První dojmy ze ZenFonu 7 Pro! Lepší foťáky, 90Hz AMOLED a těžký úděl Dostát pověsti ZenFonu 6 nebude snadné

26.08.2020 09:00 / od Michal Šrajer
techarena.cz
 • ASUS konečně odhalil své vlajkové telefony pro letošní roky v podobě ZenFonu 7 a ZenFonu 7 Pro.
 • Telefony nabízejí trojici nových fotoaparátů ve vylepšeném výklopném modulu, 5000mAh baterii ři 90Hz AMOLED displej.
 • Přišli jsme ovšem o nastavitelné tlačítko, jack pro sluchátka a cena je stále velkou neznámou.

Tak je to tady. Poslední větší známý výrobce telefonů představil svou letošní vlajku. Na ASUS se dlouho čekalo a dvojice nových ZenFonů 7 musí dostát loňskému ZenFonu 6, který má velice dobrou pověst. A po krátkém vyzkoušení jednoho z nových ZenFonů mohu říct, že to nebude vůbec lehký úkol.


Začneme představením jako takovým. Oba telefony se od sebe moc neliší, takže všechno popíšu na tom hlavním kousku - ZenFonu 7 Pro. Telefon má vesměs stejný design jako loni. Změnila se barva, ale jinak jsou rozdíly minimálně. Pořád je to ten masivní, stejně tvarovaný telefon jako loni. Je skvěle zpracovaný, ale na mě zkrátka až moc neohrabaný.

Příjemné změny se týkají ovšem čtečky otisků prstů, která se přesunula ze zad na bok do zapínacího tlačítko, což mám osobně mnohem raději. Za tohle opravdu velký palec nahoru. Stereo reproduktory jsou opět rovněž na místě, avšak tentokrát už zde není 3,5mm jack pro sluchátka. A přišli jsme také o nastavitelné tlačítko navíc. Teď už si můžete jen nastavit co bude dělat dvojité zmačknutí zapínacího tlačítka a jeho podržení. Škoda. Kdyby dal ASUS to tlačítko níž a na levý bok, tak by bylo mnohem použitelnější.

Dále hardware byl upgradován na Snapdragon 865 Plus, 8 GB RAM DDR5 a 256GB úložiště UFS 3.1. Samozřejmě je zde také novější Wi-Fi 6, microSD slot v trojitém slotu a podobně. Baterie zůstala zachována, má tedy parádní kapacitu 5000 mAh a rychlejší 30W nabíjení. Byť žádné bezdrátové tu nenajdete a stejně tak chybí jakákoli voděodolnost. V každém případě vám ale ta baterie nevydrží tolik jako loni, a to kvůli vylepšenému displeji.

Máme zde větší 6,67palcový AMOLED displej, jenž má přesnější podání barev a nově také 90 Hz. Zážitek z používání bude tedy daleko plynulejší, ale také náročnější na energii, logicky. Když tak se můžete ale vždy přepnout na 60 Hz. Co ovšem zamrzí, tak displej má maximální jas 700 nitů. To určitě stačí na solidní čitelnost na slunci, ale Poco F2 Pro má nad 800 nitů a to stojí často v akci i 12 až 13 tisíc korun. Nemluvě o konkurentech jako OnePlus 8, Xiaomi Mi 10, Galaxy S20 či brzy možná Galaxy S20 Lite.

A zklamala mě haptická odezva. ROG Phone 3 jí má lepší, tady jsou pořád jen takové obyčejné vibrace jako u ZenFonu 6. A upřímně má tento styl vibrací lepší i Xiaomi Mi 9. Každá letošní vlajka má lepší haptiku včetně Poco F2 Pro nebo i OnePlus Nord. Prostředí je pak pořád pod taktovkou Zen UI 7 a je vesměs stejné jako loni. Jen se přidalo pár nastavení pro nové funkce.

Teď pojďme ale na fotoaparáty, které jsou u ZenFonu 7 stejně jako u ZenFonu 6 tím hlavním tahákem. Nově trojice objektivu je ve výklopném modulu jako loni. Má však letos pár nových triků. Předně je zde jednodušší ale výkonnější motorek, který v kombinaci s úhlovým snímačem zaručí plynulejší chod mechanismu, a hlavně preciznější nastavení přesně toho úhlu, který chcete. Nutno podotknout, že osobně jsem si rozdílu oproti ZenFonu 6 nevšiml. Mně se líbí daleko více funkce, kdy si můžete nastavit tři různé polohy kamerky dle vlastního uvážení a mezi nimi se pak vždy rychle přepínat, takže nemusíte pokaždé lovit úhel manuálně. To je hodně fajn a je bezva, jak se ASUS více pustil do vývoje tohoto unikátního mechanismu. Pro kreativní fotografy je výklopný foťák vážně požehnání.

Co se týče samotných fotoaparátů, tak ten hlavní 64Mpx senzor od Sony s optickou stabilizací mě nechává chladným. Je to stejný senzor jako v ROG Phonu 3 se stejným procesorem i softwarem. A ROG Phone 3 se zas tak moc nepředvedl a stabilizace to asi úplně nespasí. Slibně vypadá ale 12Mpx širokoúhlý foťák schopný natáčet až 4K v 60 FPS, jenž zastane zároveň také roli makra. A také jsem rád, že namísto nějakého zbytečného senzoru sem dal ASUS 8Mpx teleobjektiv s 3x optickým zoomem a stabilizací. Když tři foťáky, tak by to mělo vypadat minimálně takhle.

