Procesory Apple A13 a Huawei Kirin 985 se připravují k výrobě Mají být vyrobeny vylepšenou 7nm technologií

15.04.2019 16:02 / od Michal Šrajer
Huawei Watch GT 2
  • Společnost TSMC má novou vylepšenou technologii výroby 7nm procesorů
  • Nové čipy N7+ mají být opět silnější, úspornější, ale až o 15 % fyzicky menší
  • Jako první je chce nasadit Huawei a Apple

Procesory prodělaly v posledním roce veliký nárůst výkonu, díky přechodu na novou 7nm výrobní technologii. Díky tomu mohou být procesory výkonnější, úspornější, ale zároveň ještě menší. Velkou trojkou v tomto typu procesorů je přitom Apple, Qualcomm a Huawei (Samsung využívá vlastní 8nm technologii). Ať už se však bavíme o procesoru A12, Snapdragon 855 či Kirin 980 vždycky si s nimi můžeme spojit jedno jméno - TSMC.  

Jedná se o společnost, která samotné procesory pro jednotlivé výrobce smartphonů vyrábí, a právě ta nyní udělala důležité oznámení. Už nyní má prý hotovou vylepšenou 7nm výrobu, která spoléhá na EUV technologii. Zkratka stojí pro “extreme ultraviolet lithography” a umožňuje v podstatě jen ještě preciznější výrobu čipů. Jiným slovy může být s touto technologií procesor opět o něco silnější, ale nijak se fyzicky nezvětší. Zároveň se pochopitelně opět sníží i spotřeba energie.  

Asi tedy nikoho nepřekvapí, že údajně po této novince hned někteří z velké trojice skočili a chtějí tuto novou výrobní technologie s názvem “N7+” zavést také do svých telefonů. První skončil po nabídce prý Huawei, který má tak připravovat pro Mate 30 Pro také nový procesor jménem Kirin 985. Samotné jméno pak naznačuje, že by mělo jít jen o menší vylepšení a jméno Kirin 990 si Huawei schovává na jindy. Má mít o něco vyšší kmitočet, minimálně o 10 % větší úspornost a procesor by mohl být také o 15 % menší než současný čip. Zároveň se nedivím, že chce vylepšení co nejrychleji právě Huawei, který nyní s Kirinem 980 za ostatními v benchmarcích výrazně zaostává. Podle mě nejsou sice benchmarky zas tak moc podstatné, ale pro jiné lidi ano a výrobci na nich lpí. 

Druhou společnosti s novou technologií má být rovněž Apple, avšak ten má dostat pár službiček navíc. TSMC má prý pro chystaný procesor A13 připravit ještě více vylepšenou technologii ”N7 Pro”. V čem má spočívat vylepšení oproti N7+ nevíme, ale není žádným překvapením, že se Apple snaží opět dohnat vše do extrému. Přeci jen mu nyní Snapdragon vytrhnul korunu nejsilnějšího procesoru pro smartphony, takže chce americký obr určitě vrátit úder.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.