v dalších profilech je na tom Zephyrus G podprůměrně. U herních strojů v podobné třídě je pak průměr zhruba 110 % sRGB pokrytí. Barvy jsou tu prostě vybledlé, ploché a nezáživné. Když to dáme tedy dohromady, tak je tu podprůměrný 120Hz displej mezi tenkými rámečky, které jsou tak tenké, že se sem nevešla ani web kamerka. Což může být pro někoho velký nedostatek. Ty webky stojí u notebooků za prd, ale pro videohovory a podobně se občas hodí.  


Vyplatí se?

V konečném důsledku je pro mě ASUS ROG Zephyrus G dost rozporuplným strojem. Je to herní notebook, který má skvělé vlastnosti neherních strojů. Ta klávesnice a touchpad jsou hlavně na ASUS vážně super, nejsou tu přehnaná světýlka, výdrž může být výborná na herní stroj, tělo je tenké a lehké, ale pořád má v sobě všechny důležité porty a spoustu výkonu. Tohle je herní mašina dle mého gusta.  

Jenomže, i kdybych překousl ty reproduktory vespod, což by byl u mě problém, moc často notebook doma na pevném podkladu nemám, tak ten displej... Prostě ten displej stačí jen tak tak i na běžné používání. Jako vždy bylo nutné dělat někde kompromisy, aby se vybalancovala cena, výrobní náklady a výbava. A bohužel právě displej se stal obětí u tohoto modelu. Není to špatný displej jako u notebooku za 15 tisíc, ale v této třídě má drtivá většina konkurence daleko hezčí. To je zkrátka fakt. 

A ta konkurence je vážně tvrdá. Moje verze s 16 GB RAM a 512 giga úložiště stojí 38 tisíc korun. To není na první pohled hrozné, ALE. Acer má své Predátory a Nitro 7 v této cenovce taky a ty nabídnou stejný hardware a možná i trochu lepší výbavou, rychlejší bezdrátové připojení nebo i lepší 144Hz displej. Na jiné úrovni je také Lenovo Legion Y540, Omen od HP nebo Dell G5. Tihle všechni nabízejí stejný, nebo lepší hardware s hezčími displeji. 

Rád bych řekl, že ti ostatní nebudou tak dobré multimediální stroje, že jsou jen na hry. Ale zrovna ten displej je celkem důležitý i na ty filmy a podobně. Takže závěrem. Tohle není ta úžasná pecka, kterou jsem očekával po prvních pár minutách používání. Avšak ta klávesnice, kvalitní kompaktní konstrukce a výborná výdrž jsou kvality, na něž se nemá zapomínat. ROG Zephyrus G je však stále dobrý herní notebook, zaslouží si doporučení hlavně díky té výbavě v kombinaci s výbornou výdrží, která není v jeho řadách obvyklá. A jestli usoudíte, že nepotřebujete zas tak hezký obraz, může být i skvělý. 

Parametry produktu...

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.