Nicméně, to je vesměs všechno. Já vím, není toho moc, ale ono se toho ani zas tak moc nezměnilo. Hlavní je displej a nové foťáky. Letošní procesor je samozřejmostí u každé nové vlajky. Nebyl by tam Snapdragon 855. Pokud jde o nižší model, základní ZenFone 7, tak ten má obyčejný Snapdragon 865, ne Plus, přijdete o optickou stabilizaci u hlavního senzoru i u teleobjektivu, tam to sakra zabolí, udržet 3x zoom bude sranda, a úložiště klesne na 128 GB. Toť vše.

Otázkou je teď cena, kterou ASUS zveřejní až 1. září, kdy půjdou telefony ven. V každém případě bych osobně nečekal cenu alá Poco F2 Pro. Ani u toho levnějšího modelu. Tohle se bude pohybovat podle mě kolem OnePlus 8 a Xiaomi Mi 10. To by výbavou odpovídalo. Kolem těch 20 tisíc korun, jak hovořily předchozí spekulace. Nicméně, já osobně jsem po představení a vyzkoušení ZenFonu 7 takový vlažný. Zbožňuju ten výklopný modul fotoaparátů, podle mě je to super věc, a jsem rád, že je zde 90Hz AMOLED panel bez výřezu. To jsou velké přednosti. Ale za ty případně vyšší ceny. Já nevím. Rozhodující budou pak také ty fotoaparáty, které jsem já ještě pořádně testoval nemohl. Měl jsem na vyzkoušení jen předprodukční verzi ZenFonu 7 Pro.

Stejně bude ale určitě některým z vás u pravé letošní vlajky chybět bezdrátové nabíjení nebo voděodolnosti. ZenFone 7 Pro by mohl být ale pořád levnější než OnePlus 8 Pro nebo Galaxy S20 Plus a má už Pluskový procesor, spoustu paměti, tu velkou baterku, výklopný foťák. Prostě je pro lidi, kteří mají jiné priority. Jen si nejsem jistý, jestli fanoušci loňského ZenFonu 6 skočí po “7mičkách”. Loni si telefon získal řadu nových fanoušků, díky úžasnému poměru cena/výbava. Letos je to vzhledem k cenám už jen adekvátní. Pokud tedy skončíme vážně s těmi 20 tisíci. Je to trochu jiný styl vlajky, než bývá zvykem, ale ten poměr cena/výbava se patrně vytratí. ZenFone 7 si určitě nebudou kupovat ti nový lidé, kteří si kupovali ve velkém jeho předchůdce. Ti skočí letos, když už, raději po Poco F2 Pro za 12 tisíc v akci. Nebo letošní generaci ZenFonů přeskočí a počkají na příští rok.

Anketa
(hlasování ukončeno)
Kolik by musel stát ZenFone 7 Pro, aby vás přiměl ke koupi?
75% Maximálně 15 tisíc korun Celkem hlasovalo: 263
Zobrazit výsledky
Maximálně 15 tisíc korunHlasovalo 196 (75%)
Maximálně 20 tisíc korunHlasovalo 62 (24%)
Maximálně 25 tisíc korunHlasovalo 1 (0%)
Cena je mi jednoHlasovalo 4 (2%)

Zároveň upřímně nechápu, proč máme ZenFone 7 a ZenFone 7 Pro. Vážně musela být nižší paměťová varianta zároveň osekaná trochu o procesor a optickou stabilizaci. Přijde mi to jako umělé ořezávání, jen aby mohl být ZenFone 7 a tím pádem mohl ASUS říct, že je v nabídne i něco jako ZenFone 7 Pro. Věřím, že telefony to budou velice dobré, konkurenceschopné, ale po loňsku je to logicky menší zklamání. Loni byl ZenFone 6 rána z čistého nebe. Byl pro mnohé nejlepším telefonem své třídy. ZenFone 7 už takový titul asi nezíská, byť to bude rozhodně pořád bezva telefon.

Po krátkém vyzkoušení nejsem ale osobně tak uchvácen jako loni. Je to vážně ZenFone 6 s lepšími foťáky, silnějším procákem a 90Hz AMOLEDem. Bez tlačítka navíc. Bez jacku. S horší haptickou odezvu než jinde. A cena... kdo ví. Jako loni určitě být nemůže. Chápete ty moje pocity? Pokud budou stát tyto telefony vážně kolem 20 tisíc korun, tak jsem holt takový rozpačitý. Uvidíme ale na recenzi a na tu finální cenu, kterou na nás ASUS vytasí za týden. Do té doby krotím očekávání a nechám se když tak příjemně překvapit. Jedno je myslím ale zaručené, špatné telefony to určitě nebudou. Na tom se snad všichni shodneme.


Diskuze k článku...

0 komentářů
 • RatajS-27. srpen 2020

  Cena byla zveřejněna v nových Tchajwanských dolarech, Zenfone 7 – $21 990 ? 16 640 Kč, Zenfone 7 Pro – $23 990 ? 18 153 Kč.

  Odpovědět 
 • r.horeus-26. srpen 2020

  Safra ale je to uz poradna cihla.Uz i ty obludy od Energizru zacinaji vypadat skromne. Vyska 165 a sirka 77 ?

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.