Konstrukce, klávesnice a touchpad
Na pohled není na Swiftu 13 nic extra zajímavého. Je to běžný hliníkový notebook, má tenké tělo a váží pouze 1,19 kg. Je to vážně nesmírně snadno přenosný kousek, který v batohu prakticky vůbec neucítíte. Je v ruce hrozně lehoučký. Materiály však nepůsobí extra prémiově, to si přiznejme. Poznáte na omak téměř každé části notebooku, že je to cenově dostupnější přístroj. Zároveň je to ale bytelně vyrobený kousek, u kterého bych se nebál, že se snadno rozbije. Nepůsobí levně, jen ne ani prémiově.
To platí také o klávesnici i touchpadu. Touchpad není nejmenší, gesta na něm fungují skvěle a používání nebude problém. Jen materiály jsou levnější a klikání není nejpříjemnější. Jak jsem říkal, poznáte, že je to levnější součást. Ani klávesnice se tu nesnaží být ta nejlepší na trhu, stisk je dost měkký, nevýrazný a nevydává ani nejpříjemnější zvuky. To ale není nutně špatně, je to prostě budget stroj, který má priority jinde a i tak... Byť jsem zvyklí na dražší klávesnice, tak musím přiznat, že jsem dělal při psaní na Swiftu minimum chyb a psal jsem dost rychle.
Reklama
foto: TechArena
Pocit je tedy jedna věc, ale rozvržení kláves a jejich velikost je super. Jen by to ještě chtělo trochu výraznější podsvícení a více úrovní jasu kláves. I když je zase to světlo hezky rovnoměrné po celé ploše. Co musím potom velice pochválit je čtečka otisků prstů. Po vybalení jsem si říkal, že čtečka vypadá jako z roku 2010 a bál jsem se, že bude velice nespolehlivá.
Avšak možná je malá a není v zapínacím tlačítku, ale je skvělá. Tohle je lepší čtečka otisků než v některých nesrovnatelně dražších noteboocích. Je ultra rychlá, odemkla laptop vždycky, opakuji vždycky, na první dobrou a stačí se dotknout jen letmo vesměs jakoukoli částí prstu. Je prostě výborná a krásně nás to dostává k hlavní výhodě Swift 3 EVO, k tomu EVU.
Hardware
Vím, že byste si to možná spojili s tím, že Intel EVO bude znamenat, že je tu ten nejnovější silný hardware od Intelu. A jo, svým způsobem máte pravdu, ale výkon vás tu rozhodně neohromí. Nejde tu úplně o ten procesor. Jde o to, že EVO má teoreticky zaručit určitou kvalitu používání celkově i u levnějších přístrojů a Swift 3 je první kousek, u kterého musím i já potvrdit, že ta pečeť kvality asi fakt něco znamená.
EVO má zaručit bezpečné a ultra rychlá odemykání čtečkou otisků prstů. A tady je úžasná. Má zaručit nesmírně rychlé zapínaní notebooku. Což je jedna z nejlepších vlastností Swift 3 EVO, na ploše jste za pár sekund. Na to jsem si hrozně rychle zvykl. Máte mít zaručené tenké rámečky displeje a tenkou konstrukci. To tady taky je. Wi-Fi 6? Je tu výborná a jen Acer mi jel doma ze všech zařízení na téměř maximálních 500 Mb/s. EVO má zaručit Thunderbolt 4 pro zapojení externích grafik a podobně, a hej, tady je Thunderbolt 4.
Podle mě neberte Intel EVO jako záruku nějakého výkonu. Jasně, notebooky s tímto označením musím mít Core i5 nebo i7, minimálně 8/256GB a grafiku Iris Xe, ale to je to nejmenší. Skvělý hardware má v dnešní době ve stejné třídě i konkurence. Tady jde o něco jiného, jde o to, že EVO vám dá pořád vysoký výkon, ale především tu super výbavu celkově, která má zaručit pohodlné používání. Ty vlastnosti, které udělají právě u těchto cenově dostupných notebooků mnohem víc než u přístrojů za 40 tisíc korun.
Proto si myslím, že Swift 3 je první laptop, co jsem si já vyzkoušel, kde mi to EVO dává smysl. U notebooku za 40 tisící čekám super výdrž, čtečku otisků, nejmodernější Wi-Fi, Thunderbolt a podobně, protože stojí sakra 40 tisíc korun. U levných stroj nemáte takovou jistotu, ale EVO se vám jí snaží dát. To je podle mě sympatické a hezký vývoj myšlenky, který začal před lety s označením Ultrabook.
Pryč ale od mého filozofování. V mojí verzi Swiftu 3, nyní za 18 990 korun, najdete Intel Core i5 1135G7, grafiku Iris Xe, 8 GB RAM a překvapivě rychlejší 512GB SSD. Používání notebooku bylo super, rychlost systému i přenosu dat je výborná. Není to ale rozhodně trhač asfaltu a byť lehčí střih videa a editaci fotek samozřejmě zvládne snadno, tak nepočítejte s náročnějšími hrami nebo hodně náročným stříháním desítek 4K záznamů.
