První beta Androidu Q přichází na Pixely! Máme pro vás seznam novinek Moc velkých změn nás nečeká

14.03.2019 11:14 / od Michal Šrajer
Huawei Watch GT 2
  • Google vypustil už nyní první beta verzi svého Androidu Q
  • Prozatím je pouze pro vlastní telefony Pixel hned od první generace
  • Všechny novinky jsou spíše menšího rázu a nic velkého se zatím nepřidalo

Nakonec o pár dní později, ale první beta Androidu Q je tady. Nainstalovat si jí může každý s jakýmkoli telefonem z řady Google Pixel od první generace, avšak upozorním, že jde skutečně o první nestabilní verzi, takže bych jí určitě neinstaloval na svůj hlavní telefon. Samozřejmě se do bety za těch pár hodin pustila spousta fanoušků a vývojářů, takže vám mohu hned předložit i přehled hlavních novinek, na které se zatím narazilo. Pochopitelně není jisté, jestli se všechny tyto funkce dostanou do finální verze a určitě se jich postupně přidá ještě mnohem víc. 

Hlavní novinkou a vylepšením je podle Googlu lepší bezpečnost. To je v poslední době velké téma a nelze se tedy divit, že jde o prioritu i v nové verzi Androidu. Obzvláště užitečné bude určitě opět o něco propracovanější udělování oprávnění aplikacím. Kupříkladu u sdílení vaší polohy si můžete nyní u každé aplikace vybrat, zda jí nechce vůbec sdílet, zda jí chcete vždy sdílet, nebo nově zda chcete sdílet polohu pouze, pokud je aplikace aktivní. Jakmile se z ní tedy přepnete jinam, tak jí v pozadí bude přístup odepřen a následně znovu obnoven po zapnutí. 

Společně s tím můžete ovšem kontrolovat také přístup ke sdíleným složkám či fotkám, videím a podobně. Aplikace se budou muset také jinak chovat v paměti a pro stahování bude muset být použit vždy nativní systémový průzkumník souborů. i ten dostal mimochodem modernizaci. Potěší také, že nyní budou mít aplikace mnohem omezenější přístup k IMEI a sériovému číslo vašeho telefonu. Zkrátka je tu spousta utahování smyček a rozšíření možností, co se zabezpečení týče. 


Zbytek funkcí už je však vcelku menších a nenajdete tady žádné velké nové funkce či grafické změny. Kupříkladu se změnil styl screenshotů, kdy se nyní ukazuje ve screenshotu obrazovky případný notch, průstřel i zaoblené rohy displeje. Dříve software všechny tyto prvky ignoroval, ale nyní každý jasně váš notch na snímku obrazovky uvidí. Otázkou je, zda zrovna tato novinka zůstane ve finální verzi softwaru. 

Užitečnější může být spíše možnost vrátit zpět smazanou ikonu z domovské obrazovky. Pokud omylem nějakou smažete, objeví se vespod obrazovky na chvilku okno, pomocí kterého lze vrátit ikonu okamžitě zpět na své místo. V aplikacích budou moct vývojáři rovněž využívat nové okno s nastavením, které se ukáže vespod obrazovky, což každý s velkým displejem určitě ocení.  


Foto aplikace a různé editory fotek budou moci nově využívat map hloubky snímků, která se využívá třeba u portrétního režimu. Nyní dostanou k těmto metadatům ve fotce přístup i ostatní aplikace, takže si můžete hrát s hloubkou ostrosti i v editorech třetích stran, nebo se dá tato mapa využívat pro rozšířenou realitu a další 3D hrátky. 

Zajímavě zní také zlepšení konektivity přes Wi-Fi. Přidávají se nové standardy sítě WP3 a OWE, zlepšuje zabezpečení, a především se vám mohou občas nabídnou nové režimy připojení. Je zde režim zaměřený na maximální rychlost či naopak na co nejlepší odezvu. Pro hovory, a hlavně hráče se tedy jedná o velice užitečný nástroj. Mimochodem se přidává také nativní podpora ohebných telefonů, kdy si umějí aplikace poradit s rozdělením obrazovky, ale zde jde čistě o nástroj pro vývojáře. 

Dále tu máme povinné snížení náročnosti na energii a vcelku velké zrychlení aplikací. Díky Android Q má být zapínání aplikací rychlejší a jejich konzumace RAM paměti menší. Výsledkem je kupříkladu zrychlení otevření YouTube a Google Keep o 20 %, Google Dokumenty se otevírají o 15 % rychleji a Gmail s Mapami o 10 %. 

Co potom zaujalo mě, je velice zajímavá funkce, která je ovšem schovaná za spoustou překážek. Šikovní vývojáři ovšem už teď našli způsob, jak odemknout nativní desktop režim. I čistý Android tedy umí nyní pracovat na externím displeji s aplikacemi v oknech jako Dex od Samsungu či desktop režim od Huawei/Honoru. Jde však o uzamčenou vývojářskou funkci a na uživatelském prostředí jde vidět, že nyní ještě ani zdaleka tento režim dodělán. Na druhou stranu tu ale prostě je, takže na něm očividně Googlu také pracuje . 

A to by bylo asi všechno, co prozatím víme o první betě Androidu Q. Jak už jsem psal v úvodu, beta je k dispozici pro úplně všechny telefony Pixel, ale jelikož jde o první verzi, tak byste jí určitě neměli instalovat na svůj hlavní telefon. Testování nové verze systému proběhne dále hned v šesti verzích. Začátkem dubna, května i června přijdou další verze bety a někdy v druhé polovině léta nás čeká ještě Beta 5 a Beta 6, načež se dočkáme vydání finální verze. Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.