Reklama
Je to zkrátka vysoký výkon pro používání typických uživatelů počítačů, pro které je tento kousek také dělán. Co oceňuji, tak notebook moc nekřičí. Ve skutečnosti je i v zátěži celkem potichu a běžné ho vůbec neslyšíte. Bohužel je to však na úkor zahřívání, a hlavně v oblasti WASD a uprostřed klávesnice cítíte hodně velké teplo. Povrch stroje se umí pořádně zahřát, když Swiftu zatopíte, s tím počítejte.
Další výbava a displej
Výdrž notebooku je pak... dobrá. Dost dobrá. Těch 56 Wh mě dostávalo pravidelně na plus/mínus 9 hodin používání. Což je super výdrž, a to hovořím o pracovním dnu, kdy svítil displej pořád na maximální jas, a celý den jsem poslouchal přes bezdrátová sluchátka. Je to výdrž, na kterou si nelze stěžovat a odpovídá s odřenýma ušima záruce EVO, čemuž jsem se divil, protože poslední EVO notebook tohle nesplňoval. Rozhodně to není ale těch 14 hodin, co prezentuje výrobce. To byste nesměli s notebook nic dělat a mít jas na minimum, nebo nevím. Jo a rychlejší nabíjení také potěší.
A když jsem byl u toho jasu, tak ten nelze vyhnat moc vysoko. Rád bych viděl, že by Intel zaručoval u EVO přístrojů jas, a ne pouze Full HD rozlišení a tenké rámečky. Tenké rámečky má dnes skoro všechno, raději bych měl záruku 400 nitů. Díky povrchu displeje a skvělým pozorovacím úhlům se dívá na displej dobře, ale ven bych notebook rozhodně nebral a stranil jsem si také oknům.
Jde ovšem o 13,5palcový IPS panel v poměru 3:2 s rozlišením 2256 x 1504 pixelů. Na danou cenovku vypadá obraz skvěle, ale nečekejte barevně přesný panel a spoustu kontrastu. A ten jas 300 nitů je už dnes za mě nutné minimum. Prostě neohromí všemi vlastnostmi a není dotykový, ale je to hodně fajn displej. Škoda, že nejde otevřít jednou rukou kvůli tužšímu pantu, ale zase ho lze sklopit o 180°, to je pěkné. Jo a kamerka nad displejem je typická jako u 95% notebooků. Takže špatná.
Když jsem u té vizuální složky, tak přejdu také na audio. Reproduktory jsou vespod a nejsou dobré. Neznají pojem dynamika nebo basy a hlasitost je průměrná. Prostě zklamání a raději jsem používal vždy sluchátka, ať už přes Bluetooth nebo jack. Mimochodem, krom toho jacka jsou tu dvě velká USB-A 3.2 Gen 1, HDMI, ten Thunderbolt 4 schopný i nabíjení, nabíjecí port a zámek. Já bych si na nic nestěžoval. Jasně, rád bych i slot pro SD karty, ale to moc lidí nevyužije.
Vyplatí se?
A to je asi vše, co jsem chtěl probrat. Ještě zmíním, že spodek notebooku snadno odděláte pár šroubky, ale bohužel jde vylepšit pouze SSD. RAM je napevno v základní desce. A taky zmíním, že na Swift 3 se vztahuje speciální 3leté záruka, což je velice příjemné. Obzvláště u levnějšího stroje, u kterých se lidé často bojí, že se rychle pokazí a budou brzy nepoužitelné.
To se ale nedá říct o Acer Swift 3 EVO. Je to zajímavě řešený notebook, který ušetřil na materiálech, klávesnici, touchpadu a reproduktorech, aby mohl nabídnout co nejlepší výbavu uvnitř, a hlavně do budoucna. V Alze si můžete tento kousek koupit klidně hned teď v mojí výbavě za těch 18 990 korun s 3letou zárukou, a to je sakra dobrá cena za to, co celkově dostanete.
Musím vyzkoušet ještě spoustu dalších notebooků podobné ceny s pečetí EVO, abych vám tu mohl tvrdit, že je to skutečně 100% záruka těch kvalit, které by měla přinášet. Minimálně Swift 3 to ale všechno splňuje a každodenní používání notebooku byla radost, jak už jsme mnohokrát říkal. Ultra rychlý internet, super výbava portů s Thunderbolt 4, hodně dobrá výdrž, vysoké rozlišení displeje, malé rozměry a hmotnost, výkonný hardware a tichý chod. Jsou tu i další výhody i nevýhody, jak jste ostatně sami viděli v této recenzi, ale ve finále si vlastně není na co extra stěžovat.
Ca tuhle cenu dostanete skvělý notebook. Do těch dražších verzí, které vylepšují procesor a paměť, ale v jádru je to stejné šasi a podobně, tak do těch bych za 25 tisíc a víc fakt nešel. Proč, když 24 tisíc korun dáte nyní také za Huawei MateBook 14, který jsem nedávno recenzoval, což je celkově prostě lepší a kvalitněji vyrobený stroj. Za 19 tisíc ale do Acer Swift 3 EVO určitě klidně jděte a koupil bych ho raději než nějaký Vivobook nebo levný Dell. Tak tady máte verdikt nad Swift 3 EVO, nad prvním notebookem, který ve mně zažehnul menší naději, že běžný lidé, kteří se nevyznají ve specifikacích dostanou díky označení EVO záruku kvalitního stroje. Na druhou stranu slibně vypadal i Ultrabook a jak to dopadlo.